Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Volan inclinat cand masina merge drept
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
Koffy
Pedala de frana era "moarta" o calcam la podea si de-abia se infrana masina. Asa k am verificat placutele,discurile de frana si totul ok. Am zis sa-i schimb lichidul de frana si asa am si facut. Am data afara lichidul de frana din instalatie prin apasarea pedalei de frana. Am pus apoi lichid,am scos aerul din instalatie apasand pedala de frana aceasta intarisdu-se ceva mai bine fata de cum se afla inainte. Toate astea le-am facut fara probleme si nu inteleg de ce volanul este inclinat 2-3 grade spre dreapta knd masina se deplaseaza cu rotile drepte,am incercat sa inclin volanul incat sa revine la forma de dinainte si trage spre stanga. Nu inteleg de le ce anume sa fie. Daca se pricepe cineva va rog frumos lamuritima si pe mine si ce are trebui sa fac pt a remedia situatia. Multzumesc
dariusz
sa inteleg ca volanul sa inclinat dupe ce ai schimbat lichidul de frina ? blink.gif ca io cam asa inteleg dupa cum ai scris tu. ca nu mai sta la fel ca inainte . inainte de ce ?
jaf
probabil roata fata dreapta e putin infranata.. singura explicatie pentru volan.. nu se incalzeste roata?
Koffy
dariusz
Dupa ce am schimbat lichidul am aerisit instalatia, pus rotile si knd am plecat cu masina am bagat de seama k volanul ramane tras spre dreapta knd masina se deplaseaza drept.

Koffy
probabil roata fata dreapta e putin infranata.. singura explicatie pentru volan.. nu se incalzeste roata?



Am verificat si nu se incalzeste roata nu merge nici infranata. chiar nu am idee de la ce sa fie. Nu poate nimeni sa imi dea si mie un sfat ceva pls?
ZappaUKu
desfa surubul de la cochilia volanului pune-l drept si strangel la loc si gata biggrin.gif era doar o idee nu aruncati cu pietre
Koffy
desfa surubul de la cochilia volanului pune-l drept si strangel la loc si gata era doar o idee nu aruncati cu pietre


Poate piulita ce tine volanul ? Numai k nu am dinamometrica si cu tubulara nu ma risc. radmasa.gif



ZappaUKu
piulita/surub biggrin.gif tot aia ... oricum merita incercat
puiu82
Merge si cu cheia de roti,daca ai din aia in cruce....
Koffy
Chiar nimeni nu se pricepe, sa ma ajute si pe mine ? Am vb cu cineva si mi-a zis k este de la planetara(dreapta). Mai nou acum in virajele luate pe partea stanga pe dreapta pocneste ceva. Am primit ca sfat sa schimb partea palanetarei dinspre discul de frana potrivit k din acea parte ar putea fi si zgomotul provocat si inclinarea volanului la 2-3 grade spre partea dreapta knd rotile sunt perfect drepte. Dak ma poate lamuri si pe mine cineva ast rasp pls. K nu as vrea sa arunc banii aiurea pe ceva anume si sa nu imi foloseasca. aaaaaa uitasem sa va zic si ultima simptoma pe care o are: tot in virajele luate tot pe partea stanga masina isi pierde din avant si se infraneaza ushor singura. Va rog care aveti idee dati-mi si mie un sfat cum sa procedez , ce sa schimb, ce sa fac????????
gcgeorgescu
mergi la dacia service autorizat ca ai probleme mari , credema.
Koffy
In viraj stanga pe loc bate pe dreapta "de zici k e lovitura de ciocan" sa fie cumva de a mansonul pivotului care s-a rupt ? Sa aiba treaba si cu volanul pivotul pt k de atunci masina trage dreapta iar volanul sta inclinat 2-3 grade stanga ? Aveti idee cumva daca duc masina in service imi ajung 1000 ron sa imi schimb caseta directie, arcuri + amortizoare, pivoti , bucse, discuri de frana + placute sau costa mai mult ? Help cine are idee... sad.gif
Marco24
1000 ron ptr toate???nu-ti ajung nici de piese...de manopera ce sa mai zic. Pai numai caseta de directie, 4 arcuri si 4 telescoape cred ca sunt ce-l putin 1000 ron....de discuri ce sa mai zic. Eu zic sa mergi si sa-ti faci o verificare intr-un service, si iti fac ei un deviz cu ce trebuie schimbat. Vezi poate mai amani cu planetara si rezolvi cu sistemul de franare, caseta de directie...apropo de frana, daca stai prost cu telescoapele sa te astepti la o distanta de franare marita din cauza lor.

"In viraj stanga pe loc bate pe dreapta "de zici k e lovitura de ciocan" sa fie cumva de a mansonul pivotului care s-a rupt ? Sa aiba treaba si cu volanul pivotul pt k de atunci masina trage dreapta iar volanul sta inclinat 2-3 grade stanga ?"

....e posibil sa fie problema la capatul de bara...sau poate ai lovit-indoit ceva pe acolo...poate te ajuta colegii forumisti ,care au cunostinte mai bune de mecanica, cu mai multe informatii.
Koffy
Am gasit buba pt care volanul nu mai statea la locul sau. Pivotul de pe partea dreapta era prins pe bascula nu sub bascula cu al fost inainte. De aici veneau si "loviturile acelea de ciocan pe partea dreapta. Pivotul era montat aiurea si masina incepuse sa numai aiba stabilitate. La 50 de km knd puneam piciorul pe frana se ducea 50 de cm dreapta. Când am schimbat pivotii s-au schimbat lucrurile si acum totul merge bine.

M.E. Fără irc-isme și cu mai mult respect pentru limba română!
and_rei
ne bucuram sa auzim asta biggrin.gif
caphonne
o simpla intrebare : Cine si cum a reusit sa monteze pivotul aiurea ?Tu sau cei de la service?

7 Feb 2009, 19:20:
aah si inca ceva:am fost la un magazin sa intreb cat costa pivotii si un ''smecher'' de acolo mi-a spus ca :''domne se vinde numai impreuna cu bascula'' bineinmteles ca nu l-am crezut.
concluzie:cum se vinde separat sau doar cu bascula?
multumesc
Koffy
QUOTE(caphonne @ 7 Feb 2009, 18:18)
o simpla intrebare : Cine si cum a reusit sa monteze pivotul aiurea ?Tu sau cei de la service?

<span class='edit'>7 Feb 2009, 19:20:</span>
aah si inca ceva:am fost la un magazin sa intreb cat costa pivotii si un ''smecher'' de acolo mi-a spus ca :''domne se vinde numai impreuna cu bascula'' bineinmteles ca nu l-am crezut.
concluzie:cum se vinde separat sau doar cu bascula?
multumesc
*




Prin noiembrie mam gandit sa schimb burduful la planetara de pe partea dreapta. Am facut asta fara niciun fel de problema. Si tot atunci am incercat sa dau jos discurile de frana si am aerisit frana. Si am desfacut si pivotul de pe bascula. Discurile nu le-am putut da jos si cat mam chinuit eu ma prins seara, ma luase si niste nervi de cap.Si l-am prins pe bascula nu sub bascula cum fusese inainte de a baga eu manutele si sa stric pe acolo. Cand am plecat cu masina simteam ca ceva nu este in neregula odata ce volanul numai era la locul lui, mai tarziu a inceput sa bata. Si cam asa s-au petrecut lucrurile pana am schimbat pivotii.

Pivotii se vand separat nu impreuna cu bascula. "Smecherul" acela despre care vorbesti tu poate ca vroia sa scoata si el bani mai multi din vanzari si nu stia cum.
caphonne
ai grija nu te mai juca cu directia ,pivoti si alte elemente care tin de siguranta masini iti risti viata si vorbesc serios am facut si eu o prostie mai demult cu franele si am ramas cu pedala moale.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.