Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Preturi carburanti
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147
sorin1983
http://rss.astazi.ro/stiri/pret%20benzina
acolo sunt si alte site-uri...unde se zice ca benzina de 95 a ajuns sub 3 RON

GPL am gasit eu cu 1.99 ron

deocamdata tot raul spre bine smile.gif
adi_ar
Interesant este ca in Ungaria, in acest moment, pretul motorinei este cu ~0,2 Euro mai mare, adica 1,1 fata de 0,9. huh.gif
razvan_3asy
Dimineata la Lukoil era 3.08.
ionut.tanase
Si GPL-ul de ce "se incapataneaza" sa ramana la 1.99 ? Din cate stiu GPL-ul nu este accizat si ar trebui sa fie cel putin 1/2 din pretul benzinei ... Pretul maxim ar trebui sa fie 1.5 lei.
sorin1983
a fost 2.2-2.35 smile.gif de cateva zile a scazut sub 2
ionut.tanase
in Pitesti e 1.99 de vreo 2 saptamani
maryus_83
Cu 1.98 am alimentat si eu aseara cu GPL... Uitasem ce silentioasa e masina(Berlina pe injectie) cand merge pe gaz ca de 2 luni numai benzina a papat. smile.gif
argon
QUOTE(ionut.tanase @ 3 Dec 2008, 12:42)
Si GPL-ul de ce "se incapataneaza" sa ramana la 1.99 ? Din cate stiu GPL-ul nu este accizat si ar trebui sa fie cel putin 1/2 din pretul benzinei ... Pretul maxim ar trebui sa fie 1.5 lei.
*




nu stiu de unde ai matale impresia ca GPL-ul se face din petrol. Benzina e una, gazul e alta, ce legatura exista intre preturile lor?
Buyaka
GPL-ul are acciza de muuuult!!!

Uite acilea: http://www.clubafaceri.ro/bursa/masini_pie...at+in+lume.html
ionut.tanase
Nu contrazic insa de aici stiam ca GPL-ul nu este accizat si ca pretul just ar fi 1/2 din pretul benzinei.
PS: Am mai citit undeva chestia asta dar nu mai retin linkul ...

http://www.mediafax.ro/economic/dacia-pune...tml?1686;846286

citat:
"GPL este un combustibil mai ieftin decât benzina sau motorina, întrucât nu este accizat, prețul fiind de circa jumătate față de combustibilii tradiționali. Doar motoarele pe benzină pot fi alimentate, alternativ, cu GPL."

argon
ce ziarist meserias..si-a gresit vocatia, mai e si expert in extractia si prelucrarea combustibilor si costurile eferente....dar totusi sa-i spuna careva ca si motoarele diesel merg cu GPL, se mai face naibii de ras.
bygy007
din cite stiu eu GPL (gaz petrolier lichefiat) este un produs secundar ce rezulta din rafinarea petrolului , este o combinatie de butan cu propan , in functie de anotimp concentratia celor 2 gaze difera , mai poate fi facut din ce stiu eu din lichefierea
gazului metan
argon
Eu stiam ca pe la noi obisnuiesc sa o faca cu varianta 2.

totusi...daca motorina nu are legatura cu petrolul, ce altceva are? aia de ce nu scade?!
Buyaka
Dizelu nu merge cu jepeleu... merge cu metan, alta mancarica de peste wink.gif
argon
vezi pe stivuitoare, ca sunt mai peste tot. Se incarca fix de la statia gpl de unde baga si autoturismele. Si gazul ajunge in motor in combinatie cu motorina la stivuitoare...dar asta nu-i da dreptate lu' ziaristu lu' peste.

http://www.adigplauto.ro/dieselgpl.html
Buyaka
Asa mai merge, dar nu simplu... GPL nu se aprinde cand e comprimat wink.gif altfel bubuiam de mult...

PS Cu metan erau autobuzele prin Bucuresti pe vremea lu' ceasca... aveau 2 rachete (butelii) pe acoperis... si erau dizel.
[attachmentid=1627486301]
AlexanderCarstoc
atunci reusea sa faca tot traseul, acum termina gaz-ul intre Unirii si Alba Iulia biggrin.gif radmasa.gif



Cel mai rau a fost cand am bagat motorina cu 4,76 si am mai si facut plinul...am alimentat duminica cu 3,3
Fuzz
E mai rentabil sa pui mai putin ca se ieftineste pana faci iar plinul, asa era si cand se scumpea numai ca invers biggrin.gif
dacialoganmcv
QUOTE(ionut.tanase @ 3 Dec 2008, 11:42)
Si GPL-ul de ce "se incapataneaza" sa ramana la 1.99 ? Din cate stiu GPL-ul nu este accizat si ar trebui sa fie cel putin 1/2 din pretul benzinei ... Pretul maxim ar trebui sa fie 1.5 lei.
*



...si pe deasupra, din cate am auzit, noxele emise de masina cand acesta "merge" cu GPL sunt mult mai scazute decat atunci cand acesta "merge" cu benzina.
Daca ar tine asa de mult cu mediu' precum vor sa para (ma refer la maimutoii aia cu taxa de poluare), ar trebui sa incurajeze conducatorii auto sa-si monteze / sa-si procure autovehicule cu GPL prin scaderea cat mai mult a pretului la pompa a GPL-ului!
... da' asta e, suntem in Romania... mad.gif
paulica
QUOTE(Fuzz @ 3 Dec 2008, 14:54)
E mai rentabil sa pui mai putin ca se ieftineste pana faci iar plinul, asa era si cand se scumpea numai ca invers
*


Aha Fuzz, te vad Io când ti-oi lua dizal si o sa aiba DPF. Ca odata s-odata si Renault va fi obligat sa puie DPF-uri.
In alta ordine de idei ia uite ce scrie pe aici:
http://www.businessmagazin.ro/cover-story/...ml?7266;3595543
dacialoganmcv
QUOTE(paulica @ 3 Dec 2008, 19:10)
Aha Fuzz, te vad Io când ti-oi lua dizal si o sa aiba DPF. Ca odata s-odata si Renault va fi obligat sa puie DPF-uri.
*



DPF = filtru de particule ?
ce legatura are acesta cu oscilatia pretului la motorina? huh.gif
Jack Daniel's
E criza mondiala. radmasa.gif
hornedfiend
Eu am bagat benzina de la petrom cu 3.05 lei aseara.
argon
Eu cu 2,95.
hornedfiend
Ai dracu nesimtiti, in Bucuresti sunt mai magari.
dumid
3.00 la Petrom la Ciolpani. Mereu are cea mai ieftina benzina din zona Buc-Pl.
bonzai
La motorina nu mi se pare asa mare bucuria. Am aseara de la Petrom Top Diesel Euro 4 cu 3.6
Cocojambo
Eu am bagat euro diesel 4 cu 3.47.... ce vremuri erau cand preturile erau exact invers pt motorina si benzina... sad.gif
ccezar2004
si totusi de ce draq tin motorina mai scumpa decat benzina?... in afara de faptul ca s-au vandut mult mai multe masini pe motorina?... care e scuza de fapt?
MARCI
Am vorbit cu cineva din State care mi-a zis ca la ei pretul benzinei a coborat de la 3 $/galon la 1.6$/galon. Asta este reducere adevarata nu cativa banuti.
La ei de ce se poate si la noi nu din moment ce pretul barilului a coborat la 45$ de la 160 cat era in vara.
Suntem MARI HOOOOOTI !!!
bonzai
Eu am alta problema: a scazut pretul petrolului, a scazut pretul benzinei si motorinei (atat cat au scazut), transportatorii au redus si ei preturile....si?
Unde-s producatorii? Unde sunt comericanii? Toate personajele alea necunoascute care apareau la stiri imediat ce sarea cu 1 ban in sus pretul benzinei si urlau ca nu pot sa mai faca fata.
jammix
Stai linistit. Macar sa nu creasca iar preturile, ca deh, vin sarbatorile. Cand situatia le convine tac malc si isi numara banii. Nici nu vreau sa ma gandesc la ce profit au ei acum cand benzina si motorina s-au ieftinit. Dar daca ii intrebi iti vor raspunde : Criza frate!
scuze de off da si pe mine ma supara chestia asta mad.gif
paulica
QUOTE(Loganel_AG @ 3 Dec 2008, 19:13)
DPF = filtru de particule ?
ce legatura are acesta cu oscilatia pretului la motorina?  huh.gif
*


Pai dc ai DPF trebuie sa faci plinul. Ca daca te pune 243.gif sa bagi doar câte 10 l compu' scuipa aditv tot cât pt. un plin. Si aditivul asta e cam.... 7mil/5l.
loganfan2008
paulica , pentru FdP ai nevoie de un aditiv special sau ce? huh.gif
care-i faza cu acest aditiv si ce legatura are cu FdP? la cati km se schimba FdP? eu "oi" avea asa ceva? blink.gif
IsNa
QUOTE(paulica @ 6 Dec 2008, 21:33)
Pai dc ai DPF trebuie sa faci plinul. Ca daca te pune  243.gif sa bagi doar câte 10 l compu' scuipa aditv tot cât pt. un plin. Si aditivul asta e cam.... 7mil/5l.
*



blink.gif
Ai incurcat rau de tot ceva informatii.... nu se exista asa ceva.

8 Dec 2008, 12:44:
QUOTE(MARCI @ 4 Dec 2008, 20:00)
Am vorbit cu cineva din State care mi-a zis ca la ei pretul benzinei a coborat de la 3 $/galon la 1.6$/galon. Asta este reducere adevarata nu cativa banuti.
La ei de ce se poate si la noi nu din moment ce pretul barilului a coborat la 45$ de la 160 cat era in vara.
Suntem MARI HOOOOOTI !!!
*



Ai vorbit cu el si asta vara cand la ei s-a (mai mult decat) dublat brusc pretul benzinei (ajunsese spre 4.5$)? Cum le-a placut? La noi a crescut cu cca 30% atunci (de la 3 lei la 4).

Diferenta vine din faptul ca in EU o mare parte din pret o reprezinta accizele care sunt fixe si nu variaza cu pretul petrolului. Doar cca 30-40% din pretul la pompa e afectat direct de pretul petrolului.
In consecinta preturile la pompa la noi sunt mult mai putin influentate de fluctuatiile pretului petrolului. E un efect secundar al accizelor mari care la ei nu exista.
bardu
E imbucurator faptul ca pretul benzinei scade, dar pe de alta parte, pe langa posirca pe care ei o numesc benzina parca este tot mai proasta de cand s-a ieftinit! Eu sunt consecvent si alimentez doar OMV carrera 95 da sincer mi se pare ca masina e mai lenesa indiferent de cum ai pune piciorul pe acceleratie! Sa fie oare combinatia iarna-anvelope de iarna ? blink.gif
St
Motorina euro 4 la Petrom a ajuns la 3,5 Ron.
danutzu_nid
si benzina 95 la petrom scade cu 1000 lei vechi biggrin.gif
R19/16v
QUOTE(paulica @ 6 Dec 2008, 19:33)
Pai dc ai DPF trebuie sa faci plinul. Ca daca te pune  243.gif sa bagi doar câte 10 l compu' scuipa aditv tot cât pt. un plin. Si aditivul asta e cam.... 7mil/5l.
*




Aditiv este injectat in functie de cat de mare este diferenta de presiune dintre intrarea si iesirea FAPului. Nu are nicio importanta cat combustibil ai in rezervor.

Diferenta se va simti la buzunarul celor ce vor merge "babeste".
nr1_gogon_1979
wacko.gif despre ce vorbiti???FAP?DPF? parca era vorba ca e scazut benzina sub 3 lei...
b76bgaarh
QUOTE(Cocojambo @ 4 Dec 2008, 15:24)
Eu am bagat euro diesel 4 cu 3.47.... ce vremuri erau cand preturile erau exact invers pt motorina si benzina... sad.gif
*




f simplu...se consuma muuuult mai mulata motorina decat benzina....accize mai mari...venituri la buget mai mari.....

si cand te gandesti ca intial motorina era un produs secundar rezultat in urma productiei de benzina..........(si acum o parte tot asa se obtine)
darem
PETROM Fetesti IL...benzina...2.95ron/l
bolidu
Adineauri la radio benzina cea mai eftina 2.8 lei
dacialoganmcv
2.83 RON
http://www.promotor.ro/noutati-auto-auto-d...-petrom-3632141
cica pan' la anu' va fi 2.5 RON
paulica
@IsNa ce anume am incurcat? Te rog sa raspunzi pe PM ca are dreptate Gogon parca topicul era despre altceva.

@R19/16V nici pe departe cum spui tu. Când diferenta de presiune dintre intrarea si iesirea FAPului este mai mare decât un prag se da drumul la ciclul de regenerare. Uite si un link:
http://www.psa-peugeot-citroen.com/modules...cais/index.html

Si gata nu mai zic nimic de FAP sau DPF in topicul asta. Promit
DRD
Las' ce eu nu ma plang daca scad preturile la combustibil.....numai sa o tina tot asa.
Executron
Heheh... YES! Vand Passatu' si-mi iau o benzinara in V wub.gif 124.gif
dacialoganmcv
nu uita si de regenerarea cu ajutorul celui de-al-V-lea injector introdus la intrarea in acesta (ex: VelSatis)
paulica, lamureste-ne si pe noi, care-i faza cu aditivul ala si ce rol are acesta in regenerarea DPF-ului? huh.gif
alladin
motorina euro 4 la Petrom Mantuleasa 3,41 lei ( sambata a fost 3,47)
e cea mai ieftina moto din Buc.
kog
jar are sa manance Dacia mea acuma cu ieftinirea benzinei!!! sofer1.gif Bag numa de aia de 99
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.