Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: LOC DE PARCARE
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
florinbolocan
Va rog sa nu imi stergeti acest Topic si va rog sa ma ajutati cei care puteti.
Am scris la DIVERSE ca nu gasesc in alta parte un loc mai bun ca sa deschid subiectul.

Oameni Buni. Locuiesc in sectorul 4. Str Covasna mai exact. Am inceput tot dansul pentru un loc de parcare din luna aprilie a acestui an. Am facut dosarul tot, cu numarul la registratura etc etc cu cerere la asociatie la bloc. E vorba de o parcare noua creata pe un spatiu verde.

Toate bune si frumoase, luna trecuta pe 8 Septembrie, primesc de la aceeasi coada de la Primaria Sect 4, biroul 8 Parcari, o hartie jumatate de foaie A4 ca un Permis de parcare asa si scrie pe ea si cu aia cica sa ma duc la Administratie pe Stirbei Voda sa platesc locul dar in jur de data de 28 ale lunii ca ei vor trimite de la Primarie cam atunci listele. INSA CEL MAI IMPORTANT LUCRU: NU MI-AU DAT CONTRACTUL PENTRU LOCUL DE PARCARE.

Azi de dimineata ma duc la primarie sa cer contractul final si tipa imi spune ca nu are timp sa caute ca trebuie sa se mute cu actele etc etc, NU VROIA SA IMI DEA CONTRACTUL.

Ma duc apoi la Administratia Financiara si cica Primaria nu a trimis nimic, si ca foarte probabil pentru ca a trecut atat de mult timp peste 1 luna si jumatate locul e dat altcuiva locul.

In momentul asta incremenesc.

Tot astazi ma reintorc la Primarie si ii spun celei de la zona de la mine ca e o problema si ca vreau sa vorbesc cu seful de Parcari de pe toate zonele ca e ceva in neregula.

La care tipa imi spune ca sa stau linistit ca isi aminteste acum ca s-au uitat niste cereri nu au fost trimise catre Administratia Financiara etc etc... (mentionez ca eram in costum imbracat sunt un tip solid sa zicem si ca vorbeam aproape tot timpul la telefon dand impresia ca vb deja cu cineva din Primarie).

Apoi tot ea suna de fata cu mine la Administratie si imi zice sa ma duc la seful de acolo, si ca ma rezolva el, ca ma introduce el in sistem si ca apoi pot sa platesc, si sa imi dea totodata si cartonasul rosu pe care scrie Permis de parcare si care e vizat pe verso in fuctie de semestrul platit.

Ma duc la Administratie iarasi si cer cu omul acela la care foarte serviabil ma baga in sistem etc etc si apoi platesc. Insa dupa toate aceste 4 cozi eram super obosit si suparat ca eram plimbat ca o minge de ping pong, realizez ca tot nu am de la Primarie CONTRACTUL pentru locul de parcare.

Practic am Permisul de Parcare, acel talon mic cu stampila de plata pe semestru dar nu am CONTRACTUL CU PRIMARIA ptr LOCUL DE PARCARE.

1. Cineva tot din Administratie mi-a spus ca am platit degeaba si ca daca nu am CONTRACTUL restul este egal cu 0. Va veni cineva mai devreme si mai tarziu care are si contractul si va ocupa locul de parcare.

2. La fel tot asa am aflat de la cineva din Administratie ca daca am fost bagat in sistem si am platit si am cartonasul rosu cu viza pe spate cu semestrul de plata atunci nu are cum sa imi mai ia nimeni locul de parcare, si ca pot sa iau CONTRACTUL si dupa 2 luni ca e ok.

Pe cine sa mai cred ??? Si ce sa mai cred ???


Ultimul lucru pe care mi l-a zis aia de la primarie este ca veniti dupa 1 luna ca sa ne punem in ordine si noi aici ca cica nu imi mai gasea dosarul, dar cica peste o luna vor fi la ADP cu totul, adica multa balareala, abureli vrajeli.

Am innebunit deja dupa 3 ore si ceva pentru 4 cozi.
Va rog sa imi ziceti cum sa mai insist pe langa alea la Primaria sect 4 la Parcari ca sa imi dea CONTRACTUL. Stie cineva cat e spaga sau cum se face, E CLAR CA VOR SPAGA, DE ACEEA NU IMI DAU CONTRACTUL...
Alin Calu
salut...


eu sunt din brasov, si la fel am aplicat pt un loc de parcare...insa nu tin minte sa se spuna undeva de vreun contract...

la fel am facut dosarul, l-am depus, m-au cheamt la primarie, mi s-a atribuit un loc, m-am dus si am platit taxa, am facut copie dupa chitanta, am lasat copia la primarie...dupa o luna m-am dus la primarie, mi-am primit cartonasul, in care e mentionat numele meu, nr de imnatriculare al masinii, numarul locului si data valabilitatii...

nu am vazut si nu am auzit nicaieri ceva legat de vreun contract pt acest loc de parcare...probabil aici in Brasov e altfel decat la Bucuresti...

sper ca ti-am fost de ajutor...
florinbolocan
Merci Alin, dar sa stii ca trebuie sa avem CONTRACTUL, mi s-a confirmat ca acest CONTRACT este dovada clara si fara echivoc ca tu esti "chiriasul" acestui loc de parcare.

Cartonase dinacelea si maine ma pun si fac, sa fim seriosi, am vazut astazi un model de contract, e foarte clar si foarte OFICIAL, are vreo 4 semnaturi si stampile si toate cele.
negrucvj
stau in sect 2. Am platit pe 14.11.06, deci finalul anului, n-am primit nici un contract. La fel si pe 2007. Doar anul asta am primit prin posta o foaie A4 pe care scrie "Contract...". Pina acum nu am avut pb. Am un cartonas tip "Autorizatie" cu stampile din 2006 de la alocare (adp 2). Ei au un dosar cu parcarea in care sunt trecuti atit platitorii cit si "doritorii" cu cereri cu tot. In "patratica" mea din dosar scrie adresa, masina, nr dosarului, autorizatia, etc
bygy007
mare atentie si la obtinere ideal ar fi sa ai un contract care pentru sectorul 2 arata cam asa [attachmentid=1627476856] am avut mari probleme cu obtierea locului pot face smecherii daca nu ai contract sau ai ceva provizoriu te trezesti ca vine unu cu contractul si te lasa cu buza umflata , eu zic sa " bati fierul cit e cald "
Highwayman
Mi se pare cam ciudat ca trebuie sa anunti schimbarea marcii autoturismului. Mai degraba faptul ca ai un talon cu alta serie.
razvan_3asy
Eu am rezervat un loc de parcare facut pe spatiul verde pe cand aveam dacia 1310, acum cate luni , tot atunci am obtinut si contractul + permisul de parcare, acum am schimbat masina insa am aceleasi numere (cele trecute si in contract si in permisu de parcare), din cate stiu s-au strans bani cand s-a dus tata sa discute pentru locurile de parcare, s-a strans cate 50ron de la fiecare ce dorea o parcare si s-au dus la birou de parcari.
Sper sa reusesti insista, daca ti-a dat permisu iti da si contractu, e chestie de timp, iar daca ai permisu fi sigur exista si un contract pe baza caruia ti s-a eliberat acel permis.

ps: si eu stau in sectoru 4, mai exact pe Girnitei.
florinbolocan
QUOTE(bygy007 @ 14 Oct 2008, 22:10)
mare atentie si la obtinere ideal ar fi sa ai un contract care pentru sectorul 2 arata cam asa [attachmentid=1627476856] am avut mari probleme cu obtierea locului pot face smecherii daca nu ai contract sau ai ceva provizoriu te trezesti ca vine unu cu contractul si te lasa cu buza umflata , eu zic sa " bati fierul cit e cald "
*



Contractele pe care le-am vazut la sectorul 4 asa in fuga pe la oameni in fuga scrie ceva de genul in titlu: ACORD ... si nu CONTRACT de INCHIRIERE ca la tine.

Off ma doare capul, maine ma duc din nou, aia deja ma cunoaste cum ma vede, nu o sa ii slabesc deloc.

Ma tin de capul lor pana reusesc sa am tot.
CriSTI68
QUOTE(florinbolocan @ 14 Oct 2008, 15:14)
Va rog sa nu imi stergeti acest Topic si va rog sa ma ajutati cei care puteti.
Am scris la DIVERSE ca nu gasesc in alta parte un loc mai bun ca sa deschid subiectul.

Oameni Buni. Locuiesc in sectorul 4. Str Covasna mai exact. Am inceput tot dansul pentru un loc de parcare din luna aprilie a acestui an. Am facut dosarul tot, cu numarul la registratura etc etc cu cerere la asociatie la bloc. E vorba de o parcare noua creata pe un spatiu verde.

Toate bune si frumoase, luna trecuta pe 8 Septembrie, primesc de la aceeasi coada de la Primaria Sect 4, biroul 8 Parcari, o hartie jumatate de foaie A4 ca un Permis de parcare asa si scrie pe ea si cu aia cica sa ma duc la Administratie pe Stirbei Voda sa platesc locul dar in jur de data de 28 ale lunii ca ei vor trimite de la Primarie cam atunci listele. INSA CEL MAI IMPORTANT LUCRU: NU MI-AU DAT CONTRACTUL PENTRU LOCUL DE PARCARE.

Azi de dimineata ma duc la primarie sa cer contractul final si tipa imi spune ca nu are timp sa caute ca trebuie sa se mute cu actele etc etc, NU VROIA SA IMI DEA CONTRACTUL.

Ma duc apoi la Administratia Financiara si cica Primaria nu a trimis nimic, si ca foarte probabil pentru ca a trecut atat de mult timp peste 1 luna si jumatate locul e dat altcuiva locul.

In momentul asta incremenesc.

Tot astazi ma reintorc la Primarie si ii spun celei de la zona de la mine ca e o problema si ca vreau sa vorbesc cu seful de Parcari de pe toate zonele ca e ceva in neregula.

La care tipa imi spune ca sa stau linistit ca isi aminteste acum ca s-au uitat niste cereri nu au fost trimise catre Administratia Financiara etc etc... (mentionez ca eram in costum imbracat sunt un tip solid sa zicem si ca vorbeam aproape tot timpul la telefon dand impresia ca vb deja cu cineva din Primarie).

Apoi tot ea suna de fata cu mine la Administratie si imi zice sa ma duc la seful de acolo, si ca ma rezolva el, ca ma introduce el in sistem si ca apoi pot sa platesc, si sa imi dea totodata si cartonasul rosu pe care scrie Permis de parcare si care e vizat pe verso in fuctie de semestrul platit.

Ma duc la Administratie iarasi si cer cu omul acela la care foarte serviabil ma baga in sistem etc etc si apoi platesc. Insa dupa toate aceste 4 cozi eram super obosit si suparat ca eram plimbat ca o minge de ping pong, realizez ca tot nu am de la Primarie CONTRACTUL pentru locul de parcare.

Practic am Permisul de Parcare, acel talon mic cu stampila de plata pe semestru dar nu am CONTRACTUL CU PRIMARIA ptr LOCUL DE PARCARE.

1. Cineva tot din Administratie mi-a spus ca am platit degeaba si ca daca nu am CONTRACTUL restul este egal cu 0. Va veni cineva mai devreme si mai tarziu care are si contractul si va ocupa locul de parcare.

2. La fel tot asa am aflat de la cineva din Administratie ca daca am fost bagat in sistem si am platit si am cartonasul rosu cu viza pe spate cu semestrul de plata atunci nu are cum sa imi mai ia nimeni locul de parcare, si ca pot sa iau CONTRACTUL si dupa 2 luni ca e ok.

Pe cine sa mai cred ??? Si ce sa mai cred ???


Ultimul lucru pe care mi l-a zis aia de la primarie este ca veniti dupa 1 luna ca sa ne punem in ordine si noi aici ca cica nu imi mai gasea dosarul, dar cica peste o luna vor fi la ADP cu totul, adica multa balareala, abureli vrajeli.

Am innebunit deja dupa 3 ore si ceva pentru 4 cozi.
Va rog sa imi ziceti cum sa mai insist pe langa alea la Primaria sect 4 la Parcari ca sa imi dea CONTRACTUL. Stie cineva cat e spaga sau cum se face, E CLAR CA VOR SPAGA, DE ACEEA NU IMI DAU CONTRACTUL...
*



ai vazut pe lamotesti ce este ? asa am patit si eu, uite o metoda

cauta un vecin cu care te intelegi mai bine, ocupati un loc de parcare, si va blocati reciproc smile.gif ca sa nu va blocheze altul si nici sa ocupe locul
razvan_3asy
Mi-a ocupat si mie unu locu de parcare ieri, am sunat la 112 si s-a rezolvat smile.gif. (culmea si ala era de la siguranta si incredere 112 biggrin.gif).
the fast and furious


In sectoru 3 cum e cu actele?

Am intrebat la Directia de taxe si Impozite de pe Lucretiu Patrascanu si au spus ca nu se emit contracte si permise pt locu de parcare ci doar tre sa ai autorizatia de parcare si sa platesti locul si eo OK.
bygy007
adica , cu alte cuvinte nu mai au locuri, ar trebui sa intrebi la ADP sector3
abc
scuze ca redeschid topicul asta...azi am surpriza ca pe locul meu de parcare sa fie alta masina :| la ce numar trebuie sunat ? ...
jelly
la 112 scrie chiar cateva posturi mai sus
abc
pei s-ar incadra la parcare neregulamentara? ( sper sa nu zic vreo dracie,da nu stiu unde s-ar incadra ,ca eu am locul platit de doua luni de cand am masina am autorizatia facuta pe masina lu tata) ..si am scris numarul meu de inmatriculare ..am avut garaj si acum sunt chirias ca deh asa e la noi in romania...
slider2
eu am loc de parcare de la primarie in fata blocului, e amenajat de ei, cu beton tornat, borduri puse, si numerotat. mi se pare ca plateste tata cam 1 milion pe an la adp. si daca e cineva in locul meu sun la garcea si vine si ii da amenda, si cica e chiar mare, iar in nush ce conditii am inteles ca ii si ridica masina. DAR (ca mereu exista si un dar) in contractul facut adp scrie ca parcarea este exclusiv a mea intre orele 16 si 10 (dimineata), in intervalul ramas (deci in timpul zilei cand se presupune ca tu esti plecat) este liber sa parcheze oricine atat timp cat locul de parcare este liber. avand in vedere aceasta prevedere nu ai voie sa montezi nici un mecanism care sa restrictioneze accesul liber in parcare (adica T din acela din fier, sau eu stiu ce alt sistem).
abc
mie mi-a zis aia de la orizont 24 din 24 ..
adister
QUOTE(slider2 @ 21 Dec 2008, 19:40)
DAR (ca mereu exista si un dar) in contractul facut adp scrie ca parcarea este exclusiv a mea intre orele 16 si 10 (dimineata), in intervalul ramas (deci in timpul zilei cand se presupune ca tu esti plecat) este liber sa parcheze oricine atat timp cat locul de parcare este liber.
*



slider2 - esti sigur de asta? In ce sector?
slider2
in sectorul1, si chiar este specificat in contractul pe care-l am cu adp-ul acest lucru.
airimia13


Eu am loc de parcare in sectorul 6 si doamna de la Orizont mi-a spus ca locul este al meu 24/24 ore.
argon
povesti, primaria va da locul, dar nu are absolut nici o obligatie sa vi-l pastreze disponibil.
vijelie
Da, in s6 e vrajeala cu carne promisiunea aleia.
In s3 insa nu, acolo regulile sunt scrise si se aplica. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.