Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: super glue pe vopsea
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Mihai San
Salut am o intrebare la voi stiti cumva cum se poate scoate urmele de superglue turnat in ciuda de niste tarani raufacatori in parcare pe vopseaua masinii ? Cu ce pot da sa inlatur fara sa atace sau sa zgarie vopseaua?Multumesc anticipat
ionut.tanase
Este posibil sa se ia dupa ce speli masina ... Incearca sa mergi la o spalatorie si poate ai noroc sa cada in timpul spalarii. In nici un caz nu te apuca sa il inlaturi cu te miri ce ca e posibil sa iasa cu tot cu vopsea.
V a L y O
Cu apa, dar in timp, nu la prima spalare.
bolidu
Incalzeste suprafata de tabla cu feionul sau altceva si apoi pune gheata pe superglue. El se transforma in un soi de plastic si devine casant si ii dai cateva bobarnace si sare.
SSilent
dar daca incalzesti si pe urma racesti papa lac... poate chiar si vopsea wink.gif
alex_d9
incearca sal dizolvi cu benzina ,acetona sau motorina .sau chiar cu diluant numai k ar putea ataca vopseaua.
cristio_79
Benzina si motorina nu ataca in nici un fel lacul sau vopseaua,pe cand acetona sau alti diluanti mai puternici o fac.Oricum ar fi,in urma indepartarii,vopseaua va fi afectata si mai mult ca sigur ca nu se va "repara" doar cu un polish.
bolidu
Nu da cu benzina, diluat si alte minuni dastea ca faci praf vopseaua. La metoda mea nu sare vopseaua pentru ca nu are de ce. Cand ai capota incinsa de la motor si brusc incepe sa ploua sau te duci la spalatorie si da aia cu apa rece se intampla ceva !?
argon
daca vopseaua e cum trebuie sa fie i se falfaie de dilaunt dar mai ales de benzina.
alexandrusiri
asa am si eu pe masina.am gasi-o intr-o dimineata in parcare plina de niste pete pe aripa.cred ca tot ceva de genu asta a fost pe ea pt ca a mancat vorpseaua si parca am niste crestaturi pe acolo.la mine cred ca trebuie vopsita aripa cu totul.ca sfat nu stiu ce sa iti spun.incearca cu apa fierbinte.din ce stiu eu se inmoaiea si se duce.bafta.
vi_escu
Adezivi precum picatura, super glue, etc au la baza cianoacrilat si sunt solubile in acid cianhidric si ceva mai greu in solutii ale sarurilor acestuia. Aveti grija ca e cam toxic! Acesti adezivi cedeaza la variatii mari de temperatura si sunt casanti (asta daca nu sunt de tipul "gel" cu adaos de latex). De pe caroserie ar trebuie sa cada in timp mai ales datorita vibratiilor.
LuluMOB
Da, lasă-l un timp așa și se degradează singur, cred că și ultravioletele accelerează procesul. În câteva luni se duce tot.
dragos.avramescu
Exista substante pentru inmuiat cyano. Cauta CA debonder, nu stiu unde si daca vei gasi la noi, in afara de magazinele de modelism. Cele mai comune sunt pe baza de acetona (nu vrei sa dai cu acetona pe vopsea) dar exista si altele. Dar poate pana gasesti tu debonder, o sa pice singur smile.gif
marksman
Apa calda.
Lord Hades
Salutari. S-a rezolvat problema asta cu superglue? Am un amic care a patit ceva asemanator.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.