Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Megane 2.2 Sedan
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2
e-SORIN
In urma cu o luna am dat Megane-ul 1.2 pentru a imi lua o masina mai noua. Intamplarea a facut sa dau tot peste un Megane foarte bine intretinut. Cu cateva ore inainte vazusem o masina cam chinuita. Doua saptamani am tot sunat dupa diverse masini: care erau interesante se dadusera, care aveau prea multi km. Avand in vedere ca de Megane 1.2 am fost foarte multumit, m-am hotarat sa raman tot la Megane smile.gif

Masina este fabricata in 2006 si are 43.500 km. Varianta de echipare este Privilege avand in plus jante Tuxedo, cd-mp3, bandouri in culoarea masinii si garantie extinsa pana in 2010.

Impresii dupa 2 saptamani si 500 km facuti in oras (comparatie cu Megane 1.2, 1.9 dCi 102 CP):
- motorul (1.5 dCi 82 CP) este destul de voinic, dar accelereaza ceva mai greu de la turatii mai mici; (L.E. - remediat prin resoftare: plus ~20CP, plus ~45Nm)
+ consumul in regim urban este cu aproape 3l/100km mai mic;
+ este mai legata si simte mai putin denivelarile;
- stabilitatea pe curbe este mai proasta "datorita" PDG-ului; (L.E. - remediat prin inlocuirea completa a suspensiei)
+ interiorul este mai confortabil si mai bine dotat;
+ servodirectia mai usoara;
- cea mai enervanta chestie intalnita pana acum este plasarea multor sigurante in compartimentul motor, ceea ce necesita f mult timp pt schimbare sau chiar imposibil daca nu ai torx (la M1.2 dura maxim 2 minute si nu necesita nicio unealta).
Minusurile planuiesc sa le remediez cu ajutorul unui chiptuning si unei suspensii mai coborate.
As putea trece la plusuri economia facuta la RCA si impozit biggrin.gif

Per total sunt foarte multumit pana acum party.gif
Poze dupa ce o spal smile.gif
Hack
Nu are rost sa iti urez "Wellcome to the club" biggrin.gif , asa ca iti urez la cati mai multi km fara probleme, asteptam pozele.
Dhragosh
ehe..frumoasa achizitie Sorin...sa te bucuri de ea si asteptam pozele smile.gif
St
Hai cu pozele, ca interiorul pare interesant smile.gif

Sa o stapanesti sanatos!
e-SORIN
Multumesc mult baieti pt. urari blush.gif

Dupa o luna si 700 km sunt in continuare f multumit. Singura aventura am avut-o cu sigurantele de la motor: 4 ore, multi nervi, sfaturi f utile de la Hackmikey caruia ii multumesc worship.gif

Am spalat in weekend masina si am facut azi cateva poze in graba cu telefonul, asa ca nu sunt prea reusite ...
Manuel
Foarte faina! Multi km fara probleme!

e-SORIN edit: Merci mult. La fel si tie!
Io_mi_s
Super! Iti doresc sa nu cazi in rutina cu ea si sa ai parte de acelasi entuziasm multi km de acum incolo!
Da'... de ce-ai umblat 4 ore p-acolo?
e-SORIN
Momentan e o perioada de rutina financiara peste care voi trece in curand. De luni ma va plimba Megane-ul la un nou loc de munca biggrin.gif
Deocamdata imi umplu timpul cu eliminarea greierasilor (leucoplastul e ieftin rolleyes.gif). Am inceput cu capacul afisajului central acum o saptamana. Urmeaza montantii fata.
Azi mi-am manifestat simpatia fata de RENAULT F1 Team prin lipirea stickerelor.
La vreo 2 zile dupa ce am luat masina, vazand "amprentele" de pe covorasele bej textile, m-am hotarat sa-i fac un prim cadou: covorase originale de cauciuc.
Urmeaza si alte atentii pentru ea. Imi plac f mult masinile si sigur nu voi cadea in rutina niciodata smile.gif
Pai atat a durat sa ajung la sigurante si sa le verific pe toate. Gasesti pe forum detaliat si cu poze procedura mad.gif Nu mi se aprind lampile pt. marsarier. Se pare ca de vina este sonda de la cutia de viteze. Urmeaza sa remediez.
Alexu7
sa-ti traiasca, sonda nu se rezolva pe garantie?
Hack
QUOTE(e-SORIN @ 19 Nov 2008, 20:20)
Singura aventura am avut-o cu sigurantele de la motor: 4 ore, multi nervi, sfaturi f utile de la Hackmikey caruia ii multumesc  worship.gif
*


Cu mare placere. smile.gif E superba masinuta, o prinde foarte bine culoarea. Bafta cu rezolvarea problemei cu luminile de marsarier.
Manuel
QUOTE(Alexu7 @ 19 Nov 2008, 21:55)
sa-ti traiasca, sonda nu se rezolva pe garantie?
*



Buna intrebare!
e-SORIN
Ba da. Trebuie sa se rezolve pe garantie.
Aveti idee daca problema trebuie remediata la dealerul de la care a fost cumparata, sau pot sa merg la oricare?
Sper sa nu dureze f mult, sa ma programeze dupa revelion laugh.gif

Multumesc tuturor! rolleyes.gif
Manuel
Poti merge la orice service din reteaua Renault, indiferent de la ce dealer a fost luata masina.
ady85btz
s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea

e-SORIN edit: Merci! smile.gif
e-SORIN
Am intrat si eu in rand cu lumea azi. Am lumina cand dau cu spatele biggrin.gif
O adevarata aventura cu serviceurile astea. Am fost joi si mi-au facut programare astazi la ora 8. La ora 8 eram cu masina in garaj la ei (AMG). Am stat pe langa masina asteptand sa se ocupe cineva de ea pana la 8:45, in conditiile in care la 9 ar fi trebuit sa fiu la serviciu bash.gif Vreo 3 mecanici se tot perindau pe sub cutia de viteze. Dupa o ora au reusit sa schimbe contactul de la marsarier a scapat.gif Deci am plecat pe la 10 de acolo, dar bine ca s-a rezolvat, gratis biggrin.gif
Sper sa nu mai ajung prea curand la service ca cedez nervos pana la urma ...
Catalinmodena
Tare frumoasa este.

e-SORIN edit: Merci! smile.gif
DRD
Laser frate tongue.gif ai grija de ea si o sa aiba si ea grija de tine.

Dodone
QUOTE(e-SORIN @ 19 Nov 2008, 21:45)
La vreo 2 zile dupa ce am luat masina, vazand "amprentele"bej  de pe covorasele textile, m-am hotarat sa-i fac un prim cadou: covorase originale de cauciuc.
Urmeaza si alte atentii pentru ea.
*


Nu arunca banii pe covorase de cauciuc originale. Contacteaza-l pe user-ul themircea de pe acest forum si iti va livra rapid covorase la aceeasi calitate ca si cele de firma, dar la jumatate de pret.
Vezi prima pagina aici http://www.reno.ro/-t101671.html. Apoi sari la ultimele pagini, pentru covorase, sunt oferta mai noua.
e-SORIN
@DRD: Cu siguranta asa va fii rolleyes.gif

@Dodone: Merci mult pt. recomandare. Nu s-a inteles exact din ce-am scris. Cand m-am hotarat asupra covoraselor le-am si achizitionat. Le-am gasit pe forum la bursa, aici, la pret bun. Sunt multumit de ele, mai ales ca am si bucata centrala in spate smile.gif
e-SORIN
Oau ... ce in spate a ajuns jurnalul meu de bord ohmy.gif

Insa, am revenit cu noutati. Sa le luam un pic cronologic si sa le mentionam pe toate chiar daca nu-s asa importante si chiar asa de noi.

Asta iarna masina a primit un set de incaltari de iarna, cum trebuie sa aiba orice masina care se respecta, si orice sofer care tine la viata lui si a celor din jur. Evident, dupa trecerea iernii, anvelopele au fost schimbate la loc.

A urmat schimbarea unei centuri de siguranta care nu se mai retragea prea bine.

Apoi m-am hotarat asupra firmei la care sa fac CASCO. Alegerea s-a indreptat catre Allianz datorita faptului ca polita a fost incheiata la valoarea de piata a masinii, cum mi se pare corect sa fie, si, evident, prima de asigurarea a fost mai mica.

Au urmat senzorii de parcare, foarte practici, in schimb buzzerul se aude cam incet.

Acum o luna jumate am facut revizia de 50.000 si 3 ani (la 48.700) cu tot ce trebuie + placute. In afara de revizie am mai schimbat un rulment de la roata dreapta-spate care facea un zgomot infernal si o bieleta de directie pe partea stanga.

Saptamana trecuta am scapat de PDG schimband amortizoarele fata cu Monroe Reflex pe gaz si toate cele 4 arcuri cu un kit SPAX (-45mm). Stiu, trebuie amortizoare noi si pe spate, insa bugetul a fost limitat. Le voi schimba si pe cele de pe spate cat de curand mai ales ca se schimba f usor. Pe fata m-am chinuit doua dupa-amieze cu ele.
Masina a coborat ceva mai mult decat ma asteptam. Am pierdut hartia pe care am notat masuratorile initiale, dar, din cate imi amintesc, a coborat aproximativ 5cm pe fata si 6cm pe spate.
Sunt incantat de stabilitatea si lookul masinii, dar sunt dezamagit de starea drumurilor. Se cam simt denivelarile. Iar loc de parcare trebuie sa gasesc neaparat langa bordura sau bordura f mica. Deci am taiat un minus din lista de la inceputul topicului.

Sambata masina a implinit 50.000 km party.gif

Am uitat sa mentionez ... f incantat d masina in continuare, si f incantat de consumul extraurban ... 4 - 4,5 l/100 km blush.gif
aphophis
mult prea joasa tongue.gif parca imi place mai mult cu pdg. Asa.. da impresia de lowrirede. Oricum multi km fara probleme in continuare, frumusel megane

e-SORIN edit: Multumesc! La fel si tie!
Si mie mi se pare un pic cam joasa. Ar fi mers 1cm mai sus biggrin.gif
St
Cum te descurci cu liniile de tramvai?
Ne poti spune si cat au costat modificarile? blush.gif

e-SORIN edit: Cu liniile care nu prezinta denivelari majore ma descurc bine, cu celelalte ma descurc cu rabdare sad.gif
4 arcuri = 550 lei (inclusiv transportul de la Iasi), 2 amortizoare = 400 lei, manopera = 2,5 dupa-amieze, bucuria ca am scapat de PDG = priceless laugh.gif Piesele sunt achizitionate cu ajutorul a doi colegi de forum, de la sectiunea anunturi.


St: Mersi de raspuns. Ce sa zic...sigur nu faci piatra la rinichi biggrin.gif
Duyu
Imi place foarte mult cum arata. wub.gif Cred ca ii lipsesc niste gume in V, 205/45/R17, cu jantele aferente. smile.gif Din pacate, ca mai la toata lumea, bugetul este limitat! smile.gif Sa te bucuri de ea in continuare fara probleme. rolleyes.gif

e-SORIN edit: Da, asa este, merg niste roti pe 17" si un pic mai iesite in afara. Poate la anul unsure.gif
Merci pt. urare si pt. apreciere. Numai bine!
Dhragosh
arata bine....insa vroiam sa te intreb daca vopsind senzorii de parcare in aceeasi culoare cu badoul afecteaza detectia... unsure.gif

e-SORIN edit: Cred ca da, nu sunt sigur. Insa m-am obisnuit cu ei negri smile.gif
Manuel
Exista senzori care se pot vopsi insa trebuie sa fie specificat clar acest lucru.

Arata super, bravo!
bahrim II
Fromoasa masina .......dar totusi de la 1.9 la 1.5?
gotty
masinuta arata fenomenal coborata!FELICITARI!!!!!
nr1_gogon_1979
chiar ca arata fenomenal,deh...cine a schimbat si amortizoarele fata...urmez.
e-SORIN
@bahrim II : Merci. Intentia mea era sa gasesc 1.5 dCi 105 CP ... dar n-am gasit (la pret bun) sad.gif Adica sa fiu in trendul actual, aceeasi putere la cilindree mai mica. Sper cat de curand sa ajung la puterea pe care o avea 1.9 cu ajutorul unei resoftari rolleyes.gif

@gotty & @nr1_gogon_1979 : Multumesc si va sustin in schimbarea amortizoarelor biggrin.gif
j.d
Ti-am spus doar ca merita. wink.gif

e-SORIN edit: Yes Master biggrin.gif Si te-am ascultat. Chiar voiam sa coboare la fel si fața si spatele si am vazut in pozele celor care au pastrat amortizoarele stock ca asta nu se intampla. Oricum intentionam sa schimb toate amortizoarele dupa un timp, dar nu le-as mai fi demontat inca o data pe cele pe față nici batut. Cam greu in fața blocului doh.gif
Abia astept sa le schimb si pe spate sa fiu linistit smile.gif
R-NOS
ti-am vazut masina sambata tongue.gif
erai la o nunta biggrin.gif

masina arata foarte bine... sa te bucuri de ea multi km.

e-SORIN edit: Da, era aranjata cu fundițe la urechi (oglinzi) 017.gif
Insa, nu era dușată din lipsa de timp sad.gif

Merci, la fel. Frumoasa masina ta, iar de kilometri am vazut ca nu duce lipsa smile.gif
e-SORIN
Am revenit cu cateva poze in natura de la munte de acum o saptamana si ceva. Cu ocazia calatoriei am atins pt prima data cu scutul (nu f tare) pe centura Ploiestiului mad.gif Consumul 4,5 l/100km.

Acum 3 saptamani am dotat masina cu o jucarica Pioneer. Foarte multumit de calitate dar dotarile sunt mai putine decat la chinezarii. Cel mai practic mi se pare USB-ul. Urmeaza tv tuner smile.gif

Sambata masina a implinit 51.000 km party.gif
aphophis
hai, ca incet incet ajunge meganelul la 100.000 km cool.gif tongue.gif cat ai dat pe pioneer?

e-SORIN edit: Da, peste vreo 4 ani ajunge la 100.000 km smile.gif
Pioneer-ul a fost la superoferta la Carrefour (era penultimul) la 1500 RON fata de 2500 - 2600 RON cat e prin alte parti. Asta m-a ajutat sa ma hotarasc sa-l achizitionez wub.gif
e-SORIN
Astazi s-a implinit un an de cand am luat masina si 10500 km party.gif Foarte multumit in continuare.

Din pacate va trebui sa suporte o interventie chirurgicala saptamana viitoare. Necesita bara + ornamente, far, proiector, carenaje si vopsire.
Evenimentul pe scurt: Duminica seara traverasam o intersectie si m-am trezit cu o SuperNova in față care voia sa faca stanga fara sa se asigure. (L.E. SuperNova venea din față.) Avand masina in dreapta nu am putut evita impactul => POC sad.gif
Am avut ieri si alaltaieri 2 zile de concediu de "odihna": Luni la Carpatica - RCA-ul vinovatului, Marti la Allianz - CASCO-ul meu => CASCO cu regres. Presupun ca ati auzit cu totii de Carpatica. Nu e nevoie sa detaliez.

Si acum una de bine. Acum o luna am schimbat si amortizoarele pe spate cu Monroe Reflex. Cele initiale erau duse rau. Stabilitatea masinii s-a imbunatatit simtitor smile.gif
Manuel
Cu ocazia asta nu incerci un upgrade la RSedan? De mult imi doresc sa vad cum ar arata un sedan beige cu bara de RS. smile.gif
DanCVA
Manuel, nu ne da idei costisitoare. biggrin.gif
Manuel
Pai ma gandeam ca in cazul de fata n-ar fi o investitie prea mare, avand in vedere ca oricum se schimba bara. Imi pare rau, n-as vrea sa va pun in posturi imposibile fata de consoarte. tongue.gif
e-SORIN
Uite ca nu m-am gandit la asta biggrin.gif Oricum nu eram pregatit financiar. Am avut cateva cheltuieli neprevazute in ultima vreme. La astea se adauga si legea lui Om cu cei de la service ca sa iasa cum trebuie huh.gif
b76bgaarh
nu strica masina..... laso asa ca arata bine.....
Catalinmodena
Pe spate aveai amortizoarele originale?Si daca da,s-au dus asa repede?
M i h a i
Sorin...nasoala patanie....asta este...pierdere de timp...de bani...am vazut ca ai de schimbat far+proiector.....faza nasoala este ca astea se cam schimba ambele ..de ce? se vede al draq de mult diferenta intre ''nou si vechi'' ... sad.gif ai si o vopsea pretentioasa...defapt pigmentul...ce sa-ti spun...bafta si sa iasa bine.....
e-SORIN
@b76bgaarh: Asa o las smile.gif

@Catalinmodena: Da, erau cele ale masinii. Aveau niste busituri pe suprafata lor si tot trecand supapele de prin interior peste acele busituri s-au uzat. Nu erau curse dar erau varza. Daca te apasai pe spate se balansa de vreo 3 ori sus-jos pana se oprea huh.gif

@M i h a i: Merci Mihai. Abia astept si eu sa fie gata. Cred ca Luni o duc la facut. Pana atunci ma plimb cu ea asa ciuntita.
DanCVA
Sorin, incearca sa vorbesti cu service-ul si sa-ti vopseasca noua bara si bandourile, iar cand vopseaua va fi gata si acceptul de plata va veni de la asigurator, sa te duci ca un "erou" la service pentru inlocuirea pieselor. In felul asta nu ramai fara masina o saptamna aiurea si nu te trezesti ca ti-au umblat la ea.
Cat despre matuirea farurilor, dupa o luna nu se mai observa diferenta.

e-SORIN edit: Multumesc pt sfat. M-am gandit si eu la asta, insa trebuie vazut ce mai e in neregula pe sub bara ... Nu cred sa dureze f mult unsure.gif
vali_iacov
s-o stapanesti sanatos nenea sorin, si fara alte evenimente neplacute
arata super dupa eliminarea PDG-ului. si te-as ruga sa imi dai si mie niste detalii despre schimbarea rulmentului dreapta spate, pentru ca exact ala imi face mie probleme acum. Nu grav, dar a inceput sa ma deranjeze. Cu o mica diferenta : a mea are 107.000km acum biggrin.gif
Bafta
apropo, AMG prin Cipi? tongue.gif
DanCVA
La multi ani, Sorinele!

Referitor la vopsit si acord de plata dureaza minim 5 zile, asa ca ia in considerare varianta mea.
Ai dreptate, s-ar putea sa ai rupt si umarul de sub far si asta nu se vede decat daca e data bara jos, dar o data data jos o sa-ti zica sa o lasi la ei ca nu pot sa faca o operatie de demontare si montare bara gratis.
Problema mea este ca nu prea am incredere in diversi Gigei care sa-mi umble prin masina in lipsa mea.
Hack
bday.gif Sorin!!!
e-SORIN
@vali_iacov: Multumesc nenea Vali tongue.gif
Rulmentul se schimba usor la service sau daca ai ce-ti trebuie. Se scoate etrierul + suportul etrierului, apoi piulita centrala, se scoate discul iar rulmentul e in interiorul discului si se inlocuieste cu ajutorul unei prese. Maxim 30 min. Rulment gasesti pe la 140 ron sau chiar pe la 320. Merita schimbat wink.gif
Nu AMG. Cipi a zis ca daca vreau sa iasa bine sa nu ma duc la el la service laugh.gif La Meridian Vest o fac.

@dancva & @Hack: Multumesc mult pentru urari! Numai bine la toata lumea!
Cat despre umblat la masina in lipsa mea si mie imi da emotii unsure.gif
e-SORIN
A iesit foarte bine masina dupa operatie. Chiar mai bine decat inainte la lufturi. Culoarea e identica.
In plus au mai fost schimbate: suportul de plastic de sub far, radiatorul care avea suportii rupti, aripa care avea urechea de prindere de langa far rupta.
Totul a durat 6 zile. Foarte multumit de Meridian Vest si Allianz smile.gif
[attachmentid=1627570841] [attachmentid=1627570842] [attachmentid=1627570843]

Aseara am schimbat si eu lamelele stergatoarelor cu unele din carrefour prin metoda prezentata la tutoriale. Sterg f bine si nu fac zgomot. Cost 14 lei stergatoarele + 40 minute operatia rolleyes.gif
spy_oh_joy1389
ce va invidiez pe astia care le-ati luat din carrefour. eu am luat din real si sunt oribileeeeee. intindeau mazga pe parbriz, scartaiau si lasau si multe dare sad.gif
e-SORIN
Rectific afirmatia cu zgomotul. Atunci cand le-am testat, abia iesisem din casa de la caldura, ele fiind moi. Acum, la rece, fac ceva zgomot. Important e ca sterg bine si vad pe unde merg smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.