Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema carburator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
anova
Salutare,

Intampin o problema ciudata la Nova mea. pedala de acceleratie merge apasata aproape un sfert din cursa normala, dupa care se blocheaza. Pentru a accelera mai mult, trebuie sa imping cu forta ca sa depaseasca punctul acela in care se blocheaza. Dupa cum va dati seama, urmeaza un soc, un moment in care demareaza puternic.

Am fost la mecanic, la doi defapt. Primul mi-a zis ca sunt tocite garniturile de pe axul carburatorului, le-a schimbat si a mers foarte bine.... vreo saptamana. Al doilea mi-a spus ca trebuie dat doar cu niste spray degresant pe langa cama si asa a facut. Si dupa aceasta manevra a mers foarte bine... vreo doua ore.

Acum e mai grav decat era inainte sa o duc la mecanic... trebuie sa apas mai tare iar "punctul" acela e mai sus, e destul de dificil sa conduci in trafic, sa nu mai vorbim de parcari.


Este vreo solutie pentru rezolvarea acestei probleme (inafara inlocuirii carburatorului dublucorp cu unul monocorp)?

Va multumesc!
variable_dynamics
Cablul de acceleratie l-ai verificat/schimbat?Zic si eu....

Numai bine.
anova
Da. Cablul de acceleratie e (relativ) nou, iar carburatorul face asa independent de cablul de acceleratie. Adica, am scos cablul de acceleratie si am miscat cama cu mana. Se intampla acelasi lucru: merge normal o portiune, apoi trebuie sa apas tare ca sa isi continue cursa.
apollo
Tin sa cred ca e axul carburatorului cu acele bucse de teflon.
Nu mai tin minte, dar la clapete, verifica ca acele 2 surubele sa fie stranse si mai verifica si tijele de actionare a pompei de sprit si ce mai e...
BIBICU2008
QUOTE(anova @ 15 Sep 2008, 13:39)
Da. Cablul de acceleratie e (relativ) nou, iar carburatorul face asa independent de cablul de acceleratie. Adica, am scos cablul de acceleratie si am miscat cama cu mana. Se intampla acelasi lucru: merge normal o portiune, apoi trebuie sa apas tare ca sa isi continue cursa.
*




AM SCHIMBAT SI EU CABLU SI MERGE SUPER CIND I-L CUMPERI SA MEARGA SINGUR CIND I-I DAI DRUMU EU AVEAM UN HOP LA ACCELERATIE SI VAD CA MERGE

DAI CU PENSULA CU BENZINA PE ARCURI LA CARBURATOR POATE E MURDAR
anova
S-a rezolvat, sau, cel putin, asa pare momentan. Clapeta de la al doilea corp era stramba si se "agata" de pereti. Cat despre cele doua bucse de teflon... lipseau cu desavarsire si axul de la clapeta a doua se misca aiurea.

Va multumesc pentru sfaturi!
nicuz
sal
am avut si eu problema asta. e din cauza dereglarii clapetei a II-a a a carb. se blocheaza clapeta cand se incalzeste carburatorul, nu?se regleaza din trun surub din fata carb, da numai daca te pricepi. daca nu , sar putea sal dereglezi de tot.
bafta.
PS. eu lam schimbat cu unu nou. sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.