Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: se poate?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
cristi87
astazi, in timp ce umblam pe la mufele casetoronului, am dat cu mana de aeroterma(sub ea, partea care vine in spatele casetofonului)am gasit urme de antigel..era uda carcasa.dar nu picura...era doar uda, si mocheta, sa zic...umeda spre uscata.se poate sa se fispart caloriferul?? pentru ca p covoras,la picioarele pasagerului din dreapta, nu este ud deloc...daca se intampla se fie spart, avetiidee cat costa unul??stiu ca se schimba foarte greu..dar nici sa dau cam 2 milioane la service doar sa il schimbe. sad.gif
P.S.:ce se intampla daca merg si iarna aceasta cu el asa?? mentionez ca nu completez cu antigel decat daca mi se pare mie ca scade ..poate la vreo 2 luni..cel mult 100 g unsure.gif
Alexu7
baiatelu' nostru are o problema excl.gif
Maskatu
DA e spart ! Costa 60 ron unul polonez si 100-120 unul autohton. Din cate zici cu completatul, se pare ca nu e fisura prea mare. Cu schimbatul nu mai are rost sa zic, pentru ca sunt topicuri cu zecile legate de asta...

Cand dai drumu la caldura (daca ai dat pana acum), iti miroase urat? Eu asta pateam si era foarte foarte urat mirositor, din cauza antigelului uscat din calorifer. Dar eu completam mult mai mult ca tine. Daca nu miroase urat, mai merge pana la primavara.... sau daca vrei sa scapi de necaz, poti sa il schimbi de pe acuma, cu ocazia asta golesti si toata instalatia, si pui din nou antigel. biggrin.gif
saftonel
si daca gasesti unde sa`l schimbi (nu personal)sa`mi zici si mie ca eu unu nu am gasit
dadu221
deci sfatul lu` dumneamea este sa mergi sa il schimbi in service si sa il cumperi tot de la ei (cel putin daca iei unu romanesc facut la brasov de romansii nostri) pentru ca e ruleta ruseasca la ele si e de munca o gramada ca sa il schimbi. Daca il iei de la magazin tre sa fie montat in service ca sa ai garantie la el si daca se strica platesti iarasi la service demontatul si montatul .. etc etc . De aste apoloneze nu am auzit pana acum insa iti spune u ca mai port ca alea de la bv chiar nu cred ca se pot gasi (foarte prost etansate l;a imbinarea partii de plastic cu corpul caloriferului). Si mai bine il schimbi acum in iarna cand ai nevoie de el decat sa te chinui cu el si sa il schimbi la primvara cand oricum nu il mai bagi in seama wink.gif
cristi87
am desfacut astazi cele 2 suruburi de la calorifer, cele de la picioarele pasagerului, si am fortat putin usita si a cazut de acolo numai praf alb...si c am vazut eu la radiator...asa, km am putut,k era acoperit mult cu praf d-ala...
iulian.bisty
praful acela se face de la antigel
eu m-am chinit jumatate de zi sa-l schimb de unul singur pe un timp ca acesta dar am reusit
probema e in coimpartimentul motor ca nu prea ai cum sa desfaci acea flansa dar trebue sa resesti
TheSomeone
Se pare ca si eu am aceeasi problema...
Pierde apa, pentru ca mereu completez, iar la picioarele pasagerului din dreapta, este umed....
Sa nu mai spun ca acum cateva zile, am dat drumu la caldura si baga aer rece...
Nici macar apa pana in calorifer nu mai ajungea...
Nasoala problema.
Cam cat costa schimbarea caloriferului in service? binenteles cu caloriferul cumparat de mine... Asta pentru ca as vrea garantie....
De schimbat singur il schimb...dar sa vad daca merita sa ma duc cu ea in service.
Multumesc.
edit: Si daca schimb caloriferul, poate rezolv si problema cu aburitul geamurilor...ca m-a rupt... 052.gif
Maskatu
Problema cu aburitul geamurilor se rezolva cu schimbarea caloriferului. Si mie mi se abureau imediat geamurile cand il aveam spart dar acum nu mai am aceasta problema. Cat despre un pret la schimbarea caloriferului.. cam greu de apreciat, asta pentru ca majoritatea service-urilor se feresc de asemenea "interventii". In alea 4-5 ore cat stau la un calorifer de schimbat prefera sa faca 7-8 schimburi de ulei sau mai stiu eu ce, si isi scot mai multi bani.

bafta
TheSomeone
Pai si atunci ce fac? il schimb eu si pierd garantia?
Maskatu
Daca mai ai garantie, dute in service unde te duci de obicei cu ea pentru reparatii. Vorbeste si tu si vezi ce si cum. Nu prea au voie sa te refuze acolo.
contiz
cu un calorifer va pot ajuta eu 50 ron ,,am tot blocul de ventilatie
Bulldog
Poate ajuta pe cineva:

Tutorial schimbare calorifer:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...rifer+SuperNova

Tutorial reparare calorifer, cu poze:

http://www.daciaclub.ro/NOVA-DSN-Reparare-...er-t106769.html
Tince1290
am patit-o si eu sad.gif((
cosmin_patrascu
salut.cred ca am si eu aceasta problema.la mine pur si simplu scade apa din vasul de expansiune,si la 3-4 luni trebuie sa completez cu apa dar nu scade nult cam 300 grame aproximativ,covorasul din dreapta nu este ud (asta daca nu ploua afara biggrin.gif )iar cand dau drumul la caldura nu miroase urat,baga caldura la greu.astazi am completat cu antigelsi cand am desfacut capacul vasului nu a fost presiune,adica atunci cand desfacem capacul se auzea un ffssssssssss,deci era presiune.

inca ceva vreau sa va intreb:cum golesc totata instalatia ca vreau sa bag si eu antigel,mai trebuie facuta vreo aerisire dupa?,ca la batrana dacie 1310?

cristi87
desfaci un furtun care sa fie situat cat mai jos si apoi,cand termini de golit, il pui laloc si trebuie facuta aerisirea pe la aerisitorul acela de pe furtun, este pe langa vas.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.