Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accidentele usoare vor fi mutate la Politia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
rtBK
Accidentele usoare vor fi mutate la Politia Comunitara
luni, 29 septembrie 2008


AVERTISMENT. Paznicii din primarii vor capata, in curand, o parte din competentele politistilor adevarati
Fostii gardieni publici ar putea ajunge in situatia de a judeca vinovatia soferilor in cazul accidentelor usoare. Paznicii din primarii vor primi si dreptul sa impuste oameni, daca acestia nu se vor opri la somatie.

Andrei Dumitrescu

O hotarare de guvern, care stabileste legea de functionare a Politiei Comunitare, aduce noi competente pentru angajatii acestei institutii. Daca pana acum politistii comunitari isi faceau rondul prin piete si parcuri ori faceau de paza la usa primariilor, acestia vor putea sa stabileasca vinovatia in cazul accidentelor usoare si sa amendeze soferii care opresc neregulamentar sau ignora indicatorul "accesul interzis".
In conditii extreme, de ninsoare puternica sau ploi torentiale, politistilor comunitari li se dau lopeti si sunt imediat scosi sa elibereze drumurile.
Daca au terminat de dat zapada la o parte, aceeasi polisti comunitari ar putea fi trimisi sa puna in executare mandate de aducere emise de politie, parchete sau instante. Pe scurt, vor lua din casa infractori adevarati, unii dintre ei chiar periculosi.
Avand in vedere noile competente ale politistilor comunitari, pentru care vor sustine totusi un curs de pregatire de trei luni, hotararea de guvern stabileste si modul in care acestia vor putea sa-si foloseasca armele incarcate cu munitie de razboi. Acestia vor striga intai "Stai! Politia!", iar apoi "Stai, ca trag!".
Daca urmaritul nu se opreste, politistul comunitar trage un foc de avertisment pentru ca, ulterior, sa ocheasca spre tinta si sa traga, "preferabil" in zona picioarelor.

Sursa: Cancan
leinad
am impresia că, cel puțin în constanța, polițiștii comunitari sunt foștii gardieni publici. gun3.gif
vă dați seama ce cunoștințe despre legislație au aceștia!!! radmasa.gif
sorin1983
nu e doar o impresie!!! si sincer multi au fete mult mai dubioase decat vad eu prin ferentari in fiecare zi smile.gif)
marksman
La Timisoara i-au dotat pe "comunitari" cu Pejo 206 cu girofaruri, dube Mercedes, scutere, si ii vor dota si cu armament. Sa-i vezi cum umbla prin oras zici ca-s noii US Marshalls.
adip
@blak2oo8: sau, daca e femeie, iti da cu procesul verbal in cap smile.gif
Ce sa zic, poate masura asta va duce la scurtarea timpilor de asteptare pentru autorizatia de reparatie, stiu si eu...
minny
Nu stiu care e problema voastra. Peste tot prin vest exista o politia locala si una nationala cu o relativa asemanare diferenta fiind capul de conducere si atributiunile. Gardienii publici erau o palida incercare de politie locala intr-un moment cand nu exista nici cadrul legal nici conditiile necesare. Au fost poate un esec necesar gardienii publici. Pe de alta parte acu' ce sa faca oamenii aia care au lucrat acolo ... sa isi traga un glont in cap ca au fost gardieni. Daca merita, sa lucreze in politia comunitara. Din punctul meu de vedere daca ar fi un agent la fiecare colt de strada eu m-as declara multumit, ca astia din politia nationala pentru chestiile astea mici nici nu se uita la tine...
catalin_tm81mis
Trei sute de pistoale Glock au fost achizitionate de Politia Comunitara in vederea inarmarii reprezentantilor primariei cu arme de foc.
Desi sunt persoane care au picat testul psihologic, obligatoriu inainte de a pune mana pe arma, acestora le-a mai fost data o sansa: „Ei vor trage, dar vor mai sustine testul psihologic si daca il vor pica din nou, atunci nu vor primi arma pe strada“, a declarat Dana Seracin, purtatorul de cuvant la Politiei Comunitare.


sursa e un ziar local din timisoara.
am motive sa stau linistit? gardienii publici aveau criteriu de admitere studii minim 8 clase. sunt politisti care dupa liceu, facultate si/sau scoala de subofiteri is praf in a manui arma si la astia li se dau sanse. de acord ca sunt utili ca fac ravagii (cel putin in Timisoara) intre taximetristii ilegali, cersetori, impotriva celora care depoziteaza molozul pe strada, masini parcate aiurea etc dar totusi nu le dai atributii peste atributii numa de dragul de a avea ce face.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.