Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: alimente in strainatate
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
adin1968
Am si eu nevoie de ajutor, trebuie sa plec cu avionul din bucuresti la amsterdam si as dori sa stiu daca am voie cu ceva alimente in bagajul de cala.... salam sibiu, giudem si alte minuni de genul asta, binenteles nu in cantitati mari...
Multumesc anticipat de ajutor!
adip
La ambasada Olandei ai incercat sa te interesezi?
b64chr
Daca nu e vreo carantina gen vaca nebuna, si nu stiu sa fie, ai voie cantitati pentru uz personal. Dar in supermarketurile din strainatate sunt aceleasi preturi ca la noi, poate chiar mai mici, nu prea vad sensul. Merita sa iei tigari, daca esti fumator (ai voie un cartus parca) si trascau (ai voie un litru din cate stiu). Dar eu am dus de mai multe ori 2 cartuse de tigari si/sau 2 litri de palinca si nu m-a intrebat nimeni de sanatate.
adin1968
Nu ca as vrea sa iau pentru mine, dar stii cum e , sora mea sta in olanda si vrea halva si salam de sibiu de la noi.... sotul ei vrea giudem... soacra ei alexandrion (eu prefer metaxa)...
Iar la ai nostri am vorbit pana acum cu:
politia de frontiera
dsv
si logic ma trimiteau de la unul la altul...
o sa incerc si cu Ambasada Olandei....
Dar daca cineva a fost recent si stie mai multe ...
Multumesc pentru raspunsuri!
guliver
Cred ca nu vei avea probleme...daca sunt in cantitati omenesti....eu cand am fost in Spania mi-am luat de mancare de pe la noi....nu m-a controlat nimeni nu a zis nimeni nimic....
adip
QUOTE(adin1968 @ 10 Dec 2008, 00:29)
o sa incerc si cu Ambasada Olandei....
Fiecare stat are reguli proprii. Cel mai bine afli de la sursa, sau cum ai spus si tu, de la cineva care a fost recent acolo cu haleala in bagaje.
In general cu bauturi nu e problema daca e in cantitati mici, la mancare e mai cu cantec. Oricum, tot ce iei trebuie declarat.
b64chr
Io cred ca te-a cam palit soarele ala australian, prin gaura din acoperis. Cum dreac sa declari o ruda de salam? Si ce-i tot dai cu ambasada, crezi ca aia n-au alta treaba?
einstein1984
La ambasada afli, ca asa am cautat si eu cand a plecat matusa mea in norvegia. la ce legi au aia cu tigarile si bautura.... iesea specula mare daca nu impuneau limite.
adip
QUOTE(b64chr @ 10 Dec 2008, 01:04)
Io cred ca te-a cam palit soarele ala australian, prin gaura din acoperis. Cum dreac sa declari o ruda de salam?
Europa e mai putin stricta cu chestiile aste, mai ales ca suntem si in UE de ceva vreme. Dar aici nu ai voie sa vii cu mancare din afara tarii nici ramasa intre dinti. Daca te prind astia cu un singur biscuite nedeclarat ai pus-o. Nici nu se pune problema sa aduci tu, ca persoana, produse alimentare. E complet interzis.
QUOTE(b64chr @ 10 Dec 2008, 01:04)
Si ce-i tot dai cu ambasada, crezi ca aia n-au alta treaba?
Pai si asta cred ca intra tot in atributiile lor, nu cred ca le convine sa le otravim lor maidanezii cu babicul, varza murata si muschiuletul tiganesc ramas de la maidanezii nostri smile.gif
neumann
oficial n-ai voie...
dar, un salam, un ghiudem si o halva nu cred sa fie o problema. asa ca... nu mai intreba. Cel mult ti le confisca. Vorbim de UE -> UE.
Oricum, bagajul trebuie sa fie descuiat din cate stiu.
Ce naiba sa iei posirca de alexandrion cand aia au in diuti fri in schiphol tot felul de bauturi meseriase, la pret de alecscandrion...

PS: cand spun nu cred, ma refer la faptul ca eu sau cunostiinte am dus sa zicem 2 bucati de salam pana intr-un kil impreuna, in bagajul de cala, in interiorul UE, ce-i drept nu cand am fost in Amsterdam.
b64chr
@adip: Nu te contrazic cu Australia, asa o fi cum zici tu, eu nu stiu. Dar in interiorul UE e altceva. Nu-ti trebuie pasaport, daca mergi cu masina nu te controleaza nimeni. La avion e controlul de securitate, normal, dar nu intereseaza pe nimeni de babicul sau ghiudemul tau.
liviu2004
QUOTE(cristianco2002 @ 9 Dec 2008, 16:35)
Oricum, bagajul trebuie sa fie descuiat din cate stiu.
*



Si? Zici tu asa? Lucrezi cumva ca hamal la bagaje?
kaspersky
io din citi cunosc ca si-au dus cu avionul prin UE cirnati, salamuri, palinci si treburi de-astea nu le-a confiscat nimeni nimic, si in unele cazuri au fost cantitati considerabile wink.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.