Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incalzire scaune DSN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
stefan_arici
Ce parere aveti? Se poate face ceva in treaba asta?
Cam cat ar costa?
asarban
Daca faci un drum la Carrefour sau Augsburg o sa gasesti huse incalzite la 43 euro bucata.
urduban
DA dar poate omu le vrea fara huse (din motive proprii) asa ca tre sa ne gandim la o solutie de incalzire din interior.

poate sa gasesti la dezmebrari scaune incalizte cu totul ,sau decat sistemul de incalzire ,si sa-l montezi in interiorul celor de la DSn
neamih
cumperi husele cu incalzire de la augsburg, scoti sistemul de incalzire, te duci la un tapiter si le bagi in scaune
stefan_arici
Mah gandeam ca stie careva cum e facuta husa magica incalzitor de scaun... biggrin.gif
Parerea mea ca nu e greu de facut?
Poate gresec....

Am vazut si la cluj, tot cu 2.000.000 lei...
Mihai_E
pai io cred ca e facuta pe principiul paturii sau pernei electrice, asa ca n-ar fi prea greu de facut
eugenbe
incalzirea in scaun se poate monta la gama solenza supernova in scaune fara huse la suma de 6.000.000(setu).daca doresti putem colabora tel fix:0314055402.Bucuresti.
mobil:0721371672
klaus
QUOTE(asarban @ 18 Jan 2005, 11:46)
Daca faci un drum la Carrefour sau Augsburg o sa gasesti huse incalzite la 43 euro bucata.
43+43 = 86 x 40.000 lei = 3.440.000 lei huse inclazite
La 6,8 mil te incadrezi si in inca un set pentru spate. Parerea mea...

Tot parerea mea este ca anuntul ar trebui pe la bursa pe undeva...
ViperRS
si-a montat cineva o astfel de husa? m-ar interesa care este consumul de curent... cam in cat timp se incalzesc si daca au trepte de reglare a caldurii.?
RIon
QUOTE(ViperRS @ 4 Feb 2005, 11:08)
si-a montat cineva o astfel de husa? m-ar interesa care este consumul de curent... cam in cat timp se incalzesc si daca au trepte de reglare a caldurii.?
*



esti figura! nu iti vine pe factura... iar daca ai multi consumatori, pui relee si baterie mai puternica. te asteptam la intalnirea saptamanala!
steph
5 mil la alarm service `96 pe drumul sarii se monteaza in tapiterie
djtzeava
QUOTE(eugenbe @ 2 Feb 2005, 15:58)
incalzirea in scaun se poate monta la gama solenza supernova in scaune fara huse la suma de 6.000.000(setu).daca doresti putem colabora tel fix:0314055402.Bucuresti.
mobil:0721371672
*


suna interesant..
razvan_78
daca pun scaunde de la dezmembrari care au incalzire in ele, se poate face legatura la instalatia masinii (supernova) fara probleme??
Maskatu
De ce nu? Doar sunt destui colegi care au montat oglinzi cu incalzire. Cred ca si scaune... important este sa ai si butonul masinii de pe care ai luat scaunele, care actioneaza caldura pentru ele. Sau joystickul. Sunt unele masini, spre exemplu golf sau bora, care au o rotita cu 5 trepte pentru caldura scaunelor. Atata timp cat tragi un plus si un minus si ce o mai trebui, nu vad de ce nu s-ar putea. Important este sa ai mufele intregi plus butonasele care comanda.
fuzzzy
QUOTE(razvan_78 @ 12 Oct 2013, 08:15)
daca pun scaunde de la dezmembrari care au incalzire in ele, se poate face legatura la instalatia masinii (supernova) fara probleme??
*



Asta inseamna ca scaunele au mufa iar masina nu... trebuie sa gasesti firele care si cum sunt, sa le legi la masina si sa incerci sa le faci functionale...

Dar oricum intrebarea denota clar ca habar nu ai si ca postezi doar ca sa te afli in treaba, astept urmatoarea intrebare in care vei incerca sa afli cum legi mufele scaunelor la instalatia electrica a masinii...
razvan_78
pai daca habar nu am si intreb care e problema?desteptule
Capitan_marian
raspunsul este da se face fara probleme. iei plusu de la bricheta , minusu caroserie treaba e sa ai totu (comutatoarele , intrerupatoarele si ce mai e pe acolo) sunt montate pe scaune sau e in afara lor ? daca da le montezi tu pe scaune vezi tu si le faci tu legaturile frumos le alimentezi.
fuzzzy
Simplu, puteai sa cauti mai intai ceva informatii pe forum inainte sa intrebi. Macar nu mai faci cate un topic pentru fiecare intrebare.

Multumesc, dar nu sunt destept, doar incerc sa fiu documentat.. wink.gif
razvan_78
mi-au dat lacrimile.....
fuzzzy
Esti cumva ironic?
Maskatu
Baieti, cool down. Nu trebuie sa va luati peste picior. Omul a intrebat si el in necunostinta de cauza. Nu trebuie sa dam cu pietre in el. In principiu cu ceva rabdare, munca si bani, poti sa faci orice. Important este sa vrei, sa ai timp, sa ai unde si daca te si ajuta cineva, atunci este tocmai bine. Tu intai vezi daca scaunele pe care vrei sa le cumperi, incap in masina, daca trebuie sa tai suportii, daca nu trebuie sa tai suporti, s.a.m.d.

Ideea este ca o sa ai nevoie de o schema sau ceva care sa iti indice ca x,y,z cablu trebuie bagat la a,b sau c pin in joystick. Nu de alta dar nu prea o sa ai cum sa scoti absolut toate cablurile care trec de la scaun pe sub mocheta, prin stalpi, prin bord, pana la butonul ce comanda incalzirea...
ady23
se pot lega...se gaseste si instalatie pentru incalzirea in scaune separat.sau daca tot iei scaunele vb cu omu de la dezmembrari sa te lase sa iei si instalatia....
razvan_78
o sa ma duc la un electrician iti dai seama, ma interesa daca merg doar sa nu dau banii degeaba.ms maskatule
Capitan_marian
cu raspuns domnule maskatu..... marius asteapta raspuns.
Maskatu
QUOTE(razvan_78 @ 12 Oct 2013, 15:32)
o sa ma duc la un electrician iti dai seama, ma interesa daca merg doar sa nu dau banii degeaba.ms maskatule
*


Merg omule merg. De ce nu ar merge? Crezi ca stie scaunul ca l-ai luat din masina in care a fost si l-ai pus in dacie? Serios acum...

Important este sa legi corect instalatia si toate cele. Si ma repet. Verifici sa si incapa scaunele.
edy99
" e bune la ceva"?
Mai degraba incalzire la volan
Maskatu
La un sub 10 grade cu plus sunt foarte bune. Asta pana se incalzeste motorul suficient cat sa bage caldura.
fuzzzy
Chiar daca se incalzeste motorul suficient si da caldura puternica, scaunele tot se incalzesc mai greu in perioada rece. Incalzirea in scaune, folosita cumpatat este foarte confortabila.
razvan_78
vezi ca poti fi si baiat de treaba??? rolleyes.gif
fuzzzy
pfft..
Maskatu
QUOTE(fuzzzy @ 13 Oct 2013, 09:25)
Chiar daca se incalzeste motorul suficient si da caldura puternica, scaunele tot se incalzesc mai greu in perioada rece. Incalzirea in scaune, folosita cumpatat este foarte confortabila.
*


Parca iti pusesei si tu la logan kit de incalzire scaune. Si parca ai doar o pozitie. Nu stiu exact cum sunt la tine insa am avut placerea sa ma infig de mai multe ori in bora unui coleg si pot sa iti spun ca are o rotita cu 5 pozitii. Daca dai pe 5 adica cel mai cald, in maxim 5 minute e.la blana. Adica ai poponetul si coloana calde. Si iti spun sigur ca in 5 minute la zero grade afara, apa nu iti urca mai mult de 30-40 grade in instalatie.
razvan_78
ale tale sunt incalzite?cele de megane?
Maskatu
Scaunele au multe mufe pe sub ele insa dupa ce am postat mai multe poze cu ele, pe forum, baietii mi-au spus ca nu ar avea incalzire. Mufele sunt doar de la airbag-uri si de la sigurantele pentru tensionarea centurilor. In orice caz nu imi mai bat capul cu kit-uri de incalzire. Sunt satul de tras cabluri prin masina. Indur un pic de frig pana se incalzeste motorul, si aia e.
Iulikk
Bai, dar cand aveati dacia 1310 nu mai faceati atatea figuri cu scaune incalzite & shit...
ciponex
QUOTE
o sa ma duc la un electrician iti dai seama, ma interesa daca merg doar sa nu dau banii degeaba


E musai sa mergi la un electrician si mai mult decat atat, la unul care are experienta in acest sens. Iti recomand sa verifici daca instalatia mai este functionala, inainte sa iei scaunele. Apoi o sa vezi ca in cazul scaunelor cu incalzire, mai mult ca sigur, ai un manunchi de cabluri care trebuie identificate corect, pentru ca printre ele sunt si cele care fac legatura cu airbag-urile din scaune (la cele care le-am pus eu sunt vreo 16 fire/scaun). Nu cred ca ai vrea sa iti mai montezi scaunele dupa ce sar "pungile" de pe ele. Nu mai vorbim, ca daca schema de montaj nu e facuta cu simt de raspundere iti poti transforma masina intr-o torta. Spor la treaba si sa ne zici si noua cum a iesit.
fuzzzy
QUOTE(Maskatu @ 13 Oct 2013, 10:17)
Parca iti pusesei si tu la logan kit de incalzire scaune. Si parca ai doar o pozitie. Nu stiu exact cum sunt la tine insa am avut placerea sa ma infig de mai multe ori in bora unui coleg si pot sa iti spun ca are o rotita cu 5 pozitii. Daca dai pe 5 adica cel mai cald, in maxim 5 minute e.la blana. Adica ai poponetul si coloana calde. Si iti spun sigur ca in 5 minute la zero grade afara, apa nu iti urca mai mult de 30-40 grade in instalatie.
*



O singura pozitie. 1 minut si e cald, 2 minute si deja e fierbinte. Nu am releu sau temporizator, pur si simplu on/off.. consider ca e mai bine asa.
MyKe89
In 5-10 minute se face cald in masina. Chiar asa frigurosi sunt unii? smile.gif
fuzzzy
Se face cald in partea din fata mai repede, insa scaunele sunt inca reci dupa 5-10 minute.. oricum este o alegere personala montarea incalzirii in scaune, exceptie facand turismele care au aceasta dotare din fabrica.
Maskatu
QUOTE(fuzzzy @ 13 Oct 2013, 13:39)
O singura pozitie.  1 minut si e cald,  2 minute si deja e fierbinte. Nu am releu sau temporizator,  pur si simplu on/off.. consider ca e mai bine asa.
*


Eh ce sa zici si tu coane. biggrin.gif Nu ai da vrabia din mana pe cioara de pe gard dar sincer vorbind mi se pare mult mai ok sa ai un temporizator gen 1,2,3,4,5... etc. Pai in loc sa stai cu dejtu' mereu pe buton il lasi pe 1 sau 2 si aia e. In lipsa de altceva e ok si varianta asta cu os ingura presetare dar e si mai ok cu mai multe.

La stergatoare ti-ar fi placut sa ai doar o viteza? Sau e mai ok cu doua viteze? Nu mai zic de masinile noi care au temporizare si pe stergatoare. Cam despre asta discutam.

QUOTE(MyKe89 @ 13 Oct 2013, 14:48)
In 5-10 minute se face cald in masina. Chiar asa frigurosi sunt unii? smile.gif
*


Myke, crede-ma. Cand afara sunt temperaturi cu minus, si esti imbracat si mai subtire(nu prea e ok si indicat sa conduci cu geaca pe tine pentru ca nu prea ai mobilitate), acele 10 minute despre care vorbesti tu pot insemna diferenta dintre un drum confortabil si relaxant, si un drum fara nici o placere, in care dardai de frig. Si intre noi fie vorba la un minus 10 grade, in 10 minute de mers fie in oras fie in afara lui, acul abia daca ajunge undeva pe la 30-40 de grade. Adica destul de putin.
quick
eu am la focus si sunt foarte multumit, 5 poziti si cum zice maskatu maxim pe 3 le pun si-l las asa....
este foarte usor de montat in cazul supernovei, ori scaune cu totul si in cazul asta trebuie luate si butoanele originale, ori cu kit de incalzire in scaune si care consta in elementii de incalzire(care se baga sub tapiteria scaunului) plus butoanele care de obicei sunt doar cu 2 pozitii....instalatia trebuie facuta de cineva care cunoaste meserie pt ca papa mult curent si daca nu sunt puse cabluri corespunzatoare sau nu sunt legate bine, sa aiba releu si sigurante riscati sa da-ti foc masinii.
varianta cu kit de incalzire este mai usoara, cred.
Maskatu
Sau varianta low cost... huse cu incalzire. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.