Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cauciuri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
sergiu-iulian
vreau sami cumpar o pereche de caucicuri.care sunt mai bune??
-Matador mp61(all season) pret 135 RON 165/70/R13
- Kormoran Vanpro(all season) pret 145 ROn 165/70/R13
dupa parera voastra care credeti ca se comporta mai bine?si ar merita?sa mi le pun pe masina?
romanvs
Ambele marci sunt de calitate inferioara.Avand astfel datele problemei tale as zice sa mergi pe Kormoran.
sergiu-iulian
dar care ar fi de calitate superioara??dupa parera ta...si la ce pret??si care sunt mai bune:all season sau cele de vara sa fie pentru vara,iar cele de iarna sa fie pentru iarna?
cata_28
eu am DEBICA NAVIGATOR 165/70/r13 all season, sunt ca pret tot undeva in banii aia si sunt foarte multumit de ele cel putin pe timp de iarna isi fac ff bine treaba !!! intre cele mentionate de tine as alege matador !!!
sergiu-iulian
mie mia zis cineva ca Kormoran le face acum de cativa ani Michelin.este adevarat?ce parere aveti?sau sunt doar aiureli..
dr_mKe
google.gif si vezi care-i treaba excl.gif
romanvs
De calitate superioara: Michelin,Goodyear,Dunlop si ar mai fi vreo doua trei firme dar nu imi vin in minte.Ca pret dublu si jumate chiar decat cele inferioare.
De preferat sunt cele de vara pt vara si cele de iarna pt iarna.Partea proasta este ca iti trebuie un buget mai mare pt achizitionare si spatiu de depozitare, plus ca e bine sa ai pe fiecare cu jantele lor ca sa nu le tot dai si sa le pui pe jante.
Varianta cu allseason este varianta ieftina si cu performante medii atat iarna cat si vara.
Eu am roti de vara pt vara iar iarna am doua de iarna pe care le pun pe fata.Am decat doua datorita lipsei spatiului de depozitare.
sergiu-iulian
aha...deci nu stiu ce sa fac acum..vreau sami iau all season.sunt inca nehotarat in privinta acestora..nu stiu care merita..matador sau kormoran

3 Nov 2008, 22:17:
am vazut ca pe logan se pun cauciucri kormoran,dar pe solenza si pe supernova sau pus din fabrica matador.deci nu stiu ce alegere sa fac.
dr_mKe
ADAC - test gume de iarna 2008
SYL
Ca marca dintre Matador si Kormoran as alege clar Matadorul...
Dintre cele 2 modele expuse l-as alege pe cel care are performante mai bune iarna(asta daca ai posibilitatea sa determini acest lucru), daca nu, precum ziceam mai sus, as alege Matador...
sergiu-iulian
mersi @dr_mKe,dar nu ma prea pricep la germana..ce trebuie sa fac acolo??un site in limba romna nu ai gasit??sau nu este asa ceva?
dr_mKe
Trebuie sa vezi marcile si modelele. De sus in jos, recomandabil fara rezerve, recomandabil, recomandabil cu rezerve, nerecomandabil. Astea sunt categoriile. Cam asta e germana pe care trebuie s-o stii de-acolo. Site romanesc ? In RO nu face nimeni testare de pneuri excl.gif
26-Kbe
Salut,
Sergiu-iulian

Si eu am "DEBICA NAVIGATOR 165/70/r13 all season" pe dsn de 2 ani si sunt ok , dar referitor la anvelopele Matador si Kormoran as alege Matador...

Pe berlina am anvelopele "Matador profil vara" cu care a iesit din fabrica acum 10 ani, are putini Km(30.000) smile.gif , si sunt uzate doar moral ( mici crapaturi ), in rest nici o problema.



dr_mKe
Dupa 4 ani cauciucul imbatraneste si isi pierde proprietatile. Pe flancul cauciucului ste stantata data fabricatiei excl.gif in formatul saptamana nr x si anul y adica xxyy, de exemplu 3407 adica saptamana 34 din 2007. Atentie mare la cumparare excl.gif se poate cumpara un cauciuc vechi de 3-4 ani desi el este "nou" dar deja imbatranit excl.gif
26-Kbe
Corect dr_mKe smile.gif bine punctat.
sergiu-iulian
mersi mult de inforamtii.asa o sa fac..intai ma uit pe cauciuc la data fabricatiei..am auzit ca la matador se fac cu timpul bolfe..si pot sa explodeze.este adevarat??despre kormoran nu stiu nimic,daca merita sau nu banii
dr_mKe
Intre marcile entry level, Debica, Matador, Sava, Kleber, Fulda, Marangoni au si produse foarte bune pentru pretul propus. Debica Passio la vremea ei era printre cele mai bune anvelope de 30 euro, Marangoni Trio a iesit pe locul 3 in clasamentul anvelopelor de vara acum 2 sau 3 ani, mai bun decat unele duble ca pret, Fulda EcoControl au iesit tot pe 3 in clasamentul ADAC al gumelor de vara 2008 (spre surpriza mea, anul trecut cand le-am cumparat nu le testase nimeni, fiind nou aparute).
Trebuie facuta o minima documentare inainte de a cumpara. Se pot cumpara gume ieftine si intr-adevar bune. In testul ADAC de anul acesta Matador Nordicca, Sava Eskimo S3 si Barum Polaris 2 au iesit in clasa celor cotate ca "recomandabile". Cu o mica mentiune, Sava Eskimo am avut si sunt destul de zgomotoase pe asfalt.
Spor la cumparaturi.

PS > daca va fi cazul sa-mi cumpar gume de iarna, alegerea mea va fi dintre Matador Nordicca si Fulda Kristall Montero.
SYL
Eu am Sava Eskimo S3 si nu mi se par zgomotoase, adica mi se par la fel de (ne)zgomotoase ca cele de vara care l-am avut inainte (ma refer la Lassa Miratta).
sergiu-iulian
kormoranu si matadoru sunt zgomotoase??nu stiti?
SYL
QUOTE(dr_mKe @ 4 Nov 2008, 14:39)
PS > daca va fi cazul sa-mi cumpar gume de iarna, alegerea mea va fi dintre Matador Nordicca si Fulda Kristall Montero.
*



Nu se gasesc Matador Nordicca (MP 91) pt DSN, cele mai mici dimensiuni sunt pt jante de 15'.
sergiu-iulian
pai eu vreau sami pun ori matador mp61(all season) ori kormoran vanpro(all season).care sunt mai bune si isi merita banii?
dr_mKe
tongue.gif site-ul producatorului are alta parere Matador Nordicca Basic 165/70 13 inch
SYL
Pai zi asa, "Nordicca Basic", adica MP 52, ca prima data ai zis de "Nordicca" care e MP 91 (precum am zis mai sus)... icon_mrgreen.gif
sergiu-iulian
deci pana la urma,care sunt mai bune?kormoran sau matador??dintre aceste 2 firme.
SYL
Eu votez cu Matador, din ce stiu eu Kormoran sunt un fel de Montana coreene sau ce natie or fi ele la origine... wacko.gif
sergiu-iulian
ok..mersi @SYL..mie mia zis cienva ca koromranu le face michelin de cativa ani..pai nu stiu daca este adevarat,sau persoana repesctiva a zis numai nascociri:P
dariusz
QUOTE(sergiu-iulian @ 4 Nov 2008, 15:23)
am auzit ca la matador se fac cu timpul bolfe..si pot sa explodeze.este adevarat??
*



matadoarele care le am acum pe spate sint de 5 ani cred , si au cam 55k km . inca arata bine , nici urma de bolfe , crapaturi sau alte cele.
sergiu-iulian
ce fel de matador ai???mp12???sau all season??si ce parere ai de matador??sunt bune??iarna/vara?
SYL
QUOTE(sergiu-iulian @ 4 Nov 2008, 19:43)
ok..mersi @SYL..mie mia zis cienva ca koromranu le face michelin de cativa ani..pai nu stiu daca este adevarat,sau persoana repesctiva a zis numai nascociri:P
*



Asa este, Kormoran, ca de altfel si Montana apartin de "concernul" Micheline...
sergiu-iulian
deci sa fie asa de rele kormoran..daca sunt facute de michelin,oare nu sunt mai bune ca matador?
SYL
@sergiu-iulian oare Daciile berline fabricate dupa '99, adica dupa preluarea uzinei Dacia de catre Renault erau la fel de bune ca Renault-urile ??
sergiu-iulian
raspusnul clar ca ii NU,nici cand au inceput cei de la Renault sa faca supernova,nu au fost prea reusite,dupa parerea mea.si dau si cateva exemple:
- suspensie rigida
- hayon care scartaie din fabricatie
- prea multe plasticuri de calitate inferioara
- si multe altele
deci sa revenim la problema mea,pana la urma cred ca o sami cumpar matador mp61(all season)
SYL
Eu ti-am pus o intrebare mai mult retorica...Deci Kormoran nu sunt Michelin, chiar daca apartin de Michelin... wink.gif

LE: Ca anvelope allseaseon as cumpara Pirelli P 2500. icon_mrgreen.gif
dariusz
QUOTE(sergiu-iulian @ 4 Nov 2008, 20:53)
ce fel de matador ai???mp12???sau all season??si ce parere ai de matador??sunt bune??iarna/vara?
*



mp12 .pai ce parere sa am daca nu buna ! insa ideea e urmatoarea , atunci cind iti iei cauciucuri . chiar daca dai un ban in plus , ia-ti ceva bun , ca nu le iei pentru o luna doua , ci ca sa la folosesti mii si mii de km , si nu oricum , ci in siguranta.
foarte multi nu constientizeaza rolul anvelopelor in comportamentul masinii , adica frinare , stabilitate.
acu umblu si eu sa vad de niste dunlop.
Sudsemnatu
bridgestone de vara , sava eskimo 3 de iarna
Maskatu
Dar de ce nu iti cumperi de anvelope de iarna? Iarna bate la usa (deja a venit in unele regiuni) asa ca nu vad rostul unor all season. Mai degraba 2 anvelope de iarna.
Apropo, cat mai costa o anvelopa de iarna pentru sn?
turturel
pai depinde...intre 97 ron(trayal) si jdemii de milioane( michelin, dunlop, continental, pirelli). eu miam cumparat din dedeman doua tigar winter 1 cu 108 ron. sa vedem cu vor fi la iarna pe zapada sau geata sau polei. din cate am vazut nu au trecut testul adac. ar mai fi debica frigo 2 la 107 ron, matador mp 55 si mp 58 intre 125 si 135 ron,etc. fiecare se orienteaza dupa ce isi permite. va salut!
b13mat
mi-am luat si eu 4anvelope de... vara tongue.gif:) 185/60/14 nexen n2000 (merg fara nici o modificare)! in total 600ron smile.gif
AdrianSavu
Azi mi-am "incaltat" masina cu 4 anvelope Pirelli P400 165/70 R13 all sezon smile.gif.
Vreau sa stiu , de la cineva care a avut sau are , cum se comporta in curbe , pe ploaie , pe noroi , pe cladura si pe zapada ?
Sunt mai proaste calitativ daca sunt facute in Turcia decat cele facute in Italia ?? sad.gif

Multumesc . smile.gif
gcgeorgescu
cat te-au costat?
dr_mKe
Sa le folosesti sanatos. Cum de nu ai ales Pirelli CINTURATO P4 ? Ultimul "racnet" de la Pirelli si care dau foarte bine prin toate testele tongue.gif

Vis a vis de pneurile de calitate buna, incearca si tu singur sa fortezi in curbe de viteza medie, gen 80-100 kmh pana cand apar primele scartaieli sa vezi cum sta treaba. Cel mai placut surprins ai sa fii pe asfalt ud tongue.gif
Relu_GTT
Ai dat mai mult de 150 ron/buc ?
AdrianSavu
Am dat 130 lei / buc


Gata ! smile.gif am gasit raspuns la intrebarea care ma framanta a scapat.gif
Am vorbit cu cineva de pe site-ul www.anvelopepirelli.ro si mi-a zis ca nu e nicio diferenta intre anvelopele facute in Turcia si cele facute in Italia rolleyes.gif este aceeasi reteta.

In seara asta ma bag cu masina la teste sa vad cu se comporata anvelopele biggrin.gif

Poate ma rastorn cu ea laugh.gif

and_rei
sunt curios daca mai traieste huh.gif
nextwebmaster
Fulda EcoControl, am trecut cu ele si prin iarna (au exces de siliciu in componenta) si n-am avut evenimente ... deci sunt ok. biggrin.gif

In martie 2008 au fost 123 RON / bucata, un pret mai mult decat rezonabil, avand in vedere ca la folosire normala tin peste 40.000 km.
gcgeorgescu
eu am niste sava de la primul proprietar si cred ca toamna asta le schimb, dar ni stiu ce model sunt ca nu par de iarna si nici de vara, ai vro trei santuri pe misloc si rizuri pe margine(interior si exterior).
la astea chiar nu ma pricep. poate la toamna ma intalnesc cu un coleg sa ma ajute sa cumpar, sper.
poate ma ajuta djasu ca am inteles ca sunt-em vecini. biggrin.gif
S.Alex-F
DEBICA PASSIO 2 vara(2bucati)
DEBICA NAVIGATOR 2 all seasons(4 bucati)

pe spate raman permanent navigatoarele
pe fata le schimb

De ce asa....Nu am nevoie de mai mult!Simplu nu?

Passio extraordinare vara
Navogatoarele bune pe ploaie...(all seasons ca sa nu se manance repede plus ca iarna la mine spre teleorman este BLANDA deci n-am nevoie de anvelope cu tepi!)

Partea nasoala...navigatoarele fac zgomot...
cum fac rost de inca 2 jante de tabla si bani trec pe set iarna FRIGO DIRECTIONAL si vara PASSIO....
e mai mult decat am nevoie...

STau pe DEBICA!
dr_mKe
"Passio extraordinare vara" pana cand incerci altceva mai bun tongue.gif
Cum sa las asemenea postari focoase fara raspuns biggrin.gif ? Nu ma pot abtine biggrin.gif
nextwebmaster
QUOTE(S.Alex-F @ 7 Jul 2009, 23:22)
DEBICA PASSIO 2 vara(2bucati)
DEBICA NAVIGATOR 2 all seasons(4 bucati)



De curiozitate, cat ai dat pe bucata?
cris06
Mare grija cu Debica la franari bruste, mai ales pe ud! Eu, personal, le consider cele mai proaste anvelope dupa Montana! Chiar nu le-am gasit nicio calitate...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.