Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum dau jos radiatorul incalzire dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gabi_gabi1989
am si eu o problema, nu pot da jos radiatorul incalzire habitaclu la o Dacia 1310 cum se face acest lucru am dat cele 2 cleme jos dar nu se misca sau daca il pot curata fara sa il dau jos sa il suflu cu aer
si a doua probleme mi se pare ca sunt prea apropiate aripioarele lui si parca nu poate patrunde aerul la viteza patrunde foarte greu , la 100-110 km deabea se simte un suflu de aer
Paca
majoritatea au calorifer de tipul asta...problema ta nu vine de aici.ar trebui sa vina aer in debit destul de mare indiferent daca,,,caloriferul il incalzeste sau nu.tie nu iti intra aer.cat despre demontat,nu stiu,nu l-am demontat niciodata pe al meu....asteptam sfaturile unor temerari
0
Dupa ce ai desfacut tabla cu grila de deasupra caloriferului, care este prin in 3 cleme (cel putin asa este la mine), hatani de el ca trebuie sa iasa, mai greu dar iese..daca nu sunt indoite lamele de la calorifer, lasa-le asa..eu l-am curatat cu jet de apa si a fost ok. Apoi verifici daca cele 2 clapete din bord se deschid cant misti de cele 2 parghii are sunt sub butonul de la aeroterma. care comanda cele 2 clape prin 2 cabluri..care este cam posibil sa fie intepenite..dar asta este alta poveste
Freelancer
Dupa ce scoti lichidul de racire scoti si furtunele care intra si ies din calorifer.
Caloriferul este presat cu niste cleme de sarma (2 sau 3 nu mai stiu exact) daca desfaci clemele alea ar trebui sa iasa.
N-are a face daca sunt aripioarele putin indoite, in principiu incalzirea este eficienta sau nu functie de debitul de aer. Trebuie sa pui niste burete pe langa calorifer care sa oblige aerul sa treaca prin calorifer si nu pe deasupra sau pe sus.
bygy007
spor la citit
gabi_gabi1989
multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.