Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Set Motor 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
tzepesch
sal

am un set motor nou 1300, destul de vechi, cumparat de bunicul inainte de 1990. luat in ideea ca poate o trebui, avand in vedere ca el inca avea setul Fr. pe babuta lui. se facea greu rost de seturi pe vremea lui Ceasca.

cand el s-a dus popa.gif , si masina n-a ajuns la mine gun3.gif a ajuns insa setul. alcoholic.gif

asa arata toti cilindrii.... nu stiu ce-i cu petele alea de vopsea.

pe toate pistoanele e stantat V cu o sageata sau 1

am si tot setul de segmenti tot de atunci



ps: ma scuzati, trebuia sa fie la PIESE. rog un moderator sa-l mute.
multumesc.
ydaniel
v cu o sageata :arata directia de montare(inspre volanta)
si culorile reprezinta gama de greutati.
tzepesch
rolleyes.gif a, cul. deci sa nu imbarlig pistoanele cu cilindrii aiurea sa inteleg.

dar de producator nu stiu din pacate...
ydaniel
pistoanele sunt facute la slatina,segmentii la mioveni:) camasile nu stiu unde se faceau.
tzepesch
aha, sa zicem

si, erau bune de ceva? fata de unu Fr. sau Ger.
dobre
frate, pe vremea lu ceasca daca n-aveai pile prin partid, luai doar rebuturi: 99 % din seturile comercializate atunci erau ori rebuturi ori reconditionate
ydaniel
cum reconditionau pistoanele si segmentii?
tzepesch
pe pila pilei a fost luat. legaturi prin armata datorita gradelor de pe umeri.
CodeXS
@tzepesch
Fa o proba si cantareste pistoanele pe un cantar digital cat mai sensibil.(zi-ne si noua cat sunt diferentele de greutate)
tzepesch
mmm, gud idea.

uite caut unu si va spun
pe ala de posta ar fi bun
CriSTI68
buuun set frantuz icon_mrgreen.gif dasta am pe motorul de pe aia din 72 care se dezmembreaza in curand, merge superb motorul smile.gif
tzepesch
adica vrei sa-mi zici ca asta e set Fr?
jura-te!
CodeXS
@STI
Edifica-ne cum l-ai "citit", ca ne-am entuziasmat rau, da' rau de tot. (na ca m-am infectat de tot de comentarii puerile, intrebarea este daca e contagioasa treaba oi fi purtator?)
tzepesch
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
danut 69-71
QUOTE(CriSTI68 @ 27 Nov 2008, 22:02)
buuun set frantuz icon_mrgreen.gif dasta am pe motorul de pe aia din 72 care se dezmembreaza in curand, merge superb motorul smile.gif
*




QUOTE(tzepesch @ 28 Nov 2008, 01:59)
adica vrei sa-mi zici ca asta e set Fr?
jura-te!
*



Setul motor nu e Franta , dar e din primele tipuri cu segmenti Geotze , cele fr. ( Borgo ) au segmenti Apex care se cunosc de la o posta . Setul este bun , wink.gif
tzepesch
biggrin.gif

dar dane, ce=i cu fata wink.gif ?

am si segmenti la el, nu stiu daca goetze sau nu, dar gasesc la 70lei setul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.