Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rugina rama superioara usa
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
aless
Salut tuturor!

Aseara, in timp ce spalam masina, am avut curiozitatea de a trage cu ochiul sub chederul exterior care acopera rama superioara a usii.

Si... ati ghicit! RUGINA! Se pare ca(,) chederul are "buna" capacitate de a retine apa in acea zona, cauzand ruginirea ramei in acea zona.

Daca v-ati intalnit cu aceasta problema, astept sugestii din partea voastra.

La mine, rugina a aparut doar la usa stanga spate. Probabil chederul pe acea parte a fost mai "receptiv" la apa de ploaie.



Multumesc!
mariancd
si eu am avut aceeasi problema. singura solutie este, dupa parearea mea, sa cureti bine rugina si sai ii dai cu ceva rezistent nu numai la apa dar si la uzura mecanica. initial acolo a fost vopsea, iat din cauza frecarilor aceasta sa tocit si a ramas tabla goala care a ruginit. nu cred ca se poate inlatura definitiv aceasta problema ... puate cu un cheder mai moale ca la solenza eventual dar ....
bogdan_o
De rugina scapi in felul urmator: cureti bine, dai cu un spray pentru indepartarea ruginei sau freci putin cu smirgherul (unul cu granulatie fina) si dai neaparat cu un strat de grund, ca altfel rugina o sa avanseze si o sa-ti manance rama. Trebuie sa indepartezi absolut toata rugina inainte sa dai cu grund. Dupa ce s-a uscat grundul, pui la loc chederul dar bagi in el niste silicon pentru a nu mai permite infiltrarea apei sub el. Ce-i drept o sa fie mai greu de scos dupa. Toata treaba iti ia cam o zi si daca poti, dupa ce dai cu grund sa parchezi masina cu partea respectiva in soare sa se usuce mai repede. Treaba cu siliconul e mai imputita, ca o sa curga peste tot.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.