Va salut! as dori sa va cer ajutorul cu privire la procedura de radiere auto, in urma dezmembrarii. Mai exact as dori sa stiu anumite aspecte specifice pe care nu mi le-a lamurit nimeni de la politie (sunt de negasit telefonic). Pe site-ul serviciului inmatriculari/radieri am gasit urmatoarele acte, cu anumite nelamuriri:
• Cerere de radiere completata de detinator
• Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei finaciare de pe raza localitatii de domiciliu a detinatorului - ce rost are fisa de inmatriculare in cazul radierii?
• Cartea de identitate a vehiculului
• Certificatul de inmatriculare
• Document care atesta dezmembrarea vehiculului
• Placile cu numere de inmatriculare
• Certificate de radiere in 3 exemplare (formular tip completat prin dactilografiere) - ar trebui sa il completez la calculator sau cum? exista agenti economici care fac asa ceva (centre xerox)??
• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) in original si copie xerox

Mentionez ca masina trebuie radiata din Ploiesti (eu locuiesc in al oras). Mi-ar fi foarte utila confirmarea adreselor:
Politia - radieri/inmatriculari - str Vasile Lupu
Administratia Fiscala - str Aurel Vlaicu??

Stie cineva daca au program si sambata (ambele institutii)?

Inca ceva: masina nu este a mea, dar am procura pentru radiere. Pentru cei care s-au aflat in situatia asta, au intampinat vreo problema?