Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Diorama lui PROGNOSIS
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Prognosis
Va salut cu drag pe toti


Ma numesc Panait Arin si practic am fost adoptat pe acest forum gratie unei intervetii a prietenului cosmin care a postat la cafenea problema cu care ma confrunt eu, post (reno )care a generat atentia voastra. Am un site personal unde prezint lucrarile mele in modelismul feroviar. In fapt am lucrat o diorama, pe care ruleaza in simultan 6 trenuri pe doua circuite in lungime totala de 22 m, in sistem analog, cu o automatizare creata de mine pe baza de relee si senzori de prezenta de tip reed.
user posted image

Pe aceasta diorama sunt si vehicule auto la scara 1/87. Modelismul feroviar a venit pentru mine ca o salvare psihica la un moment in care viata mea a ramas fara niciun rost dupa ce diagnosticul de BPOC mi-a fost confirmat medical. Practic nu pot face mai nimic fara ca efortul sa nu-mi provoace accese de tuse in care ma sufoc. Am fost si sunt un iubitor de masini, am carnet de 23 de ani si nicio sanctiune. Am condus prin numeroase locuri din tara si de peste hotare. In copilarie am fost un membru premiant al concursurilor de carting din Constanta dar in urma unui accident in care mi-am fracturat o clavicula, toate degetele de la mana stanga si trei coaste, parintii mei au decis sa-mi interzica practicarea cartingului.
Acum, m-am refugiat in modelismul feroviar dupa ce am trecut prin etapele modelismului naval si auto. Va voi arata si vehiculul cu care am vrut sa ma prezint la un concurs, dar la care am renuntat a lucra din lipsa fondurilor. Boala ce am capatat-o la fostul loc de munca m-a adus in stadiul de semi-vegetatie, efortul fizic devenind fatal pentru mine. Daca voi avea acceptul adminilor pentru continuarea povestii dioramei mele, voi reveni la acest post si va voi tine la curent cu evolutia ei, mai ales ca Orasul din sufragerie este acum sponzorizat de acest forum si voi prezenta la prima expozitie la care voi participa in noiembrie, un tren inscriptionat cu siglele clubului de aici.

Pentru inceput va ofer linkul spre ultimul post la diorama, iar pe masura ce lucrarile vor avansa voi posta noi trimiteri.
user posted image user posted image user posted image user posted image

Sa auzim de bine!
Hack
respekt.gif Ceea ce faci cu propriile maini este absolut fantastic, merita toata lauda. Multa sanatate iti doresc.

P.S: Felicitari adminilor pentru initiativa.
gotty
jos palaria! worship.gif
Lostboy
Felicitări domnule!
Prognosis
Va multumesc!
Iata si vehiculul pe care l-am lucrat din placaj si plastic dupa planuri imaginate de mine. In fapt, am creat modelul pe hartie (pe vremea aceea inca nu aveam un calculator - 1996) inspirat de un banal timbru. Din pacate, acest proiect a fost abandonat si in prezent se afla in stadiul din fotografii.
user posted image user posted image user posted image

Mai multe poze si detalii!

Sanatate maxima!

8 Oct 2008, 12:21
Am intors diorama pe o parte pentru a reface circuitele si cablajele lucrate empiric. Trebuie mentionat ca am lucrat aceste circuite, in decursul unui an de zile, sporadic, in functie de cum am avut piese si materiale, in functie de fonduri si in functie de pozitionarea reperelor. Am lucrat asa urat, cu adezive, deoarece imi era foarte greu sa stau sub diorama, fara aer in pozitii ciudate. Acum ca e gata cu plasarea repererelor, pot trasa definitiv circuitele si pozitiile firelor. Pentru fixarea cablurilor am folosit bridele cu care se inchide la gura punga de paine. Sunt flexibile, fara cost si usor de manevrat oridecateori vreau sa adaug un cablu nou. Acestea sunt prinse de diorama cu tinte de fixat linia. Trebuie sa separ in doua module pentru a o putea transporta la expozitie. Inial nu am gandit ca va trebui sa o mut, totusi, diorama se afla construita pe doua mese fixate cu suruburi intre ele. Am de sectionat relieful la final.

user posted image user posted image user posted image user posted image

Sanatate maxima!
ionutctn
@Prognosis
Te ajuta cu ceva acest mic cadou?
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=d65
Sa te ajut cu o suma de bani pentru ati cumpara ce ai nevoie?
Prognosis
salut!
mai bine asa ceva: http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=n32511

am raspuns la aceasta intrebare aici:
http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=126...dpost&p=1558417
optiunea este a ta, daca vrei sa-mi trimiti bani pentru a ma ajuta, tot in postul respectiv gasesti detalii si contul creat pentru asta



multumesc din suflet
orice ajutor este binevenit, sper sa termin diorama si sa ma prezint cu ea cat mai aranjata in ceea ce priveste detaliile
autom
Felicitari pentru acesta munca. La mai mare si multa sanatate. Sunt convins ca aceste ganduri pozitive ale noastre vor intoarce roata vietii si veti avea parte de multe satisfactii morale si , de ce nu, financiare. Nu va uitati la carcotasi si la persoanele prost crescute!
Prognosis
Astazi vineri 10 octombrie, ora 11.00 A.M. Antena 1 Slobozia va difuza pe frecventa locala interviul cu mine si "Orasul din Sufragerie" urmand ca pe national sa mi se comunice programarea. Luni voi primi DVD cu emisiunea si-l voi posta pe mogulus in chanalul "Blumenberg" .... vizionare placuta
Prognosis
11 octombrie 2008

Marea cablare din octombrie 2008 se apropie de sfarsit. Sper ca duminica sa pot repune pe picioare diorama si sa rulez pentru prima ora trenul sponsorului, caci diorama de la Slobozia are un sponsor oficial pentru expo Brasov. Aici puteti vedea atat trenul donat de sponsor cat si evolutia lucrarilor la cablarea dioramei...11 octombrie 2008
Prognosis
Incredibil dar adevarat... Dupa ce ieri mi s-a spart si distrus pistolul de lipit, am incercat si am reusit sa fac un ax termic la un ciocan de lipt luat in vara trecuta si nefolosit pana in prezent din cauza axului termic din fier si care nu putea fi folosit caci nu tinea fludorul ep l. Am facut ieri o adaptare cu o teava mai mica si un miez din cupru si am reusit sa lucrez o parte din ce aveam de facut, dar, azi, in timp ce lucram, ciocanul de tip "chinezarie" a explodat si sa dus naibii. Intr-un cuvant nu am cum sa mai lucerz. Va rog din suflet, cine poate sa-mi ia si mie un pistol de lipit, banal, romanesc, va rog as ma ajute. Pierd timp pretios pentru pregatirea de expozitie. Voi plati valoarea lui si taxele de expeditie numai sa ma ajute cineva AZI...


Va rog din tot sufletul meu...
ionutctn
Am doar ciocan de lipit. Pentru cat timp iti trebuie pistolul de lipit? Poate vorbesc cu un amic dar trebuie sa ii spun cand il dai inapoi. Nu pot sa ti-l las de tot. Nu e al meu si trebuie sa stiu cand sa ii spun ca il inapoiez.
Prognosis
16 octombrie 2008

Am reusit sa definitivez conectarile liniilor in zona de transit dintre cele doua mese. Urmeaza cosmetizarea lor si confectionarea de mici poduri.

Am facut un mic filmulet cu trenul sponsorului dupa adaugarea de vagoane cu masinute asa cum se cade unui tren al pasionatilor de autoturisme.

user posted image

voi reveni cu detalii mai pe seara...
Prognosis
Dupa fixarea bridelor pentru pozitionarea corecta a meselor dioramei, am "pietruit" partea "zidita" din zona frontala a aliniamentului ridicat al caii ferate. Am folosit pensula si tempera cu aracet pentru a picta la mana pietrele zidului. La final am captusit in sistem random cateva zone cu iarba si iedere diverse in prim strat. Dupa uscare voi reveni cu inca un strat de iedere si iarba de alta culoare. Acum aliniamentul arata mult mai realist. Urmeaza o usoara tunare a pietrelor folosind creioane colorate.
In zona barierei, un senzor de prezenta tip reed, declanseaza acum un generator de ton facut cu un CI 555 si care suna ca o goarna de locomotiva atunci cand se apropie un tren de bariera. Voi mai plasa astfel de montaje si in alte zone ale dioramei.
user posted image user posted image user posted image
Prognosis
Am inceput marea operatiune de simplificare a blocului automat de comanda. Lucrarea de automatizare de pana acum s-a facut in trepte, pe masura ce situatia financiara si starea de sanatate mi-au permis construirea de module de comanda. Ideile de baza le-am avut de cand am inceput constructia dioramei, dar aplicarea lor s-a facut in trepte pe masura evolutiei lucrarilor. De aceea, automatizarea era lucrata pe bucati, fiecare montaj avand un rol in ansamblu si conectandu-se prin borne si fire la restul blocului.
user posted image
In apropierea barierei am facut astfel incat locomotivele sa actioneze un semnal sonor, ca o goarna de tren, care avertizeaza apropierea trenului de bariera. Montajul l-am facut simplu, cu un CI 555 si un releu de timp care actioneaza in doua trepte de sunet si de durata. Voi face un filmulet in care veti putea auzi sunetul produs de montaj. Difuzorul va fi amplasat in cantonul de langa bariera.
user posted image
Pentru zona de tranzit a liniilor de pe o masa a dioramei pe cealalta masa, ca sa acopar despartitura dintre mese, am confectionat din forex de 4mm grosime, cate un podet pentru fiecare linie. Acestea sunt demontabile si se extrag odata cu sectorul de linie intermediar ce face legatura fizica si electrica intre linii.
user posted image
Am inceput crearea de scenarii folosind omuletii ce s-au adunat in dotare. Nu prea am personaje care stau asezate pentru a pune pe bancute. Am mai daugat ceva vegetatie prin cateva locuri si am mai adaugat cativa pomisori facuti din burete.
user posted image user posted image
Parcul auto al dioramei a primit cateva noi masinute care vor da o nota de realism peisajului urban... in masura in care se poate. Astept cu nerabdare sosirea autobuzului scolar si sper sa adun fonduri pentru cumpararea unui set de personaje "profesor cu elevi"pentru a pune in curtea si in preajma scolii din Blumenberg.
user posted image user posted image
Prognosis
23 octombrie 2008

Aseara am terminat in sfarsit primul bloc automat centralizat de pe tronsonul exterior al dioramei. Cele 5 montaje separate ce faceau treaba pe acest tronson au fost optimizate si modernizate apoi comasate pe o singura placa. Mult imbunatatita aceasta noua placa, are optiuni pe care le-am dezvoltat si le-am implementat in vederea unui aspect cat mai variat al functionarii dioramei. Dar, despre ce face noul montaj, dupa ce voi fi reusit sa-l plasez la loculul lui. Va urma si o noua fata a tabloului de comanda, cu multe lumini de control...

user posted image
Prognosis
Aseara, multumita lui Razvan, noul meu coleg de pasiune din Slobozia, am avut in mana pentru montare gata si la comanda, noul montaj prelucrat dupa dorinta mea de catre acesta. Imbunatatirea facuta de Razvan este anume ca sistemul lucreaza acum cu temporizare pe baza de CI 555. Aplicatia acestui circuit in automatizarea dioramei aduce noi optiuni in circulatia cat mai realista a trenurilor. In acest moment, am terminat de implementat circuitul respectiv si el produce efectul de stationare pentru un timp, al trenurilor garate in vecinatate, inainte ca unul din ele sa plece. Iata un mic filmulet facut in proba rapida precum si detalii despre noile gaselnite implementate dioramei de la Slobozia.
user posted image
Prognosis
S.O.S.
URGENTA MARE


va rog din suflet cine poate sa ma ajute cat mai repede sa-mi ia din magazin de lectronice 10 circuite CI 555 costa 15 mii lei vechi bucata platesc la ramburs cumva. Am inceput inlocuirea montajelor vechi si aveam in casa 8 circuite din care 5 sunt distruse, la noi in singurul magazin de electronice din oras nu au avut decat 5 din care 4 defecte din fabrica


Va rog din suflet cine poate sa faca asta pentru mine cat mai repede!


va multumesc anticipat!
rero
Salut,

Cand iti trebuiesc? Eu sunt din Calarasi, poate o rezolvam cumva.
Prognosis
Gata! S-a rezolvat! Nu am retinut la telefon numele domnului care a luat circuitele din Bucuresti dar voi reveni!


Poza mea la concursul foto unde se dau produse de 1 mil lei premiu lunar

http://www.trenulete.ro/index.php?ml=41&vot=84&lg=1

poza lui Panait Arin!


MULTUMESC!
cmandrei
Cred ca dand click pe link tocmai votezi.
Bulldog
Mie imi da eroare: "nume de utilizator incorect"

unsure.gif unsure.gif
Prognosis
28 octombrie 2008

Am reusit sa definitivez noul panou al tabloului de comanda... Acum, leduri bicolore semnalizeaza operatorului tot ce se intampla pe diorama. Semafoare, pozitia trenurilor in tunel, macaze, etc. De asemeni am terminat si ultimul montaj la sistemul de securitate. Acest sistem nu permite niunui tren care vine spre gara, sa intre daca, ambele linii sunt ocupate. Un eventual tren care apare neasteptat la intarea in gara opreste pana cand una din linii se elibereaza, indiferent care din ele si atunci trenul isi reia parcursul. Acelassi sistem l-am implementat si traseului de jos. El lucreaza pe principui sesizarii prezentei unui tren si al eliberarii unui bloc de siguranta intre oricare doua trenuri aflate in mers. Aceste montaje au rolul de a proteja trenuletele de eventuale erori umane la crearea parcursului sau la executarea manevrei de liber catre un tren oarecare accidental.

user posted image
C a t a l i n
Bună dimineața!
Așa cum i-am promis lui Cosmin, am căutat prin casă și, întrun final am dat de astea:

user posted image
user posted image

Nu sunt într-o stare foarte bună, dar poate ajută, macar ca piese. smile.gif Primul vagon de sus mi-a plăcut mult, e parțial metalic, cumpărat acum vreo 15 ani cred de la Cercul Militar Național.

Șinele au 16 mm ecartament.

Dacă credeți că vă pot fi de folos, vă rog să-mi comunicați o adresă la care să le expediez, de preferat până joi-vineri, pentru că apoi plec din țară.

Later Edit: Coletul a plecat azi din Ploiești, mâine ar trebui să sosească la adresa indicată.

Multă sănătate!
Prognosis
@Maersk

Acela pare sa fie un set de Romanesti produs pe vremea ceausita la Lugoj. Se preteaza la tunare mai ales ca vagoanele reproduc un model romanesc! Multumesc. Abia astept sa ma intalnesc cu aceste vestigii ale modelismului feroviar romanesc!

29 Oct 2008, 11:26:
A ajuns Lugojul! Dupa expo Brasov ma voi ocupa de reconditionare si tunare. Multumesc!

30 Oct 2008, 09:35:


Din plexiglas transparent, un LED si un crucifix sfintit de la manastirea Cozia, am creat o troita luminoasa pentru diorama mea! Amplasarea troitei este la intrarea in parcarea manastirii. Suportul si acoperisul troitei sunt lucrate din scobitori si bucatele de lemn de la linguritele de inghetata. LED-ul se alimenteaza la 12 v prin rezistor de 1200 ohmi. Am mai confectionat cativa pomi. Maine, dupa uscare, vor fi plantati pe diorama.
user posted image user posted image user posted image

30 Oct 2008, 18:08:
Concursul cu fotografia s-a prelungit pana in data de 5 noiembrie datorita unor erori ale sitului lor. Din pagina mea TRENULTE se poate ajunge acum la pagina cu pozele corecte din concurs mai ales ca sa reluat alegerea pe luna in curs si am sanse si eu acum la premiu.
Prognosis
01 noiembrie 2008

Luna noiembrie a debutat cu ceva noutati pe diorama. In primul rand, aseara, Razvan a reusit sa termine montajul la cea de-a doua automatizare, in speta cea afectata blocului de comanda pentru tronsonul de sus. Sper ca astazi sa reusesc sa-l implementez si sa-l pun in functiune. Miniaturi multe au fost lucrate zilele acestea si montate pe diorama. Mai multe detalii in pagina 1 nov2008
user posted image user posted image user posted image
Prognosis
In sfarsit va pot prezenta filmul prelucrat pentru internet dupa interviul prezentat la Antena 1.
Vizionare placuta!
Prognosis


04 noiembrie 2008

Astazi am facut cativa copacei dupa metoda buretelui. In prima faza sunt la uscat. Am continuat cu plantarea de tufisuri si vegetatie in zona frontala, intre linii si de-a lungul tronsonului frontal. Multe plante si in zona podului, gradina laterala si dealul cu flori (dupa cum este renumele). DETALII si POZE plus un filmulet cu noua automatizare de pe diorama. Filmul nu are comentarii.

user posted image user posted image user posted image user posted image
Prognosis
09 noiembrie 2008

Evolutia din 9 noiembrie 2008 fara prea multe cuvinte. cativa copecei facuti de mine, personaje, scenarii, maruntisuri dar care fac sarea si piperul dioramei... Las imaginile sa vorbeasca, mai ales ca acesta este ultimul meu post inainte de expozitie. La intoarcere voi mai posta fotografiile facute acolo si apoi... gata! Nu mai am putere nici sa lucrez la diorama si nici sa fac poze, pagini de net, posturi pe forumuri, etc. Ma retrag din viata publica. Lumea modelismului feroviar va fi un loc mai bun fara mine. Nu voi sterge situl TRENULETE.INFO, il voi lasa pana expira contractul. Adica, in situatia in care se mentine din publicitate (caci isi face plata automat din reclama) poate sa traisca atat cat are viata. Daca se inchide de la sine... sanatate. Eu nu mai pot! Bafta tuturor, ne vedem la Brasov! Pentru cine are nevoie de mine, pagina de contact il poate indruma!
user posted image user posted image user posted image user posted image

Bafta tuturor!
cosmin_2300
Imi pare rau sa aud ce scrii .... sad.gif

Mi se pare interesanta reclama reno din pagina ta ...
Prognosis
10 noiembrie 2008

Un ultim scenariu cu cei 4 muncitori si o sapatura asa ca la carte, cum se face pe la noi, este gata si montat pe diorama... In asteptarea figurinelor premiu de la concursul foto, nu mai am ce face decat sa ma concentrez pe repartizarea ultimilor granule de vegetatie. Oare unde o sa le pun ???
Si daca pana azi, sincer nu am avut timp sa ma joc cu trenuletele, pur si simplu, acum cand diorama este terminata si ma pot juca cu ele in voie, nu am chef sa o fac. Parca imi lipseste activitatea... ma ard palmele sa fac ceva. Le invart de 10 ori pe zi pe diorama si apoi fac manevre manuale. De' ma specializez in "miscare"... Dar, dupa cateva ture, dupa ce dau inainte si inapoi, dupa agatat si schimbat vagoane intre ele, dupa ce rulez toate locomotivele pe care le am... ce mai pot sa fac ? Nimic ?!? Hmmm! Creierul meu refuza cu incapatanare sa intre in menopauza! Zac fara treaba de numai 2 zile si deja mor de plictiseala.... Ajuns la destinatie, iti dai seama ca "numai drumul e interesant"

user posted image
Prognosis
lampa finala la un vagon greu cu coviltir

Trenul sponsorului format dintr-o Locomotiva Diesel G 1700 BB "OHE", 2 vagoane cu prelata, Ep V, CFL si 2 vagoane heavy cu coviltir, SNCF a fost semnalizat corespunzator cu lumina finala pentru a rula in siguranta la expozitia de la Brasov.

user posted image
In paralel am inceput lucrul la CFR-izarea unor vagoane si la reconditionarea unor locomotive sosite pe comanda in atelierele PanArin. Va voi tine la curent si cu aceste operatiuni.
Prognosis
19 noiembrie 2008

Am aparut in ziarul Independent pe prima pagina! Orasul din Sufragerie incepe sa se arate lumii!
user posted image
Am montat fantana arteziana in parc dar mai am de lucru la montajul electronic ce va comanda luminile fantanii. Cateva instantanee cu personajele noi puse pe diorama in diverse scenarii.
user posted image user posted image user posted image
Victoras2001
Ne poti spune cam cat consideri ca valoreaza diorama?
Daca nu, nu-i suparare. Dar am auzit in interviu ca vrei s-o vinzi si m-ai facut curios. smile.gif

in jur de 5000 de euro
Prognosis
Atat din motive de sanatate, cat si din motive financiare, nu mai pot continua lucrul la aceasta diorama. Drept urmare diorama va fi scoasa la vanzare
radioman
@prognosis : Incearca te rog sa iti faci un nou prieten pe care sa il iubesti la fel de mult ca pe primul tau companion si ai sa vezi ca viata iti va alina din durere.... smile.gif
Prognosis
@radioman Norocul meu este ca mai am o catelusa, fiica celui decedat. Dar alaturi de acela am trait 12 ani. E grea si dureroasa despartirea de el chiar daca nu am ramas chir singur. Nu poti sa crezi ce este in inimamea cand catelusa ramasa umbla si-l cauta in toata casa plangand... Aseara nici nu a mancat! Plange dupa el si nu intelege saraca! Nici noi nu intelegm cum pot fi unii oameni atat de ... caini? Si cainii atat de umani! Sincer, cunoscand oamenii, ajungi sa iubesti cainii!

Umbrelute de gradina

Am lucrat in Corel cateva umbrelute pentru gradina cu care am decorat diorama. Nu este nevoie decat sa copiati imaginea si la printare sa aduceti la marimea dorita. Detalii si modelele sunt in pagina de umbrelute...
user posted image

24 Nov 2008, 09:55:
Dragi prieteni!

Ma simt foarte controversat si nu stiu daca fac bine ceea ce fac. Tensiunea acumulata in ultima vreme, stresul cauzat de starea mea de sanatate, lipsa unui suport financiar pentru pasiunea mea, problemele din acest acest an cauzate de accidentul sotiei, situatia in care ma simt intretinut din pensia ei de invaliditate temporara de munca, supararea pricinuita de pierderea catelusului atat de apropiat de sufletul meu, toate acestea cred ca-mi influenteaza judecata. Am cantarit mult ceea ce mi se intampla. Presat de nevoile financiare si de lipsa posibilitatilor de a continua proiectul "Orasului din Sufragerie", am pus diorama pe un site de licitatie publica pentru vanzarea ei. In acelasi timp, dragostea ce o port acestei lucrari, pasiunea pe care o simt pentru modelism, dorinta de a continua acest proiect si de ce sa nu recunosc, posibilitatea afirmare pe plan modelistic prin prezentarea ei in cat mai multe expozitii si competitii, ma determina sa pun la indoiala rationamentul meu. Sunt eu sanatos psihic sau am o mare cadere? Am procedat bine incercand sa vand diorama sau mi-am taiat astfel posibilitatea de afirmare a talentului meu modelistic? Sa vand aceasta creatie sau sa lupt pentru continuarea muncii la acest proiect indiferente de situatie? Daca da, atunci cum sa obtin finantare pentru continuarea proiectului? Daca nu, atunci sa ma despart de acest vis al vietii mele? Ce altceva poate sa faca un handicapat respiratoriu care nu mai are alta sansa in viata? Sa continui cu acest proiect in ciuda faptului ca nu am cum sa ma finantez la nesfarsit din pensia sotiei sau sa vand si sa returnez familiei contributia mea pe ultimul an la bugetul acesteia? Iata intrebari la care imi dau seama ca nu pot raspunde. Sunt in mare dilema. Aproape ca ma consider irespondabil. Nu stiu daca am luat o buna decizie vanzandu-mi visul si ideile. Nu stiu daca e buna si ideea de a pastra diorama si de a continua acest proiect! Iata de ce supun constiintei voastre comune aceasta problema. Iata de ce va solicit spijinul! In speranta ca mai multe minti inseamna mai mult rationament corect, va rog sa dati (pentru iluminarea mea) un vot in aceasta testare. Un sfat de la forumul care a decis sa ma sponsorizeze pentru participarea la expozitie. Singurul meu sponsor! Conteaza enorm! Va rog, iertati-ma daca sunt exagerat, iartati-ma daca va stresez, dar ajutati-ma! Spuneti-mi parerea voastra, votati si lasati-mi sfaturi! Priviti si lucrarea mea si luati o decizie pentru mine! Va multumesc!Orasul din sufragerie
Votul dvs aici!

24 Nov 2008, 18:31:
Si pentru ca sirul neplacut de ghinioane sa nu se tremine prea brusc, si pentru ca linistea vizavi de plecarea la Brasov sa nu ma cuprinda, am aflat acum 20 minute ca persoana care trebuia sa mearga cu mine la Brasov, Razvan, nu mai poate sa mearga. Cum in camionul care va lua diorama nu mai este loc si pentru mine, va dati seama ca visul meu de a o prezenta lumii la Brasov s-a spulberat.... Nu am cum sa mai ajung acolo. Practic diorama am cum so duc, dar eu, nu am cu cine merege. Asa era si cineva care sa stea cu mine acolo caci camera era rezervata pentru doua persoane. E nevoie de doi oameni tot timpul la diorama. Mai ales ca plecarea la masa se va face in doua transe astfel incat sa nu ramana nesupravegheate... In fine!

24 Nov 2008, 18:56:
Gata! Am rezolvat. S-a oferit domnul Gabi Sbingu din Ploiesti sa ma duca-aduca si sa si stea cu mine acolo cele doua zile!
cmandrei
up.gif
Unde anume e prezentarea din Brasov ? (sau nu am citit destul ?)
Prognosis
Am reusit in sfarsit sa inscriptionez trenul sponsorului. Au sosit autocolantele drept pentru care multumesc lui Cosmin pentru efortul de a alerga prin Bucuresti sa mi le faca si sa mi le trimita! Multumesc si sponsorului pentru minunatul trenulet.
user posted image
Imi pare rau ca nu mai am fonduri sa iau doua seturi de masinute Reno ca sa le pun in vagoanele ce cara masinute!
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=H451628
Prognosis
27 noiembrie 2008

Astazi, a sosit si atat de mult asteptatul autobuz scolar, alaturi de prima cursa cu turisti care viziteaza Blumenberg. Suntem gata de drum. Am demontat diorama, totul este bagat la cutiute si pregatit. Am mari emotii pentru cum se va desfasura transportul si cum voi ajunge cu diorama la Brasov. Sper sa fie timp bun si sa ajungem intregi si sanatosi.
user posted image user posted image
Ne vedem la Brasov! Asa sa ne ajute Dumnezeu tuturor!

http://trenulete.info/diorama-la-expo-bras...8nov-1dec-2008/
Victoras2001
Bafta!
Marius97fer
Felicitari pentru ceea ce faci.

Sa tii capul sus e vital pentru tine, priveste orizontul si nu-ti dori sa il atingi... bucura-te de drumul pana la el.

Sunt multi cei care citesc dar nu se opresc macar sa spuna ca au vazut ceva interesant.

Nu abandona ceea ce te face sa simti ca traiesti. Multa bafta.

Marius.
FireChief
domnule...ai tot respectul meu worship.gif
sper din toata inima sa lupti in continuare pentru ati implini visele si pentru pasiunea ta
respectul meu pentru toti colegii nostri care dau o mina de ajutor si respectul meu total pentru administratorii acestui forum
bravo domnilor aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif
eXtenSion
worship.gif
DiMaggio
Am fost la BV la expozitie si am vb. cu dl. Panait.

Concluziile sunt cele asteptate de toatea lumea.

1. Respect pentru munca, e foarte greu de realizat asa ceva.

2. Domnul Panait e in realitate exact asa cum ma asteptam sa fie. Ce cuvinte as folosi pentru al caracteriza? Trist, lipsit de speranta, obosit, politicos, neincrezator in viitor.

Sincer ii doresc toate cele bune in continuare, sper ca starea lui de sanatate sa se imbunatateasca. Ah, si sper sa gaseasca forte pentru alta diorama!

semit
smile.gif
sorin1983
pe cuvant de nu pare adevarat!
cmandrei
user posted image

user posted image

up.gif
Prognosis
S-a incheiat cu succes participarea mea la Expozitia de Modelism Feroviar la BRASOV, editia a II- "COLECTII SI COLECTIONARI" - expozitie cu tematica feroviara, ce a avut loc in perioada 28.11.2008 - 01.12.2008 la CENTRUL CULTURAL REDUTA , Sala ARCADIA

Si gata...! S-a terminat! A fost frumos, obositor dar frumos. Probabil ca imi va trebui un timp ca sa cern informatiile acumulate cu aceasta ocazie. Pentru mine, a fost prima iesire in lume cu diorama si prima iesire in tara dupa muulti ani de izolare la domiciliu. Problemele mele respiratorii nu-mi permit eforturi de calatorie dar pot sa spun ca a meritat. Am cunoscut multi modelisti talentati si pasionati, pe care ai stiam de pe forumuri, am cunoscut multi pasionati din toata tara si am fost bucuros sa ma intalnesc cu ei. Bogdan, organizatorul, merita toate laudele pentru efortul depus. La fel si dl Balteanu Corneliu reprezentantul Centrului Cultural Reduta , un om care chiar daca nu are nici o legatura cu trenuletele a avut incredere in noi si ne-a acordat tot sprijinul pentru a face aceasta expozitie un eveniment unic la Brasov.
user posted image

Impresiile, fotografiile si filmele facute cu aceasta ocazie

<span class='edit'>2 Dec 2008, 18:37:</span>
Am mai postat inca 30 de poze primite de la prietenul meu Iasmin

user posted image user posted image user posted image
Prognosis
Am prelucrat si postat primul film de la Brasov, facut de prietenul Iasmin.
user posted image


Cateva filme facute de mine la Expo Brasov


Si cateva fimari facute de Razvan TT


Grupul Dacia-Reno la Brasov
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.