Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Portiera sofer pocnitoare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
bobiro
Salut pe toata lumea!

Am un logan Ambition dCi, luat in mai 2007 si am garantie extinsa.
De curand am dus-o la revizia de 20000, si, stupoare, dupa vreo 4-5 zile, am observat ca portiera stanga , la deschiderea completa (mai exact dupa ultima treapta de fixare la deschidere) se aude un pocnet destul de deranjant.Avand in vedere ca nu ma pricep prea mult, nu vreau sa ma ocup personala de asta...nu are sens.
Intrebare:
1) De ce, dupa orice interventie/revizie, observ un defect, care poate fi urmarea unor profesionisti de la service, de altfel acreditat? (dupa revizia de 10000 am observat ca acel "capacel" care mascheaza airbagul frontal dreapta este putin bagat in interior 5-15 mm, ca si cum cineva, vrand sa faca nush ce interventie la portiera, a stat cu funcul , la propriu pe bord?
2) Acest defect la portiera ...poate fi reparat pe garantia normala de 18 luni si/sau pe cea extinsa? (probabil cea normala a si expirat intre timp...)
3) De ce a trebuit eu sa-l trag de maneca sa completeze si sa vizeze in carnetul de intretinere?

huh.gif
costy1
In mod normal la revizii se fac si gresari ale balamalelor de la portiere si capote. Cum la romani nu prea se practica de multe ori ni le ungem singuri. Ca sa nu te mai duci in service sau sa te apuci sa desfaci usa, cumpara un spray WD-40 si dai in acea zona. Operatiunea va trebui repetata la o anumita perioada cand observi ca apare din nou acel zgomot
e.so!id
Legal, mai mult ca sigur se poate remedia problema in temeiul garantiei, fie ea si extinsa.

Tehnic, solutia cu spary-ul e convenabila. Sigur vei mai avea nevoie de el apoi wink.gif
IRONICK
QUOTE(bobiro @ 5 Nov 2008, 11:21)
3) De ce a trebuit eu sa-l trag de maneca sa completeze si sa vizeze in carnetul de intretinere?
Da de ce trebuie vizat si carnetul de intretinere? blink.gif
bobiro
QUOTE(costy1 @ 5 Nov 2008, 11:33)
cumpara un spray WD-40 si dai in acea zona. Operatiunea va trebui repetata la o anumita perioada cand observi ca apare din nou acel zgomot
*


Este bun pentru pocnitura in cauza(precizez ca e diferita de un sunet de scartzaiala, e mai mult o pocnitura generata de parghiile care tin portiera, dar parca vine din interiorul usii...Unde pot gasi sprayul asta si cam cat costa?

QUOTE(IRONICK @ 5 Nov 2008, 11:43)
Da de ce trebuie vizat si carnetul de intretinere?  blink.gif
*


Este un carnet in care iti scrie, in casuta adecvata, cati km ai, ce tip de ulei a pus,etc, plus stampila firmei si semnatura inginerului (i)responsabil laugh.gif
IRONICK
De ce? La ce foloseste ca iti scrie acolo?

Zgomotul este scos de limitator (tija aia care iese din usa intre balamale). Mai bine dai cu vaselina, rezista mai mult. O sa iti revina zgomotul dupa o perioada.
roland
Pai nu asa dovedesti ca ai facut revizia? (in cazul in care pierzi factura)
Andy_ACS
QUOTE(bobiro @ 5 Nov 2008, 13:34)
Este bun pentru pocnitura in cauza(precizez ca  e diferita de un sunet de scartzaiala, e mai mult o pocnitura generata de parghiile care tin portiera, dar parca vine din interiorul usii..
*



Salut!
Verifica daca opritorul este bine insurubat in stalp. Strange foarte bine surubul care prinde opritorul de stalp, zgomotul cred ca de aici e. Eu asa am avut la usa soferului, am uns cu vaselina lichida si s-a prelins acolo, facand ca surubul sa se slabeasca putin. L-am strans (e nevoie de imbus).

Bafta!
IRONICK
QUOTE(roland @ 5 Nov 2008, 14:14)
Pai nu asa dovedesti ca ai facut revizia? (in cazul in care pierzi factura)
Unde sa dovedesti?
Andy_ACS
Ei vorbesc de Carte Service, cand vor sa vanda masina sa arate ca are km reali smile.gif

Bafta!
GIC
QUOTE(Andy_ACS @ 5 Nov 2008, 15:27)
Salut!
Verifica daca opritorul este bine insurubat in stalp. Strange foarte bine surubul care prinde opritorul de stalp, zgomotul cred ca de aici e. Eu asa am avut la usa soferului, am uns cu vaselina lichida si s-a prelins acolo, facand ca surubul sa se slabeasca putin. L-am strans (e nevoie de imbus).

Bafta!
*


Verifica surubul ca sigur e slabit. Asa pocnea si la mine!
IRONICK
QUOTE(Andy_ACS @ 5 Nov 2008, 14:35)
Ei vorbesc de Carte Service, cand vor sa vanda masina sa arate ca are km reali
Avand in vedere ca se pot pune stampile false foarte usor, cine crede ce scrie in cartea aia?????
Andy_ACS
De acord, dar daca totusi faci reviziile si esti om corect o completezi la service.
Daca esti nesimtit si smecher nu completezi nimic, apoi dai km inapoi si completezi astfel incat 'sa bata' cu bordul.

Bafta!
IRONICK
sad.gif
Andy_ACS
P.S. - chiar daca primul proprietar e om corect si a trecut in cartea service reviziile, bisnitarul poate cumpara o carte service in alb si o poate completa dupa bunul plac. Aviz amatorilor de masini din Germania de prin 2000-2003, culmea toate cu ~100.000 km smile.gif
@IRONICK - petru cine stie despre ce e vorba cartea aia nu inseamna nimic. Pentru cine mai crede in corectitudine inseamna dovada km reali smile.gif

Bafta!
bobo77
QUOTE(Andy_ACS @ 5 Nov 2008, 14:27)
Verifica daca opritorul este bine insurubat in stalp. Strange foarte bine surubul care prinde opritorul de stalp, zgomotul cred ca de aici e.

*


Eu am patit asa si la usa sofer si la dreapta spate,stringe surubul cum a zis si andy.La mine la usa din spate se slabea dupa o perioada si am pus o saiba si de atunci nu mai sunt probleme.
IRONICK
QUOTE(Andy_ACS @ 5 Nov 2008, 16:23)
@IRONICK - petru cine stie despre ce e vorba cartea aia nu inseamna nimic. Pentru cine mai crede in corectitudine inseamna dovada km reali smile.gif
Eu nu am trecut niciodata km in cartea aia , dar revizia am facut-o profi. Oare o sa ma creada lumea?

Referitor la tija limitatorului, poate sa scoata zgomote si daca nu calca drept.


bobiro
QUOTE(IRONICK @ 5 Nov 2008, 23:23)
Eu nu am trecut niciodata km in cartea aia , dar revizia am facut-o profi. Oare o sa ma creada lumea?

Referitor la tija limitatorului, poate sa scoata zgomote si daca nu calca drept.
*



Am pulverizat niste WD-40 (rosu imaginea 2), rezultate imediate nu a avut, dar sper cand ies de la servici (masina e in parcare) sa fiu uimit.Am strans si surubul (din imaginea 1 cu rosu).
Repet ca zgomotul , care apare numai in utima treapta de deschidere a portierei, nu este unul uniform si depinde de unghiul de "alunecare" in treapta respectiva.El se aude din zona marcata cu verde .
AL
TOPICUL NU ESTE CORECT POSTAT si se inchide... daca e o problema de garantii, exista la Diverse LGN topic dedicat... daca e topic de problema tehnica (zgomote la usi etc.), exista, de asemenea, o sumedenie de topicuri despre zgomote plus unul general... daca e o problema despre calitatea prestatiilor si atitudinea celor de la service, exista, din nou, o sectiune dedicata... il avertizez pe initiator sa nu mai inceapa astfel de subiecte tip varza si sa-si puna fiecare intrebare acolo unde e cazul, utilizand in prealabil functia SEARCH!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.