Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Porsche Panamera
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
slider2
lume, lume.... porsche a dat publicitatii primele poze oficiale cu porsche panamera, si bineinteles si datele tehnice. mai multe detalii pe http://www.promotor.ro/noutati-auto-masini...oficial-3543450.

chestia e, cum se spune si in articol, ca se cam stia de aproape 1 an cum o sa arate oficial, iar in linii mari de vreo 2 ani. modelul fiind testat si paratestat de vreo 3 ani.
fiind un porsche, o sa fie masina (ma rog limuzina) cu tenta foarte pronunta sport, in ciuda celor 2 tone pe care le duce cu sine. designul se inscrie in liniile cu care suntem obisnuiti de la porsche 356 si pana in prezent.

treaba sta cam asa: avand in vedere timpul foarte mare (parerea mea) de cand a fost surprinsa prima oara in teste, panamera are deja concurenti in clasa ei, din partea rivalilor traditionali (as zice eu) ai porsche. ma refer la lamborghini estoque (care o sa apara si el foarte curand) si aston martin rapide, si nu cred ca ar fi vreo mare minune sa vedem vreun model ferrari in aceasta clasa, sau ma rog model ferrari deghizat intr-un maserati. acum cea mai tare faza ar fi ca aston martin rapide sau lamborghini estoque sa fie mai bune decat panamera, avand in vedere timpul in care a fost proiectat, testat si realizat fiecare model. cel putin din punct de vedere estetic aston martin e cel mai frumos (parerea mea).

voi ce parere aveti??
aphophis
votez cu amandoua mainile pentru aston martin rapide. Chestia asta e... teribil de urata, cel putin din poze..
einstein1984
Eu sunt de parere ca nu stii cum se scrie Porsche. Daca-ti arat imagini din 2000 cu acelasi model si sub acelasi nume ma crezi?
De masseratti quatroporte ai auzit?
Jack Daniel's
QUOTE(slider2 @ 23 Nov 2008, 21:18)
lume, lume.... porche a dat publicitatii primele poze oficiale cu porche panamera
voi ce parere aveti??
*


Proasta? radmasa.gif
slider2
vai einstein dar ce greseala am facut.... scuze am uitat "s" din porsche. nu am acest tip de masina, nu ii scriu numele des, nu visez la un astfel de model, de unde si greseala (utilizarea rara a cuvantului in sine, in scris). dar oricum cred ca se incadreaza in aceeasi categorie cu tine, nici tu nu sti cum se scrie maserati. rade ciob de oala sparta.

legat de imagini din 2000, nu am inteles exact ce ai vrut sa spui. daca te referi la porsche, nu tin minte sa fie in teste chiar din 2000, dar are 3 ani sigur. insa totul e posibil

legat de maserati quatroporte, nu prea e chiar acolo, e mai mult limuzina decat sportiva, plus ca este de foarte mult timp pe piata. ca sa se bata cu panamera si ceilalti i-ar trebui un facelift estetic si tehnic (lucru deja incercat de italieni, dar este un facelift foarte discret, care nu cred ca face modelul mai bun ca panamera)
CataOlar
Din fata, frumoasa. Din spate, ass ugly, la propriu. Quatroporte e frumos, Aston Martin Rapide e bijuterie. Parerea mea ca Panamera vine la coada trio-ului.
Ramane de vazut cum se va comporta partea mecanica. Fiind Porsche, inclin sa cred ca va merge ceas. Daca Rapide mosteneste din hibele casei ( coloana de directie care troncane si cloncane - chestie constatata de cei de la TG pe un DBS ), atunci poa sa fie miss univers, ca ii pute gura....
smailmiami
Porsche este cel mai putin estetic dintre cele 3, iar Rapide arata cel mai bine.
slider2
ai dreptate cataOlar, dar totusi eu cred ca pe acest segment conteaza mai mult fitzele (mai ales in tara noastra) si mai putin care este cea mai reusita. totusi, lamborghini s-ar putea sa aiba surprize pregatite pentru toti din clasa, desi ar putea exista o canabalizare pe acest segment. porsche si lamborghini facand parte din acelasi concern (vag). desi concernul vag ar putea avea o solutie aici, porsche fiind masina sport, usor de condus, un adevar atlet, iar lamborghini un atlet mai nebunatic, care te poate speria, dar si iti poate pune un mare zambet pe fata (a se vedea multe exemple de gen in seriile top gear si fifth gear).
liviu2004
panarama de masina. ca si numele.
CataOlar
Probabil ca pe asta vor miza cei de la VAG: Estoque e mai asa...pur-sange, aspru, spartan ( desi nu prea e spartan un interior in piele, cu centrala de comanda si navigatie ), iar Panamera va fi un fel de frate mai mare, mai copt si mai asezat. Ma rog, speculam si eu...astept sa se "produca" in teste...
In alta ordine de idei, Quatroporte mi se pare o masina matura, foarte bine inchegata. Este unul in Oradea, pe care am avut ocazia sa il studiez mai indeaproape. Mai degraba modelul celor de la Maseratti va fi competitorul direct al lui Panamera...
gotty
sa ia cineva strugurii astia de aici....
Arhimede
Nu stiu cati ati observat ca are 4 scaune individuale.Nu bancheta in spate.Si ca o sa aibe un bord inspirat de televoanele de lux.
einstein1984
QUOTE(gotty @ 23 Nov 2008, 22:03)
sa ia cineva strugurii astia de aici....
*


Da, buna idee.
Pacat ca Aston Martin se scrie cum se aude, ca aflam ceva nou si al asta. Slider, vezi ca postul meu e editat, ca am scris prea bine maserati si am zis sa ai si tu o sansa. radmasa.gif
De ce sa dai 2 gramezi de bani pe masinile mentionate mai sus cand cu o singura gramada poti lua un M5. Si e de ajuns!
A l e x
Si Lamborghini au ceva asemanator in plan... Am vazut aseara la Top Gear, arata SF rau.
andu911
QUOTE(einstein1984 @ 24 Nov 2008, 17:22)
  De ce sa dai 2 gramezi de bani pe masinile mentionate mai sus cand cu o singura gramada poti lua un M5. Si e de ajuns!
*




Fiindca porsche e tatal lor... franele lui porsche, nu le gasesti pe nimic altceva, amortizoare cu lichid incarcat magnetic si multe altele...

Nu te uita numai la cat are pe bord.

Ce masina ai ? BMW... pune-i folie neagra si hai la agatat.
Pe cand Porsche e alta treaba... La fel si Aston Martin...
Arhimede
Nu era mai simplu sa spui ca Porsche nu construieste un hatchback urat de 25-35 de mii de euro?

Sau ca Panamera nu e doar un sedan de clasa medie care a primit cadou un motor mare?
slider2
o sa fiu offtopic un pic, dar trebuie.
faza cu strugurii nu tine. daca discut despre o masina, pe care nu cred ca o voi detine vreodata, si spun ca mie nu imi place, nu tine faza cu vulpea cand n-ajunge la struguri, spune ca sunt acrii. daca as fi zis ca nu e buna masina, poate era altceva. sunt constient ca porche-ul (e scris gresit intentionat si e cu dedicatie pt einstein, eu macar mi-am recunoscut greseala, altii...) o sa mearga brici, o sa fie super sportiva pt gabaritul ei. doar ca mie nu imi place si nu imi doresc un astfel de model, cum de altfel nu imi doresc nici un alt model de porsche (mi-as lua in schimb un tvr sagaris, dar nu se mai fabrica). singura masina pe care mi-as dori-o, si care are ceva treaba cu aceasta marca, nu e un porsche exact, ci o replica, si anume o replica 356 cabriolet. pt cei care o sa sara in sus, si ma vor acuza iar de struguri, mentionez ca nu am nimic cu porsche, dar pt mine sofatul e o placere (nu sariti ca unde domne sofezi cu placere?? in buc?? aici nu vb de sofatul in buc). astfel ca in defavoarea unei masini care sa mearga "perfect" pe un circuit, si sa scoata cel mai bun timp, prefer o masina mai "dezordonata", care sa derapeze la viraje, dar care, vorba americanului, sa-mi puna "a big smile on my face". pt cei care nu ma inteleg exact, cautati pe net "Jeremy Clarkson - Thriller". o sa vedeti ca in final nu este aleasa nici cea mai rapida masina, nici cea care ia virajele perfect, ci cea care iti ofera cea mai mare placere atunci cand o conduci.
pe langa asta, nu inteleg de ce este obligatoriu sa imi placa orice model pe care il produce o anumita marca, sau chiar sa-mi placa marca in sine doar pt faptul ca se numeste marca x sau y. eu sunt de parere ca o masina trebuie sa iti placa din punct de vedere al designului, trebuie sa te simti bine in ea, nu conteaza ce logo are pe capota. ma rog pt unii conteaza, dar ei sunt cu spiritul de turma.
iar legat de sportivitate si timpi scosi pe un circuit, pot spune ca e un pic irelevant. toate aceste teste desfasurate de top gear, fifth gear, etc nu cred ca te conving neaparat sa cumperi un anumit model. in majoritatea cazurilor diferentele intre modelele comparate sunt mai mici de 1 secunda, in conditiile in care sunt conduse de un pilot profesionist. in viata de zi cu zi totul se schimba, nu toti soferii nu sunt piloti de curse, iar drumurile pe care le strabatem zilnic nu seamana cu un circuit.
in final tin sa precizez ca acest topic este creat pt a va exprima parerea legata de panamera si competitorii ei, deci va rog frumos nu mai incercati sa-mi explicati ca sunt tampit pt ca nu-mi place mie porsche-ul, cred ca sunt cazuri in care voua sa nu va placa un anumit model si mie da, dar eu nu v-as categorisi in vreun fel, ci as pune ca fiecare om are gusturile lui.
CataOlar
@slider2 ( si offtopic ): relaxeaza-te si priveste totul mai degajat smile.gif.
Doar suntem romani si e scris in genomul nostru ca la fotbal, politica si masini avem skill level 10. La femei, nu, desi ne place sa ne impaunam biggrin.gif
Oricat ai incerca sa tii discutia pe un fagas, se vor gasi suficienti sa iti demonstreze ca habar nu ai si ca ei stiu mai bine wink.gif
on: chiar daca inglobeaza solutii tehnice de varf si care au demonstrat, tot urata ramane. Mai ales din spate. Si nu stiu daca pedigree-ul casei va fi suficient sa ii faca pe multi sa treaca peste asta. Mai ales la alternativele pe care le au.
adimfx
QUOTE(einstein1984 @ 23 Nov 2008, 19:50)
Eu sunt de parere ca nu stii cum se scrie Porsche. Daca-ti arat imagini din 2000 cu acelasi model si sub acelasi nume ma crezi?
De masseratti quatroporte ai auzit?
*



Mie îmi plac toate.
Și dacă tot de ții de corectat, începe cu tine, masseratti se scrie de fapt Maserati. ph34r.gif
Probabil că greșeala ta se explică prin faptul că folosești cuvântul ăsta rar. Cu toții mai greșim uneori, din neatenție, neștiință sau ignoranță.

Hai că-i frumos topicul! icon_mrgreen.gif
Arhimede
It grows on me
einstein1984
Pai daca conteaza placerea de a conduce, atunci suntem toti off topic, ca nu a condus vreunul din cei prezenti ceva din cele mentionate. Sau macar un maserati cu 4 usi.....
Dar eu unul tare cred ca porsche Panamera o sa aiba muuulte in comun cu limuzina lui lambo. Doar Porsche a cumparat Vw , care detinea Lambo, nu?
Arhimede
Un aspect pentru care imi place.Pentru ca in ultimii zeci de ani foarte multi constructori s-au rezumat sa trezeasca modele din trecut, sa le continue cu generatii noi, si foarte rar si-au adus aminte ca tre sa scoata si ceva nou, nu sa traiasca din trecut.

Sunt de acord sa scoata porsche si un hatch, si un avion, si o barca si un tractor, o motocicleta.Lambo sa scoata o berlina...un break, un alt SUV...tractoare a facut.
raqzvan
QUOTE(einstein1984 @ 25 Nov 2008, 21:33)
Pai daca conteaza placerea de a conduce, atunci suntem toti off topic, ca nu a condus vreunul din cei prezenti ceva din cele mentionate. Sau macar un maserati cu 4 usi.....
  Dar eu unul tare cred ca porsche Panamera o sa aiba muuulte in comun cu limuzina lui lambo. Doar Porsche a cumparat Vw , care detinea Lambo, nu?
*


Ca fapt divers, Porsche are deocamdata 46% din VW si optiuni pentru inca 31.5%, si oricum situatia la conducere e complicata. Statul are drept de veto in consiliu (cum are statul român la Petrom), sindicatele sunt puternice, sunt tot felul de comitete si comisii peste care nu se poate trece, iar Ferdinand Piëch (nepotul lui Ferdinand Porsche), care are vreo 13% din Porsche, e cam dilimache (a se citi "imprevizibil").
einstein1984
Glumeam si eu putin. dar se intelege ce vroiam sa zic . nu? Sper numai ca un Porsche sa nu semene cu un lambo la fel cum seamana Octavia cu Golful.
2dor
In poze e cam urata, dar poate in realitate o sa fie frumoasa. Eu asa am patit cu Skoda Superb asta noua, in poze mi se parea nasoala, dar dupa ce am vazut mai multe pe strada, am o alta parere.
slider2
einstein ai dreptate, ar putea sa existe o oarecare asemanare intre ele, dar daca modelele in cauza (lambo si porsche) vor avea mai multe in comun, se duce naibii tot farmecul lambo. adica intotdeauna porsche a fost "atletul" serios, care scoate cei mai buni timpi pe un circuit, iar lambo "atletul" caruia ii place sa consume putin alcool inainte de a intra pe circuit. lambo este modelul care te sperie de moarte cu derapajele sale in viraje, dar iti lasa si un zambet imens in acelasi timp. deja modelele lambo s-au mai cumintit de cand au intrat sub patronajul grupului vag, asa ca daca se cumintesc si mai mult, nu mai ramane nimic din esenta acestei marci, poate doar designul.

legat de faptul ca nu am condus nici unul dintre noi, nici macar un singur model dintre toate cele enumerate (panamera, estoque, quatroporte, rapide), asa este. dar totusi presupun ca toti urmarim top gear, fifth gear si alte emisiuni auto. cam toti au aceeasi parere legate de cum se conduc aceste modele. toate porsche-urile sunt niste atleti innascuti, cu un comportament foarte bun pe viraje, modelele lamborghini sunt mai "demente"; modelele maserati sunt toate (exceptand mc12) categorisite ca niste adevarate gt cruiser-e; iar aston martin variaza, cu toate modelele pe care le are, prin toate categoriile de mai sus, dar nici unul nu bate porsche.

2dor, s-ar putea sa ai dreptate, dar totusi sa nu ai. acelasi lucru mi s-a intamplat si mie cu noua skoda superb, care din poze nu prea imi place din cauza stopurile prelungite pe capota portbagajului, consider ca partea prelungita nu se potriveste cu cealalta. vazand-o de mai multe ori si in realitate acum parca imi place, sau doar m-am obisnuit cu ea?? asta s-ar putea sa fie atat in cazul superb, cat si cel al panamera, designul sa nu te cucereasca, dar sa te obisnuiesti cu el. totusi panamera este un model exclusivist si foarte rar intalnit, asa ca obisnuirea cu el se va produce mai greu, probabil ca il vom vedea cel mai des tot la tv.
2dor
Mie la Panamera de exemplu imi place mult profilul. Dar din fata si din spate nu imi place deloc, si sunt fan Porsche, deci nu am problema cu designul lor retro.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.