Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Da' eu ce ASPIRATOR si MASINA DE SPALAT sa-mi iau?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
solenza_scala
Ca sa citez un om celebru: ,, Am vazut de toate si nimic". La aspiratoare as merge pe doua directii:
1. unul ieftin, la 100 ron, de unica folosinta
2. unul la pret mediu: 300-400 ron, de durata medie
La masini de spalat am un model in minte: de la indesit unul cu usa deasupra, fara display la 1000 rpm. Voi ce ziceti...????
ydaniel
aspirator :electroarges pt uz industrial:) sa vezi diferenta:)
masina de spalat:arctic:)
brigada_diverse
whirlpool masina de spalat..cele mai klumea
si aspirator...vezi si tu cva bun..un lg....electrlux....sau ce mai e pe acolo
solenza_scala
am auzit ca whirlpool se face prin turcia... la fel ca ARCTIC... si ca s-a cam nasolit. De-aia m-am uitat pe la indesit
LoganDeViteza
de ce cheltui mah lichiditatile?...ca e criza...
giany911
Criza e mereu... in stilul asta ramane omul cu masina si cu rufele murdare.
marksman
QUOTE(solenza_scala @ 29 Nov 2008, 22:46)
Ca sa citez un om celebru: ,, Am vazut de toate si nimic". La aspiratoare as merge pe doua directii:
1. unul ieftin, la 100 ron, de unica folosinta
2. unul la pret mediu: 300-400 ron, de durata medie
La masini de spalat am un model in minte: de la indesit unul cu usa deasupra, fara display la 1000 rpm. Voi ce ziceti...????
*



In privinta aspiratorului: daca vrei sa aspiri o singura data, ia unul de unica folosinta smile.gif
Eu am de vreo 4-5 ani un Samsung care a avut un pret mediu si n-am avut nicio problema cu el.

Masina de spalat: cele cu incarcare verticala ocupa mai putin spatiu si sunt mai echilibrate. Cele cu incarcare frontala sunt mai ieftine.
Whirlpool e(ra) o marca buna, habar n-am unde sunt fabricate dar am doua in familie si de 5 respectiv 3 ani merg fara probleme.


brigada_diverse
am o masina whirlpool de 9 ani de zile....n-are nici pe naiba
la celalalt apartament mai e una ..dar nush ce firma e...daca o scriu bine..ar fi Luxor....
aspirator....am mers pe LG-uri..si nu pot sa ma plang(desi majoritatea firmelor produc asp bune)
si AC tot whirlpool am...si la fel...f bun....
acum vei lua si in functie de buget....
radian
Whirlpool cu incarcare pe sus am de vreo 5, 6 ani, si maica-mea de vreo 4. Ambele functioneaza ireprosabil.
SilviuB
Whirlpool cu incarcare pe sus (se fabrica in slovacia, stiu pt ca mi-am cumparat in primavara). Mai este Electrolux la fel, numai ca sunt mai scumpe.
Iar la aspiratoare orice, numai sa aiba putere mare (uita-te mai ales la putere in perie, la cele care este scrisa, oricum iti vei putea da seama dupa puterea aspiratorului, la cele care nu au specificata putere in perie).
daniM
Criza mare,monser...matura si troaca... tongue.gif
C@talin
Daewoo Z cu incarcare pe sus.Daia cu bule de aer,o am de putin peste 10 ani,era cea mai tare atunci cu dysplay digital cu multe programe .bule de aer perna de aer la cuva tongue.gif.inca merge .Cnad so stricat as lua urmatoru model care e acuma in magazin.
ANTIdacie
ariston cu incarcare verticala vezi ca mai sunt promotii in supermarket-uri unde poti beneficia de o reducere de 20%daca duci o masina veche la schimb!
Aspirator Samsung
MihaiD
Ca aspirator iti recomand asta, daca vrei poate fii si de unica folosinta biggrin.gif

user posted image
ciush
nu spune nimeni ca masinile de spalat Whirlpool sunt proaste, doar ca indesit sunt mult mai bune, eu iti recomand indesit (am si Whirlpool si indesit) la 1200rot/min, indesitul scoate hainele aproape uscate (vara le intinzi 2 ore la soare si poti asa le imbraci) si mi se pare ca le si flostomoceste mai bine (le spala mai sarguincios)
oricum tu hotarasti si in functie de buget
neaparat sa fie clasa energetica A+, consum cat mai mic de apa, turatii cat mai multe, programe de prespalare si spalare cat mai diversificate
solenza_scala
Whirlpool si eu am de mai mult de 6 ani si merge ireprosabil, dar de astea noi stiam ca se fac in turcia, dar daca Silviu zice ca se fac in slovacia... mai merge
BlaueCorsa
Aspirator - Zelmer a fost o surpriza placuta, se descurca excelent (model Wodnik Trio, cu functie de spalare).
Masina de spalat - Indesit sau Whirlpool, sau, daca vrei calitate si nu te uiti la pret, Miele.
sorin1983
ia nene BEKO smile.gif masina de spalat cu incarcare orizontala isi face treaba perfect, si-a scos banii de 100 de ori pana acum, plus ca spala si adidasi smile.gif) firma o fi turceasca dar eu am nimerit o masina nemteasca smile.gif
la aspirator nu stiu ce sa zic eu am un FIRST de vreo 2 ani si merge de rupe, cu sac textil... eu iti recomand cu filtrare in apa ca nu mai iese praf in casa sau cu filtrare in apa dar si cu spalare(urmatoarea achizitie)
radian
Cu alte cuvinte, ia-ti ce masina de spalat iti face tie cu ochiul, toate is bune... biggrin.gif
logan1.5dci
Eu am 2 masini de spalat, Bosch si Siemens si un aspirator cu sac AEG .

Bosch-ul spala de 2 ani, zi de zi, uneori si de 3 ori/zi. (e silentioasa si nu topaie)
Siemens nu am folosit-o niciodata (zic asta pentru ca nu stiu ce face, nu ca as dori sa o vand, primita cadou)

AEG, la maxim, nu pot aspira, trebuie sa tina cineva covorul. smile.gif
Jack Daniel's
Ia unul puternic, de firma si neaparat cu comanda pe maner si putere reglabila.

30 Nov 2008, 21:48:
Masina de spalat sa aiba minim 1200 rpm si sa aiba garantie cat mai mare si in caz de probleme cei de la service sa se deplaseze la tine acasa si nu invers.
Corbu'
Eu recomand aspirator cu filtrare cu apa, FARA sac. E diferenta MARE intre asa ceva si unul clasic, prin sacul ala tot mai scapa praf. In plus, la sac praful intra in porii sacului si scade eficienta aspiratorului, la cel cu apa trage mereu la capacitate maxima. Am Rhonson luat din Carrefour cu 450 RON (suna noname dar de 1 an merge brici), nu l-as da inapoi pe nici un aspirator cu sac.

Singurele pe care le-as incerca sunt aspiratoarele Dyson cu ciclon (si alea fara sac), au alt principiu de functionare si totul este patentat Dyson. Din pacate la noi sunt foarte rare si pe unde apar sunt si foarte scumpe.
deconectat
Am o masina de spalat no name (cred ca luxor). A costat vreo 500 de lei. Bagi haine murdare in ea si ies curate; nu s-a stricat. Mie altceva nu imi trebuie de la o masina de spalat.

Aspiratorul nu stiu ce marca e, dar tin minte ca a costat vreo 150 de lei si stiu ca e cu sac textil. Face curat si nici asta nu s-a stricat pana acum...
tkx
eu am masina de spalat indesit cu incarcare frontala. o am de doi ani si merge aproape zilnic.

aspirator am un lg cu sac de hartie si filtru hepa, si "panoul de comanda" pe manerul furtunului. il am de aprope 3 ani si merge excelent. il folosesc inclusiv sa aspir masina (nu de spalat, cea din semnatura tongue.gif )
slaiciprian
masina mea de spalat e arctic, are ceva ani vechime. da, e facuta in turcia.
niciodata nici o problema, rufele ies curate, io daca pun juma de pahar din ala gradat de detergent, e mult. si tot curate ies. silentiasa ca in prima zi. e greu sa te prinzi ca merge. am zgariat-o in doua locuri pana la tabla, nu a ruginit, nu s-a extins problema.
nu da bani pe masini cu n'spe programe si butoane, 90%din timp folosesti un program, 10% alte doua, restul niciodata. butoane nu o sa il folosesti decat pe cel de on/off. la urma urmei e masina de spalat, nu calculator.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.