Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kit ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
CandyMan13
avand probleme cu ambreiajul si saturat sa schimb ba placa,ba rulmentul as fi interesat de achizitionarea unui set nou pt ambreiaj(disc,placa,rulment si ce mai trebe)...Care ar fi recomandarile voastre?Eventual si preturi..daca nu se poate macar modelul de disc(spre exemplu) si fabricantul...Masina este cea din semnatura:''96,mot1397,CV 5 trepte
Multumesc
ydaniel
ia de uzina.
nelu_1985
Daca ai ambreiaj de 180 mm, recomand LUK, faci comanda la piese auto import cod produs: 618 0171 06.
CandyMan13
aha...corect nelu_1985...inca o chestie...in leg cu cei 180 mm ,care se recomanda ca am vazut mai multe tipuri printre care si de 200mm si altele.Acu vine si intrebarea:eu de care sa folosesc?Il dau jos pe cel de pe masina si il masor si stiu DIAMETRUL???sau sunt marimi standard care se folosesc pt fiecare tip de masina(ex:pot sa folosesc de 200mm?)
nelu_1985
pai pe motoarele de 1.4 s-au montat 2 tipuri de ambreiaje, de 180 mm si 200 mm. Acuma vad la semnatura ta ca masina e din '96, deci ai ambreiaj de 200, asa ca nu mai e valabil codul ce ti l-am dat, ala e pentru 180; iar inlocuirea unui tip de ambreiaj cu altul impune inlocuirea volantei...care nu-i prea ieftina.
Lunaticul
Ori eu am ghinion ori sunt numai ciurucuri in magazinele de piese auto. Am schimbat cam acum o luna kit-ul de ambreiaj pentru ca....era prea tare placa de presiune. Am facut muschi la piciorul stang. Pe langa faptul ca era greu de apasat mai era si elastic, in sensul ca arunca piciorul de pe pedala. Un chin de mers bara la bara.
Acum, cu aceasta placa, nu mai arunca piciorul...asa tare, in schimb tot fac muschi atunci cand il apas. Am dat si altora sa incerce si majoritatea au oprit motorul la prima plecare. Placa de acum este Extra blush.gif .
Vreau si eu un ambreiaj normal. Ce placa de presiune imi recomandati ?
Ieri m-am uitat la o placa de uzina si am constatat cu surpriza ca era placa de Connex in cutie de Uzina mad.gif si mai costa si 195 RON. (de 200 mm).
ydaniel
si eu am patit aceeasi faza cu placa de uzina...dupa vreo 5000km s-a lasat.kit-uri de ambreiaj se gasesc pt dacie-de calitate f buna..dar costa MULT>
nelu_1985
in ordine descrescatoare...LUK, SACHS, VALEO, dintre care cel mai ieftin e LUK 159 lei, sachs 308 lei si valeo 407 lei wacko.gif
ydaniel
gasesti si valeo turkey made pe la 120lei laugh.gif radmasa.gif
sa vezi cum se crapa ''soarele''...
motanpaul
Salutare, nu stiu cum la voi se strica ambreajele.Cand era dacia la fratemiu i-a pus ambreaj 180mm ,nou luat din piata.Ambreajul l-a folosit 4 luni, in care a circulat cu masina aproape zilnic, deorece mergea la servici.
Dupa 4 luni, a trebuit sa schimb motoru, si am pus motor de dacie 1300 cu ambreaj 170mm.
In alea 4 luni ambreaju de piata a mers perfect, cand lam dat jos nu are deloc uzuri, masina a fost condusa de incepator.
Si a costat 120 RON(disc+placa de presine+rulment), firma nu stiu.Din import cred ca.
sad.gif
In aia 120 lei mi-a dat si capac pompa de apa(auto speed) nou.Am un care se ocupa care se ocupa cu piese de dacie noi.Capacu de la pompa de apa si acum e perfect, mers numa cu antigel. biggrin.gif

20 Nov 2008, 10:46:
Daca vrea cineva ambreaju il dau ieftin de tot. Il dau cu tot cu volanta,disc ambreaj,placa de presiune.
Daca e cineva interesat astept PM.Poze mai tarziu.Ma-m uitat la marca: BREVET VERTO.
Multumesc.
Muttley
Cand am facut motorul am constatat ca discul de ambreiaj e cam uzat, asa ca am luat la repezeala ce se gasea mai bun prin Mioveni. Cineva mi-a recomandat un disc polonez, am uitat cum se numeste firma. Cutie alba cu scris albastru era. Cat a costat nu mai stiu, vreo 600 de mii. Si nu stiu nici daca produce placa de presiune. Poate are altcineva detalii.

De SACHS stiam si eu, iar la viitorul schimb d-asta-mi iau.
ydaniel
de obicei ce se zice ca sunt made in poland sunt prin turkey.aia au polonez nu R12.am vazut ca au aparut la acelasi pret disc/placa de presiune facute in macedonia...acuma nu stiu ce e de capu lor,dar arata bine .pai o placa de 200 sachs este cam 250lei,discu e cam 280-nu stiu de ce e mai scump discu.
jackie13
exista placa de 200 pt volanta de 200 normala de 1410 (fara coroana senzor) in afara de cea din aluminiu???eu stiam ca nu.
vad ca dai acolo ca ar exista ceva sachs!
da-mi si mie niste informatii unde gasesc asa ceva,sunt f f f curios
merci
nelu_1985
QUOTE(Muttley @ 20 Nov 2008, 10:53)
Cutie alba cu scris albastru era. Cat a costat nu mai stiu, vreo 600 de mii.


*



RUEN, la mine in oras ii 50 lei discu, si placa 80, si io am pe masina placa deasta, merge fain, da discu (valeo) imi scoate peri albi cand m-am uitat la el arata perfect, da imi trepideaza rau cand o duc din ambreiaj, io vreau sa-mi iau un luk, cica ii mai tare ca sachs'u la ambreiaje
ydaniel
ruen e facut in macedonia!SIGUR! O fi copie dupa rune;)
Muttley
Asa ma, Ruen! Brava!
ydaniel
RUEN I.T.
29 Noemvri, 32
2300 Kocani
Republic of Macedonia
Muttley
O lae! Is facute-n Capcaunii de Sus, judetul Slobozia.

Ce conteaza ma unde-s facute? asteapta nervos.gif
jackie13
exista placa de 200 pt volanta de 200 normala de 1410 (fara coroana senzor) in afara de cea din aluminiu???eu stiam ca nu.
vad ca dai acolo ca ar exista ceva sachs!
da-mi si mie niste informatii unde gasesc asa ceva,sunt f f f curios
merci


asta era intrebare pt ydaniel
ydaniel
deci la placile de presiune de 200 te referi nu?
NU,toate sunt din aluminiu.
sachs-pai la reno 18 1,6:)
robyn
tata are la d 1310 kit ambreiaj LuK de 180 mm si merge foarte bine(il are de 1 an si jumatate pus si circula destul de des cu masina).a avut si placa dinaia "extra"(parca)si nici macar nu debraia,a trebuit sa o dea jos si a pus LuK-ul.
Dar si astea cred ca unele sunt contrafacute,ca am mai auzit pe unii vaitanduse de ele.
jackie13
-mai sus ai spus ca placa de "200 sachs este cam 250 lei" - de aici se trage concluzia ca vorbim de placi care merg pe volanta de dacie.
-volanta de r18 - 1,6 e muuuuuuuuuuuult diferita de cea de dacie
bafta
tmkrf
imi poate spune si mie cineva cam cat costa tot setul de ambreiaj?
tutu
Am schimbat ambreiajul luna trecuta, iata preturile la piese noi:
-Placa presiune 180 mm RUEN Macedonia - cca 65 Ron
- Disc ambreiaj Germany marca MASTER Sport - cca 55 Ron
- Rulment presiune de Alexandria - cca 17 Ron.

Ca obsevatie la dezmembrari imi cerea 50 Ron per placa/ idem si pe disc !
ydaniel
bune preturile.sa vedem cat o sa te tina:)
robyn
adevarul este ca nu faci ambreiajul la 6 luni(trebuie sa tina mult mai mult
),asa ca daca te apuci de el, pune o piesa de calitate,ca altfel arunci bani degeaba.
tmkrf pretul la kit-ul de uzina ajunge pe la 250 lei,fara rulment.
poti incerca si LuK,e destul de bun,dar cam greu de gasit(cel putin in pitesti) si era (acum un an)vreo 180 lei. smile.gif
tmkrf
azi am fost in mai multe locuri in tm .... si nu am gasit de la uzina ... numai facaturi dinalea ieftine ....
robyn
da,sunt multe falsuri,in cutie albastra.dar insista poate gasesti,decat sa iei altceva si mai tarziu sa bagi iar bani in alte piese.
si pe aici sunt magazine in care gasesti facaturi si vanzatori se jura ca sunt originale.
am patito si eu(bine nu cu cele" originale") ci cu alte marci care au piese foarte proaste(am pus kit-ul de ambreiaj si nu debraia deloc) si apoi am bagat alti bani si asa am dat aproape dublu decat daca luam piese bune de la inceput.
tmkrf
o sa fac poate comanda daca nu am de ales blush.gif
adyss
cum de piesele false in cutii albastre m-am saturat sad.gif , rog sa-mi spuna si mie cineva de unde sa cumpar o placa de presiune pt dacia 1310(180 mm) de uzina originala sau altceva care sa fie bun(in pitesti).
tmkrf
frate daca nici in pitesti nu gasesti atunci nu stiu ce sa mai zic .. ... in pitesti nu exista o reprezentanta dacia ? mai insista ca vei gasi ... intreaba si tu de la om la om si vei gasi cu siguranta ...... eu azi mi am pus tot kitu de uzina cam 5 mil ma costat cu tot cu montaju
Merced
Ma interesez eu la un amic care lucreaza intr-un magazin de piese de import sa vad ce producator face ceva compatibil, ca cu astea de "uzina" de fapt iei piese de Conex, asta e, uzina nu le mai face, doar pune holograma pe ele si-si ia cota parte. wink.gif
ydaniel
si UNIX inca mai face ambreiaje;)
adyss
pai nu prea mai gasesti,am bagat deja bani in doua kit-uri(unul de uzina,original cica, si unu cred ca facut prin macedonia) si nu a mers nici unul mai mult de 1 luna,doua.cel asa zis de uzina a venit impachetat in cutie albastra cu eticheta,cu holograma(daca asa s-o numi chestia aia) etc. si dupa o luna nu mai debraia.
Merced astept un raspuns de la tine,pt ca docamdata nu vreau sa mai arunc bani aiurea(nici nu vreau sa ma gandesc cand se va strica ceva la logan ce bataie de cap o sa am cu piesele astea).
pana gasesc ceva berlina ramane demontata. sad.gif
tmkrf
daca va place scartu de roti normal ca nu va tine nici o luna ambreaju ....
adyss
alo,nene,nu scartaitul de roti a distrus ambreiajul ci proasta calitate a pieselor pt ca tata nu mai pleaca el dupa loc cu scartaituri si crede-ma ca pana anul asta nu mi s-a mai intamplat sa nimeresc piese de o calitate atat de proasta.
cred ca ceea ce se vinde in magazine acum, nici rebuturi nu s-ar putea numi(bineinteles ca ma refer la anumite marci si piese,sa nu generalizam)
Merced
Oricat de proaste ar fi, nu prea au voie sa cedeze dupa o luna. Si eu am pus placa si disc in vara lui 2007, disc aveam eu p-acasa unu' de pe vremuri, care mi-a zis mecanicu' ca nu s-a potrivit fiind mai mare, dar ca l-a schimbat cu unu' nou la un magazin unde are el o pila, ca placa cica e noua, nici n-am stat atunci sa vad ce pun aia in masina, el zicea ca piese de uzina, eu lasasem rabla cu o luna inainte acolo sa faca intai tablaria, am luat-o la final, deci poate mi-a pus si piese folosite, nici nu stiu, si oricum daca a pus noi sigur a pus ceva ieftin ca mi-a luat mult prea putin peste ce trebuia oricum sa-i dau pe lucrarea initiala. Stiu doar ca n-a schimbat si rulmentul de presiune, si a inceput sa se auda asta, dar dupa tot acest timp, cu ce mi-o fi pus, am facut vreo 13.000km si merge inca ok. Am mai reglat o data cursa in perioada asta, ca incepuse sa tina mult prea jos, de atunci e chiar ok, si nu prea-l menajez, nu in sensul ca plec cu scartait de roti(m-as face naibii de ras sa scartai rabla in intersectii), ci in sensul ca schimb deseori destul de sus, merg cu a 1a sau a 2a doar din ambreiaj cand e cazul unei aglomeratii ceva, fac frane de motor destul de violente cateodata, dar inca merge, si chiar ok.
Incerc sa vad ce gaseste omu' ala in programul lui, ceva compatibil cu Renault 12 probabil. Eu te-as trimite direct la magazin, dar o sa rada de tine si o sa-ti zica ca nu vand asa ceva, ei vand pentru masini straine nu pentru rablele noastre. Te avertizez de acum ca pretul s-ar putea sa fie marisor.
argon
A meu are peste 100 000 km si merge ok, si au fost perioade si cu scarturi..
Merced
Nu-mi spune ca tu si ambreiajul il ai original.... huh.gif
argon
e ala din fabrica...mai bun nu exista, valabil la orice piesa.
Merced
Daca nu venea Renault sa-si bage nasul in uzina noastra draga, si mai mult ca sigur in momentul asta inca se mai construiau Dacii 13xx, cred ca te rugau frumos sa le dai masina la puricat. Trebuiau sa afle cine naibii a lucrat la ea, ce muncitori, daca mai erau in activitate sa-i dea naibii afara ca prea mult s-au chinuit sa n-o pice, prea n-au bagat niciun rebut nimic. radmasa.gif
argon
nu-ti vad rostul mistourilor, dar fie cum spui tu.
Merced
Pai nu sunt mistouri, sunt laude. Nu realizezi ca multe masini de-o seama cu a ta ori au gauri in praguri de-ti intra mana prin ele, ori au cel putin doua kituri de ambreiaj schimbate si macar un r.k. facut?
ydaniel
o treaba e sigura:de aia s-a ieftinit kitul de ambreiaj de uzina:-ca e de asam!
tmkrf
@Merced
ce sa faci asa e romanu .... ca sa ii mearga mai bine productia .... oricum era bine daca se mai faceau ... ca multi nu isi permit masina straina ...si in plus pe unde te poti baga cu o dacie nu te bagi cu alte masini straine....
motanpaul
Bai frate sunt uimit de ce am citit.Am acasa un ambreaj luat nou din piata, placa de presiune e Brevet Verto, discu nu stiu.Rulment iara nu stiu.
Acet kit de ambreaj am dat 120 lei, si a mers 3 luni perfect, dar l-am dat jos pentru am schimbat motoru cu unu de dacie 1300 si a trebuit sa ii pun ambreaj de 170.
Cum sa se strice alea din magazine, si ala luat din piata a mers perfect si nu are deloc uzuri si masina a conduso un incepator si se stie cum conduc uni incepatori ca tin ambreaju si se uzeaza. biggrin.gif
Daca vrea cineva ambreaju il dau ieftin-40 lei volanta+disc+placa de presiune.Ambreaju e de 180 mm.Astept PM
Merced
La pretul asta ar trebui sa i le trimiti prin curier lui adyss, oricum placa aia e mai buna decat junghiurile care sa fac acum, si restul daca erau noi, in trei luni nu prea au ce sa se uzeze...
pcv
da are dreptate,piesele cam lasa de dorit
adyss
acum ca am ajuns si eu la calculatorul meu:
la prima placa cand am apasat pe tijele unde apasa rulmentul,acestea in loc sa revina la loc cum ar trebui,acestea au ramas inclinate in jos.
iar cealalta nu presa discul cat trebuia si patina.
robyn
am si eu o intrebare:
Am fost azi la un magazin de piese pt straineze sa dau comanda de o placa de presiune pt dacia de 180mmm(pt un prieten) si nestiind un cod pt piesa l-am intrebat pe vanzator ce s-ar potrivi.el imi spune ca poate sa comande placa de renault 19 (1.4 L)ca se potriveste,asa ca va intreb pe voi,ce ziceti se potriveste sau ba?(placa de la LuK) smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.