Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problme supra-turatii la relanti
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
gobblin
Am o Solenza clima din 2004 si de ceva vreme imi face urmatoarele probleme:
- cand sunt pe liber, la semafor, are 3 comportamente posibile
1) cel mai frecvent ramane turata undeva la 1700-1800. Cand accelerez, nu creste direct de la 1800 ci scade putin, iar mai apoi creste iarasi. Rareori daca o las pe liber, scade singura, sau scade si creste iarasi la 1800
2) fie se comporta normal si sta pe la 900
3) fie sta pe la 8-900 si fluctueaza mai mult in jos, sub 800. O data mi s-a si oprit, dar cred ca si din cauza frigului de afara.

Am schimbat cablul de acceleratie si am fost de vreo 3 ori cu ea in service si mi-au zis ca mi-au curatat-o pe la cablul de acceleratie, insa problema reapare.
Stiu ca la Daciile Break exista un motoras de relanti care regla turatia cand e pe liber, exista asa ceva si la Solenza si daca da, e posibil ca el sa fie cauza ? Aveti idee cam cum pot sa il testez si cam cat m-ar costa inlocuirea lui?
Multumesc anticipat.
ursul_bipolar
Motorasul pas cu pas,cum spun oamenii de curatat sau de inlocuit.
gobblin
Multumesc, o sa imi fac programare in service...
driverx
Sa nu visezi ca se obosesc aia sa iti curete tie motorasul. O pun pe laptop, o sa iti zica ca trebuie schimbat corpu' clapeta si ca e nevoie sa te asiguri ca ai vreo 8 meleoane pe card.

alinushy
dai jos corpu clapeta, cureti motorasu , daca problema reapare il schimbi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.