Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PIESE DE UZINA
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
bashtalu
dragi colegi,

nu am zis ca nu intra placutele, am spus ca pe spate au un tamburus pe care pistonul apasa in momentul actionarii pedalei de frana. daca pistonul apasa pe acel tamburus inseamna ca el nu apasa pe o suprafata plana, apasarea se realizeaza defectuos ducand la griparea lui. eu am patit-o.

succes!
Andyno
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

mda, eu le am lasat asa.
bashtalu
da le jos si verifica ce ziceam eu
vladut88
Acel tamburus vine exact in centru placutei , dacia 13xx are pistonas gol nu plin , alta cauza a dus la inclinarea/blocarea pistonasului
bashtalu
tu dai cu presupusul, eu spuneam din ce am descoperit la schimbarea placutelor
vladut88
Nu dau cu nici un presupus , am folosit aceste placute fsl 114 atat pe solenza cat si pe dacie 1310 cat si pe aro 10 care puntea fata e cam identica cu cea de dacie , si nu a trebuit polizat acel tamburus
Singuru lucru care poate fi e ca sa mers cu placutele pana a inceput sa cada jos , si atunci da , forteaza acel tamburus
sspoitoru
pinioane, lant si intinzator pt tigaia de la semnatura
la ce preturi gasesc si de ce firme sa ma feresc?
razvan1985
eu m-am interesat la Unix,si tot kit-ul era undeva la 500-550ron(Ruville).
STORMTROOPER
Ruville este tatal lor. Eu am luat de la 24car.ro cu precomanda si a fost ceva mai ieftin decit la Unix. L-am primit cam in 3 saptamini. Bafta multa.

Uite ce e pe la bursa:
http://www.daciaclub.ro/-VAND-lant-distrib...ou-t268715.html
sspoitoru
wow, preturi nu gluma huh.gif

am fost si eu azi sa intreb la dealerul local de piese

intinzator-12 ron
produs de sc.ARMCOMP.srl pitesti
pinion mare-22 ron
pinion mic-20ron
nu stia producatorii, cica...
lant-25
nu-l avea pe stoc dar maine ar veni la pretul asta
la fel, nu se stie producatorul...

oricum trebuie sa desfac sa vad ce piese imi trebuie acolo desi indicat ar fi sa schimb tot ......dar cu piesele facute pe cine stie unde .....
STORMTROOPER
In continuare imi sustin ideea de a merge pe mina celor de la Ruville. Stiu pe cineva care a schimbat distributie cu piese romanesti si dupa nici 5.000 km batea de o lua dracii.Intinzatorul de arcomp este de toata jena.
iulica89
Mai lasa'le pe astea(pinioanele si lantul) cele noi romanesti sunt de toata jena-o sa zangane mai rau decat acum, ia un intinzator-daca e la 12 lei ia si arcomp(am luat si eu tot d'asta, dar am pastrat arcul si toate cele de Renault), dar treaba este sa intinzi cumva arcul-altfel va bate in foarte scurt timp.
razvan1985
QUOTE(iulica89 @ 23 Sep 2013, 19:37)
Mai lasa'le pe astea(pinioanele si lantul) cele noi romanesti sunt de toata jena-o sa zangane mai rau decat acum, ia un intinzator-daca e la 12 lei ia si arcomp(am luat si eu tot d'asta, dar am pastrat arcul si toate cele de Renault), dar treaba este sa intinzi cumva arcul-altfel va bate in foarte scurt timp.
*


exact asta voiam sa zic,daca iei intinzator de armcomp(altceva nu se mai gaseste in magazinele dedicate Dacia),ori incerci sa-i mai tensionezi arcul sau se ia un arc de la un intinzator vechi.(pinioane de uzina inca se mai gaseau prin magazine)
sspoitoru
am luat intinzatorul asta de la bursa
cica de prin 90 dar tot de cauciuc e patina mellow.gif
arcul pare destul de tare...

asa o sa fac, o sa desfac si o sa schimb doar intinzatorul daca nu e altceva vizibil uzat pe acolo.

multumesc
nelu_1985
Are un "R" stantat pe undeva? daca nu are, e gunoi de sereleu si va trebui probabil sa-l iei la polizor pentru ca la strangere ramane blocat ca butucul e mai scurt decat corpul intinzatorului si nu ramane liber sa culiseze pe langa bloc.
alinworm
geam fata dacia 1310, gasesc pe undeva? buzau/bucuresti?
BoR
In Buzau cred ca ai putea incerca chiar la producator(Gerom).
alinworm
la asta m am gandit si eu! o sa trec pe la ei!multam
deceneu32
QUOTE(sspoitoru @ 27 Sep 2013, 10:43)
cica de prin 90 dar tot de cauciuc e patina  mellow.gif

Si din ce-ar trebui sa fie?
Am un intinzator de lant frantuzesc cu patina de cauciuc.
Lde 2100
Poliamida.
payty
Stie cineva daca mai exista Setcar Pitesti?

Site pe net n-am mai gasit.
Buster89
set motor Setcar gasesti la Cartex93.ro vb cu ei si stabilesti ce iti trebuie.


eu am cumparat de la ei, au fost seriosi , au si preturi destul de ok
doiuxxl
Buna.
Am nevoie sa imi repar/reconditionez pompa centrala de frana pentru o dacie pe injectie cu pompa cu dublu circuit si ICP. Prin magazine am gasit doar armcomp si am citit destule de multe impresii negative despre acestia.
Ceea ce imi trebuie sunt setul de garnituri din pompa centrala de frana cu fi 20.6 iar pistonasele si arcurile cred ca le voi pastra.
Pentru aceste doua repere ce alternative am ? Exista producatori straini sau romani de incredere ?
Va rog ajutati-ma cu un sfat sau un cod de producator.
Multumesc.
payty
despre segmentii Segmot a auzit cineva? Sunt de calitate?

razvan1985
QUOTE(payty @ 16 Mar 2014, 15:06)
despre segmentii Segmot a auzit cineva? Sunt de calitate?
*


sunt aceiasi cu aia de uzina. wink.gif
payty
bun, ca vreau sa iau pt un compresor.
cristian978
Salut ! doresc sa schimb si eu bucsile de la bascule,rulmenti ,pivoti si alte piese pe la articulatie fata(la dacia 1310 Li),problema este ca la magazinele de piese cind cer ceva vanzatori imi dau doua variante;uzina sau altceva. Eu cum imi dau seama de deosebirea dintre ele? Va rog sa imi dati niste sfaturi , producatori ceva.Va multumesc anticipat! huh.gif

23 Mar 2014, 16:35:
Scuzati gramatica! smile.gif
alinworm
geam berlina stanga fata nou se mai gaseste prin magazine si la ce pret?
tzepesch
VAND SET MOTOR NOU, pt 1300.

vedeti aici... http://www.daciaclub.ro/-VAND-Set-Motor-DA...12-t278793.html
razvan1985
QUOTE(cristian978 @ 23 Mar 2014, 16:33)
Salut ! doresc sa schimb si eu bucsile de la bascule,rulmenti ,pivoti si alte piese pe la articulatie fata(la dacia 1310 Li),problema este ca la magazinele de piese cind cer ceva vanzatori imi dau doua variante;uzina sau altceva. Eu cum imi dau seama de deosebirea dintre ele? Va rog sa imi dati niste sfaturi , producatori ceva.Va multumesc anticipat! huh.gif

<span class='edit'>23 Mar 2014, 16:35:</span>
Scuzati gramatica! smile.gif
*


cauti asa:
-pivoti:topoloveni(romanesti,calitate ok),lemforder,optimal,cogefa,etc(import)
-bucse brate(bascule):ardeleana
-rulmenti:koyo,skf,etc
alinworm
bobina asta e cumva facuta de EP ? am luat o azi si are 4 Ohm in primar si vreo 8 in secundar. Bunicica.
nikuniku
crezi ca mai conteaza de cine este facuta,daca masina merge bine?
payty
arbore cotit de 1.6 gasesc pe undeva (de uzina)?


stiu ca astea de ASAM sunt niste mizerii, dar totusi a incercat cineva sa puna?
razvan1985
nu cred ca ti-ar conveni sa platesti 600lei> pe un vibrochen de uzina,care oricum se gaseste ff rar pe cine stie unde,cauta de Brasov,se gaseau intr-o cutie galbena,la jumate de pret fata de uzina,si erau bune calitativ wink.gif .
payty
n-as avea neaparat o problema cu banii. prefer sa fie de calitate si sa dau mai mult decat la jumatate de pret dar sa fie un rebut si sa nu se poata folosi.

Pana acum, toate piesele de asam pe care le-am luat au fost rebuturi de nefolosit.
razvan1985
ti-l recomand pe cel de Brasov,de care am pomenit in post-ul de mai sus,eu am cumparat unul,si am fost cu el la un atelier de rectificari,unde l-am masurat,si se incadreaza perfect in cote. wink.gif
payty
pai si de unde ai luat?

ca eu doar de conex am gasit pe la magazine.
dacia_gpg
Am o placa de presiune dacia 1310.fi 180.Luata de pe un site.Vanzatorul zice ca-i din strabuni.Are stantata fi 180 si PSA SA.Ce producator ziceti ca ar fi?E de calitate? Sa ma bazez ?
bashtalu
pompa frana cu 4 conducte si icp, de auto nova la pret de 193 lei, sigilata, cutie de origine la magazin din berceni
sunt in cautare de servofrana de auto nova

am desigilat pompa sa ma uit putin la ea si am observat ca are lichid in ea, pana la montare am pus-o inapoi in cutie

16 Feb 2015, 14:47:
la magazinele de pe pantelimon preturile variau intre 255 si 280 lei-pompa frana
razvan1985
care magazin din berceni?
bashtalu
cavar cred ca se numeste, pe st turnul magurele, dupa univ spiru haret
razvan1985
multumesc.
Stefand
Portiere noi pt 1300, preferabil de uzină, mai găsesc undeva?

Portierele de 1310 cu mânere pătrățoase merg pe 1300 ? Adică se pot pune mânerele de 1300?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.