Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Discuri frana AUTOSPEED
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
TAI
Vreau sa-mi schimb discurile de franare si sa pun discuri AUTOSPEED la 75 RON/buc. Sunt bune discurile de franare AUTOSPEED?
Intrebare este pt. cei care si-au pus astfel de discuri.

Am citit mai multe topicuri si am concluzionat ca cele mai bune sunt Klaxcar, dar din pacate de acestea nu gasesc.
Ar mai fi cele de la ASAM la 79 RON/buc in cazul in care nu sut recomandate cele AUTOSPEED.
De discuri originale vopsite albastru nu vreu sa aud pt. ca sunt patit.

Astept sugestii, pareri etc.

tester
discurile de frana de "origine" sunt tot discuri de asam dar in cutii albastre si la pret de "origine"... teoretic se aleg cele mai bune produse asam si se ambaleaza in albastru, dar uneori nu se mai chinuie sa le aleaga si le pun la gramada, rele bune nu conteaza ... deci esti patit si cu asam implicit... eu unul zic sa mai cauti ... pe net prin magazine peste tot pana gasesti ceva bun... e vorba de frane deci e vorba de siguranta ta...
docuzdan
nu va mai prostiti, cei de origine este de origine si crede-ma ca nu sunt de asam, lucrez in domeniu si stiu foarte bine, cauta totusi de origine si in plus daca le montezi la un service autorizat dacia ai garantie 18 luni la ele , nu te doare capul daca se ovalizeaza sau n u . ia de asam si .................. cred ca o sa te doara capul .
ca inlocuitor al celor de origine cauta de automecanica sunt vopsite in albastru, cutii albastre.
nu te ASAM astea fac numai lucruri de mantuiala
spor la tot
TAI
Din ce am observat eu discurile de origine (infara ca sunt vopsite albastru) sunt facute din doua bucati lipite la cald, spre deosebire de cele de SRL care par turnate dintr-o bucata, de aceea nu cred ca cele de "origine" sunt de ASAM sau AUTOSPEED vopsite ci le face altcineva.
Acum am unul de "origine" care a fost deformat odata, l-am rectificat si iarasi s-a deformat, asta este motivul pentru care nu mai vreau sa aude de cele de origine.
In oricecaz ori ASAM ori AUTOSPEED nu pot fi mai proaste decat ce am eu acum pe masina.
Astept opinii de la cei care au montate asa ceva.
gti98
"Pe vremuri" (inainte de 1990) mi-am cumparat "din piata" o pereche de discuri (de berlina, pentru berlina) manufacturate la uzinele Nicolina, pentru "ciubuc".

Dupa 40k km, abia daca se lustruisera; nu sunt un nostalgic, dar nu cred ca voi mai gasi asemenea marfa...Sa ma fereasca D-zeu de discuri "ovalizate"! (vorba marxistului...)

In alta ordine de idei, cum ai bafta: daca materialul e bun si a "vazut" si tratamentul, ai avut noroc, daca nu.... altul!

Poti incerca si figura cu service-ul, dar inafara de dat bani la greu si de certat ca la usa...stim cui, eu ma cam indoiesc ca ti le va schimba cineva....

Bafta!
paul_damian
QUOTE(gti98 @ 14 Nov 2008, 18:25)
"Pe vremuri" (inainte de 1990)
*



Ca tot am dat-o in off-topic: nu confunda "perioada aceea" cu zilele noastre. Din cate am inteles eu, "mai nou" atat discurile cat si placutele sunt consumabile (nu stiu daca interzicerea folosirii azbestului e un motiv sau nu), deci nu o sa mai vezi la masinile de generatie noua discuri de frana care sa tina "o viata".
TAI
In final am cumparat discuri Autospeed la 50 ron/buc. Nu vreau sa le fac reclama dar sunt Ok ambele.
valentin_nova
de unde le-ai luat cu 50 de ron bucata?poti sa imi spui si mie unde este localizat magazinu ca am si eu nevoie de un set.multumesc
TAI
Nu stiu cat te ajuta adresa magazinului pt. ca e in Hunedoara, dar daca te intereseaza revin cu detalii.
Pretul initial era de 75 Ron/disc dar le-au redus la 50 Ron/disc (criza de bani...).
ct-03-tvy
cauta brembo!..

argon
QUOTE(TAI @ 26 May 2009, 19:08)
In final am cumparat discuri Autospeed la 50 ron/buc. Nu vreau sa le fac reclama dar sunt Ok ambele.
*




cati km ai umblat cu ele de esti asa sigur?
anndi
Eu am facut expertimente cu discurile si in afara de cele de uzina nu am avut noroc de nimic, numai alea au fost/inca sunt bune. cele de asam/alti producatori au cedat lamentabil dupa 4-5000km. Ar mai fi cele brembo, se fac pentru nova, dar costa ceva mai mult. Spor la treaba.
TAI
Inca nu am facut 5.000 de km cu ele dar spun ca sunt oK raportat la ce am avut eu pe masina, adica doar de origine si la care au aparut problemele sub 1000 km.
Cele de origine le-am schimbat + rectificat pe strung, totul pe banii mei pt. ca cei de la Dacia Service nu mi-au schimbat decat unul in perioada de garantie a masinii si cu toate astea nu am scapat de vibratii, asta pana acum.

P.S. Nu as dorii sa se inteleaga cumva ca le fac reclama, pt. ca nu le fac! Daca apar probleme la ele, evident ca le voi relata.
florin_PFG
salut as vrea si eu mirimea la discuri daca are cineva , sa merg la reprezentanta brembo sa caut in katalog. multumesc
perfinox
discuri de frana gasiti pe unix auto la renault 12, firme consacrate in industria de piese auto (ferodo, brembo, jurid) e vorba de siguranta voastra si de starea tehnica a masinii, un disc deformat va afecta tot ce este articulatie la roata in momentul franarii, mai degraba dai intre 109 - 180 ron pe un disc de calitate si nu mai ai probleme, decat niste stifturi facute la duzina, si le schimbi la fiecare 10000 km maxim, dar daca chiar nu sunt bani recomand Klaxxcar, e clasa buget dar nu te lasa asa repede.
nova tuning
brembo nu sunt sport? la ce preturi sunt brembo?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.