Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Trage Dreapta
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
argus
Salut.Am și eu o problemă care nu sunt în clar cu ea.este vorba de DSNul meu care trage dreapta în urma acroșării unei borduri de beton(cca 10cm),se uzează cauciucul pe partea din interior interior dreapta,ce este de făcut în acest caz ținînd cont că în urma acroșării acelei borduri(practic am trecut peste ea cca15-20 km/h)am schimbat bucșele silens(2)și am crezut că am scăpat doar cu atît(mai trebuie făcută și geometria?)sau mai este și altceva.Precizez că pe la 90-100(110)km/h trage dreapta dar nu brusc.Mulțumesc anticipat pentru răspunsurile care sper să vină repede și la subiect. unsure.gif
cristio_79
Normal ca mai trebuie facuta si geometria din moment ce trage intr-o parte si toceste si cauciucul. Sa-ti verifice toate jocurile.
stephanie
Salut! Am avut si eu aceeasi problema dupa ce au scapat-o de pe rampa cu roata din dreapta intr-un service de "meseriasi". Dupa aceea am facut:
- test frana OK
-jocuri directie OK
-aliniere roti OK
-cauciucuri noi
- bucsaraie OK
Dar problema continua sa exista, iar "meseriasii" (chiar si cei de la IATSA Pitesti) nu puteau sa imi rezolve problema (spunandu-mi ca e cauciucul mai greu pe dreapta :-) ). Problema s-a rezolvat schimband bratul de roata cu tot cu pivot. Pret: 150RON. Bafta!

P.S. Oricum de nervi (si dupa numeroase vizite in service) le-am schimbat pe amandoua.
argus
Salut și vă mulțumesc pentru răspunsuri(cristio_79,stephanie).Am rezolvat problema astăzi prin reglaje și geometrie roti.Merge ca înainte(ață).Nu am nimic îndoit gen stephanie(brațe roți)totul este OK.Mulțumesc încă odată,și la cîți mai mulți kilometri.
charge.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.