Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unde gasesc un cablu ecranat si bun
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
free_fiber
Salutare! Iar apelez la voi... biggrin.gif De cand am internet prin cablu.. si prin retea imi permit sa iau tot felul de filme. Dar vreau si eu ca tot omul sa le vad pe un Ecran de 28" - TV , nu de 17" - PC.
Am avut ideea geniala de a folosi un cablu UTP (ca are multe fire in el si a intrat si semnalu' video pe 2 din ele si cel audio-stereo pe 3 din ele). Rezultatul- la distanta de 25m imi apar dungi nasoale pe ecran, sa nu mai vorbin si de semnalul audio care are un bazait infernal. sad.gif
Deci caut un cablu ca-lumea ca sa am imagine si sunet de calitate pe TV.... Poate in Brico sa gasesc ceva?
AIX
Eu am rezolvat problema cu un laptop cu tv-out; se pune langa tv, cablu de 1.5 m din comert smile.gif
Al Cap0nE
nu gasesti asa de lung. Eu mi-am cumparat mufe, cablu (si la mine sunt vreo 10m) si in 20min inarmat cu pistolul de lipit - Voila ! Merge perfect.
sstanescu
La Flamingo era mai demult un set AV de 25 de metri. Am eu unul. Merge foarte bine.
marksman
Am folosit ši eu aša ceva, nu era al meu, dar a mers foarte bine.
free_fiber
Pai si eu caut tot varianta cu cablu separat + mufe si le sudez eu... dar intrebarea e: ce cablu nu strica semnalu la distanta asta?
Liviu
Iti trebuie un cablu cu impedanta de 300 ohm (exact cablul folosit la microfoane) si care se gaseste cam la orice magazin pe piese electronice.

Oricum, iti recomand cu caldura sa iti cumperi un divx player si nu mai ai treaba ! smile.gif

later edit: Ii ceri lu' tanti sau nenea de la magazin sa iti dea cablu AUDIO ecranat smile.gif ... in principiu functioneaza fara probleme biggrin.gif
EvilOne
Intre TVOut si TV nu se pune coaxial?
costi
Am mai intrebat odata pe aici dar din cite stiam peste vreo 3 m incepi sa pierzi semnal; care-i realitatea?
La mine sint cam 10 m daca merg pe fata blocului.
florinc
La Media Galaxy au ceea ce acuti tu dar nu lungimea asta. Dar cumperi 2 si le legi intre ele.
Liviu
EvilOne, cablul audio cu imp de 300 OHM este COAXIAL smile.gif ...

Costi, E adevarat, se pierde semnal da rnu suficient ca sa iti strice imaginea.

Eu am in bucatarie un monitor LCD in care imi intra semnalul de la TV-ul din sufragerie (pe A/V out). Am un cablu stereo (audio) de 15 metri. Pe un canal trimit semnalul videocomplex si pe celalt sunetul mono ... merge perfect !
free_fiber
Liviu, din cate imi zici tu, inteleg ca tre sa iau un cablu audio ecranat de 300ohmi. Bun. Da' cu semnalu video ce fac? Io vreau si video, si audio in acelasi cablu... sau n-am cum. Prefer aceasta varianta pt ca la mine in casa din dormitor pana in sufragerie e cale lunga.. am si niste santuri pe sub podea pe unde intra cabluriele... si mai am si alte cabluri p-acolo, deci nu mai intra decat max UN cablu.
costi
zice Liviu "Am un cablu stereo (audio) de 15 metri. Pe un canal trimit semnalul videocomplex si pe celalt sunetul mono ... merge perfect !

dupa mine ai nevoie de 1 cablu cum iti doresti smile.gif

Cind am intrebat ultima data la un mag de calc despre un astfel de cablu, tipul m-a intrebat ce placa de sunet am (eu habar n-am) dar am inteles ca mufarea difera in functie de asta. Asa e ?
deconectat
QUOTE
Cind am intrebat ultima data la un mag de calc despre un astfel de cablu, tipul m-a intrebat ce placa de sunet am (eu habar n-am) dar am inteles ca mufarea difera in functie de asta. Asa e ?

Tipul nu stia ce zice...

Vedeti ca a scris Liviu mai jos ce si cum.
Pt cei care nu au inteles inca: cablul de la antena TV e coaxial si are impedanta de 75ohmi (de obicei e mai gros), iar cel pe care il vei folosi tu este cablu ecranat AUDIO (300ohmi; acelasi tip de cablu il vei folosi si pentru imagine si pt sunet).
Eu foloseam intr-o perioada cablu ecranat stereo de calitate si avea tot vreo 10 metri. Nu am avut nici un fel de probleme.

Mufele folosite vor fi 3 RCA + 1 jack audio mic sau 1 RCA+1 Scart+1 jack, in functie de tipul de TV. Asta ca sa stii ce sa ceri la magazin. Cablul costa cam 8000/m, iar mufele vreo 20k toate.

Am 2 recomandari, totusi:
1. Foloseste cablu de calitate! Altfel se va vedea prost.
2. Cablul trebuie sa fie dintr-o singura bucata.
dady
la magazinul muzica exista cablu de 20 m este cablu cu 2 mufe RCA la ambele capete. eu am si merge excelent.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.