Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce carti ati mai citit?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
cristian_
Topic copiat dupa : Ce filme ati mai vazut? , topic care m-a ajutat.
Incep eu , citesc un roman fluviu , de fapt un roman construit in jurul unui fluviu:NIL.
brigada_diverse
Agatha Christie-Cei cinci purcelusi

banuiesc ca deja se stie, personaj principal : Hercule Poirot descrifreaza o crima petrecuta cu multi ani in urma
bulan
Eu am citit:Tara noastra viitor de aur are!
paul_damian
Ciclul "Sfarsit de mileniu", a lui Radu Tudoran. Am citit deja Casa domnului Alcibiade, Retragerea fără torțe, Ieșirea la mare si Victoria neînaripată. Acum sunt la Privighetoarea de ziuă. Urmeaza O sută una lovituri de tun si Sub zero grade. Fascinant... Daca le aveti, le recomand. Daca nu, cautati-le prin anticariate - reeditari nu cred ca veti gasi, din cate stiu autorul le-a interzis.
hash
"The Door in the Wall and Other Stories" - Wells, H.G.
http://www.gutenberg.org/etext/456
Andy_ACS
In ultima vreme nu am mai avut timp de citit, dar nu pot sa nu recomand o serie de carti care mi-au placut foarte mult in vacante, cand eram la scoala.
Pentru cine vrea o lectura lejera, captivanta, calatorii, oameni de diverse culturi, descrieri de locuri si personaje, actiune, haz:
Karl May - seriile din vestul salbatic (personaje - Old Shatterhand, Winnetou, etc), seriile din orient (personaje - Kara Ben Nemsi, Hagi Halef Omar, etc).

De asemenea:
Camil Petrescu: Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
Marin Preda: Morometii (mai ales partea 1)
Mihail Drumes: Scrisoarea de dragoste, Invitație la vals
George Calinescu: Enigma Otiliei

Spor la citit!
AR-18-MOS
"Panica din '89"- Paul Erdman.
bj
proaspat citita si o recomand: Vintila Corbul - Caderea Constantinopolului
dariusz
QUOTE(Andy_ACS @ 2 Nov 2008, 00:38)
In ultima vreme nu am mai avut timp de citit, dar nu pot sa nu recomand o serie de carti care mi-au placut foarte mult in vacante, cand eram la scoala.
Pentru cine vrea o lectura lejera, captivanta, calatorii, oameni de diverse culturi, descrieri de locuri si personaje, actiune, haz:
Karl May - seriile din vestul salbatic (personaje - Old Shatterhand, Winnetou, etc), seriile din orient (personaje - Kara Ben Nemsi, Hagi Halef Omar, etc).


*



acu 15 ani , ma " bateam " cu tata de la cartile lui KARL MAY . eram atit de pasionat ca am scris si testamentul lui winnetou pe o bucata de piele , si l-am pus in vitrina .
ultima carte citita este NASUL de MARIO PUZO.
Andy_ACS
@dariusz - cred ca sti ca s-au facut si cateva filme germane (vechi, 1960-1965) care urmaresc destul de bine cartea (evident cartile >>>>> filmele) cu Lex Barker in rolul lui Old Shatterhand. Eu am vazut cateva si mi-am adus aminte de copilarie (pe unele carti le-am citit de 2 ori smile.gif ).

Bafta!
os
Neil Gaiman:
Semne bune
Nicaieri
Zei Americani
--
John Kennedy Toole:
Conspiratia imbecililor
Biblia de neon
--
Michel Houllebecq: toate, nota speciala (fiindca e scurta si nu numai) pentru "Extinderea domeniului luptei".
dariusz
QUOTE(Andy_ACS @ 2 Nov 2008, 14:26)
@dariusz - cred ca sti ca s-au facut si cateva filme germane (vechi, 1960-1965) care urmaresc destul de bine cartea (evident cartile >>>>> filmele) cu Lex Barker in rolul lui Old Shatterhand. Eu am vazut cateva si mi-am adus aminte de copilarie (pe unele carti le-am citit de 2 ori smile.gif ).

Bafta!
*



prima data am vazut filmele pe nemti , dupe ce am avut cablu , cam prin 93. nu intelegeam nimic , dar le sorbeam , nu alta biggrin.gif . carti citite de 2 ori? icon_mrgreen.gif ohoho. la mine cred ca e de zeci de ori.
brigada_diverse
Si a fost ora H - Despre arestarea lui Antonescu, pas cu pas
AR-18-MOS
"Ma numesc Rosu"-Orhan Pamuk.
CriSTI68
chiar azi am citit "Dacia 1300 Ghid auto si reparatii" icon_mrgreen.gif

apropos de topic va recomand cartea din imagine radmasa.gif
ceribros
Nobila Casa si bineinteles Sogunul - James Clavell
Doctorul misterios; si continuarea:Fiica marchizului - Alexandre Dumas
Floris(3 volume) nu mai stiu sigur cum se numeau toate dar au fost superbe - J. Monisgny
beraru_010384
m-am gandit sa readuc pe primele pagini ale forumului acest subiect de mult uitat

ultima carte citita ERAGON - recomand celor care au vazut filmul si le-a placut dar nu numai
Thor1983
Filmul mi s-a parut mai slab, mai ales ca il vazusem dupa ce am citit cartea. Alaturi de Eragon, sunt interesante si continuarile, Eragon II si Brisingr.
AR-18-MOS
"American Psycho" - Bret Easton Ellis.
C@talin
Femeie goalã, femeie neagrã
user posted image
AR-18-MOS
"Povestea tarfelor mele triste" - Gabriel Garcia Marquez.
kog
Petre Salcudeanu - Ochiul si Marea
dragoselu
Ce citesc eu acum si sper sa termin pana duminica ultima parte icon_mrgreen.gif : Trilogia Stapanul Inelelor, J.R.R. Tolkien.

Ce am citit eu mai bun si recomand cu caldura laugh.gif :

- Comoara, Clive Cussler (lectura relaxanta, de vacanta, de citit in casa batraneasca
a bunicilor, in liniste)

- Cel mai iubit dintre pamanteni, Marin Preda

- Floarea de colt, Doina Ionet (chiar il recomand, e o carte recomandata sufletului, si de fapt toate cartile Doinei Ionet merita a fi citite)

- Gargantua si Pantagruel, Francois Rabelais (cine nu a citit cartea, sa o citeasca, va rade in hohote)

- Hiperboloidul inginerului Garin, A. N. Tolstoi (carte SF buna)

- Jocul lui Ender, Orson Scott Card (SF bun)

- Moartea fratelui meu, G.M. Vladescu (un roman care te infioara: ai putea sa-l omori pe fratele tau doar ca sa indeplinesti Binele ?)

- Omul-amfibie, Aleksandr Beleaev (roman SF bun)

- Povesti "corosive" de Ion Creanga (wink.gif)

- Shogun, James Clavell

- Stepan Razin, St. Zlobin (e un fel de Stefan cel Mare in instoria cazacilor din Ucraina, l-am citit cu sufletul la gura!)

- Teiul salbatic, Doina Ionet (super!, lectura pentru suflet)

- Vacanta de la Rocroi (roman de vacanta)

Imi mai aduc aminte si va mai spun... Noapte buna,

Dragoselu
Muttley
Ce am citit recent dupa o luuuunga pauza de la aceasta ocupatie: "In supa miso" de Ryu Murakami.

O recomand? Nu stiu. Depinde de cat sunteti de gretosi.
Da' macar va cultivati pentru cand vine vremea sa practicati turism secsual happy.gif
eXtenSion
Totusi, cineva care se apuca de citit cu ce ar trebui sa inceapa? Eu recunosc ca nu am citit prea multe carti beletristice -aproape deloc-, iar acum oferta e atat de mare ca nici nu stiu ce merita citit ce nu...

Ma gandeam sa ma inspir de pe site-uri gen "1000 de carti pe care ar trebui sa le citesti inainte sa mori" si chestii de genul...

E mai bine sa citesc dupa un "ghid" din-acesta sau sa citesc aiurea, din auzite? Oare efectul e la fel?
bashtalu
citesti ce iti place...
daca vrei recomandari, incepe cu cele din liceu...
eXtenSion
Acelea le-am citit... Cel putin partial. tongue.gif

Daca citesc ce vreau nu cred ca ma schimb in vreun fel... Nu stiu, cartile consider ca trebuie sa te si educe, iar daca 10 oameni stabilesc ca e bine sa stii chimie, iar tu citesti despre fizica, e cam aiurea. Macar o idee despre chimie sa imi formez si eu. unsure.gif wacko.gif
lungan
"In fiecare zi Dumnezeu se roaga la mine" - Chris Simion.

Mircea Ghitulescu - scriitor:
"Dumnezeu se roaga la Chris Simion nu invers, nu numai pentru ca e ingerul Lui nedisciplinat, nu pentru ca e creatia Lui care se revolta, ci si pentru ca o roaga sa nu vrea altceva decat pe El. Daca mai suntem capabili sa primim surprize, fragila Chris Simion va fi una dintre ele nu doar in teatru, ci si in literatura."

Catalina Buzoianu - regizor:
"O scriitoare cu un talent extraordinar si un artist cu o propunere regizorala originala, profunda, neobisnuita. Un om conectat la univers, un om al unei Ere care ar putea incepe!"

Marcel Iures - actor:
"Cris, copilul Poet si-a cladit o Persoana cu ferestre mari, deschise larg. Luminate. Zic sa privim atent. Sigur invatam ceva sau reinvatam, ceea ce ar fi chiar mai mult."

George Pruteanu - critic literar:
"Un pui de Cioran in fusta lunga si neagra."
nasty
QUOTE(eXtenSion @ 20 Feb 2010, 00:44)
Totusi, cineva care se apuca de citit cu ce ar trebui sa inceapa?
*



Mircea Eliade - "Memorii"
Si apoi incerci sa-l imiti...
Markos
QUOTE(eXtenSion @ 20 Feb 2010, 00:44)
Totusi, cineva care se apuca de citit cu ce ar trebui sa inceapa?

Daca marineru tau iubit ar fi scris macar o brosurica mica, ti-o recomandam pe aia.

Asa, în lipsa de alte variante, poti începe cu asta wink.gif

(poate scoate EBA ceva în curand, mai asteptam)
eXtenSion
Da, da, e marineru meu iubit pentru ca nu stau in fiecare zi sa ii spun ca are rahatul prea inchis la culoare, cum faceti voi. wink.gif

Ca PSD voia sa faca o coalitie cu PNL nu e o problema, ca a guv. PDL cu PSD a cantarit ca argument contra PDL; toate porcariile facute de crin + geoana dupa alegeri nu v-au facut pe niciunul sa recunoasteti ca ati facut o prostie votandu-i. Asa ca ma lasi cu replicile tale inteligente, ca poate n-oi fi eu indragostit de marinar, dar voi sigur aveti o obsesie legata de el. Iar asta e trist rau.
MihaiD
QUOTE(Markos @ 21 Feb 2010, 00:08)
...
Asa, în lipsa de alte variante, poti începe cu asta  wink.gif
...


E prea complicata aia, cu o carte de omagii e mai simplu de inceput wink.gif

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-528016...a-victoriei.htm

http://tamada.ro/product--traian-basescu-p...sul--19860.html
Muttley
Am citit azi "Jurnalul erotic al unei adolescente de 16 ani", autoare fiinta asta, Melissa Panarello. Si tipa a relatat experiente personale!!!
Ati mai citit-o careva? Ca mi-e teama sa ma si pronunt, inca-s in stare de soc... unsure.gif

PS: sub nicio forma NU o recomand!
melqu2002
Una dintre cele mai bune serii SF publicate(dupa parerea mea) este seria Dune a lui Frank Herbert. Dupa moartea acestuia ('85-'86), fiul a mai publicat cateva romane in completarea seriei originale.

Ultima carte recent citita : Boleslaw Prus, Faraonul. O poveste din Egiptul antic, despre Ramses al XIV-lea (XVI? ca nu mai retin exact acum), pentru iubitorii de carti gen "Caderea Constantinopolelui".

James Clavell- toate cele patru romane din seria Shogun: Shogun, Nobila Casa, Gai-Jin si Tai-Pan (in ordinea succesiunii evenimentelor). Si nu uitati de Changi.
4x4
Am citit carti scrise de China Mieville ,Neil Gaiman, James Ellroy, Philip Jose Farmer.
YO4RLP
„Simple introduceri la bunătatea timpului nostru”, de Constantin Noica.
Merced
QUOTE(Muttley @ 5 Jun 2010, 23:42)
Am citit azi "Jurnalul erotic al unei adolescente de 16 ani", autoare fiinta asta, Melissa Panarello. Si tipa a relatat experiente personale!!!
Ati mai citit-o careva? Ca mi-e teama sa ma si pronunt, inca-s in stare de soc...  unsure.gif

PS: sub nicio forma NU o recomand!
*




Doamne, moor, ce face Fransa din oameni. radmasa.gif
Pentru ca nu gasesc cartea in format electronic, n-am de gand sa dau 25 de lei pe ea, o sa vad filmul. Tipic. dry.gif
Muttley
Caca. Am citit plotu' filmului, n-are nicio treaba cu cartea. Si oricum, ma prea indoiesc sa se apropie filmul de carte, ar fi fost interzis din prima zi.
kog
Roadside Picnic. Foarte tare cartea. Acum caut varianta PDF la Metro 2033
Muttley
QUOTE(Iulikk @ 18 Aug 2010, 23:51)
O carte care sa explice ca la prosti functiile unui autovehicul stiti (cum functioneaza diferite sisteme, componente)? Stiu ca avea bunicu' o carte ce se numea "Indrumator general auto", dar nu o mai gasesc... sad.gif
*


Car bible pe google. Topicul asta e cu beletristica (cred).
apunake
Ceva carti noi interesante in ultima vreme?
einstein1984
MArio Puzo. Ultimul Don si Omerta.
Markos
"Monte Carlo în imagini si poze - ghid turistic de buzunar"


foarte misto, vine si cu autocolant pt masina rolleyes.gif
Altis
http://www.culturesti.ro/2009/12/gargui/ Exceptionala carte, nu am putut s-o las pana nu am terminat-o!

http://www.nemira.ro/suspans/pistolarul--1343 O porcarie!

Vre-o 4 volume din J. Verne ratacite prin casa, vre-o 3 spionaj de dupa revolutie in care americanii toaca marunt la rusi (gen J. Bond), etc...
variable_dynamics
QUOTE(Muttley @ 9 May 2009, 02:44)
Ce am citit recent dupa o luuuunga pauza de la aceasta ocupatie: "In supa miso" de Ryu Murakami.
*


Pentru cei carora le place cum scriu japonezii, recomand Haruki Murakami -"Norvegian Wood", "A Wild Sheep Chase" si "Dance, Dance, Dance"
Ca fapt divers, Ryu si Haruki Murakami nu sunt rude(este doar coincidenta de nume).
Cosmin.nova
momentan citesc Ingeri si demoni smile.gif
dacia_slk
De vreo saptamana incerc "sa-mi trag" o biblioteca electronica... Totul a
plecat de la nevoia unor carti de specialitate. Am gasit ce cautam. Mai mult
de atat. Nu ma mai puteam opri din cautat... blush.gif Si toate scoase la edituri
celebre. Peste vreo 2 zile cre'ca trec de 20GB de pdf-uri, chm-uri etc...

Ma rog, cu ocazia asta am mai gasit si alte chestii care mi-au starnit
curiozitatea gen: Body Language Secrets, Books on Relationships, Kama
Sutra blush.gif (habar n-aveam cat de novice sunt in domeniu), Self
Improvement, The Enlightened Man's Book Collection, manualele SAS si
US Army de supravietuire, Understanding Sleep and dreaming, McGraw-Hill
Encyclopedia of Science & Technology, 10th Edition, Jon Emmett - Be Your
Own Sailing Coach.pdf, Basic Ship Theory, Atlas of Internal Medicine,
Dictionary of Architecture and Construction - (Malestrom) si o gramada de
alte carti de specialitate.

Inca n-am citit nimic in mod serios, doar am frunzarit, dar titlurile
mentionate sunt primele pe lista.
Manta B
Shogun -James Clavell
Nobila casa - James Clavell
Gai-Jin - James Clavell
Tai-Pan - James Clavell
Gestapo - Sven Hassel
Lichidati Parisul - Sven Hassel
General SS - Sven Hassel
Moarte si viscol - Sven Hassel
Imperiul Iadului - Sven Hassel
Batalia din Ardeni - Sven Hassel
Comisarul - Sven Hassel
Curtea Martiala - Sven Hassel
Inchisoarea OGPU - Sven Hassel
Monte Cassino - Sven Hassel
Batalion de mars - Sven Hassel
Camarazi de front - Sven Hassel
Drum sangeros catre moarte - Sven Hassel
Blindatele mortii - Sven Hassel
Jean Amila - Luna la Omaha
Nimic nou pe frontul de vest - Erich Maria Remarque
Ingerul Mortii - Mihai Stoian(e vorba de Josef Mengele)
Germainne Tillion - Ravensbruck
Christian Bernadac - 186 de trepte-Mauthausen
Momentan citesc istoria Gestapo-ului...nu imi vine acum in minte numele autorului

4x4
QUOTE(AR-18-MOS @ 2 Nov 2008, 20:19)
"Ma numesc Rosu"-Orhan Pamuk.
*



Asta citesc acuma, e o carte buna, la care m-am gandit dupa ce am citit Numele Trandafirului de Umberto Eco.

Pot recomanda cărțile De ce cred oamenii in bazaconii (MICHAEL SHERMER)
si Stiinta Voodoo (ROBERT PARK), fac o lectura plăcută despre felul în care prostia se revarsă periculos asupra unei societăți ce crede tot ce vede la televizor, o societate in căutare de miracole și incapabila sa digere adevăratul miracol al științei.

Am mai citit Supraviețuitorul si Cantec de leagan de Chuck Palahniuk, recomand.
nairam
Dupa o indelungata perioada in care nu am mai citit nimic altceva decat Monitorul oficial (deh meseria ma obliga) am reusit in ultimele 3 luni sa citesc si eu ceva beletristica:
Dan Brown Codul Lui Davinci, Ingeri si demoni, Fortareata digitala, Conspiratia
Apoi am reciti Cicoi Vechi si noi (incredibil de actuala)
Si cateva romane istorice carora nu le mai retin autorii: Imperium (ascensiunea la putere a lui Cicero foarte interesanta o recomand), Caderea Romei, Valul profetiilor si Idele lui Martie (asasinarea lui Cezar).
Ceea ce ma uimit foarte tare este ca aceste carti chiar le-am cumparat... Adica am dat bani pe ele ceea ce nu sa mai intamplat de foooarte multa vreme (sa dau bani pe carti)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.