Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amenda sau nu?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
DiMaggio
Weekendul trecut eram intr-un orasel si am oprit pe interzis, mai precis dupa o trecere de pietoni exact unde soseaua se largea, nu deranjam pe nimeni. Masinile puteam trece pe langa mine fara nici un fel de problema. Tocmai ma dadusem jos din masina si asteptam ca amicul meu care parcase vizavi sa traverseze strada si sa vina spre mine, sa lamurim o situatie care dura maxim 1 minut.

Intre timp, trece politia pe langa mine si imi face semn sa plec. Eu ii fac semn "1 minut", si astept sa traverseze amicul strada sa ajunga la mine. Sunt de acord ca l-am sfidat pe politist si ca trebuia sa parchez altundeva, mai ales ca erau locuri de parcare in apropiere.

Politistul pleaca mai departe, se uita in oglinda si vede ca nu plec, intoarce si opreste furios in spatele meu. Se da jos din masina si ma intreaba direct de acte. Ii dau actele si incepe imediat ca completeze PV-ul.

La final imi cere sa semnez, eu ii explic ca as mai avea cateva observatii pe care as dorii sa le consemnez. Dansul imi explica ca scrie el, eu ii explic ca pe PV trebuie sa semnez de doua ori, o data ca l-am primit si o data ca nu am observatii. Dansul imi explica ca daca am observatii le scrie el (in momentul asta eu eram afara langa amicul meu, aplecat pe geamul din dreapta al masinii politiei. Politistul era tanar si mai era cu o domnisoara politista in dreapta).

Intr-un final il las pe el sa scrie la obiectii. Ii spun sa scrie asa. "Politistul nu s-a prezentat" la care domnul politist scrie unde trebuia sa scriu eu "nu m-am prezentat" Ma intreaba nervos daca mai am alte obiectii, la care eu ii spun ca a intors dupa mine pe linie continua, fara sa semnalizeze. El imi spune ca era imi misiune, adica probabil sa ma prinda pe mine, la care eu ii raspund ca daca era in misiune trebuia sa foloseasca sistemul acustic si optic, pe care nu l-a folosit; martorul meu poate sa confirme.

Domnul politist era din ce in ce mai nervos, eu il simteam si inca o data imi recunosc greseala, mai ales ca m-a avertizat sa ma mut si nu mi-a dat direct amenda, dar daca tot l-am prins in off-side m-am decis sa fructific greselile pe care le-a facut.

Scrie "nu m-am prezentat, fara semnalizare" la care eu il corectez si ii spun sa scrie exact "polistitul a intors pe linie continua fara sa semnalizeze si fara semnalele luminoase si sonore in functiune". Dansul se enerveaza si imi striga daca semnez sau nu. Eu ii raspund ca voi semna imediat ca scrie toate obiectiile mele. Urmeaza in continuare o dicutie genul semnezi sa nu, si pana la urma pleaca cu demaraj de langa mine.


Acum intrebarea e; primesc amenda acasa sau nu?
Victoras2001
QUOTE(DiMaggio @ 19 Nov 2008, 20:33)
Eu ii fac semn "1 minut",
*


Depinde ce deget ai folosit pentru a reprezenta minutul. tongue.gif
DiMaggio
Haha, am folosit degetul aratator, totusi il inteleg si el el ca i-am sfidat autoritatea si sigur din cauza asta s-a enervat.
gotty
amenda o primesti,dar probabil iti va fi foarte usor sa o contesti...insa,greseala politistului nu scuza greseala ta....
vv
Amenda probabil ca o primesti; sa o contesti cu siguranta nu va fi greu, insa s-ar putea sa fie mai greu sa castigi contestatia tongue.gif
Poti sa te legi de partea cu mentiunile, da' nu e de "nulitate absoluta" ci "relativa" - i.e. trebuie sa dovedesti ca ti-a afectat cumva interesele tale. Adica, faptul ca nu a trecut mentiunile asa cum ai zis tu, ti-a creat un prejudiciu care nu poate fi inlaturat decat prin anularea P.V.

Ai putea castiga insa pe motiv ca legea iti permite sa opresti in locuri unde oprirea e interzisa, pentru imbarcarea/debarcarea unui pasager, daca nu incurci circulatia. Dar ar fi trebuit sa mentionezi asta la "obiectiuni" wink.gif
draculafly
mentiunile obiectiunile se fac vis a vis de ce este consemnat in procesul verbal nu ca afara e frumos , ala a trecut pe rosu ,politistul are cascheta stramba etc. daca eram in locul politistului iti mai bagam vreo cateva fapte rutiere daca tot faci misto sa ai parte de misto , basca iti luam si permisul ca ai depasit pe linia continua cu toate ca erai oprit ,ca sa te plimb vreo 2 luni prin tribunal iar ca martor puneam un boschetar sa l citeze de vreo cateva ori instanta iar tu sa astepti ca mistocarul pe salile judecatoriei radmasa.gif .sa vezi alta data daca mai comentai in trafic .dar nu prea au tupeu politistii in ziua de azi si de asta avem noi ceilalti parte de mistocari in trafic
mateimatei
Hai nu fi politist!! Sa ai parte de ce ai scris tu ca ai fi facut. Auzi la el: "basca iti luam si permisul ca ai depasit pe linia continua cu toate ca erai oprit". Probabil ca politia se considera luata la misto cand le spui ca au incalcat regulile de circulatie si pac, cateva fapte rutiere suplimentare confirmate de un martor boschetar. Asa ca mucles comentarii in trafic si stai frumos cum ti-o pune nenea in uniforma.
draculafly
radmasa.gif nu sunt politist dar presupun ca pt abateri ale politistilor gen miroase a alcool incalca regulile de circulatie exista undeva unde poti sa faci o sesizare nu sa faci si tu p a politistul altfel ce ar fii daca el iti cere actele tu ii ceri actele el iti da amenda tu ii dai amenda . stiu ca in romania sunt 22 milioane de politisti 22milioane de juristi 22 milioane de antrenori de fotbaletc ca asa suntem noi ne pricepem la toate politie justitie fotbal etc.iar semnul de oprirea interzisa e clar ca nu e pus degeaba acolo iar in momentul in care opresti stanjenesti pe cineva . iar marele dimaggio trebuia sa i vina politistul cu sirene lumini sa i dea o parlita de amenda ca sa se infoaie in pene la prieten/prietena ca ia uite cine e dimaggio poate venea si ministrul guvernul presedintele cine stie ?? e criza mondiala ca i s a dat amenda radmasa.gif

20 Nov 2008, 13:46:
ce s ar fii intamplat daca dadea frumos semnal arata ca e de buna cuviinta iesea doi metri de unde era oprit usurel usurel si pana atunci venea si persoana pe care o astepta se mai ajungea la asta ?? dar nu trebuie sa vada lumea cine e dimggio radmasa.gif
mateimatei
Daca legea ii permite sa opreasca in locuri unde oprirea e interzisa, pentru imbarcarea/debarcarea unui pasager nu vad unde a gresit. La o faza asemanatoare sotia a vrut sa plece fara sa comenteze dar celalalt politist a coborat si i-a dat amenda. Am povestit patania si am afisat contestatia pe aici.
Are martor, poate face contestatie si o sa vada cu ce rezultat.
Cat despre cifra de 22 mil mi se pare normal sa nu gandesti ca politistului ii apartine decizia suprema. Nu suntem toti juristi dar ne dam seama cand se incalca legea. Sau cand Romania nu joaca fotbal.
Avani
QUOTE(DiMaggio @ 19 Nov 2008, 21:33)

Intre timp, trece politia pe langa mine si imi face semn sa plec.  Eu ii fac semn "1 minut", si astept sa traverseze amicul strada sa ajunga la mine. 
*




Politistul a fost mare domn cu tine, ca nu a oprit direct sa-ti dea amenda si ca te-a avertizat inainte. Iar tu… cu observatiile tale, ca a facut stanga pe linie continua fara semnale acustice si optice.. bla bla bla, nu faci altceva decat sa ingrosi randuriile acelora (deloc putini) care sfideaza legiile astea.

Acum ce ar fi ca la fiecare masina de politie care ma opreste, sa-I rog sa-mi arate ITP-ul de la masina de politie sau mai stiu eu ce.


Ce ne mai place sa facem spectacol !


ps: vei primi amenda
nairam
lurk0000.gif
Da de ce sa primeasca amenda pentru ca doar imbarca/debarca un pasager?
adip
Daca politistii si-ar face treaba cum trebuie n-ar mai face toti romanasii pe smecherii. Dar cum si politistii tot romani sunt...
draculafly
nu am zis nimic ca politistul ar fii ultimul care are un cuvant de spus ti am zis doar ce ar trebui sa se scrie in pv la rubrica aceea cu mentiuni sau obiectiuni iar tu i ai dat dreptate lui dimaggio ca trebuia sa scrie el ca politistul a trecut pe linia continua etc.ai facut ceva gresit iei amenda dupa care nimeni nu te opreste sa te adresezi judecatoare i betive care o tot dadeau pe la realitate sa ti faca dreptate radmasa.gif semnezi pv doar ca ai luat la cunostinta ca ai fost amendat nu ca esti de acord cu cele consemnate mai uita te putin in legislatie.dar noi suntem smecheri nu vrem sa semnam cu toate ca ni se aduce la cunostinta iar atunci cand suntem victima unui accident tipam ca de ce nu plateste cel vinovat nu ???daca datorita opririi lui era accidentat cineva dintre cunoscuti mai spuneai asa ?? erai sa tipi ca nu se face dreptate in tara asta ca politia trece si nu l vede si tot asa . recunoaste macar ca nu ajungem nicaieri asa daca gandim in halul asta
vv
Ma draculafly, tu sunt sigur ca ai fi fost mare sustinator de-al lui Bush, la urma urmei de ce sa nu fie torturati teroristii, mama lor de teroristi, ei vroiau sa faca atentate si tu sa nu poti sa-i torturezi macar un pic?


Bottom line: nu zic ca DiMaggio a procedat bine, ca nu a procedat (in special ca s-a luat de politist ca "n-are basca"). Da' nu uita, ca nu a incalcat legea, din ce povesteste el.... pe cand daca politistul facea ce ai zis tu, era un abuz extrem de grav, care ar fi putut duce in mod normal la excluderea lui din politie, plus la plata de daune morale. Ma, politistii tre' sa vegheze ca se respecta legii, nu sa se simta deasupra legii si sa faca ce vrea muschiu' lor... pana mea, tu vrei sa te intorci la "epoca Ceausescu"?


[l.e.]
QUOTE
(5) În momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat să aducă la cunoștință contravenientului dreptul de a face obiecțiuni cu privire la conținutul actului de constatare. Obiecțiunile trebuie consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica "Alte mențiuni", sub sancțiunea nulității procesului-verbal.

Intotdeauna m-am intrebat de ce insista politistii sa scrie ei obiectiunile.
Daca, de exemplu, i-as comunica politistului sa scrie acolo "nu am obiectiuni", si dupa ce scrie as refuza sa semnez PV si l-as contesta pe motiv ca "am insistat sa fac mentiuni, dar agentul nu m-a lasat, ba mai mult, a scris acolo ca nu am nici o obiectie" .... cum ar putea ei sa demonstreze ca mint? Practic, se expun in mod gratuit la pierderea procesului, dintr-un motiv stupid.
draculafly
domnul VV marele jurist afla ca chiar din spusele lui dimaggio a reiesit ca incalcase legea .citeste si apoi da ti cu parerea, mai exact a sp[ua asa ,, am oprit masina intr un loc unde era interzis si asteptam un amic aflat in cealalta parte a drumului ca sa lamurim ceva " corect sau nu???? el nu oprise masina ca sa incarce sau sa debarce pasgeri ci ca sa stea la taclale cu amicul corect domnul VV ? deci se inchide portita din lege cu imbarcarea /urcarea q e d . nu sunt nostalgic dupa ceausescu dar prea multe persoane ,,nevinovate " au inceput sa treaca pragul judecatoriilor pana s or satura judecatorii de prea multa ,,inocenta ". cand vrea cineva sa aplice legea atunci sare fiecare sa se aplice dar nu de la el .cred ca ti ai dat seama ca ai gresit atunci cand ai spus ca dimaggio nu incalcase legea iar privitor la mentiuni o sa va povestesc pe viitor o patanie de a unui amic radmasa.gif
DiMaggio
Ba, eu am recunoscut de doua ori ca am incalcat legea, ba mai mult data viitoare cand imi face semn politistul sa ma mut, ma mut imediat, greseala mea.

Acum cu fazele ca sunt obraznic, ca l-am luat in basca si ca mi-am batut joc de autoritati e putin cam exagerata, doar am profitat de greselile pe care le-a facut polistul.

Politistul nu s-a purtat intocmai ca un organ al legii cu mine, uite daca vroiam sa profit martorul ala al meu e chiar de la SRI, deci sa spunem ca puteam sa profit si eventual putea sa ma scape de la amenda daca ii ceream.

Cred ca daca un politist nu se prezinta, amanuntul asta merita mentionat in PV.

Sa va dau un sfat, domnul Draculafly, cand schimbati ideile incercati sa incepeti noi paragrafe, poate pot sa va citesc mai usor.
Avani
NU serios ?!? ... si eu am recit de vreo 4 ori si am retinut 2 idei wacko.gif
caktuss
se umflase fasolea in garcea ala ca avea si el o bucata de muiere in masina radmasa.gif


"Acum cu fazele ca sunt obraznic, ca l-am luat in basca si ca mi-am batut joc de autoritati e putin cam exagerata, doar am profitat de greselile pe care le-a facut polistul."

si daca l-ai luat ce, ei nu isi bat joc de noi in fiecare zi ?
mai da-i dracu de hadicapati, cu chipiu` si uniforma lor cu tot

iote unde statea "corectu"... care nu e in stare sa scrie corect romaneste, d-apai... radmasa.gif
bossake
Din cate am inteles de la un prieten politist la rutiera in general cand se dau amenzi pentru oprire interzisa se vine cu radarul si se filmeaza. In caz de atacare in instanta a amenzii sansele sunt foarte mari sa castigi.
Parerea mea e ca nu iti va veni nimic acasa:)
draculafly
MEA CULPA scuzati scrisul alambicat si analfabet pe care l am sad.gif dar nu am facut ca voi limba romana la Oxford radmasa.gif mii de scuze ca a indraznit un analfabet sa si dea cu parerea in grupul vostru de lingvisti incurabili biggrin.gif
klaus
Adevaru e ca si eu sunt de acord cu cel putin 2 idei spuse de draculafly.
1. Obiectiile se fac asupra faptei din procesul verbal. Faptele politistului nu faceau obiectul procesului verbal, ci poate doar a unei alte reclamatii. Iar daca se facea mentiunea ca oprise doar pentru imbarcare/debarcare, iar cetateanul venea de pe trotuar, ca doar nu era sa astepte pe strada sa pericliteze siguranta circulatiei, cred ca era mult mai ok.
2. Pentru cei mai cunoscatori ca mine, as avea rugamintea sa-mi arate unde semneaza contravenientul (nu cu accident, cu contraventii d-astea de oprire, centura etc) ca "recunoaste fapta".

Si as mai mentiona ca doar la radar scrie ca amenda se da pe baza mijloacelor de masurare certificate. La oprirea pe interzis nu. Agentul constator constata cu propriile simturi (ex propriis sensibus). Astfel PV-ul - act administrativ - se bucura de prezumtia de legalitate, prezumtia de autenticitate si prezumtia de veridicitate. Deci amendatul trebuie sa demonstreze contrar.
aqua
in primul rand, cica desi existau locuri libere de parcare chiar in apropiere, se opreste unde nu trebuie....adica de ce sa mai mearga cateva zeci de metri pe jos???
in al doilea rand....daca o masina de politie il vede pe unul ca trece pe rosu si pleaca imediat dupa el, bineinteles calcand linie continua, fara prioritate pe zebra, si mai face si stanga cand semnul ii interzice....intre timp gaseste si timp sa dea drumul la semnale....adica vii tu si "lasa ca il fac ca" de ce a facut astea fara sa fie regulamentar? pai nu sa ne manance cainii cand exista atitudini din astea?
pai pt domnul respectiv, probabil politistul trebuia sa dea drumul la sirene, la lumini si probabil si prin statie, ca sa aiba acoperire ca intoarce el pe linie continua...deci...trebuia sa mearga politistul pana la prima intersectie, sa stea la rosu, sa faca rondul sau ce o fi , cu prioritate bineinteles, si apoi sa se intoarca usurel si regulamentar , sa dea semnal stanga si sa se opreasca in spatele respectivului si sa-l ia la intrebari...aaa..bineinteles daca il mai gasea pe acolo
nu mai zicem ca prima oara il iertase deja...pai nu sa te dai jos si sa-i mai gasesti ca nu-i merg farurile, nu are trusa, etc?
poate era prea tanar politistul , da ce bine ar fi fost sa dea peste unul cu experienta
tot sa traiesti si sa circuli in romania cu asa atitudini
ps uitasem smile.gif... daca ti-a scris pv, o primesti amenda, chiar daca nu ai vrut sa semnezi
dantes
QUOTE(aqua @ 21 Nov 2008, 11:41)
in primul rand, cica desi existau locuri libere de parcare chiar in apropiere, se opreste unde nu trebuie....adica de ce sa mai mearga cateva zeci de metri pe jos???
*



Strict specific damboviteana actiunea lui DiMagio.... Vizibila pe toate drumurile unde apare o masina cu numar ca al meu in semnatura.....

Eu aici vad urmatoarele:
1. Oprire tipica unde parchezi unde ai nevoie, nu unde se poate (adica la alti cativa metri)...deh..mersul pe jos dauneaza ..pantofilor
2. Politaiul a fost rezon si ti-a atras atentia ca ai gresit...tu nu...ca 1 minut
3. Te-ai legat de faptele lui, nu de ce era scris in PV.
4. Ai coborat din masina

Daca se intampla in SUA, acum ne scriai din puscarie....dar cum se intampla in Ro...te mai si intrebi/lauzi cu fapta....
draculafly
multumesc pt interventia celor care gandesc aproximativ ca mine vis a vis de speta dezbatuta(klaus, acqua, dantes)
Smiley
QUOTE(DiMaggio @ 19 Nov 2008, 21:33)
..............
Intre timp, trece politia pe langa mine si imi face semn sa plec.  Eu ii fac semn "1 minut", si astept sa traverseze amicul strada sa ajunga la mine.  ........
*




Pentru nerespectarea semnalelor agentului de circulatie nu se mai ia permisul?

Sau acum e cu negociere? El zice sa opresti, tu-i faci semn ca opresti dar nu pe loc, el face semn ca-ti da amenda daca nu opresti, tu faci semn ca esti de acord sa incetinesti, el iti face semn ca "ok, e bine si asa"......
caktuss
mai vampiru` musca icon_mrgreen.gif (draculafly)
cand scrii ceva, vrei sa fii inteles de altii, banuiesc
iar eu cand te citesc , nu vreau sa stau sa ma gandesc juma de ora la ce ai vrut sa zici , din cauza unei virgule sau a unui punct, nefolosite din lene, probabil wink.gif
vv

QUOTE(draculafly @ 21 Nov 2008, 13:46)
multumesc  pt interventia celor care gandesc aproximativ ca mine  vis a vis de speta dezbatuta(klaus, acqua, dantes)
*


Vezi ca l-ai interpretat gresit pe Klaus tongue.gif
QUOTE(klaus @ 21 Nov 2008, 11:31)
Iar daca se facea mentiunea ca oprise doar pentru imbarcare/debarcare, iar cetateanul venea de pe trotuar, ca doar nu era sa astepte pe strada sa pericliteze siguranta circulatiei, cred ca era mult mai ok.

Asa, si eu sunt de acord cu anumiteidei expuse de tine (in ciuda stilului de expunere tongue.gif ), dar daca vrei tu sa-ti explic asa pe sleau, ca la copii mici..... eu i-am sugerat domnului cum ar putea scapa de amenda, nimic mai mult;)

QUOTE(Klaus)
2. Pentru cei mai cunoscatori ca mine, as avea rugamintea sa-mi arate unde semneaza contravenientul (nu cu accident, cu contraventii d-astea de oprire, centura etc) ca "recunoaste fapta".

Stiu ca tu ai intrebat in alt sens - da' o sa-ti raspund totusi: politistii au obiceiul de a scrie "recunosc fapta" la rubrica "alte mentiuni", si de a te pune sa semnezi (inca o data) in cadrul rubricii respective (i.e., ca tu chiar recunosti fapta... practic daca ai semnat acolo, nu mai poti sustine ulterior ca politistul a vrut sa te intimideze, a scris el ca "recunosti" desi nu era deloc adevarat, tu nu ai recunoscut nici o secunda)

In rest, perfect de acord cu tine. Cu o remarca: daca nu esti acolo cand te amendeaza pt. stationarea in locuri interzise (si in general nu esti), iar ei iti trimit amenda prin posta, au nevoie de "dovada", daca nu ma insel (desi cred ca merge si un martor care sa semneze PV, si nu mai au nevoie de caseta.... da' le e mai comod sa filmeze, si sa treaca la motiv pt. lipsa martorului "filmat cu aparatul X, caseta Y").
caktuss
eu nu cred ca mai vine amenda... martor nu, poza nu
daca il pune la sectie pe vreun fraier sa semneze ca a fost "martor" e belea mare ...

vv
De ce e belea mare? Banuiesc ca stii si ce rol legal are "fraierul" de martor, nu?
QUOTE
Art. 19. - (1) Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de agentul constatator si de contravenient. In cazul in care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste imprejurari, care trebuie sa fie confirmate de cel putin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde si datele personale din actul de identitate al martorului si semnatura acestuia.


Hint : politistul poate zice ca "Xulescu a refuzat sa semneze P.V., si pana sa gaseasca el un martor, Xulescu a plecat". Martorul, semneaza ca "da domle, am fost prin zona la data/ora, era si echipajul de politie, contravenientul nu mai era".


*Poate* face asta, nu e neaparat ca va face asta.... s-ar putea sa renunte la amenda. Da' nu stiu de ce, ma cam indoiesc... tinand cont ca l-a enervat.
caktuss
pai daca "contravenientul" a plecat, "martorul" mai ei martor la ce ?
la ce spune politaiul ? asa poate sa zica garcea ca a picat un ozn din luna, gaseste un "martor" si avem divada existentei vietii extraterestre radmasa.gif

ca idee: eu o comit, vine garcea , im scrie p.v. la fata locului nu e nimeni, eu plec, imi vine p.v. semnat de "martorul" x
eu demonstrez ca nu era nimeni pe acolo la momentul mentionat in p.v.

ce se intampla atunci ?
adip
Ma rog, discutia e interesanta pana la un punct, fiindca legea, din ce vad, prevede necesitatea unui martor la incheierea unui amarat de pv. Dupa parerea mea asta e o aberatie. In ce alte tari cu apa calda politistul are nevoie de martor pentru un rahat de contraventie?
Ca la noi la nimeni, democratie originala, cu legi originale, (ne)aplicate de niste oameni cu totul si cu totul originali. Practic, multe din legi, dar mai ales din normele de aplicare, ofera atat de multe portite incat se indeamna cu buna stiinta la nesupunere.
draculafly
domnul caktuss ofilit mai citeste legislatia biggrin.gif .martorul semneaza ca tu nu esti de fata ,refuzi ,deci poti sau nu lua la cunostinta de continutul pv incheiat de politist.nu e martor ocular ci asistent la incheierea pv. fa diferenta adica mai documenteaza te de la domnul VV. cum e cu incheierea unui pv nu neaparat de catre un politist poate fii si inspector (garda mediu , primarie etc)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.