Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: distributie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4
wvirgil
Help! Am schimbat distributia si dupa aprox. 200 km a aparut un zgomot in zona curelelor, ceva ce seamana cu o bataie infundata ( lovituri de cauciuc in aluminiu ) si care dispar la turatii mari.
cristio_79
Foloseste functia "search".Mai sunt cateva topice deschise cu problema asta.
YR-ZBG
Si intre timp fugi si la service sa iti verifice aia intinderea curelei....dar URGENT!!
Gabi Popescu
Mai incearca si la alt mecanic sa nu cumva sa nu fi schimbat bine ceva pe acolo. Chiar ai schimbat tot kit-ul de distributie sau doar cureaua?
Mihai San
Au folosit diapazul la schimbarea curelei?
CIPTUNING
Eu te sfatuiesc sa eviti turatiile mari. Cu cat mai mari, cu atat mai mari vor fi daunele si cheltuielile pt repararea motorului. Fugi la service rapid si fara sa o fortezi, daca nu o poti remorca.
wvirgil
Am chimbat tot kit-ul distributie. Ce se putea intimpla asa grav ? Am fost in service autorizat Dacia, piesele lor...
ursul_bipolar
Daca se intampla ceva rau te costa vreo 40 mil reparatia motorului.
wvirgil
Este in garantie !
Mihai San
QUOTE(Mihai San @ 19 Nov 2008, 18:19)
Au folosit diapazul la schimbarea curelei?
*


theundertaker
QUOTE(wvirgil @ 19 Nov 2008, 13:55)
Help! Am schimbat distributia si dupa aprox. 200 km a aparut un zgomot in zona curelelor, ceva ce seamana cu o bataie infundata ( lovituri de cauciuc in aluminiu ) si care dispar la turatii mari.
*




Daca ai schimbat-o in reprezentanta, atunci e in garantie, si poti merge inapoi la ei sa ti-o verifice fara sa te coste nimic (parerea mea). In momentul in care ai schimbat distributia, ai schimbat si pompa de apa?
wvirgil
Nu am schimbat pompa de apa pt. ca mecanicul a zis ca e buna . Tensiunea nu a fost reglata cu aparatura dedicata, ci la mana "experimentata" a mecanicului.
mad_biker
Cel mai probabil e pompa de apa. Daca mecanicul nu ti-a schimbat pompa de apa cand ti-a facut distributia e un mare "bou". Pompa de apa se schimba odata cu distributia pentru ca are si ea un rulment si nu se invarte in aer asa cum ar crede mecanicul tau.
theundertaker
Ar fi trebuit sa-ti schimbe si pompa de apa avand in vedere ca masina e din 2003. Normal ar fi trebuit sa faci miscarea asta (distributie + pompa) inca de anul trecut pentru ca astea se schimba la 60.000 km sau la 4 ani.

Problema acuma este alta si anume: daca te intorci la ei (reprezentanta) si constata ca pompa de apa este de vina atunci mai platesti in plus si o curea noua de distributie pt ca pe aceasta nu cred ca ti-o mai pune, sau ti-o pune dar pe raspunderea si semnatura ta, dar nu mai iti da garantia la ea. Nu stiu la voi cum este dar la oradea la reprezentanta stiu sigur ca asa e, adica, o curea data jos nu o mai monteaza la loc chiar daca ai mers cu ea doar 100 km.

Si nu uita sa ii pui sa-ti masoare intinderea curelei cu diapazonul. A mea e la 166 si merge bine, are deja aproape 1000 km.

Bafta!!!
ramsen
salut
mai colegi nu va suparati pe mine ca va intreb si eu: este obligatoriu a se schimba odata cu kitul de distributie si pompa de apa???de ce?
am schimbat si eu kitul de distributie in noiembrie 2007,nu a fost masurata cureaua cu acel diapazon si am in prezent acum cind va scriu 12.342km si nu are nici un zgomot sau altceva.revin la intrebare(de mentionat ca nu am cartea tehnica a masini SLZ)dar eu stiu ca pompa de apa o schimbi atunci cind incepe antigelul a se scurge din vas. acum eu nu va contrazic dar la mine dupa voi trebuia sa schimb si pompa ,asa este???pompa de apa rezista la locul ei atita timp cit se respecta acea concentratie de antigel cu apa distilata,ungerea pompei se face prin acest antigel si daca ea se prezinta bine nu are rost a se schimba,parerea mea.va multumesc pentru intelegere si sper ca nu v-ati suparat ca v-am intrebat
theundertaker
Editat de moderator: Te rog nu mai cita postul anterior.

Acuma fiecare cu parerea lui, dar eu cred ca nu te scot banii afara din casa si iti permiti sa schimbi de doua ori cureaua de distributie. Cum spuneam nimeni nu iti mai pune cureaua veche la loc, doar pentru ca acuma te-ai trezit ca ti sa dus si pompa de apa, la o saptamana, o luna sau 3 luni dupa ce ai schimbat distributia. Probabil la vreun service de cartier unde ai garantie zero la orice lucrare, ti-o pune tot aia, ca ei nu raspund de nimic.

Concluzia: Platesti acelasi lucru de doua ori.

Dar asta este la latitudinea fiecaruia. Mai bine previn o situatie neplacuta, decat sa suport consecintele ei.

Toate cele bune!!!



L.E.: Stai linistit ca nimeni nu se supara, doar de aceea este acest forum, pentru a-si exprima fiecare parerea in legatura cu subiectul discutat.
djasu82
ce treaba are pompa cu distributia biggrin.gif daca nu ai probleme plus nu vibreaza in locas nu are zoc rulmentul de la pompa nu vad de ce sa se schimbe . Prostia e alta nu se monteaza o curea fara acel aparat diapazon inainte intrebi si dupa aceea te duci sa-ti monteze cureaua daca are acel aparat si inca ceva se masoara de doua ori daca va uitati mai atentsi in datele tehnice prima masuratura la semn si dupa aceea la 2 ture si jumatate iar se regleaza intinderea cati dintre mecanici fac asa ceva si in servicuri ?
Daca mecanicul iti intinde si mai mult cureaua de 160 si depaseste 210 ... paise duce dracu prematur si cureaua si rulmenti de la pompa cel de intindere plus rulmentul de la axa cu came.
ramsen
da ai dreptate djasu82
dar voi ati vazut cum se masoara cu acest diapazon,eu am vazut la un logan cum i-a masurat cureaua de distributie... a venit meseriasul cu un aparat la postat in dreptul cureli si cu degetul a tras de curea iar aparatul a masurat nu stiu ce dar a masurat ceva ca a aratat pe ecran o valoare de 170,ce nu stiu.asa se masoara cu acest aparat diapazon?????
de ce va intreb ca mie nu mi s-a masurat cu aparatul dar a incercat-o cu degetul cum zice djasu82 prin acele 2 masuratori.
si inca ceva voi ziceti ca atunci cind se schimba kitul de distributie trebuie schimbata si pompa de apa,aici eu va intreb de ce nu se schimba si cele doua semeringuri de la arbore si axa cu came,ca tot s-a umblat acolo nu asa este corect.va multumesc
cristio_79
Aparatul respectiv masoara frecventa,care trebuie sa fie,in acest caz,intre 145-185Hz (hertzi).El a tras cu degetul de curea pentru a o face sa vibreze si astfel sa poata masura acea frecventa.Dispozitivul acela care se aseaza foarte aproape de curea este practic un microfon.
djasu82
pana la urma ne facem ni diapazoane ce ne trebuie un aparat care sa masoare frecventa un mic amplificator la care se cupleaza un microfon dinamic sau unu piezo directional . Si da se trage cu degetul decurea cand s-a strans sa se observe la ce frecventa vibreaza si asa se mai misca galeul de la rola de intindere.
ramsen
multumesc,asa raspunsuri trebuiesc date omului care are probleme sau nu stie...nu ca altii care isi bata joc de om
djasu82
si mai spun alti ca cel putin eu vorbesc aiurea cred ca le dau eu si alti in cap la baieti care fac spaga pe spinarea noastra la servicuri sau in spatele blocului. Stim cutoti ca informatia costa dar aici nu e si cazul nostru fiindca de aceea s-a format acest forum corect ?
mad_biker
QUOTE(ramsen @ 21 Nov 2008, 15:25)
salut
mai colegi nu va suparati pe mine ca va intreb si eu: este obligatoriu a se schimba odata cu kitul de distributie si pompa de apa???de ce?
am schimbat si eu kitul de distributie in noiembrie 2007,nu a fost masurata cureaua cu acel diapazon si am in prezent acum cind va scriu 12.342km si nu are nici un zgomot sau altceva.revin la intrebare(de mentionat ca nu am cartea tehnica a masini SLZ)dar eu stiu ca pompa de apa o schimbi atunci cind incepe antigelul a se scurge din vas. acum eu nu va contrazic dar la mine dupa voi trebuia sa schimb si pompa ,asa este???pompa de apa rezista la locul ei atita timp cit se respecta acea concentratie de antigel cu apa distilata,ungerea pompei se face prin acest antigel si daca ea se prezinta bine nu are rost a se schimba,parerea mea.va multumesc pentru intelegere si sper ca nu v-ati suparat ca v-am intrebat
*



ai dreptate, pompa de apa se unge cu acel antigel, dar pompa de apa are un semering (care are in compozitie si cauciuc) iar acesta imbatraneste la fel ca oricare alta componenta de cauciuc. De asta se schimba distributia la numar de ani (pentru ca imbatraneste cauciucul component al curelei) sau la numar de km. Cand schimbi distributia de ce schimbi si rola sau rolele?! Foarte simplu pentru ca au rulmenti si se pot bloca la un moment dat datorita jocului produs in functionare, Pompa de apa detine si ea un rulment; ala de ce nu s-ar bloca si el?! blink.gif
djasu82
pai daca se unge cu antigel biggrin.gif ce intrebare ce raspuns . Nu ar fi vorba de blocare ci de jocul pe care il poate avea si poate defecta cureaua de distributie si in general distributia e pusa in pericol daca la schimbul curelei se observa un joc la rola pompei de apa.
wvirgil
Am fost in service. Zgomotul este de la rola intinzatoare a curelei pompei de servodirectie. Acum problema este daca cineva stie ce rulment este la aceasta rola, pentru ca rola este in jur de 300 lei, dupa cum a spus mecanicul, si mai bine cautam rulmentul si-l schimbam.Daca s-a lovit cineva de aceasta problema, please help.
ursul_bipolar
QUOTE(wvirgil @ 26 Nov 2008, 09:40)
Daca s-a lovit cineva de aceasta problema, please help.
*



L-am schimbat si eu in primavara cand am facut distributia. A costat 5 lei dar nu mai stiu exact codul lui. Imediat ce aflu te anunt. Intra-adevar rola aia e f scumpa, eram hotarat sa o cumpar dar mecanicul mi-a spus ca se rezolva bine doar prin schimbarea rulmentului.
wvirgil
Te rog mult ! Multumesc !
wvirgil
Nu ma poate ajuta nimeni ?
ador13
Eu am un rulment de rezerva pentru rola respectiva prin portbagaj.
Ma uit diseara la el si iti spun ce cod are.
wvirgil
Te rog mult ! Multumesc !
micutza08
Am si eu o intrebare si o pun aici sa nu mai deschid un topci cu acelasi nume,daca mai fost imi cer scuze, eu nu am gasit. Cat costa sa schimbi distributia? cu tot cu pompa de apa? se mai schimba ceva la 4 ani? ca pana la 60 000km mai e tongue.gif A, si un pivot?

Ma intereseaza sa stiu la ce pret ma duce sa nu ma duc nepragatita tongue.gif
cristio_79
Vezi ca era un tabel pe aici cu toate reviziile, nu mai stiu in ce topic. O sa-l caut si o sa-l mai pun inca o data.
In principiu, revizia de 4 ani sau 60.000 de km este cea mai costisitoare, deoarece se schimba foarte multe. Se schimba toate filtrele, lichidul de racire (3l antigel concentrat + 3l apa distilata), lichidul de frana, bujiile, distributia, etc.
Majoritatea reprezentantelor Dacia nu accepta sa vii tu cu piesele de schimb si te va ajunge mult mai mult daca le cumperi de la ei. Masina, mai mult ca sigur, nu mai este in garantie, asa ca iti cumperi tu piesele si cauti un service autorizat ca sa ai garantie la lucrare.
[attachmentid=1627486991]
ramsen
cristio_79 te rog frumos trimite-mi si mie acest tabel pe adresa nissan_nav74@yahoo.com.multumesc
cristio_79
Pai eu o trimit ca nu mi-e greu, dar este mai simplu sa o deschizi, apoi sa-i dai click dreapta, dupa care Save picture (image) sau Save as si alegi locul din calculator unde vrei sa o salvezi.
micutza08
Pret? Ca asta ma intereseaza tongue.gif
ursul_bipolar
QUOTE(micutza08 @ 9 Dec 2008, 23:07)
Pret? Ca asta ma intereseaza tongue.gif
*



Cam 800 ron cu totul (piese + manopera).
wvirgil
Pt. micutza08 - schimbat distributie (kit distributie, curea alternator, curea pompa servodirectie) - aprox. 400 RON, inclus manopera, piese, TVA, si schimbat lichid racire (antigel) - aprox.100 RON, inclus manopera, antigel, TVA, in service autorizat Dacia, in luna noiembrie, a.c.
cristio_79
In jur de 300 de lei este rola curelei de accesorii, pe care multi nu o schimba sau cauta sa schimbe doar rulmentul din interior, o pompa de apa era in jur de 200 de lei si chiar peste, un kit distributie care contine cureaua si rola se invarte intre 140 si maxim 200 lei. Daca mai pui 3 litri de antigel concentrat la 18-20 lei/l, filtru de ulei cam 20 lei, 3 litri de ulei cam la 20-25 lei/l, fitru de aer tot cam la 20-30 lei, iti faci o parere, in mare, despre costurile reviziei. Nu mai punem bujii, filtru habitaclu (daca ai AC) etc.
Urmareste acel tabel pe care l-am atasat.
Este posibil sa mai apara si lucruri neprevazute cand o sa fie luata la bani marunti, asa ca ar trebui sa mai ai o rezerva.
alex_axn
eu am schimbat de vreo luna distributia si cand am dat jos cureua de distributie am gasit ceva scurgeri la pompa de apa si am schimbat-o si pe aia. Cost total vreo 950 de lei la meridian. (curea+rula distrib, curea servo si alternator, simering, pompa apa si 3 l antigel). preturile nu mi le mai amintesc exact mai ales ca erau trecute net+TVA. Oricum distributia putin peste 200 lei si pompa de apa putin peste 300, manopera vreo 250 parca, si vreo 200 celelalte curele cu simeringul si antigelul.



AAA
Si ca idee diapazul la Meridian Sud e obiect tabu. Tinut printr-o incapere incuiata cu cheia nu stiu carui maestru, si cat se poate de nou. De utilizat, stiau si ei sa-l foloseasca ca si mine, adica deloc. Am luat manualul pe acolo sa ne uitam, nu am gasit exact cureaua de solenza cu intinderea necesara (doar ce citisem eu pe forum), slabi de tot pe partea asta..

Practic tot cu mana finuta a mecanicului s-a reglat. Treaba e ca merge bine, nici un zgomot suspect, totul ok.
wvirgil
Ce rulment este la rola (galetul) ce intinde cureaua de servo ?
Fancyman
QUOTE(alex_axn @ 11 Dec 2008, 11:19)
........
Practic tot cu mana finuta a mecanicului s-a reglat. Treaba e ca merge bine, nici un zgomot suspect, totul ok.
*





Alex, sfatul meu este sa-ti verifici totusi intinderea curelei cu un diapazon pana cand nu e prea tarziu. Au mai fost colegi pe forum care tot asa au facut si dupa cateva sute de km a-nceput sa le tiuie cureaua.
Sonny.Mark
Salutare tuturor! Am o Solenza Comfort din iunie 2004 si are acum 31.700. Este impecabila din toate punctele de vedere. Am facut toate reviziile la timp si sunt mentionate in cartea service. Cand am facut revizia la 30.000 ,un tip de la service care imi e amic mi-a zis ca tb sa-i fac distributia pt ca a trecut de 4 ani. Ma tot intreb, pot sa mai astept un an? Ca nu prea stau bine cu banii. Parca e cam aiurea sa-i schimb distributia la putin peste 30.000 de km
cristio_79
Si eu sunt in situatia ta. Masina are peste 4 ani, dar nu are 60.000 de km si nu am schimbat distributia si pana in primavara nici nu o schimb. Am demontat capacul acela de plastic care acopera cureaua sa vad cam in ce stare se afla si era perfecta, parca acum fusese montata. Nu are nici un fel de urma de imbatranire, nici macar ce era scris pe ea nu se curatase. Pompa de apa este in stare buna, rola la fel.

Acesta nu este un sfat de a merge cu masina peste limitele date de constructor. Eu o fac pe riscul meu, in conditiile in care am verificat foarte atent piesele componente si stiu cum am exploatat masina.
sebastianu
si eu in aceeasi situatie ... 5ani si mai bine de jumate - aprox 50000 si ... nu am schimbat distributia.si toata lumea asta imi spune sad.gif... dar cu criza asta... probabil astept primavara -- vara
wvirgil
Aceeasi situatie, schimbat distributia la 5 ani si jumatate, aprox. 50.000 km. De fapt, chestia cu 4 ani o spun mecanicii in service, in cartea tehnica a masinii nu e specificat decat 60.000 km. Eu inca mai caut tipul rulmentului de la rola intinzatoare[COLOR=red] a curelei de servo si nu ma ajuta nimeni ! HELP !![SIZE=7][COLOR=red]
cristio_79
In cartea Solenzei, intr-adevar, se specifica doar termenul de 60.000 de kilometri, dar in cazul Loganului si al gamei Renault a fost introdus si termenul de 4 ani. Asta in cazul masinilor care ruleaza in Romania.
johnny73
Imi poate spune si mie cineva care este codul rulmentului de la rola intinzatoare , deoarece vreau sa schimb distributia si doresc sa schimb si acel rulment. Va multumesc.
alinushy
coduri piese pt:
-curea distributie + rola
-curea servodirectie + rola
-curea AC
-curea alternator
wvirgil
Si eu il caut de 2 luni si nu l-am mai gasit ! Doar promisiuni .
johnny73
Ai mai gasit acel rulment de la rola? Eu nu am gasit nimic pina in prezent. Si nici nu stiu ce curea de distributie sa cumpar si rola(producator).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.