Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trusa medicala DACIA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
dacialoganmcv
În urma reclamației unui șofer, uzina Dacia din Mioveni a fost amendată cu 30.000 de lei. O comisie de anchetă a descoperit 17.890 de truse medicale, ce se aflau în dotarea mașinilor, ca fiind neconforme cu standardele Uniunii Europene.

O cărăm peste tot cu noi în portbagaj, dar sperăm să nu avem nevoie de ea niciodată. Totuși, nu putem ști, sigur, ce putem găsi într-o trusă medicală, de mașină, până când o desfacem. Un cetățean din Argeș a aflat pe pielea lui. Ca să oprească o sângerare, bărbatul s-a legat cu o fașă din trusa de prim ajutor, constatând ulterior că s-a infectat. Nu se aștepta ca trusa medicală nouă, primită cu Dacia la fel de nouă, să îi pună sănătatea în pericol. Așa că s-a dus direct la Protecția Consumatorului.

"În urma acestei sesizări, s-a constituit o comisie de anchetă formată din inspectori OPC, ASP și RAR care au efectuat un control la Dacia. Trusele în cauză sunt fabricate în China și certificate în Italia. La intrarea în țară, acestea trebuiau verificate de Oficiul Tehnic de Dispozitive Medicale, lucru care nu s-a întâmplat. Furnizorul a fost deja înlocuit, iar trusele comercializate vor fi retrase și înlocuite", a declarat marți, la Pitești, într-o conferința de presă, Cristian Libertatu, directorul Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorului Argeș, citat de Mediafax.

Libertatu a mai precizat că în urma neregulilor descoperite, uzina Dacia a fost amendată cu sumă de 30.000 de lei și a schimbat furnizorul de truse autosanitare. Au fost retrase 20% dintre cele 17.890 de bucăți comercializate începând cu 7 august 2008. Celelalte, aflate acum în dotarea autoturismelor vândute deja, urmează să fie înlocuite.

"Multe dintre mașinile dotate cu trusele medicale în cauză au fost identificate la dealeri, înainte ca mașinile să fie livrate clienților. În cazul automobilelor livrate deja clienților, trusa medicală va fi înlocuită gratuit cu prima ocazie cu care mașina ajunge la un dealer autorizat Dacia", a declarat, marți, pentru Mediafax, responsabilul de relațiile cu presa al Automobile Dacia, Silviu Sepciu.

video: http://www.antena3.ro/stiri/romania/un-arg...a-sa_58078.html
ydaniel
si trusele medicale sunt facute in china?
da alea de vesta ce au?
argon
30 000 ron? ce-i aia..o masina vanduta...se fura ZILNIC din uzina mult mai mult de atat...
Laurentziu83
O daaa. Cand m-am dus la ITP cu o trusa medicala de la Vesta expirata de ceva timp, m-au pus sa vin cu alta noua. Aia noua, ungureasca, era incompleta, n-avea nici pe departe continutul celei de la Vesta, dar era "in termen".
Alea de la Vesta sunt cele mai bune, chiar ai cu ce sa tratezi o rana, pacat de foarfeca aia care nu taie nimic.
V a L y O
Dar nenea asta a dezinfectat rana inainte sa puna bandajul? Asta daca avea dezinfectant, ca in trusa mea nu am gasit.
einstein1984
Eh, ciner stie in ce stare era ambalajul pansamentului. Oricum, problema era ca trusele sunt neconforme, nu rana lu nenea ala.
IRONICK
Sa inteleg ca s-a gasit iar cineva sa acuze Dacia? Ce face avocatul nostru in momentul de fata? Shhhoooo pa ei ...
vijelie
Ce treaba mai are avocatul aici?
E clara treaba ca nu au respectat legea, au si recunoscut asta.
ionutctn
Pai aia e amenda 30.000 ron? radmasa.gif Trebuia sa le rupa gura. Numai la noi se dau amenzi din astea de mai mare rasul. radmasa.gif
einstein1984
Pai daca atat scrie in lege, cat ai vrea sa le dea?
ady77
QUOTE(ionutctn @ 19 Nov 2008, 10:33)
Pai aia e amenda 30.000 ron?  radmasa.gif Trebuia sa le rupa gura. Numai la noi se dau amenzi din astea de mai mare rasul. radmasa.gif
*


Iti garantez ca pana la urma tot cumparatorul suporta amenda.
dacialoganmcv
...ideea e ca baietii de la Dacia nu si-au mai luat dreptu' de la oamenii lu' Tiganasu (patronul de la Vesta Investment - fostul director RAR in anii 90 - cel care a pus bazele RAR-ului actual) si i-au taiat comenzile.

PS: nu v-ati intrebat pan' acu' de ce dracu' are Vesta Investment toate autorizatiile RAR la 'nspe mii de produse http://www.vesta.ro/catalog_Vesta_2008__.pdf

... cu alte cuvinte cica ei sunt :
Producătorul numărul 1, în România de echipamente de siguranță în transporturi.
(Romanian company, established in 1994 and specialized in production of traffic safety equipment.)
ydaniel
hai ca astea de la vesta sunt bune.si nu tiganase
Executron
Domne' am si eu o intrebare sper sa nu radeti de mine... Mai umblu la masina si mi se mai intampla sa ma mai tai si atunci as vrea sa folosesc trusa medicala sa-mi pun un bandaj, ceva... Daca o desigilez trebuie dupa aceea sa cumpar alta? Mai exact trusa trebuie sa stea sigilata in masina?
Laurentziu83
Normal ca nu. Cine a zis ca trusa e sigilata?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.