Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PIESE DE UZINA
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
argon
din farica am releu IPEE, dar lucrat calumea, cu silicon turnat pe circuite, astea de le-am luat erau ca naiba facute, si fara siliconul ala, la prima ploaie sau zi mai umeda s-a dus naibii.
ydaniel
eu la otate am vazut turnat peste circuite pasta din rasina..,
acuma na.
Mr_Devil83
ydaniel, acuma si tu, argon nu e electronist auto totusi:D

By the way, releul de incarcare de la espero era incapsulat intr-o cutie de aluminiu si umplut de silicon gri tongue.gif
ydaniel
rolleyes.gif eh...el e economist icon_mrgreen.gif
si nu conteaza ce piesa e in ambalaj de uzina.
decat disc de asam in ambalaj de uzina,mai bine brembo cool.gif
deci nu tot ce e ''original'' e bun.
tzepesch
Kituri de ambreiaj, de cine???

sau piesele din kit separat... in caz ca nu trebuie schimbat tot...
ydaniel
pai daca ai de 180 ia LUK>
rulmentul ia-l de alexandria-in ultima vreme nu se mai gaseste:(
autom
post-336-1110552475.gif post-336-1110552475.gif post-336-1110552475.gif Am un presentiment ciudat.......de la un timp parca il vad pe messia pieselor Dacia coborat intre noi........o fi ydaniel, n-o fi el..........Oare detine adevarul suprem?

Edit:

AUMMMMMMM!!!!!
CriSTI68
El este worship.gif worship.gif
tzepesch
AMENNO!

kit ambreiaj Luk 180 350 lei

kit ambreiaj Sachs 800lei

gici cine pune sachs din fabrica, Audi blush.gif
tre s fii pasionat rau si sa ai inca o masina sa dai 10 mil pe schimb de ambreiaj la dacie. decat daca e R12 si-l tii de duminica insorita de o fuguta la munte.
nelu_1985
luk am gasit eu la vreo 200 si ceva, iar sachs la 500, preturile de le-ai gasit tu is cam in aer..., incearca sa mai cauti poate gasesti mai bune, daca nu iti recomand RUEN, am io si-i bun.
argon
se mai gaseste capac pompa de apa de origine? adica de care se gasesc si cu cat.
tzepesch
mah, eu al luat de la fiare, frantuzesc, codu incepe cu 77. f bun. m-am linistit acu si cu pompa de apa
argon
imi picura pe la ax, azi am vazut, asa ca trebuie sa iau capac..la fiare am gasit...numa' mizerii, asa ca, iau nou...evident, nu Asam.
nelu_1985
tre sa gasesti de pulosor, ala-i de origine
baranga
QUOTE(nelu_1985 @ 22 Feb 2009, 08:55)
luk am gasit eu la vreo 200 si ceva, iar sachs la 500,  preturile de le-ai gasit tu is cam in aer..., incearca sa mai cauti poate gasesti mai bune, daca nu iti recomand RUEN, am io si-i bun.
*



chiar vroiam sa amintesc de ambreiajele RUEN;am montat la vreo 4 prieteni din asta ca e mai ieftin(disc si placa de 180 si rulment de 200) si nu au avut niciunul nici o problema;(unu dintre cei carora le-am montat e distrugator de masini;nu tine la el o lucrare o luna;culmea-ambreiajul a rezistat)
daca ati avut experiente neplacute cu ambreiaje RUEN,spuneti aici wink.gif
ydaniel
eh,din cate am auzit nu sunt pb cu astea facute in macedonia.
Sorin_18
stiti cumva daca se mai gasesc ferodouri pt spate?
argon
doar ferodoul nu, ce are daca iei cu totul, daca limitatorul e reglat corect, ferodourile tin mai bine de 100 000 km.
Sorin_18
tocmai asta e prob cred ca nu este reglat corect sau blocat,cand pun frana ma pune de-a latu
tzepesch
in Pantelimon, la seria aia de 3-4 magazine.

limitator nou, de uzina, 110-130lei, saboti polonezi, f buni, 60 lei setul. totusi, ti-as recomanda FERODO. in vitan, la magazinele de langa targ, 100lei setul de saboti-break. sa nu te sperii daca-s ne-nituiti.
Sorin_18
QUOTE(tzepesch @ 27 Feb 2009, 13:40)
in Pantelimon, la seria aia de 3-4 magazine.

limitator nou, de uzina, 110-130lei, saboti polonezi, f buni, 60 lei setul. totusi, ti-as recomanda FERODO. in vitan, la magazinele de langa targ, 100lei setul de saboti-break. sa nu te sperii daca-s ne-nituiti.
*


unde anume in pantelimon???
tzepesch
ajungi la intersectia unde e policlinica pantlelimon si sectia de politie.

dupa intersectie, pe dreapta sunt niste blocuri

la parter sunt magazinele astea.

ps: vezi ca pe la mijloc e un nene pe care nu ti-l recomand, e un jipcar nenorocit! recunosti mag. pt ca, cum intri in el se vede in fata pe tejghea un stand cu semeringuri
AdyTirla
Stie cineva tablaria cine o face?
Dar rezervoarele?
argon
tablarie mai gasesti doar de cn4 de uzina, restul e de conex.
AdyTirla
Si rezervoare cine le mai face?
ydaniel
o firma-sc ela srl,parca.dar sunt f slabe,sunt date la interior cu o vopsea care se cojeste datorita benzinei.
argon
am luat acu ceva vreme un rezervor 'de la tigani', e beton, tabla calumea, imbinat cum trebuie, nu se compara cu gunoaiele de srl. Culmea s-a potrivit la fix.
ydaniel
a?cum de la tigani???
argon
facut de ei probabil...nu stiu...
ydaniel
sc tehnomet sa timisoara cabluri de acceleratie/capota/soc/frana de mana.
Adrian_Boy
argon, fara nici o tenta de misto, dar nu cred ca tigani aui magazin, dorim si noi sa stim mai multe, ce fel de tabla au ?

blush.gif
Merced
QUOTE(ydaniel @ 7 Mar 2009, 21:08)
sc tehnomet sa timisoara  cabluri de acceleratie/capota/soc/frana de mana.
*



Astia-s autorizatii? De la ei am luat si eu cablul de ambreiaj si cred ca si ala de kilometraj, care are momente in care nu pleaca fara o palma...
ydaniel
cablu de km sigur nu e de la electric life tm?
ia sa te uiti:)
Merced
Stiu sigur ca ala de ambreiaj e de Timisoara, iar ala de kilometraj poate fi si de ElectroPrecizia? Sau mama naibii, oricum stiu ca am luat d-ala mai scump, ca era si unu' mai ieftin care arata rau. Oricum eu suspectez si ceasul, ca are o varsta. N-am mai stat sa ma stresez, face rar si imi dau seama imediat cum plec din parcare, ii ard una peste bord si isi revine. Si face doar cand e frig, din cate am observat.
ydaniel
alea de electric life sunt petarde.si eu am avut.trebuia sa gadil cablul:))
nelu_1985
m**tii mamii lor cu electric laifu lu peste, 2 cabluri am schimbat pana acuma si nici nu merge, am schimbat si pinionul din cutie si ceasul 022.gif si mai e si 28 lei, trebuie sa caut dela de E/P
ydaniel
UN electric life aici e cam 15lei.cel de ep e cam 25.
sunt ff slabe.dar au ambalaj....
Merced
Eu am luat de E/P sigur, ca am dat pe el vreo 25 de lei, si arata foarte ok ca si lucratura. Probabil ca la mine e si din ceas, dupa cum spuneam, sau montaj defectuos, ca maimuta din service se grabea, cand l-a bagat pe sub bord n-am scapat fara niste fire iesite de acolo, de nu mai aveam niciun indicator de bord in regula cand am ajuns acasa. mad.gif
argon
de nu injuram si eu pe electriclife, nu gaseam altfel de cablu pentru ceasurile de EP, cand am luat ceasuri Takosan, am cumoarat un cablu takosan(cu mufa cu clips) si merge kilometrajul de 1 an ca la straine, si fara nici un zgomot. Sa te p**i pe produsele made in RO.
ydaniel
sti,am vazut...tot ce cumperi tu e bun:))
rezervor de la tigani,volan din targ,si altele:))
argon
aiurea, cand am zis eu ca volanul e din targ? de unde le scoti? care altele? hai ca m-ai facut curios ce ai visat ca am eu din targ pe masina.

oricat de patriot as fi, insist pe problema ca tot ce se face in Romania e de rht, caut de import pe cat posibil, chiar turcesti, de 3 ori mai bune, orice ar fi. Si ce se facea bun la noi, s-a falimentat si furat, au ramas in mare jeguri gem Asam.
Mr_Devil83
Placa de presiune de aluminiu pentru ambreaj de 180 am sanse sa gasesc, indiferent de producator?

Sau numai la cel de 200 s-au facut din aluminiu?

Nu este neaparat sa fie de dacie, poate sa fie si pentru alt derivat din gama reno dar sa bata pe volanta de dacie.
ydaniel
180-placa de presiune din tabla
200-placa de presiune din aluminiu.
tzepesch
ia ziceti baieti, niste garnituri de cilindii receptori? de care producator?

merci
ydaniel
rolast sau straineze:)
deceneu32
Rolast-ul s-a inchis de doi ani.
Astazi mi-am luat garnituri pentru pompa circuit simplu:AUTOFREN(Made in Spain).Pret:25 lei.Ca o comparatie,cele romanesti de srl(ARCARM) costa..2 lei!!
the fast and furious


Ai spus ca le-ai luat de la UNIX . Cunosti pe cineva acolo sau ai facut comanda pur si simplu ?, ca de obicei astia de la piese le dispare amabilitatea cand aud ca vrei piese pt batrana Dacie. Vroiam si eu sa imi iau pt etrieri garnituri tot de la Autofren , am si codul. Nu de alta da sa stiu cum sa actionez.
deceneu32
Am facut comanda,pur si simplu!La un magazin care comercializeaza piese pentru masini straine.Miercuri am dat comanda,ieri mi-a venit,astazi am ridicat-o!Foarte prompti!
Insa sa nu ceri de Dacie,ci de Renault 12(R 1170)!Nu din snobism,dar Dacia nu prea apare pe calculator la stocurile de piese.In occident se fabrica,in continuare,in editie limitata,piese de R 12.Sa stii dimensiunile pieselor(lungimi,sectiuni)!
Succes!
yohny
Coduri pentru 1310 : [attachmentid=1627531467]
argon
foarte tare, si ala de dinainte, felicitari.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.