Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Auto audio
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
CandyMan13
In speranta ca am postat unde trebuie va rog sa ma ajutati in privinta unei achizitionari de echipament audio pt masina mea.Acesta este modelul PLAYERULUI auto:http://www.price.ro/preturi_syntax_cd_player_auto_mp3_phase_ii_usb+card_reader_gri_deschis_79010.htm
Am zis doar player pt ca nu are CD...e doar usb si card.Cine se pricepe rog sa posteze daca merita sau nu investitia....am deja boxe 2Xpioneer http://www.price.ro/specificatii_pioneer_ts-a6901_49392.htm si 2Xsony xplod http://www.price.ro/preturi_sony_boxe_auto..._1325_54298.htm
tzepesch
f misto playerul. vine si pe negru?????

e la acelasi pret, ca daca n-are cd, 4mil mi se pare enorm!

http://www.audio-car.ro/index.php?controll...3&product_id=62
tester
ce player ai ales tu e prea scump zic eu pentru ce stie sa faca si ce firma fantoma e
eu as zice sa arunci o privire la playerul asta ... http://www.blaupunkt.com/uk/7647503310_main.asp

tot asa poti sa citesti de aici mai multe despre el... impresii si alea alea... http://www.daciaclub.ro/Noul-meu-player-Bl...-t76498-s0.html

L.E. si nu uita seach-ul face minuni biggrin.gif
CandyMan13
ceva legat de postul meu nimeni?eu vbeam de M.N.C.-ul ala cu usb si card FARA cd...lasa'ti pt 2 min blaupunkturile si celelalte ...daca e cineva priceput in electronica si gaseste niste specificatii(ceva de genu range frequency,channels,impedance) si daca E BUN DE CEVA(nu ma intereseaza pareri de genu:I'al ca e misto designu")>Cine stie,stie de de;))
tzepesch
n-are SUB-out.

pare destul de solid ca si constructie.

eu l-ash lua, NUMAI, dar NUMAI, dupa ce-l auzi
CandyMan13
tzepesch multumesc pt atentia acordata.de auzit l'am auzit si culmea ca era montat(bineinteles intr-un magazin de echipamente audio) pe un subwoofer(oricum era o ditai mai difuzoru cu o incinta pe masura diametrului) si se auzea mai mult decat acceptabil(privin pretul).eu sunt interesat sa nu fie vreun fake(ce e drept marca e cam no-name) adica sa scrie pe el 4x14000 watts xdddsx bass si alte porcarii...datele tehnice sunt foarte importante (parerea mea) cand achizitionezi asa ceva.
mai astept pareri.puteti spune orice fara nici un fel de suparare.

ps.sub out poate no fi avand pt suburile ACTIVE...ca leg o statie si pun apoi tunu in portbagaj si mission accomplished:D...da nu's genu care sa mearga in masina si sa puna muzica pt lumea de pe strada:D
tzepesch
corect....

si eu daca l-ash auzi, l-as cumpara. mai ales daca ai si telecomanda pt inca 35 lei in plus. imi place ca nu atrage atentia designul lui. rotita de volum mi se pare insa cam MARE.

mai sunt multi producator de audio care ne par no name, noua care stim numai de sony, pionieru, alpin, lg sau mai stiu eu ce....

de ex http://www.visaton.com/en/

fac niste scule de mori.

3 Dec 2008, 00:00:
unde l-ai vazut?
CandyMan13
din pacate(pt tine ca esti din buc) l'am vazut in iasi in iulius mall si e la 240 ron cu garantie 2 ani(sper sa nu fac reclama si maine sa ma trezesc ca nu mai au pe stoc:P )
CandyMan13
mi'am luat inima in dinti si portofelul:) si am cumparat "maniacul"....pana acumface toti banii...calitate de redare super,claritate la fel...nimic de reprosat...urm investitie un sub de 75w MAXIM si o statie de amplificare...sau un sub activ direct(sa nu ma incurc prea mult cu cablaraia)....are cineva o parere...o configuratie buna???(nu vrea de mii de watts)
tzepesch
este percutant sunetul

cum e calitatea plasticului al fetei? butoanele cum se simt? rotita de volum, e intr-adevar prea mare, cum functioneaza?

unde este facut?

e intr-adevar fara cd, ca eu numai cu CD am gasit PhII.

deva prostii cu meniul, cu citirea si browsingul? iluminarea displayului si a butoanelor cum este?

conecatarea boxelor in spare se face prin mufa iso? cele 4 iesiri sunt pe RCA si sunt pt amplificare, nu, nu sa legi boxele la ele!?

puterea cum e, baraie?


ce reglaje ai din meniu, gen egalizator, balans, etc...



pune si poze te rog daca poti, cat mai clare...


merci frumos.
Mr_Devil83
In afara de faptul ca are maxim 4x18 - 20w si un card reader si parca un usb ce alte motive sa dai banii pe el ai avea?

Cat despre difuzoarele alea coaxiale sony am si eu cateva mai mari, XS-F6932 si sa fiu sincer cu tine saptamana asta am luat niste cojituri chinezesti care le-o dau la bot bine de tot. Stii care e faza tare ? Chinezismele au costat 28 de lei.
tzepesch
da tu chiar inghiti porcariile care le scriu pe cutii de 4x50? care de fapr sunt 4x20 sinus? daca sunt si aia?


e arhisuficient. si daca nu ajunge, ai 4 iesiri sa pui si mama amplificatorului.

stii ce inseama 1W real/dif? de cosum? MULT!

<span class='edit'>6 Dec 2008, 01:59:</span>
si da, unele chinezarii sunt extraordinare. mi-0am duat niste difuri de la bos trading cu 35 perechea, 17.5 bucata cu con de polipropietilena si tweater si cand mi le-a pus ala la proba pe incinta pe statie technics am zis ca sunt mama hifiului. extraordinar se aud...

si X-ploadurile nu mai sunt ce-au fost! de fapt mai nimic din gama consumer si prosumer de la sony nu mai sunt ce-au fost o data. atunci erau putine , f bune si scumpe, acu poti sa cumperi orice dar nu mai gasesti de calitate.

si in principiu, sustin produsul nu firma! cine inca considera altfel, treba lui, el plateste. ca sa nu ma exprim altfel.
Mr_Devil83
tzepesh cu 14V tensiunea pe baterie si un amplificator in clasa AB in bridge scoti maxim 18w cu distorsiuni cam 10%.

Este posibil sa scoti si 50w dar cu amplificatoare in clasa D. Avantajul lor este ca disipa energie termica mai putina, randamentul este mult mai mare, dar pierd mult la fidelitate. Si sunt mult mai scumpe. Asa ca eu merg pe prezumtia ca bunii nostri prieteni chinezi monteaza in sculele astea de toata ziua etaje de amplificare in clasa AB.

Cat despre sony, pioneer si restul ei nu mai produc de fapt difuzoare de astea sau mp3 playere auto. Pur si simplu le fac niste chinezi ordinari. Tu cumperi de fapt doar numele firmei. Aia platesc licenta si gata. Manelistu cu BMW are soni Xplod in masina si nu stiu ce vrajeli le mai nascoceste mintea chinezilor.

Sa stii ca echipamentele visaton, mai ales difuzoarele sunt foarte cunoscute in lumea sonorizarilor profesionale. Sunt foarte bune, renumite dar au o singura problema: pretul destul de maricel.

Difuzoarele astea chinezesti sunt chiar ok daca nu esti prea badaran cu ele, marea lor problema este ca cele mari au un randament destul de scazut. Dar accepta sa arunci cu sute de watti in ele fara sa comenteze.

Eu am facut un sistem de amplificare pentru masina care scoate 2x150w sinus lejer, in ideea de a il utiliza la maxim 2x30 - 40w tocmai pentru fidelitate. Acuma mai trebuie sa rezolv si convertizorul care sa il alimenteze dar nu ma grabesc sa le montez pentru ca n-am nici un chef sa fac modificari in masina si trebuie sa rezolv cu debitul de aer al aerotermei, cauciucuri pe spate, schimbat de bucsaraie pe spate si presimt eu ca o evaqcuare noua + interiorul.

Asa ca tiuningul poate sa mai astepte smile.gif
tzepesch
ai foarte mare dreptate in legatura cu produsele de firma...

cel mai concret exemplu l-am avut cu sony. prin 99 sau 2000, nu mai stiu exact, cand era inca nu devenisera f populare cd-rw-urile, unitatile ma refer.

am cumparat un sony 8x 4x 32x cu 4Mb buffer, fara buff underrun. o caruta de bani atunci, 180 sau 200$ nu mai stiu exact. un player DVD era 600$.

dupa o vreme, avand animale de casa si stadn la bulevard, a trebui sa-l desfac sa-l curat. am ramas surprisn ca TOT in el era sony. chipurile, pcb-ul, lentilele, mecanismele tavitei si de culisare al blocului optic, cabluri, tot era sony. made in japan.


buuun, dupa o perioada mi=a trecut prin mana un cd-reader 52x si un cd-writer de 52x tot sony. tot pt curatare. ABSOLUT NIMIC din ele nu mai era sony.

deci, de pe atunci am fost lamurit. cand mi-am luat un minisitem hi-fi sony, am ajuns de 4 ori in primul an in service. ba playerul de caseta care scartaia ingrozitor, bah se busi mufa de casti, ba aparu o lipitura rece la unul din finali. basca, ca am impresia ca la ultima vizita in service mi-au schimbat aia cd-playerul pt ca inainte citea cd-rw, dupa nu, fra sa le fi cerut asa ceva. prea mare coincidenta. din pacate mi-am dat seama f tarziu.

asa ca pionieru, alpin, blaupunkt, sony, toate o apa si-un pamant, pana intr-o gama de preturi. si de obicei e ca e f sus. si chiar si atunci te trezesti cu bucurii.

te aceea prefer fie un sistem home-made sau ca sa nu te oftici, cine stie ce player de o marca mai putin cunoscuta, de calitate dar necomerciala.
nu stii niciodata de unde sare iepurele

<span class='edit'>6 Dec 2008, 17:37:</span>
eu mi-am facut din lipsa de finate, un amplificator, mult spus, cu un kit audio dint-un cas blaupunkt vechi de vreo 10-12 ani, tda 2005 clasa B, 2x10W/4Ohm sinus cu 4 difuri vai de mama lor, doar cele de pe spate sunt marca ford luate impreuna cu casul blaupunkt. iar cele de fata kinezariile de care am pov mai sus. la 4x5W se aud mai mult decat suficient cu ipod.
doar un subwoof. mi-ar mai trebui pt un sunet mai plin.
Mr_Devil83
Tda2005 e chiar ok pentru pretul lui. Si eu sunt multumit de cum suna la un nivel de volum decent, inainte ca toate protectiile integrate in el sa inceapa sa devina active.
Il copiaza chinezii in draci si il pun pe jegurile lor de scule auto ieftine.

Poti incerca un TA8210AH, parca asa ii zice, scoti un 2x18w decent din el in bridge sau 4x7 8w.

In legatura cu brandurile astea prea comerciale nu stiu daca mai e ceva de comentat. Cunosc modelul tau decdrw, am avut si eu unul, cam strica cd-urile daca le faceai la 8x. Problema lui era blocul optic de toata jena. Pe atunci lucram la un internet si cunoscusem pe cineva care mi-a dat o plasa de ele defecte. Te las pe tine sa iti imaginezi ce avea defect.

Totusi daca vrei sa vezi opera de arta facuta de sony te invit sa desfaci un playstation. In afara de acelasi bloc optic de rahat, restul hardware-ului e beton de tot. Foarte bine plasat, cablaj de calitate, toate componentele dimensionate corespunzator, plin de sigurante foarte precise. Consola se defecteaza doar daca vreun gigel o modeaza. Daca o lasi cum a facut-o fabrica e extraordinar de reliabile. Si pentru anii 97 - 99 o consola care are un procesor pe 128 de biti la 300mhz a fost ceva. Sau acceleratorul video cu performantele unui ge force 4 titanium, placa video aparuta mult mai tarziu.

tzepesch
daca lasam computerul in pace cat scria n-am avut probleme cu el. decat daca era cd-ul prost...

mi-a citit si cd-uri sparte. crapate razant complet.

oi fi nimerit o unitate f buna. si acum functioneaza fara probleme. am avut nenumarate cu unitatile pe care le-am avut dupa el.


mai am un kit 2x 25W kia 6210 care se aude f bine, dar l-am schimbat cu tda-ul pt ca se auzea mai soft.
probabil ca impreuna cu-n reglaj de volum bun si egalizator face treaba f buna

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.