Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bielete antiruliu.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
B-34-SGM
Nu am fost niciodata multumit de bieletele anti-ruliu care se gasesc in magazine. Sunt prea subtire, se indoaie repede, chiar se si rup.
Asa ca am facut pe strung acele bielete din poza.
In capatul cu filet scurt se monteaza un T de amortizor
Pe partea mai subitire si lunga, filetata, intre saibe,tamapoane de cauciuc si 2 piulite de 17, se prinde bara(barile in cazul meu) antiruliu.
Un sistem simplu si eficient, ajuta si la cresterea stabilitatii.
Devils
Sa inteleg ca pui bucsa in T de amortizor? ca parca si ala are bucsa dar ceva mai lunga, ca daca e esa nu e rea ideea si mai alesa daca tine mai mult. Eu am patit ca am cumparat una nou si inca am cerut una mai scumpa ca cica e mai buna ... right... si cum am montat-o si am lasat masina pe roata a si pocnit...na.
B-34-SGM
T-ul de amortizor se frezeaza un pic, sa il faci mai scurt, pentru a putea infliteta bine piulita de la surubul care trece prin bascula.
Am facut un desen in graba sa intelegea toata lumea, nu numai cei care au spirit ingineresc.

Mai lipsesc doua saibe in desen. Trebuiesc montate intre bara si tampoane. am uitat sa le figurez, acum am vazut. Exact ca la orice bieleta din comert.
Devils
Am inteles perfect. Am sa si fac. Si asa am sa scap de problema schimbarii lor tot din 2 in 2 luni.

PS: Adaugat saibe la desen
B-34-SGM
Mersi pt retusul adus schitei.
Eu zic sa iti faci, ca merita. am dat 100 mii sa fac piesele, plus 120 mii doua T-uri de amortizor.
Total 220. Bieletele in magazin parca sunt 250 smile.gif)
Devils
Ai cumva cateva dimensiuni .. diametru la filet lung/scurt, lungime/lungime totala a tijei. Mi-ar usura putin munca. Mersi anticipat. smile.gif
bodel
Aha ....buna si desteapta treaba. Eu am unele facute cu bucsa de bascula superioara schimbi inele de cauciuc la greu si astea nu se mai strica biggrin.gif le-am cumparat din targ si am dat pe ele 150.000 cu tot cu bucsi
Daddy
DA, interesanta ideie !
Dar cat de legala este, adica intr-un caz de accident ce se intampla daca ai asa ceva montat pe masina ?
bodel
Fi serios Daddy, eu nu am auzit la nimeni care a facut accident sa se faca o investigatie asupra masinii, si in plus daca se rupe sau ceva de genul asta o bieleta antiruliu nu se simite asa grav
B-34-SGM
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...pe=post&id=5218

poza cu bieletele
ydaniel
interesant:)mai trebuie sa gasesc strungar:)
SiloS
daniele , te-ai pus pe deshumat topicuri ? laugh.gif
tao13
si mie mai imi trebuie material si bani ca strungar am.hahhahahahahahhaahahahahah.vai de p..a noastra bai baieti
ydaniel
tot ziceai d-l mihai ca sunt unii pe aici care vb degeaba:)
didosdoru
Foarte bine gandita solutia.De obicei pe mine ma duc bieletele anti-ruliu cam un an.Problema e cand te duci la verificarea periodica.Aceasta solutie este considerata improvizatie si duce la respingerea de la verificarea auto cu toate ca e pe departe mult mai sigura si mai fiabila decat cea originala.
ydaniel
ale mele sunt originale:68.000 km:)
mrbylla
stie cineva ce bara stabilizatoare ar fi buna pt. Dacia 1300, care sa imbunatateasca substantial stabilitatea?
se potriveste cea de "papuc"?
Muttley
Na!
drel
hmmm ... yo ma gindeam sa vad faza cu bara de papuc diesel dar totusi poate vb. si cu nenea strungar
Tropy
B-34-SGM, de cat e filetul ala de la tija ... 12, 14 ? ma gandesc ca s-ar putea sari peste faza cu strungarul, spre exemplu in obor se gasesc tije filetate, de diverse dimensiuni, iei o tija si tai cat ai nevoie, o iei putin la polizor sa o rotunjesti la capete, infiletezi T-ul si ii pui o contrapiulita. O tija din aia e 75.000, si ajunge pentru 4 bielete cel putin (are cam 75 cm.)
autom
QUOTE(Tropy @ 11 Mar 2006, 11:46)
B-34-SGM, de cat e filetul ala de la tija ... 12, 14 ? ma gandesc ca s-ar putea sari peste faza cu strungarul, spre exemplu in obor se gasesc tije filetate, de diverse dimensiuni, iei o tija si tai cat ai nevoie, o iei putin la polizor sa o rotunjesti la capete,  infiletezi T-ul si ii pui o contrapiulita. O tija din aia e 75.000, si ajunge pentru 4 bielete cel putin (are cam 75 cm.)
*




Tijele luate din piata sunt dintr-un material foarte slab.

Si daca strangi o piulta pe prezon mai tare strici filetul. Arata frumos asa albe dar sunt slabe calitativ.

Mai bine facut pe strung (si fier-betonul e mai tenace ca alea din targ/magazin/obor ).....din material cat de cat mai bun.

E vorba totusi de siguranta circulatiei......

Ideea e foarte buna si cred ca pe viitor o voi adopta si eu.

Ps...poate sunt pe receptie si ,,intreprinzatorii,, care fac antifurturi, inaltatoare de arc din metal, prelugitoare de amortizoare.............de ce nu furati ideea??

Apropo, sunt bune de ceva chestiile alea improvizate care se monteaza pe soarele la placa de presiune la ambreaj? cica protejeaza soarele..........(ma intereseaza subiectul si daca nu primesc raspuns voi posta un topic cu aceasta tema.........sper sa nu agasez moderatorii)
gattoman
Sal. De ce nu cautati in magazine de piese auto ca sunt la vanzare un alt model pe bielete antiruliu decat cele clasice.Acest nou model sunt bazate pe modelul prezentat de B34SGM. Sunt facute in Satu Mare sau Tg. Mures(nu mai tin minte exact) si au si omologare.Pretul stiu ca era undeva in jurul sumei de 90mii bucata.
Muttley
Zi iute unde ai vazut... blink.gif

Mai tu te-ai mutat la Galati? Bieletele le-ai vazut in IS?
gattoman
Nu m-am mutat:DD: . Bieletele le-am vazut in iasi la autocenter si cred ca erau si la bras. Prima data am vazut la un mecanic care le monta pe masina.
LadaNiva-WRC
eu am din alea din magazin si nu mi s-o rupt cand am lasat roata, si nu menajez masina deloc, ii dau, cand se strica o duc in service, ca acuma-i frig sa lucru in fata blocului, da vara eu fac si...
imi face si mie careva asa ceva?
sobolan
ideea este buna dar la revizie nu se accepta asa ceva .cand faci inspecta pui normale si apoi dupa ce termini le pui la loc....
hadrian_
vad ca toata lumea e incatata de modeul de bieleta propusa totusi o mca remarca de facut:de ce credet ca in partea de sus,unde se prnde pe axul basculei superioare,bieleta originala e articulata?Pt a perimite mci deplasari,normal,in functie de deformarile barei de torsiune.Dupa parerea mea,varianta sudata,nu va rezista mult,sau va face zgomot infunctioare.la masinle strainefixarea bieletei e de genul cu articulati sferice,ca ma pivoti,nu o smpla bara sudata .
aly
Am luat ieri bielete de astea de tip nou de la magazinul de pe Primaverii(langa statia de salvare), 10ron/bc.
Se monteaza usor, sunt si agreate de RAR asa ca nu cred sa fie probleme la inspectie.
andutzu
10ron?! Pai e 16ron una normala de uzina.Eu nu am vazut pe nicaieri alt model... puteti sa puneti o poza cu alt tip de bieleta antiruliu (cumparata, nu facuta artizanal). merci!
andutzu
QUOTE(hadrian_ @ 20 Apr 2006, 13:17)
vad ca toata lumea e incatata de modeul de bieleta propusa totusi o mca remarca de facut:de ce credet ca in partea de sus,unde se prnde pe axul basculei superioare,bieleta originala e articulata?Pt a perimite mci deplasari,normal,in functie de deformarile barei de torsiune.Dupa parerea mea,varianta sudata,nu va rezista mult,sau va face zgomot infunctioare.la masinle strainefixarea bieletei e de genul cu articulati sferice,ca ma pivoti,nu o smpla bara sudata .
*


Tu nu stii cum arata un T (teu) de amortizor?! Daca ai sa studiezi unul ai sa vezi ca in principiu se aseamana cu articulatia superioara a bieletei antiruliu.
all3ex_wly
Am auzit si eu ca se gasesc alt model de bielete antiruliu dar nu am vazut.Eu le am pe ale mele de cand 30k km si nu am probl,dar daca sunt celelalte mai bune le-as incerca....

CINE ARE POZE CU NOILE MODELE DE BIELETE DIN MAGAZIN????


P.S. CE NAIBA VA FACETI ATATEA PROBLEME CU INSPECTIA TEHNICA PERIODICA OAMENI BUNI???????

Gio
is mai groase ca cele normale si par a fi durabile...(eu unu am cu ele vreo 2000 si nu au nci o probl ..si au mers si pe drum de tzara)
ydaniel
si un pret ceva?sau eu iarasi o gluma de-a unora:)
cristigeo69
QUOTE(ydaniel @ 26 Jun 2006, 20:17)
si un pret ceva?sau eu iarasi o gluma de-a unora:)
*



30 roni te costa si iti dau eu NOI noute la cutie wink.gif
marius-gabriel
pune si tu o poza cu ele!
ydaniel
nu vreau ms:) e gluma sau nu:))
cristigeo69
o sa pun o poza si nu este o gluma smile.gif acum chiar e serios radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif ma scuzati biggrin.gif (mi-am adus aminte de ceva)
GTX
cand o sa am timp o sa fac sie eu o poza la niste bielete...alt concept fata de SGM
argon
Am schimbat un tampon de la o bieleta antiruliu, am pus unu nou, de Rolast, problema e ca habar nu am cat se strange piulita aia din capul bieletei. (partea de jos)
Poate sa-mi spuna cineva? eu pot sa tot strang, ca nu se opreste niciodata, trece de filet, si la un moment dat merge in gol, asa ca trebuie sa ma opresc din strans cand inca e pe filet, dar cand??
cristigeo69
QUOTE(argon @ 29 Jun 2006, 06:57)
Am schimbat un tampon de la o bieleta antiruliu, am pus unu nou, de Rolast, problema e ca habar nu am cat se strange piulita aia din capul bieletei. (partea de jos)
Poate sa-mi spuna cineva? eu pot sa tot strang, ca nu se opreste niciodata, trece de filet, si la un moment dat merge in gol, asa ca trebuie sa ma opresc din strans cand inca e pe filet, dar cand??
*



argon,o strangi pana vezi ca incep sa se preseze bucsile alea un pic...sa-ti mai exact sa-ti ramana din filetu' tijei(gol)dupa ce ai trecut cu piulita cam 4-5 spire din filet...hai ca iti fac o poza sa vezi cum e la mine...nu stiu daca ai inteles ceva unsure.gif
argon
Am inteles, cum drac sa nu inteleg, ai ramas cu indoieli de la arcuri taiate? laugh.gif Mersi de sfat, eu am lasat ochiometric cam 3-4 spire dupe ce a trecut piulita. Asa era in partea aialalta...cred ca e OK nu? Cineva mi-a zis ca dereglez geometria daca strang aiurea piulitele alea, da ma indoiesc blink.gif

Inca ceva..exista vreo sansa sa se destranga singura piulita? ca nu are autoblocare...merge destul de greu , ca o tensioneaza tampoanele alea..si nu cred ca se destrange de la vibratii..da mai stii!??!
cristigeo69
QUOTE(argon @ 29 Jun 2006, 10:11)
Am inteles, cum drac sa nu inteleg, ai ramas cu indoieli de la arcuri taiate? laugh.gif Mersi de sfat, eu am lasat ochiometric cam 3-4 spire dupe ce a trecut piulita. Asa era in partea aialalta...cred ca e OK nu? Cineva mi-a zis ca dereglez geometria daca strang aiurea piulitele alea, da ma indoiesc blink.gif

Inca ceva..exista vreo sansa sa se destranga singura piulita? ca nu are autoblocare...merge destul de greu , ca o tensioneaza tampoanele alea..si nu cred ca se destrange de la vibratii..da mai stii!??!
*



nu se deregleaza NIMIC(ce dracu' mah nu are treaba cu unghiu...umbli la tiran??? la bieleta de directie??? nu te mai lua dupa toti prostii)...se torsioneaza mai mult bara si e un pic mai rigida...CRED dupa capu' meu...si nu se desfac nu au cum,piulita e intotdeauna fortata...
hai ca ti-am facut si poze... tongue.gif
prima e pt argon...cealalta pt restu sa vada lumea cum arata o bieleta model nou cool.gif

credeau ca e vrajeala radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
aly
Dupa cum spuneam pe la inceputul topicului am si eu asa ceva(am dat 10ron/buc in Iasi), deci nu e o gluma.
Argoane eu le-am deja de doua luni pe masina si am lasat vreo trei-patru spire libere si in ciuda faptului ca piulita aia se infileta destul de usor nu s-a miscat deloc de atunci si pana acum asa ca stai fara grija.
Gio
7 lei buc wink.gif tot IASI tongue.gif
aly
mad.gif ale mele sunt mai bune 124.gif
B-34-SGM
5 lei, in vitan la baieti tongue.gif
cristigeo69
QUOTE(B-34-SGM @ 30 Jun 2006, 05:23)
5 lei, in vitan la baieti tongue.gif
*



taci.gif
Gio
e nu mor astea care au dat 15 lei buc? biggrin.gif
argon
Saltare, mai am o nedumerire, am observat ca in partea stanga, bieleta antiruliu, in partea de jos, unde se prinde de bara, si are saibele alea+tampoane sta cam aproape de burduful planetarei, cam la 1-2 mm, ma gandesc sa nu-l frece la un moment dat. In partea cealalta sta bine, la un deget de burduf.

Alta cauza nu poate fi decat lungimea prea mare a barei antiruliu in partea respectiva.
S-a mai intalnit cineva cu situatia asta? ma gandesc ca singura rezolvare e adaugarea unui distantier sub prinderea barei pe lonjeron.
argon
Pun si niste poze, se vede si bucsa crestata ca e la locul ei si intreaga.
Distanta se vede cat de mica e, in conditiile in care in partea cealalta e minim 1,5 cm. Si cu rotile drepte tot cam atat e distanta, poate un mm mai mult.
Doar vreau sa stiu dc e normal ca intr-o parte sa fie mult mai mare ca in cealalta.


user posted image

user posted image

user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.