Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: RCA
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
iubitordedacie
salut! stie cineva daca rca ul asigura masina si in caz de furt? si daca nu, ce asigurare imi trebuie pentru asa ceva?
lolman
QUOTE(iubitordedacie @ 24 Jan 2005, 23:38)
salut! stie cineva daca rca ul asigura masina si in caz de furt? si daca nu, ce asigurare imi trebuie pentru asa ceva?
*


laugh.gif NU. Daca vrei sa iti asiguri masina impotriva furtului singura solutie e CASCO. RCA-ul il folosesti doar cand " accidentezi " alti participanti la trafic laugh.gif
Tudor B
Sper ca glumesti! Cu RCA ii despagupesti pe aia care ii pocnesti in trafic, tu practic nu te alegi cu nici un beneficiu de pe urma RCA (in afara ca nu dai banii din buzunar daca esti de vina intr-un accident ca sa-si faca masina ghinionistul pe care l-ai lovit). Pentru furt este CASCO.
RIon
Daca esti de vina...ti-o faci pe banii tai smile.gif
asarban
Mutati mortul la DIverse
iubitordedacie
CASCO se poate plati in rate. intrebarea mea este: daca dupa ce am platit prima rata, se intampla ceva cu masina, primesc despagubire integral, sau procentual cu prima rata.
GeorgeB
blink.gif tu ai ceva ganduri ?
asarban
Se pare ca da....
Ake
Andrei, nu cumva s-au inasprit pedepsele pentru frauda in asigurari in ultima vreme?

@ initiatorul topicului
Eu am o curiozitate. Tu esti iubitordedacia ta? sau iubitordedacia altuia smile.gif ?
bogdan_o
Daca platesti prima rata si ti-o fura la un minut dupa ce intra contractul in vigoare (de obicei intra a doua zi) atunci primesti despagubirea conform contractului. Am evitat cuvantul integral pt ca daca ai franciza, atunci se scade valoare ei. Dar despagubirea e aceeasi atat in cazul ratelor cat si in cazul in care platesti pe un an intreg.

Oricum, eu zic ca daca ti-o fura dupa ce ai dat prima rata bate la ochi si nu cred ca merita parnaia pentru o amarata de Dacie.
iubitordedacie
situatia sta in felul urmator, ca m-am interesat: la casco iti scade 10 % din despagubire, daca ti-o fura cu totul cand inca mai platesti rate. oricum suma e mai mica decat valoarea pe piata a automobilului. cat despre treaba cu delictul, nu aveam astfel de ganduri, dar poate daca suma era mai aproape de adevar, zic poate, nu stiu, mai uita omul cheile in contact cand coboara sa isi ia un kebab in vitan, la 11 noaptea smile.gif
deci una peste alta, nu se merita casco la dacie.
Ciombe
QUOTE
oricum suma e mai mica decat valoarea pe piata a automobilulu


Hehe, la mine e tocmai invers!!! Valoarea pe polita e pe la 10222 Euroi, io daca vreau sa o vand, nu iau mai mult de 7500 pe ea. Pt dauna totala sau furt, fransiza e de 10 % deci as avea sanse sa iau 9000 de euriu in mana! Nu vrea cineva sa imi fure masina biggrin.gif ???
GABY IS BACK !
QUOTE(iubitordedacie @ 27 Jan 2005, 21:34)
... dar poate daca suma era mai aproape de adevar, zic poate, nu stiu, mai uita omul cheile in contact cand coboara sa isi ia un kebab in vitan, la 11 noaptea  smile.gif
deci una peste alta, nu se merita casco la dacie.
*



In caz de furt nu se despagubeste daca nu ai ambele chei. Sau daca nu ( mai ) ai actele masinii.

Merita Casco pentru situatiile de accident cu autori necunoscuti ( gasita busita in parcare ), far sau parbriz spart de criblura, accident din vina ta sau din vina unuia care nu are RCA, furt total sau partial etc.
andreic
QUOTE(iubitordedacie @ 25 Jan 2005, 20:13)
CASCO se poate plati in rate. intrebarea mea este: daca dupa ce am platit prima rata, se intampla ceva cu masina, primesc despagubire integral, sau procentual cu prima rata.
*


Tu inchei o polita de asigurare CASCO, chiar daca in rate>Bineinteles ca te despagubesc chiar daca nu ai achitat pana la momentul respectiv toata polita. Totul este sa nu depasesti scadenta la plata ratelor ca atunci se schimba treaba.
Daca ai avut o despagubire va trebui sa completezi suma de reantregire a politei.
andreic
QUOTE(bogdan_o @ 26 Jan 2005, 13:20)
Daca platesti prima rata si ti-o fura la un minut dupa ce intra contractul in vigoare (de obicei intra a doua zi) atunci primesti despagubirea conform contractului. Am evitat cuvantul integral pt ca daca ai franciza, atunci se scade valoare ei. Dar despagubirea e aceeasi atat in cazul ratelor cat si in cazul in care platesti pe un an intreg.

Oricum, eu zic ca daca ti-o fura dupa ce ai dat prima rata bate la ochi si nu cred ca merita parnaia pentru o amarata de Dacie.
*


Corect. Cu mentiunea ca despagubirea nu se face imediat ci numai dupa clasarea dosarului de catre politie. Cu alte cuvinte numai daca nu mai gasesc masina ta. C adca o gasesc Casco plateste numai eventualele reparatii la masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.