Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie de viteze?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
valiciobanu
mad.gif


am cam lasat-o pe dreapta si s-a suparat pe mine, cred solenza mea.


umblum mult prin tara cu masina de servici si pe a mea nu o mai folosesc, am plecat cu ea la pitesti cu familia in weekend si a inceput sa suierre in treapta a 5
m-am c-am sperriat si am mers pana acasa nu mai cu a 4-a

ce sa fie ?
ulei, pinion de a 5-a, altceva?
acum sunt iar plecat dar cand ma intorc sper sa am timp sa ma uit macar la ulei, am invatat de la voi de aici pe unde e busonu de ulei de cutie
restul om mai vedea....
alte idei???
multumesc!
C a t a l i n
Ulei mai are?
valiciobanu
maersk!


merci de promptitudine,ma uit la ulei imediat ce ajung acas' sper ca pe vineri
merci
corbex
Daca ai ulei cit trebuie, as zice sa ignori suieratul ala. nu inseamna nimic rau.
La serii intregi de berline si la majoritatea novelor pinionul de a 5-a scotea un oarecare fluierat.
bogdan_90
QUOTE(corbex @ 10 Nov 2008, 21:33)
Daca ai ulei cit trebuie, as zice sa ignori suieratul ala. nu inseamna nimic rau.
La serii intregi de berline si la majoritatea novelor pinionul de a 5-a scotea un oarecare fluierat.
*


la logan pe la 80-90 nu mai stiu sigur se aude un suierat dar foarte incet si asa e fost de noua. tu verifica uleiul daca ai ulei si intra bine in viteza nu ai probleme.
LuluMOB
Și la mine șuieră a treia (Logan) și am mai auzit și la multe altele, pun asta pe seama insonorizării puternice și a cutiei făcute mai la ieftineală. A făcut de nouă așa.
La R9 (asemănătoare cu SN) pinionul de a 5-a era primul sensibil la lipsa de ulei.
Mikelyno
Pai si cum se poate remedia problema?
Am avut un Renault 19 tot cu motor de 1400 benzina si am avut problema asta la treapta a 4-a. Multi mi-au spus ca ar fi vorba de sincronul treptei de viteza, insa la Solenza, suiera incepand de pe la vreo 80 km/h in treapta a 5-a. La inceput nu se auzea nimic.
Ulei este ... si tot asa face. Exista alta solutie? sau Alta e cauza?
corbex
Nu se poate remedia. fluieratul provine de la rezonanta indusa in pinion de circulatia uleiului. Doar sa schimbi pinionul cu altul care sa fluiere cu o octava mai sus sau mai jos, cu costurile aferente.... radmasa.gif
Nu-i pacat de banii si timpul tau?
Mikelyno
Dar la inceput, nu se auzea nimica. sad.gif

13 Nov 2008, 11:38:
Nemultumirea mea este ca acest suierat pe care-l am la solenza, se aude din ce in ce mai tare cu cat cresc in viteza ... pe la 130 km/h, zici ca am pus ceaiul pe foc si fierbe de da in clocot laugh.gif .
Si mai mare-i nemultumirea ca la masina de servici, care e tot o Solenza (rapsodie), nu suiera nimica sad.gif .
corbex
Daca fluieratul creste asa puternic in intensitate odata cu viteza, ar putea fi vorba si de un rulment. desi rulmentii ar trebui sa fluiere in orice treapta de viteza.
AleXuTzU_Tau
frate..am mai spus si o mai repet de 1000 de ori....am patito eu cu fluieratu in a 5-ea...si nu e de joaca.......inseamna ca nu prea mai ai ulei in cutia de viteze.....si in scurt timp o sa iti sara si din viteza....si nu prea mai poti sa o folosesti pe a 5-ea....asa ca cel mai bun sfat dute cumparati ulei de cutie.....si dute la service sa il schimbi....iti treb cam 3.5 L.......si iti zic sa nu incerci sa inlocuiesti tu ulei....ca nu ai cum sa bagi ulei in cutie...ca se afla sub baterie......cam pe la jumatatea motorului....bafta...si nu o lasa asa.......ciao
romanvs
Se poate inlocui uleiul de la cutie si acasa.Ai nevoie de cheie pt buson de scurgere,o palnie si un furtun si bineinteles uleiul smile.gif .Se pune pana in gura de umplere.
"Sucesuri" wink.gif
ursul_bipolar
QUOTE(AleXuTzU_Tau @ 13 Nov 2008, 21:19)
iti treb cam 3.5 L.......
*



In cutie intra mai mult de 3.5 litri. Eu am luat 4 litri de mobil 75W 90 full sintetic si au intrat fix 3.9 litri.
Mikelyno
Corbex ... ideea e ca suieratu' respectiv se aude de undeva din afara, ca se aude mai tare daca deschid geamul. Asta e nelamurirea ... ca nu stiu de unde vine.
corbex
Poate rulmentul de roata? desi, de obicei, asta mai degraba huruie.
AleXuTzU_Tau
e si normal sa se auda mai tare daca deschizi geamu....ca zgomotu vine de sub capota....da treaba ta crezi ce vrei si faci ce vrei doar e masina ta....eu ti-am zis ce am patit tot din cauza asta......bafta
Mikelyno
Si atunci de ce se aude din partea dreapta ... nu se aude din mijloc, de unde ar trebui sa se auda daca era ceva la cutie, asa cum se auzea si la R 19, ci se aude din partea dreapta, si se aude mai tare daca deschid geamul drept. La geamul stang nu se aude nimica.
driv3r
Subscriu la problema cu zgomotul din viteza a 5-a...si da, dupa un timp incepe sa sara din viteza...inca nu stiu de la ce e dar o sa verific uleiul de la cutie...si la mine se aude tot cam de pe mijlocul masinii. O sa revin cu info cand stiu ce a fost exact.
driv3r
Da aia e ! Daca va suiera intr-a 5-a e clar din cauza ca nu are destul ulei (sau deloc!) in cutia de viteze. Am completat cu ulei pana la plin (2L !!!) si e ok acum nu mai scoate nici un zgomot. Aviz amatorilor...
alexandrusiri
salutare.vin si eu cu o problema.tocmai ce am schimbat kitul de ambreiaj si acum imi fluiera in treapta 5 de pe la 80 km in sus.de la ce ar putea fi?uleiul din cutie e cam cu 4-5 mm sub buson.crede-ti ca de la asta ar putea fi?mentionez ca inainte de schimbarea kitului nu facea nici un fel de zgomot.va multumesc anticipat
pedros
Incep sa cred ca suieratul in cutie al treptelor a 3-a si a 5-a este ceva general la cutiile arucate de francezii pe daciile noastre
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.