Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme directie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
burtik4u
care ma poate lamuri.. mergeam azi si eu ca omul pe drum.. cand deodata a inceput sa mi se miste singur volanul si sa o ia masina spre stanga.. am redresat masina.. dar volanul a ramas virat cam jumatate de tura.. deci rotile erau drepte dar volanul a ramas virat.. am mai mers asa cam vreo 3-4 KM.. si dupa o intersectie.. aveam cam 20-30 km/h POC>> mi-a sarit planetara din cutie si a iesit si din pivotul acela de jos.. toate de pe partea stanga... dupa ce le-am pus pe toate la loc... am obserbat un joc puterminc la discul de frana.. intrebarea este... sa fie problema doar de la rulment?.. sau este de la caseta de directie.. astept intrebari.poate nu am fost foarte explicit..
In drum spre casa am mers cu 20-30 km/h... si tot mi-au mai sarit odata toate :-<.. am mers asa cam 50 de KM ...
TAI
Ai avut suruburile de prindere pivot de bascula prea slab stranse sau fisurate.
Banui ca in timp ce rulai ai pierdut/rupt un surb de la pivot, citez: "dar volanul a ramas virat cam jumatate de tura ", apoi ai pierdut/rupt cel de-al doilea surub si de aici s-a smuls planetara din cutie, fiind prinsa doar intr-un stift de cutie.
Inteleg ca ai prins pivotul la loc? Cu ce suruburi? Daca nu ai folosit suruburi originale tratate (otelite cu pas marunt) fenomenul se poate repeta.
Cum ti-ai dat seama ca discul bate? Mai ai cele doua surubele ce fixseaza discul pe butuc? Daca nu mai ai suruburile poti strange doua prezoane (fara roata) si sa-i faci din nou controlul la disc. Daca si asa bate poate fi ovalizat (multe Nove le au asa). Eu nu cred sa fi patit ceva discul de la incident, cum nu cred sa fie afectate caseta de directie sau rulmentul in schimb banui ca ai gaurile ovalizate la bascula.

OBS
Cand constati cea mai mica anomalie la sistemul de directie sau franare nu mai folosesti acea masina pana nu rezolvi cauza anomaliei, asta deoarece "viata are prioritate"
burtik4u
nu ai inteles bine.. mie mi-a sarit din acel pivot de jos.. si am vazut ca era surubul care il tinea... nu era strans .. si tot asa l-am lasat.. si jocul mi s-a parut ca este din rulment.. nici nu am avut treaba cu suruburile care fixeaza discul pe butuc.. dar nu am reusit sa il scot..
TAI
Daca discul e solidar cu butucul, adica cele doau suruburi sunt stranse bine si ai joc atunci trebuie sa verifici rulmentul dar mai intai strange piulita de la planetara s-ar putea sa ai o surpriza.

Apropo, rulmentul trebuia sa dea ceva semne din timp adica nu s-a auzit nici un huruit pe partea stanga?
burtik4u
eu tind sa cred ca este ceva de la fuzeta... am batut putin in fuzeta cu ciocanul si nu mai are joc, planetara era foarte bine stransa.. la fel si cele doua suruburi... ca nu am reusit sa le desfac deloc, acum nu stiu. ce sa fac?.. sa schimb rulmentul?.. sau o fi problema de la fuzeta?... e posibil doar de la rulment sa mi se intoarca roata asa?...
burtik4u
pana la urma .. roata mi s-a intors din cauza barei de torsiune... imi sarise dintr'o clema de aia.. si rulmentul nu era stricat..am pus unul nou si este acelasi joc in fuzeta.. deci singura problema care a mai ramas .. e sigur FUZETA biggrin.gif
apollo
fuzeta care greu tare ai s-o mai gasesti..si e si scumpa tare sad.gif
burtik4u
am gasit la dezmembrari o fuzeta da pare a fi stricata si asta.. si am mai dat si 100 lei pe ea sad.gif merg maine cu masina cu tot sa le arat la aia k ei se dadeau cocosi
TAI
Cand ai schimbat rulmentul ai folosit presa?
In mod normal nu ar trebui sa poti schimba rulmentul fara o presa hidraulica cu care sa depresezi rulmentul din fuzeta respectiv butucul de pe rulment, cel putin la mine asa a fost. Eu am incercat sa scot rulmentul cu ciocanul + bara de bronz si am facut fix nimica.
Parerea mea este ca daca rulmentul intra foarte usor in fuzeta nu e in regula cu acea fuzeta.
burtik4u
al meu l-am scos foarte greu.. dar nu cu o presa.. ci cu ciocanul si cu niste tevi.. cu presa nu am reusit... oricum a iesit foarte greu, iar fuzeta care am luat-o de la dezmembrari, iesea singura de pe rulment
apollo
QUOTE(burtik4u @ 21 Oct 2008, 20:30)
oricum a iesit foarte greu, iar fuzeta care am luat-o de la dezmembrari, iesea singura de pe rulment
*




ai cam spus tot si chiar ti-ai si raspuns.incearca cu afturi de sudura...dar nu te va tine mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.