Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ASAM S.R.L
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
tzepesch
Propun deschiderea acestui topic in care sa ne prezentam nemultumirile legate de piesele asam, sau cel putin sa incercam sa facem o imparteala, care-s mai cat de cat si care-s total de neatins. eventual si preturi.

pana la urma vorbim in primul rand de sigurana noastra si a celorlalti. post-336-1110552483.gif

eu incep cu o serie de furtune de frana de asam. 15lei bucata. ii injur si azi pe nenorocitii de la firma asta gun3.gif . au fost putin mai scurte decat trebuiau si la un bracaj mai violent a pleznit unul dintre ele. norocul meu maxim ca ma dadeam cu masina pe camp, nu pe strada.

cele de uzina, care-s 35-40lei sunt excelente, cu conditia sa le infiletati cu mare grija sa nu se duca filetul fie de la furtun fie de la etrier. ar fi fost excelent daca ar fi avut niste saibe la filetele alea. pt etansare maxima se poate pune banda de teflon pe filet. ajuta si daca unul dintre filete e mai mancat.


uneori prefer sa manac iaurt si sa dau de 2-3ori mai mult pe piese de calitate, uzina sau producatori recunoscuti, si alea inspectate cu grija in prealabil.


respekt.gif
didosdoru
ASAM = made in china, nici nu ai idee cate repere de dacia se fac acolo, unele se pot vedea si pe net (www.made-in-china.com).
Referitor la furtunele de frana prefer unele sh in stare buna sau de oltcit,sunt mai scumpe dar au si un arc pe ele, de protectie decat panaramele pe care le cumperi in ziua de azi. Piesele de dacia 13.. de calitate sunt din ce in ce mai rare.
Adrian_Boy
Sunt multi care sunt nemultumiti de piesele de la ASAM, asta o stim majoritatatea, poate ca mai sunt 10% care au prins piese oarecum, bune, in rest numai nemultumiri.
Topicul asta o sa ajunga la pagini multe, pentru ce-i ce se plictisesc si vor sa scrie despre ei biggrin.gif
ydaniel
cine vrea furtune de frana de uzina-artec jilava sa-mi zica:)half price:)
ASAM=DUSMANUL DACIEI
Kruger
Pe cate spagi functioneaza ASAM-ul ? Cotizeaza bine la RAR de isi tot iau autorizatii, nu ? Am sentimentul ca to ce produc ei nu se incadreaza in nici o norma.

In primul rand piesele lor ar trebui reomologate, nu cine stie ce modificari pe care fiecare si le face sa-i mearga dacia mai bine.

Am pus la odata un filtru de benzina de la ei, si in doua zile s-a rupt si mi-a imprastiat benzina pe tot motorul. Daca luam foc ? I-am sunat si am injurat la telefon pana mi s-a terminat bateria. Macar m-am racorit. Da-le-as foc.
tzepesch
asta ?



S.C. Asam S.A.

Member Since : 2005
Last Sign In : 2005-01-21

We are one of the Romanian leading industrial groups Beijing office, operating in many fields of activity, such as automotive aftermarket industry, plastics, forging, foundry, paints and many others.
Contact Details
Company Name: S.C. Asam S.A.
Company Address: Chaoyang Dist., Beijing, China
City/Town: Beijing
Province/State: Beijing
Country/Region: China
Zip/Postal Code: 100025
Phone Number: Please sign in to view contact details
Fax Number:
Homepage:
Mobile:
Contact Person (Department): Ms. Vivian Wang


adresa lor, pt injuraturi ai altele...

ASAM
Str. Aurel Vlaicu 77, Cod 700381
Iasi, Iasi
Telefon: +40232 215515
Fax: +40232 270930
office@asam.ro


TESS CONEX

Str. Silvestru 152, Cod 700012
Iasi, Iasi
Telefon: +40232 295566
Fax: +40232 236761
office@tessconex.ro marketing@tessconex.ro


CONEX DISTIBUTION
Calea Chișinăului 32, Cod 700180
Iasi, Iasi
Telefon: +40232 234107
Fax: +40232 273443
sales@conexdist.


mai, nu s-o gasi unu destept dintre noi sa le aranjeze putin situl? macar sa simta si ei niste pagube, ca noi de simtim pe gatul nostru.

16 Nov 2008, 13:59:
grav e ca au inceput sa balacareasca si Loganul, http://www.bzi.ro/articol.html?id=2458
Kruger
Revin. Da-le-as foc. Le dau din nou un telefon.
sebastyan
Si eu am avut probleme cu un furtun de frana de la ASAM, dupa 2 luni sa crapat urat de tot, noroc ca am avut ceva de facut in zona aia si am dat roata jos si lam vazut, ca altfel ma trezeam ca cine stie ce accident facem. In rest cu pistonase, cilindri de frama, saboti, teava toba inca nu am avut probleme.
ydaniel
parazitii astia de la asam au inceput sa fabrice si pt logan.pt dacia clasica fabrica cam tot:sunt curios cum o fi arborele cotit radmasa.gif
au placute de frana,saboti,discuri,butoane wacko.gif wacko.gif
pai in grupul conex face parte asam.
de tobelor lor nu mai zic:te chinui 3h sa le montezi si dupa 1 saptamana incep sa rugineasca.ei pur si simplu NU au deloc interes sa fie cineva multumit de piesele lor.sunt groaznice.
dacia_gpg
Va agitati de pomana, ASAM nu fabrica decat elemente de caroserie,si esapamente si mai au o sectie de vopsele ,care stim cu totii cum se aseaza o aripa fata pe dacie.Toate piesele la care voi faceti referinta sunt aduse din afara fabricate pe vapoare, China, samd.De vina sunt niste mari mahari, care in schimbul unor sume frumusele accepta sa-si puna eticheta asam, conex pe produsele finite din afara.Pestele de la cap se-mpute.
tzepesch
sa=i bagam colectiv in excl.gif excl.gif excl.gif si in excl.gif excl.gif excl.gif a mamicutelor lor!


eu zic sa ne adunam si sa sunam intr-o zi cat mai mutli la astia, si mailuri card. intr-o zi. sa le blocam sistemul nervos!

16 Nov 2008, 20:05:
eu sunt pt! pot sa sun de fix en-gros ca am free. mailuri, sunt programe care pot trimite la un timp predefinit un anume mesaj....
dacia_gpg
Sa nu cumparati piese Asam nici daca maine nu aveti ce manca.Am facut imprudenta odata si am cumparat un disc de frana. La 80-90/ h la o franare brusca s-a retezat discul in trei bucati, eram sa fac o catastrofa.Lua-ti-va gandul de la elementele de franare!
ydaniel
cea mai buna solutie:sa cumparam piese romanesti de calitate!
incet,incet mor fabricile romanesti.ex:fartec bv se demoleaza-devine cartier plange.gif frustrat.gif
cum fac rost de $ imi fac un stoc de vreo 20 de curele sleep.gif
tzepesch
da mai tre sa ne facem provizii de cauciuce, bucse, carbuni, pivoti

daca avem nevoie de 1 sa luam 2

16 Nov 2008, 20:50:
ajungem iar ca pe vremea aia sa facem depozit de fiare in balcon
ydaniel
pai de asta e bine sa ai si curte laugh.gif
acu pe bune,eu chiar imi fac stoc de piese rolleyes.gif
nelu_1985
deci circu de pe lume........:mi s-au dus garniturile de cilindrul de frana de pe stanga si va dati seama ce a urmat, noroc ca tocmai plecasem de pe loc si am observat ca n-am frana...deci recomandati va rog garnituri..."armcomp" sau "vemecomp"...alege de unde n-ai si as vrea sa schimb si pompa de frana ca momentan am simplu circuit ca asa m-a lasat si pompa cu dublu cand mi-a fost lumea mai draga, noroc ca se intampla in jurul casei. Maine dimineata ma duc la magazin sa ma delectez cu niste piese infecte...aviz asam & co...
ydaniel
pai ia cilindru de frana nou de uzina-poate mai gasesti din stocurile vechi.si pompa ia noua- de autonova.
motanpaul
Eu am pus pe dacia mea garnituri etrier,clindru de arcomp pitesti.Dar nu am probleme.De 1 luna le-am pus.Si mi se par facute bine. Mai pe o roata am de givt baia mare si la fel nu curge.
Acum poate se mai fac si rebuturi, dar unele mi se par bune.Dar conex bun nu prea vei gasi, aia e lege.
Deocamdata se gasesc si piese mai bune. biggrin.gif
vallyyy
Sa ma fereasca Dumnezeu dar eu am pe masina pompa de frana de ASAM o am de vreo 3 luni si merge super bine .........in schimb am cumparat si conducte si cu alea am avut intr-adevar probleme la filet .........nu ma pot pronunta la calitatea pieselor ce pot spune e ca pompa isi face treaba
motanpaul
Nu stiu eu am pompa de frana de autospeed dar nu mi se pare asa buna.
O sa vad dupa aerisire,ce iese, trebuie sa schimb o conducta .Un preten a luat cilindru de frana de asam dar sa dus repede( 2 luni si deja curgea lichid), depinde cum le nimerim.
nelu_1985
pe mine m-au tinut 1 an garniturile de arcomp, aseara au cedat, pe partea cealalta am pus rolast, am avut un set de mult prin garaj, alea-s brici, pompa de frana nustiu daca o sa gasesc de autonova, in ambalaj de uzina nici atat...cilindru nu iau nou ca ai mei erau foarte buni sunt cei originali, masina a stat 4 ani inainte sa o iau eu si nu aveau strop de rugina, am schimbat garniturile doar si am avut frane foarte bune...
ydaniel
daca mai gasiti garnituri de rolast sa le luati pe toate:)
motanpaul
Conductele de frana de cupru facute de firma "micar" sunt bune?
Merced
Astia de la ASAM/Conex au fabrici proprii in China. Deh, mana de lucru' mai ieftina, se stie insa ce piese de piese fabrica si la noi, asa ca nu as acuza prea mult provenienta lor "orientala"...
CriSTI68
QUOTE
eu incep cu o serie de furtune de frana de asam. 15lei bucata. ii injur si azi pe nenorocitii de la firma asta gun3.gif . au fost putin mai scurte decat trebuiau si la un bracaj mai violent a pleznit unul dintre ele. norocul meu maxim ca ma dadeam cu masina pe camp, nu pe strada.


vezi ca eu am luat furtune de R12 de la o cunostinta cand sa intors din concediu in franta smile.gif cauciuc bun si sunt imbracate intr-un material metalic dimensiunile normale, problema care o aveam eu era ca rasufla mereu furtunele de romanica, astea sunt perfecte AM FRANE in sfarsit smile.gif
ydaniel
pai conductele de cupru facute de sc micar srl craiova sunt cma singurele dupa piata.sad.gif
nu sunt cine stie ce-la calitate,dar merg:)
tzepesch
da sunt bunicele... eu le-am schimbat pe spate inainte de itp, o data cu limitatorul. erau proaspete, facute cu 1 zi inainte. le-am modelat destul de usor. acu ma gandesc, n-ar fi trebuit sa le dau cu ceva, un antifon sau macar vaselina sa nu corodeze?
argon
daca iti luat de care trebuie nu corodau biggrin.gif
ydaniel
stai linistit nu trebuie sa le dai nu nimica.foloseste un lichid buna de frana si atat:)
Muttley
Cati dintre voi v-ati dus cu furtunele de frana rupte sau cu discurile dezintegrate la OPC? Sau la un kkt de televiziune gen proteve care ar devora asa un subiect?

Sa ma iertati, da' stati cu palma-n fund. Ar trebui inceputa o campanie serioasa de combatere a gospodarilor astia, producatori de piese "ieftine si bune". Nu telefoane la sediu, nu mailuri. Astea nu pot decat sa le provoace un mare ras, nicidecum remuscari.
tzepesch
aha, ok... erau d-astea de craiova... eu ma refeream la faptul sa nu corodeze de la ext. la int, mai ales ca a venit vremea rece acum.


muttley are dreptate... la cat de avide sunt televiziunile acum de tot felul de stiri, mai ales ca au telefoanele alea la care poti sa suni sa-i chemi sa tranateasca un reportaj.

la cum si-au luat Hypermarketurile super amenzi pe faptul ca afiseaza un pret si altul e la casa, poate si-o iau si astia de la Conex. mai drastice chiar, pt e deja implicata siguranta consumatorului, nu cat paguba materiala.

chiar, daca faci o dacie integral cu piese conex, mori sigur? mellow.gif
Minel
QUOTE(tzepesch @ 17 Nov 2008, 09:21)
chiar, daca faci o dacie integral cu piese conex, mori sigur? mellow.gif
*




Cine are resurse financiare sa incerce laugh.gif , iar pilotul de incercari sai fie ??? blink.gif
ydaniel
pai nu cred ca pleci din garaj radmasa.gif
cred ca vor urma si alte piese marca asam,gen:set motor...
oricum majoritatea magazinelor au peste 80% din piese marca ASAM.
pai...sunt si f multe dacii in stare deplorabila si romanul se carpeste nu ia bloc de lumini de iame care e 80lei ia de asam care e vreo 35.
DA,cel mai bine ar fi la fiecare piesa rupta sa dam o chemare la protv sa ''cerceteze''.
Minel
QUOTE(ydaniel @ 17 Nov 2008, 09:42)
.
DA,cel mai bine ar fi la fiecare piesa rupta sa dam o chemare la protv sa ''cerceteze''.
*




Rezulta atunci , ca fiecare "cercetare" ,ar fi buna pt STIRILE de la ora 17 laugh.gif
Kruger
Ideea lu' Matli e buna, dar pun pariu ca nimeni n-o sa faca asa.
ydaniel
pt ca oamenii destepti nu cumpara piese(moarte) de la ASAM. cool.gif
tzepesch
corect. dar cei sarmani o fac fortati de imprejurari, stiind ce-i poate astepta. sau nu. no comment
sorin1983
QUOTE(Minel @ 17 Nov 2008, 09:38)
, iar pilotul de incercari sai fie ???  blink.gif
*


pe rand conducerea societatii?
ydaniel
eu astept aici sa povestiti ce s-a mai intamplat din cauza pieselor de asam...
Adrian_Boy
Daca mai gasiti oameni de incredere de la care sa luati piese de S.A. , care au avut dacii, este o investitie buna wink.gif

Uitati pe ce am dat 50 de lei biggrin.gif

Cat despre asam, nu am luat deloc, m-am ferit sa nu ajung cu nervii unde nu trebuie, ca daca te gandesti ca induri frigul de afara ca sa-ti repari masina si dupa scurt timp sa cedeze si s-o iei de la capat, mai bine dai mai mult si ai facut o treaba buna.
De la asam, cumpara ce-i care vor sa-si faca masina de vanzare wink.gif

[attachmentid=1627483471]
argon
QUOTE(ydaniel @ 17 Nov 2008, 13:20)
eu astept aici sa povestiti ce s-a mai intamplat din cauza pieselor de asam...
*




O aripa a trebuit potrivita 2 ore sa se aseze cat de cat, si un filtru de benzina distribuit de Conex Iasi s-a dizolvat a doua zi la propriu, s-a desfacut din toate imbinarile...cu altele nu am avut probleme ca nu am cumparat, prefer sa iau piese SH din targ decat de Asam/conex, si garantez ca sunt mai bune...asta daca nu se gasesc de noi de alte firme.
Minel
QUOTE(argon @ 17 Nov 2008, 13:41)
si un filtru de benzina distribuit de Conex Iasi s-a dizolvat a doua zi la propriu, s-a desfacut din toate imbinarile...
*




Asemanator am patit si eu , dupa nici 2 ore , am inceput sa curga filtrul pe la toate incheieturile mad.gif , bine ca n-am luat foc .... dry.gif

M-am dus la magazin si i-am adus aminte vanzatorului de originile lui laugh.gif ,apoi am cautat peste tot filtre bune de hartie si ce am folosit si mi se par bune , sunt :

-FILTRON
-BP

Momentan am 3 bucati de Filtron cumparate , si unul dupa mine de rezerva !! blush.gif
ydaniel
pai de ce nu cumparati voi un filtru de benzina bosch pt injectie:) e rezistent si garantat pt minim 30.000km:)

adriane-singur lucru ce-mi place din poza ta sunt cele 2 borne.sunt fffffffff bune si nu se compara cu jegurile facute prin ''italy'' sau altele.
nelu_1985
Bun, deci am rezolvat si franele, am fost sa o duc la un mecanic ca eu n-am avut timp sa ma ocup de dansa, oricum omul e mai mult decat de incredere, masina merge impecabil, acuma am fost de am luato de la el, franele sunt excelente; piesele foslosite au fost urmatoarele:
- pompa centrala de frana - de autospeed (recomandata de mecanic, m-a asigurat ca cele montate de el nu au avut nici o probleme, desi i-am zis de cele auzite)
- cilindru de frana stanga inlocuit - nustiu de care
- placute frana fata inlocuite - de uzina (ambalaju cel putin)

Piesele au costat ~ 150 lei (pompa 75), iar manopera 87 lei
ydaniel
pai...mai bine luai de autonova pompa,de ''uzina'' cilindru si placutele -ferodo.caci cele in ambalaj de uzina erau odata fermit-acuma nu mai scrie nimica-o fi facute prin vietnam.
nelu_1985
daca as fi stiut ca am nevoie de placute imi comandam ferodo iti dai seama, pompa ti-am zis, se prezinta bine, iar cilindrul cred ca e de autonova, mecanicul a cumparat piesele, eu am fost la magazin si am achitat, si vanzatoarea e de incredere
ydaniel
autospeed astea pe ambalaju lor nu au nici o tara/adresa de productie
la 85lei iti luai pompa de sc comefin sa arges.
un cilindru de frana- de uzina,mic e cam 50lei.
Tiberiu-Andrei
Subscriu celor zise de Matli,degeaba ne vaitam aici ca c*rvele virgine ca nimeni n-o sa schimbe nimic.Cat despre ceilalti producatori(uzina,alte SRL).......nici de ele nu sunt incantat nici pe departe,as da de 2 ori mai multi bani pe o piesa oarecare (care oricum e relativ ieftina) dar sa stiu ca tine ceva.Acuma schimb una,poimaine se strica alta si tot asa.Si astea de uzina sunt de caca,alea de ASAM sunt pierdere de bani si de timp.
nelu_1985
daca apar nereguli de functionare pot sa duc pompa inapoi oricand, iau in schimb una de autonova...iar despre cilindru... nedumerire.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.