Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Soft diagnoza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
thunder
Scuze, nu stiu daca am nimerit unde trebuie, dar nu este nici tuning, nici problema tehnica. Daca sunt probleme rog un moderator sa ia atitudine.

M-ar interesa soft-ul de diagnoza folosit de cei din service pt. DNS. Daca il are cineva si este dispuns sa mi-l puna la dispozitie. Stiu ca e problema de copyright si nu vreu sa apara probleme.

email: parvanion@gmail.com sau parvanion@yahoo.com sau poate un link ceva.

PS: daca totusi se supara cineva, din nou rog un moderator sa ia atitudine. worship.gif
Twinsen
Softul pt diagnoza a celor de la dacia se foloseste de o interfata hardware care se connecteaza la masina. Se pare ca aceasta interfata este problema cea mai mare.

Pe de alta parte exista o interfata facuta de membrii forum-ului la www.daciaclub.ro/obd dar unde spre dezamagirea mea "s-a uitat" sa se mai posteze softul.

Am incercat sa obtin mai multe informatii de pe net si am observat ca interfata este compatibila cu standardul OBD II.

Sunt persoane pe bulsa.rol.ro care vand aceasta interfata ( interfata e de Clio dar cica merge si la Logan si DNS) cu tot cu soft dar pretul e astronomic (de la 200 euro in sus)

In principiu sa construiesti o interfata te costa cam 200k (daca o faci tu) si softul il gasesti pe net.

Si eu sunt interesat de aceasta interfata si sunt dispul pt o colaborare in vederea gasirii sau executarii unui soft free si care sa fie accesibil tuturor.

deconectat
Daca aveti ceva specificatii, scriu eu soft.
Vreau si eu o astfel de interfata, pls!
deconectat
BTW: aia e o interfata rs232 - ttl. Se foloseste pt decodarea telefoanelor mobile si se gaseste pe toate drumurile.

Acum am vazut si screenshot-ul cu soft-ul; stie cineva sa traduca numerele alea? Din ce vad eu acolo softul ala nu proceseaza deloc datele ci doar le trimite si receptioneaza de pe portul serial. Il fac in 10 minute daca stie sa faca doar ce se vede in poza aia.
thunder
Cred ca softul este cea mai mare problema. Comunicatia dintre PC si calculatorul masini se face printr-un protocol. Adica trebuie sa sti ce sa ceri si sa sti sa interpretezi datele obtinute. Aici ar fi bune niste specificatii.

Cat despre soft-urile care se gasesc pe net, nu cred ca sunt compatibile cu DNS, SLZ sau Logan.
deconectat
Protocolul fizic al ECU este TTL (nivel logic 1 = + 5V, 0 = 0V) NRZ. Conversia la RS232 (interfata folosita de portul serial al calculatorului) e destul de simpla.

Am gasit in fisierele de pe site ceva documentatie, insa nu am avut timp sa citesc tot si nici nu stiu daca se aplica si la Dacii. Daca e cineve interesat de o colaborare, sunt dispus sa ma implic; cine vrea sa vb, ma poate cauta pe Y! Messenger.
thunder
Bun, protocolul fizic e ok si destul de simplu, se pot scrie/citi biti de pe portul serial. Dar ce reprezinta fiecare bit pt. calculatorul masinii. Practic trebuie sa trimiti niste instructiuni (o serie de biti) catre comp. masinii si sa citesti rezultatul executiei. Ei bine asta ne trebuie noua ... instructiunile.

PS: Sper sa intre in discutie si alti useri care au mai lucrat la treaba asta
deconectat
De exemplu:

90 VIN (Vehicle Identification Number)
This value shall cause the server (ECU) to report the VIN in the
readECUIdentification positive response message. The data content
shall be specified by the vehicle manufacturer. If the VIN is not
programmed in the ECU's memory those locations shall be padded with
either '$00' or '$FF'.
vehicle
manuf.
YES U VIN

Scrie in 14230-3s.pdf (e pe site fisierul). Problema mea e ca sunt foarte multe informatii acolo si nu am timp sa trec prin toate + ca nu sunt specifice Dacia. Din pacate momentan am de lucru la un alt proiect si nu prea am timp acum, insa am sa termin in 2-3 zile si dupa aia pot sa ma ocup de asta daca vreti.

Am si eu cateva intrebari totusi:
1. Cine se baga si ce stie sa faca (electronica, programare, teste, studiat documentatie)
2. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu filtrarea informatiilor din documentatia aia, pls, ca sunt vreo 300 de pagini si nu am timp acum.
3. Stiti alte programe similare? (nu neaparat pentru Dacia, insa ar fi util daca ar fi open source)
thunder
am gasit eu unul open source http://www.andywhittaker.com/ecu/download.htm dar parca era pt. Lotus
deconectat
Am vazut si eu programul ala si e cam vechi si nu e intretinut. In afara de asta nu prea imi place cum e facut pt ca e greu sa adaugi un nou protocol.

Nu se mai baga nimeni?
Twinsen
Nu cred ca trebuie scris un nou soft. Soft-uri exista o groaza pe net. www.scantool.net Ideea ar fie gasirea unei interfete OBD II si incercata pe Dacia.
Am o "presimtire" ca merge fara probleme deoarece se gasesc pe net de vanzare interfete OBD II ISO care merg la clio audi si dacia.

Daca ar putea cineva sa faca interfata si sa testeze ar fi excelent. piesele costa cam 100k. Integratul e 60k.

PS Eu am terminat folia PNP si mi-e lene sa fac cablajul de mana. Si mai e un incovenient. Golanul imi vine la inceputul lui martie si nu prea am pe ce testa.
JohnyBe
Hm, as fi interesat de o colaborare in domeniu. Problema este ca acuma sant cam ocupat.
Sant programator de meserie si ma mai pricep si la electronica umpic.
Twinsen
Intrebare ?

Daca cineva are o interata OBD II dinaceia care se potriveste la Audi si Volkswagen merita incercata pe Dacia. sunt aproape sigur ca merge.

Eu oricum astept sa-mi vina masina ca sa am pe ce testa.
deconectat
Daca reuseste cineva ceva, sa-mi ziceti si mie ca sunt curios.

@JohnyBe: Si eu tot programator sunt si stiu si electronica, insa acum nu prea mai am scule pt facut placi, ca nu m-am mai ocupat in ultima vreme. Timp de scris soft imi fac eu...
@Twinsen: Nu am gasit softul pe pagina aia, insa probabil daca o sa caut pe gugal, gasesc eu ceva.

Ma intreb daca ar putea avea ceva succes comercial treaba asta...oricum merita facut, insa asa ar fi si mai interesant.

Poate ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste info, pt ca eu nu prea ma pricep la masini: ce motor si ce ECU se foloseste pe dacie, cu ce masini seamana (sau de la care e copiat). Multumesc anticipat.
deconectat
Hai ca m-am dat si eu nitzel pe gugal si uite ce-am gasit:
http://www.ross-tech.com/vag-com/index.html
http://www.mp3car.com/vbulletin/archive/index.php/f-37.html
http://obddiagnostics.com/
http://www.planetfall.com/~jeff/obdii/
http://autoenginuity.com/ <- am instalat programul asta; arata super fain; sunt curios cum merge.

Din cate am citit eu, Renault foloseste OBD2 ISO, iar codurile de eroare par a fi generice (definite in specificatiile obd2), deci ar trebui sa mearga cam orice soft pe Dacia.

Daca testeaza cineva pe Dacia, va rog sa puneti rezultatele aici.
Twinsen
Nu stiu daca se poate vorbi de succes comercial.
Se pare ca anumite persoane de pe forum au facut aceasta interfata si functioneaza, insa nu prea sunt dispusi sa dea informatii ( mi se pare normal wink.gif e munca lor doar)
Ideea e ca orice beneficiu se obtine si cu o investitie. I

Eu astept sa-mi vina masina si sa ma apuc de teste .
dorucioby
Am si eu o schema de cablu dar problema cica ar fi 3 opocuplori care nu se prea gasesc. Daca stie cineva ceva. mma apuc de treaba
Twinsen
Schema de pe forum nu contine optoclupori. Oricum acestia sigur ii gasesti pe Maica domnului la magazinele de specialitate.

Dar se pare ca esti din Suceava... oricum in Bucuresti nu sunt probleme cu piesele

QUOTE(dorucioby @ 10 Feb 2005, 13:45)
Am si eu o schema de cablu dar problema cica ar fi 3 opocuplori care nu se prea gasesc. Daca stie cineva ceva. mma apuc de treaba
*

deconectat
Optocuplori se gasesc la orice magazin de componente electronice si nici nu sunt scumpi; cauta si tu in pagini aurii si intreaba pe la electronisti.

Daca tot nu gasesti, poate iti trimit eu prin posta. tongue.gif
egrimisu
Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna unde gasesc si eu schema de cablu ,de soft am facut rost cu crack. biggrin.gif
Twinsen
QUOTE(egrimisu @ 8 Mar 2005, 23:14)
Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna unde gasesc si eu schema de cablu ,de soft am facut rost cu crack. biggrin.gif
*



Despre ce soft este vorba ?
jake
Da, foarte adevarat.
Dar iesea scandal mare si de aceea am sters ceea ce am scris.
klaus
Jake draga, esti oleaca in eroare.
Cei care au "luat-o pe coaja" au incasat-o pentru ca VINDEAU SOFT PROTEJAT DE COPYRIGHT...
Forumul acesta nu este un forum de hackeri, crackeri etc...
Iar treaba cu interfata ... poate arunci un ochi la http://www.daciaclub.ro/obd/

PS: Jake draga, vad ca schimbasi mesajul...
egrimisu
http://www.vag-com.ro/ acolo scrie.Deci stie cineva de unde scot si eu un calbu HEX-COM sau macar o schita sa fac eu unul?
Twinsen
QUOTE(egrimisu @ 9 Mar 2005, 13:21)
http://www.vag-com.ro/ acolo scrie.Deci stie cineva de unde scot si eu un calbu HEX-COM sau macar o schita sa fac eu unul?
*



Dar nu scrie ca merge pt Dacia
egrimisu
Nu, nu merge pt Dacia...doar pt Vw,Audi,Skoda si inca o firma.Atatt doar sorry
JohnyBe
Parca despre Seat era vorba
marcelmate
Ma poate ajuta cineva? cum pot sa gasesc doar mufa tata care se conecteaza la masina (SN, Solenza,..interfata electronica am facut-o) dar mufa (tata) cu 16 pini nu o gasesc nicaieri...

[attachmentid=6821]

asa arata? 1zhelp00.gif
Joco
QUOTE(marcelmate @ 12 Mar 2005, 06:13)
Ma poate ajuta cineva? cum pot sa gasesc doar mufa tata care se conecteaza la masina (SN, Solenza,..interfata electronica am facut-o) dar mufa (tata) cu 16 pini nu o gasesc nicaieri...

[attachmentid=6821]

asa arata?  1zhelp00.gif
*



Scrie un PM,

Joco
biktel
Am softul de diagnoza pentru Dacia SuperNova, Solenta, Logan, Renault. Fac schimb pentru o interfata de diagnoza. Apropo, interfata aia de pe forum de la Dacia merge? A incercat-o cineva?
klaus
Auzi bai biktel,
QUOTE(biktel)
Apropo, interfata aia de pe forum de la Dacia merge?
.Dar tu unde postasi aici, pe forumul de la maybach? Ce forum este aici cetatene de vorbesti la persoana a III-a despre forumul de la dacia? Ba chiar formularea mi se pare la persoana a IV-a, ca sa zic asa...
Si daca vrei sa stii daca merge, faci matalutza un search progresivo-intensiv, si o sa te lamuresti...
Si auzi tu, am softul de diagnoza de dacia, renault etc...

Sa lamurim treaba: TOTI care a trecut pe aici si s-au laudat cu softul de diagnoza au vorbit de fapt de DDT (DEEE diagnostic tool), in genere versiunea 1.1.1. Fac exceptie unii membrii marcanti ai forumului care au facut PERSONAL softuri de diagnoza.
Asta ca poate se inchide capitolul de dat in barci ca ce soft am, ce adevarat sunt, ba ca mai si vand cu interfata (unde interfata este aici pe forum cu titlu gratuit ca informatie)
Joco
QUOTE(biktel @ 4 Apr 2005, 21:49)
Am softul de diagnoza pentru Dacia SuperNova, Solenta, Logan, Renault. Fac schimb pentru o interfata de diagnoza. Apropo, interfata aia de pe forum de la Dacia merge? A incercat-o cineva?
*




Care este denumirea softului?
Joco
robert.s
Pana la urma a reusit cineva sa comunice cu ECU la SLZ sau LGN cu o interfata "home made " ?
Are/stie cineva vreun soft care merge cu interfata de la http://www.daciaclub.ro/obd ?

THX !
vadim_braia
pana la urma a reusit cineva sa-si faca diagnosticarea acasa ??biggrin.gif sau are cineva idee de unde pot procura o interfata + mufa + soft si eventual un pret




Multumesc
vadim_braia
Am primit un raspuns de la autoscan biggrin.gif

"Se poate face diagnoza prin interfata KKL cu softul DDT2000
Pentru modelele mai noi, care sunt OBD II se poate folosi o interfata
OBD
II cum este OBD2AllInOne ori mOByDic."
IRONICK
Mufa de pe okazii 50RON, piesele pentru interfata de pe Maica Domnului (in jur de 15RON) si ddt2201+baza de date (ultima versiune) de unde se poate ...
vadim_braia
pai da... de unde se poate lua ???
vadim_braia
interfata costa 120 de lei la magazin biggrin.gif dar din pacate nu merge pe diesel pentru care are diagnoza pe CAN si nu pe KLine . Trebuie o interfata de tester cu CAN .... acum sa vad unde gasesc biggrin.gif
RoboCoop
am si eu o intrebare: la servici am un tester pentru renault truck si ma gandesc daca merge interfata accea pe un laptop cu softul ddt s-au clip, direct cu softu de renault truck nu am reusit sa comunic cu masina,si are mai multe cabluri cu diferite mufe,as incerca azi dar mie teama sa nu bulesc ceva la masina
sergiurus
Buna ziua
Am si eu o intrebare exista ceva interfata de logan care ar merge pe win7 cea ce am gasit totul merge pe winxp poate ma ajuta cineva cu date sau cu drivere de win7 pentru ddt2000
Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.