Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Protest Taxa Auto
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2
Alexu7
click
Link Mobotix !


user posted image
Serje
Ii autorizat de ei, nu de primarie radmasa.gif , cica o depus actele prea tarziu.
Da une is aia multi care ziceau ca o sa fie acolo? Ca de prin toate judetele la stiri ziceau ca merg ca fac ca ... i-o speriat vremea?
Alexu7
daca nu era autorizata manifestatia, nu trebuia politia sa degajeze zona? se pare ca mai mult fluidizeaza traficul smile.gif



intre timp s-au mai adunat, nu mai bine blocau piata presei libere ? ph34r.gif
sorin1983
nu deranjeaza pe nimeni ce fac ei acolo... asa e mereu in timpul saptamanii ca e parcare dalli
Fre33lancer
Ce incompetenti , daca chiar nu erau 99,9% numai samsari poate se gandeau si ei ca fara un miting autorizat nu fac nimic mai mult decat sa stea in frig si ploaie intr-o parcare. gizas ...
Solon
Mitingul bisnitarilor disperati ca raman cu toate rablele pe stoc! biggrin.gif
Insa se mai gasesc si oameni de buna credinta care si-au luat masina de afara si acum si-au luat-o in mana! blush.gif
adip
QUOTE(Fre33lancer @ 13 Dec 2008, 21:55)
Ce incompetenti , daca chiar nu erau 99,9% numai samsari poate se gandeau si ei ca fara un miting autorizat nu fac nimic mai mult decat sa stea in frig si ploaie intr-o parcare. gizas ...
Dezorganizati, ca de obicei, nimic nou sub soare
QUOTE(Solon @ 13 Dec 2008, 21:59)
Mitingul bisnitarilor disperati ca raman cu toate rablele pe stoc! biggrin.gif
Eu sunt impotriva taxei. De fapt sunt anti-orice-taxa, statul (oricare de pe lumea asta) e un nenorocit fiindca arunca pe apa sambetei banii din taxe. Dar in cazul asta nu pot sa nu ma bucur ca niste bisnitari ordinari fac frigul degeaba fiindca nu o sa-i bage nimeni in seama. Sunt prea prosti sa-si poata cere drepturile cum trebuie.
Vio
Tocmai i-am vazut pe Antena 3... holy molly, ce fete de oameni cinstiti pe acolo... radmasa.gif
Solon
Cum am zis daca imi aduceam o masina din afara acum eram fript! Ma urcam pe pereti de nervi!
Dar cei care se duc in afara sa-si ia masina sunt destul de putini!
Restul iau de la samsari! Iar aia isi pun niste adaosuri nesimtite! Sa raman cu ele!
Intamplator, am o cunostinta, care cand nu are ce face cu timpul liber se duce prin Germania si aduce masini normale, excelent intretinute, si dupa ce isi da la o parte cazare, motorina, ii raman si lui cateva sute de euro!
E adevarat ca nu aduce BMW-uri si Audi-uri cu 756.000 km sa ii arda pe taranii care vor asa ceva!
akileon
atata publicitate pe toate forumurile pentru acest miting , de o saptamana toata lumea urla ca vine la miting si in ziua mitingului...200 oameni fara autorizatie cu 10 cartoane scrise cu markerul , asa credeau ei ca schimba o lege? trist


p.s. - cred ca restul erau la administratiile financiare sa plateasca taxa mica , pentru ca se lucreaza si azi si maine
vijelie
Pai da, restul amatorilor de masini sunt la coada sa-si cumpere masini noi (eventual de 1400 cmc) ca sa ajute economia.
Sau cel putin asa crede Tariceanu.
andu911
Da, numai de samsari n-o sa scapam... Ce naiba ma, daca voi credeti ca asa nu vor mai fi samsari...

Pai ma uitam pe net, la un BMW din 2005. 2000cmc. Euro4. Taxa va fi 1200euro, in loc de 400.

Iti dai seama, la 15.000 euro, ce mai conteaza ca sunt 1200 in loc de 400.
vijelie
Ei pe undeva au dreptate: astia schimba atat criteriile de aplicare a taxei cat si valorile taxei dupa cum li se scoala in dimineata respectiva.
Nu stiu cui i-ar conveni sa se petreaca asa, de exemplu, cu accizele la carburanti sau cu impozitul pe venit.
semit
gata, s-a golit piata..
adip
Eh, vijelie, pai asta cu schimbatul regimului taxelor peste noapte e o discutie de principiu. Nu-si are locul aici, unde lumea nu vrea altceva decat sa scape de fumigene cu orice pret.
Daca astazi sustii cu tarie decizia guvernului de a modifica taxa de inmatriculare peste noapte la modul la care o face acum, ce motiv ai avea sa te opui maine triplarii accizelor sau impozitului pe venit tot peste noapte, tot pentru binele tarii? Eu unul ma astept ca sustinatorii modificarii peste noapte a unei anumite taxe sa nu aiba nimic de comentat daca se va intampla acelasi lucru cu alta ocazie, cu o alta taxa.
vijelie
@adip
Daca se vrea sa dispara fumigenele, in maxim 5 zile de control PE BUNE Politie + RAR pe marginea drumului vor trage pe dreapta, zic eu, mai mult de 1/2 din masinile mai vechi, deja inmatriculate.
Dar cum asa ceva vine in conflict cu imaginea falsa de clasa politica preocupata de "omu' sarman", tot ce ne ramane de facut e sa radem de "fraierii" amatori de sh si sa asteptam sa se opreasca ploaia ca sa ne mai reglam avansul la mana si sa ne schimbam uleiul la canal.
aphophis
vorba unui coleg de pe aici: dupa fetele oamenilor de acolo nu poti decat sa te gandesti la oameni cinstiti smile.gif cu afaceri legitime
Garett
De curiozitate: de ce sunteti pentru taxa??? Eu nu sunt adeptul sh-ului, nici nu ii apar pe samsari dar nici nu imi convine sa se trezeasca unul sa-mi sppuna ce am voie sa cumpar si ce nu, altfel ne trezim ca pe vremea lui Ceasca sa n-avem voie decat Dacia, si aia dupa 5 ani de asteptare. Ziceti de fumigene, n-ati vazut rabele sau autobuzele care circula inmatriculate bine mersi? Ziceti de cazane, n-ati vazut berlinele din '900 toamna?
houser
NU CUMPARAM CE VRETI VOI!!! Asta e lozinca. Si nu mai niste idioti ar putea sustine taxa auto. Guvernul vrea sa ne oblige pe toti sa cumparam dacii iar ca inainte de 89 ca sa sporim profitul industriei auto romanesti. Macar atunci nu se dadea voie la import, dar acum se da voie, si nu avem bani sa luam sau cum. Asta nu e democratie. Am 3 prieteni la Oradea care au spus ca vor bloca Vama Bors cu autorizatie sau fara si sa vedem atunci cum va mai fi, politia nu poate sa intervina ca sunt prea varza pentru mileniu asta.
ten
ce bine imi pare sus cu taxa pentru cazane
aphophis
@houser

adica tu vrei democratie, dar esti de acord cu blocarea drumurilor & shit rolleyes.gif imi place cum unii inteleg democratia
kog
garret ai dreptate, cum sa schimb Dacia din '89 daca pentru o masina euro 3 cu motor de 1.8 benzina platesc 3000 de euro taxa? numai pe banii de taxa imi mai iau 4 dacii


P.S. nu imi iau Golan, imi iau Lada Niva asa in ciuda
houser
Da sunt de acord cu blocarea drumurilor. Si asta e tot o forma de democratie, se numeste protest, in Comunism protestul nu este permis si este inabusit in sange. Dar astea sunt detalii, mai bine am vedea problema principala si anume taxa auto ca sa nu divagam. Nu poate fi nimeni obligat sa isi ia Dacie doar pentru ca vrea Tariceanu care oricum e mort politic. Asa ca pe ei, nu va lasam. Venim, venim si va macelarim daca nu readuceti taxa la valoarea actuala.
aphophis
da nu te obliga nimeni sa iei dacia smile.gif ai si chevrolet, citroen ( biggrin.gif ), skoda, fauve, daewoo, kia etc
houser
Da buna cu Citroenu:). Ideea e ca ei fac asta ca sa salveze Dacia nu ca ar incuraja libera alegere si competitia intre dealerii de masini noi. Si pana la urma decat sa isi puna toata tara in cap, mai bine ar chema Renault la discutie si sa reformeze fabrica de la Mioveni. Adevarul este ca ei produceau pe banda sute de masini crezand ca daca Loganul s-a vandut bine 1-2 ani se va vinde si in continuare. NU au gandit ca lumea se va destepta intr-o zi. Acum isi fac fabrica de cutie de viteze la Boteni. Ce sa mai se asteptau ca in 5 ani sa aiba toata lumea un Logan si un Sandero, si un Logan Dric(MCV) eventual.
xcss
QUOTE(houser @ 13 Dec 2008, 16:27)
Si nu mai niste idioti ar putea sustine taxa auto.

Multumim de caracterizare. Restul cuvintelor insirate de tine sunt irelevante wink.gif Atata doar, ca se scrie "numai". Si da, o sustin, de idiot ce sunt. Ba chiar consider ca e prea mica.
aphophis
@houser

te-am mai intrebat inca odata: cine te obliga prin lege sa iei logan? Ca din cate imi aduc eu aminte( si s-ar putea sa-mi aduc aminte prost) nu numai dacia vinde masini noi in romania. Parca am auzit ca si cei de la fauve vand rable in shoowroomuri, am auzit ca si cei de la chevrolet fac la fel..Arata-mi si mie unde anume in legea aia scris ca daca iei masina noua , te obliga sa iei logan? wink.gif
houser
@semit NU sunt dealer de masini. Lucrez in domeniul auto dar nu in ramura asta.
@xcss Ce a zis vijelie mi se pare super. Si poate intr-o zi vor zice guvernantii hai sa marim impozitu la case sa il triplam. Atunci ai mai fi de acord? Este exact aceeasi problema.
vijelie
Impozitul la case tine de primarii.
Din partea guvernului, ne vom bucura cat de curand de alte modificari, ca de-aia sunt vremuri grele, ca sa mai creasca niste taxe.
Victoras2001
Gata. Plec in Piata Victoriei.
Diseara la stiri: "Un sandilau a pus pe goana 200 de protestatari. Fugeau ca gandacii de bucatarie, in toate partile."

xcss
@houser: Sunt de acord. Pentru ca imi permit. Pentru ca daca nu mi-as permite, nu as sta la casa, ci intr-o garsoniera. Cu alte cuvinte, imi vad lungul nasului. Cum foarte bine spunea cineva, nu e toata lumea obligata sa aiba masina. Sau bani. Sau fericire. Etc.
body
QUOTE(houser @ 13 Dec 2008, 17:27)
NU CUMPARAM CE VRETI VOI!!! Asta e lozinca. Si nu mai niste idioti ar putea sustine taxa auto. Guvernul vrea sa ne oblige pe toti sa cumparam dacii iar ca inainte de 89 ca sa sporim profitul industriei auto romanesti. Macar atunci nu se dadea voie la import, dar acum se da voie, si nu avem bani sa luam sau cum. Asta nu e democratie. Am 3 prieteni la Oradea care au spus ca vor bloca Vama Bors cu autorizatie sau fara si sa vedem atunci cum va mai fi, politia nu poate sa intervina ca sunt prea varza pentru mileniu asta.
*


Mda, deci tu faci idioti pe cei care nu-s de acord cu tine . Interesant mod de a vedea democratia asta ! blink.gif
La ce fete de oameni cinstiti aveau cei de azi , imi pare bine de taxa !
St
Eu sunt de acord cu taxa de poluare, dar nu in felul asta.

Consider ca e normal sa ne protejam de masini din anii '90 cu euro1-euro2, dar nu intelg de ce trebuie sa fie o taxa mai mare pentru o masina E4 din 2006-2007 fata de una noua, cand ele polueaza la fel, si asta teoritic este taxa de poluare.
IAIA
QUOTE(houser @ 13 Dec 2008, 16:34)
Nu poate fi nimeni obligat sa isi ia Dacie doar pentru ca vrea Tariceanu care oricum e mort politic. Asa ca pe ei, nu va lasam. Venim, venim si va macelarim daca nu readuceti taxa la valoarea actuala.
*


nu e neaparat sa-ti iei dacie ... poti sa-ti iei ce vrei incepand de la Ferrari si pana la Dacia ... noua sa fie si nu mai platesti nici o taxa ... si apropo cu cu "va macelarim" ... grow up sefule' ...
ministrul.fericit
s-a ajuns in situatia asta numai din cauza individualismului din Romania, si cei din guvern stiu foarte bine chestia asta, si profita din plin.

pentru ca nici unul din cei care sustin (pe aici) taxa nu au avut ceva de comentat despre salariile profesorilor, despre pensiile batranilor etc.

pentru ca asa e romanul si pana nu-i afecteaza "dosul" in mod direct nu il intereseaza ce se intampla in jur.

pentru ca o buna parte din cei de aici nici macar nu au fost la vot, in schimb pentru mine (nu ca ar conta prea mult) nu sunt decat niste snobi , "la casa lor" care s-au vazut cu sacii in caruta, au avut bani de o masina noua (felicitari), si sunt prea ghinionisti ca s-au nascut intr-o tara cu sute de mii de oameni prosti, pe care nu i-a dus capul sa ajunga "mari" si sa-si permita cu totii masini noi, si soarta i-a obligat sa munceasca pe un salariu minim de 560 Ron, si sa nu aiba voie vreodata sa detina o masina(care devine un necesar, nu un moft).

pentru ca Romania se considera mai presus decat celelalte state Europene,cu un (fost)prim-ministru idiot, . sa vezi de-acum masura anti-criza cand se va imbogati bugetul Bulgariei, Ucrainei, etc. pentru ca nu poti sa depozitezi masina in fata blocului sa devina epava.

pentru ca niciodata romanul oricat ar suferi de pe urma statului, nu va ajunge la masurile celor din Grecia, Franta. va tace si va inghite. Nici macar revolutia nu a fost ceva spontan, ci a fost planuita cu multi ani (deja alta poveste)

Oricum taxa nu va ramane asa, dar sa fereasca Cel-De-Sus ca... voi.. individualistii, sa aveti vreo frustrare cand vi se va impune ce mancare sa consumati, si cat sa purtati la pantofi.

Asa sa ne-ajute Dumnezeu!
xcss
Proaspatului nostru coleg, fericitul ministru, ii recomand sa mai citeasca un picut pe forum inainte de a se avanta la afirmatii de genul "nu au avut ceva de comentat despre salariile profesorilor" si altele asemenea. In rest, welcome to da forumz wink.gif
Solon
Pai si votul tot un fel de comentariu este! Uite ce am votat noi si ce rahat fac ei!
xcss
QUOTE(ministrul.fericit @ 13 Dec 2008, 17:23)
pentru ca o buna parte din cei de aici nici macar nu au fost la vot, in schimb pentru mine (nu ca ar conta prea mult) nu sunt decat niste snobi , "la casa lor" care s-au vazut cu sacii in caruta, au avut bani de o masina noua (felicitari), si sunt prea ghinionisti ca s-au nascut intr-o tara cu sute de mii de oameni prosti, pe care nu i-a dus capul sa ajunga "mari" si sa-si permita cu totii masini noi, si soarta i-a obligat sa munceasca pe un salariu minim de 560 Ron, si sa nu aiba voie vreodata sa detina o masina(care devine un necesar, nu un moft).
[...]
Oricum taxa nu va ramane asa,  dar sa fereasca Cel-De-Sus ca... voi.. individualistii, sa aveti vreo frustrare cand vi se va impune ce mancare sa consumati, si cat sa purtati la pantofi.

Asa sa ne-ajute Dumnezeu!
*



Sorry bro'... Asta este capitalismul wink.gif E bazat pe individualism, nu pe pierdutul vremii cu plansul de mila vecinului care n-are... Asta am invatat prin multiple mijloace, inclusiv fiind contrat pentru ca ma preocupau salariile profesorilor...
houser
Doamne fereste! Din ce vad pe siteu asta constat ca ne meritam cu varf si indesat soarta. In primul rand nici cel mai bogat om din lume nu cred ca este de acord cu plata taxelor catre stat, dar cu marirea lor. Ex. in Romania: Patriciu, Becali, Tiriac, nu prea isi platesc impozitele, nu mai zic de cantareti. Asa ca ce om normal ar fi de acord cu taxa auto, ba mai mult aveam o parere foarte buna despre ardeleni si cand il vad pe xcss cum ia apararea tuturor taxelor, imi vine sa innebunesc. Maine cred ca daca s-ar pune taxa pe aer, ar fi de acord, ba mai mult printre simpatizanti. In Romania, o mare parte din populatie nu traieste cinstit, din salariu si asa, se mai descurca si altfel, si mie unul nu mi-e rusine sa recunosc ca mai fac si ceva ilegalitati, dar macar intr-o problema credeam ca putem fi uniti noi romanii, recte taxa. Dar nuuu! Asta e! Incurajati taxele si toate cele, sa va judece cei ca ministrul.fericit pe care il apreciez. Eu unu desi ma descurc si o sa tin pasu mereu cu masinile si o sa upgradez mereu, nu pot sa impartasesc ideea de hai sa aruncam cu pietre in SH-uri si sa ii terminam pe oamenii aia, chiar si pe bisnitari, care au facut si ei o afacere. Cati dintre voi au avut curaj sa se apuce de afaceri? Nu multi. Preferati sa munciti la stat sau la patron si sa va multumiti cu putin, credite peste credite, dar cand vine vorba de asa zisa corectitudine catre stat care nu face nimic pt noi, repede sunteti primii.
xcss
Cel mai bogat om din lume nu este din Romania. Asta una. A doua, nu am luat apararea tuturor taxelor. Ce am scris despre taxa pe casa era mai mult un pamflet, pentru a-mi accentua ideea. Dar cand am vazut ce moace patibulare apar la televizor si vorbesc impotriva acestei taxe, da-mi voie sa fiu de acord cu ea. Vorba lui semit - "cocalari si samsari". Punct.

LE: Desi din principiu nu discut probleme financiare care ma privesc, hai sa fac o exceptie. Stai flexat, traiesc exclusiv din salariu, si faptul ca tu faci ilegalitati te priveste in mod direct si personal.
semit
lasa-neee lasa-neeee
99AIM
QUOTE(houser @ 13 Dec 2008, 16:27)
NU CUMPARAM CE VRETI VOI!!! Asta e lozinca. Si nu mai niste idioti ar putea sustine taxa auto. Guvernul vrea sa ne oblige pe toti sa cumparam dacii iar ca inainte de 89 ca sa sporim profitul industriei auto romanesti. Macar atunci nu se dadea voie la import, dar acum se da voie, si nu avem bani sa luam sau cum. Asta nu e democratie. Am 3 prieteni la Oradea care au spus ca vor bloca Vama Bors cu autorizatie sau fara si sa vedem atunci cum va mai fi, politia nu poate sa intervina ca sunt prea varza pentru mileniu asta.
*


Mai omule masinile in DE cat si in Belgia sau Franta au crescut destul de mult la pret,uneori sunt mai scumpe ca la noi la modele identice,asa ca de ce intentionati sa luati o masina deafara decat de la noi gata inmatriculata?credeti ca la nemti stau masinile sau numai bunicutele au masini si merg duminica la biserica cu ele?Cine a fost pe afara stie cum merge neamtul cu masina pe autoband,adica blana unde se poate si se cam poate merge tare,acolo km se fac repede ca majoritatea locuiesc departe de servici,mai merge in weekend prin France sau Italy la plaja deci km se fac iar aici intervin samsarii la km dati inapoi,cartea de service la Szeged se cumpara cu 30 de coco in alb,pe cand o masina din Ro cumparata de la proprietar are sanse mari sa aiba km reali,masina intretinuta....faptul ca nemtii tin la masini mai mult ca altii a ramas un mit de pe buzele oricarui samsar de Vitan
daaaa,unii or sa spuna ca la noi sunt drumuri proaste dar ia ganditi-va ce costa mai multl in service:un motor de facut,eventual si ceva pe la cutie sau de facut directia si suspensia?
Sau cel mai bine o masina noua ca acum sunt oferte la greu,ia ganditi-va ce merita un G5 din DE de2-3 ani cu dotare medie la 10.000+drum+taxa in forma veche +inmatriculare sau unul nou cu aceeasi echipare dar la 16.000?Mai mult de 4000 nu raman,deci merita?Eu zic ca nu,numai posibilitatea unei defectiuni costisitoare la sh ma face sa privesc spre o masina noua cu garantie.
Cine sunt de fapt sustinatorii anularii taxei?cei ce vor sicrie pe roti din Bg sau de prin cimitire de masini la cateva sute de euro cu o vechime de min 10 ani,cu defectiuni full. Cu ce drept î-mi pun ei mie viata in pericol pe drumurile publice?Daca nu se termina cu inmatricularile fantoma din Bg taxa asta majorata nu are nici un rost, un vecin al meu a fost atins usor de un astfel de vehicul inmatriculat dincolo de Dunare si surprizaaaaa era radiata din Bg,deci asigurare invalida,proprietar bun de plata+dosar penal pt. circulatie cu vehicul neinmatriculat dar cel lovit sta cu masina pe bara sau si-o face el ca pana isi vede banii......dureaza, a cui e vina ca exista o astfel de problema? a legislativului ca nu stavileste inmatricularile din Bg
Laurentziu83
Pentru toti aia care si-au adus jughine din 1993 cu 200 de euro de pe afara, pe care le vor repara la sarma si la carpa, pentru toti aia care si-au gasit veleitati de samsari si s-au apucat sa umple intersectiile din romanica cu masini cu hartii in geam, pentru toti cocalarii care si-au adus BMW cu 5 mii de euro din 1900 toamna in loc sa-si ia o Astra G le doresc....la mai mare.


Taxa, bineinteles.
Nu am nimic cu cei care s-au hotarat sa-si inlocuiasca batrana dacie cu o masina decenta cu euro 2, intr-o stare buna si cu care vor trece ITP-ul fara spaga, pentru acestia intr-adevar imi pare rau.
vijelie
@RamboX
Pai sa ocupam Bulgaria si sa le aratam noi politica fiscala adevarata.
alladin
are dreptate rambo, mare dreptate!
circula toti ghertoii cu nr. de Ruse pritre noi!
alladin
uitati-va la Doamna Ghica, la ceas, toate gunoaiele ne ocupa locul de plimbat de pe trotuar.
pt. cei ce sunt impotriva taxei, un pont: un VW Passat V6 TDI, 2001, 80.000km la 40.000 Ron (inmatriculata RO, cumarata RO, prim proprietar). sunt sigur ca mai lasa omu la pret!
ce ziceti de asta?
99AIM
QUOTE(alladin @ 13 Dec 2008, 17:54)
are dreptate rambo, mare dreptate!
circula toti ghertoii cu nr. de Ruse pritre noi!
*


Eu la masini noi am platit taxa iar jmekerashii nu,ca ei sunt pe Bg,faza e ca la multi bulgarul le-a luat banii si le-a radiat apoi junghiul sau l-au dat furat iar daca au ceva probleme la Politia Rutiera afla ca li se intocmeste dosar pentru circulatie cu masina radiata,le sare jmekeria din cap,ies in strada apoi ca-i taxa asta aberanta,blocheaza traficul ca de el e jmeker si legile si taxele sunt pt. fraierii cu masini noi,el are bmveu cu pedigree de n ani cu care face pe oricine,e regele asfaltului.
CriSTI68
am mai spus si o mai spun TAXA AUTO ESTE BUNA ! tot ce nu mi se pare corect este cea la auto nou, desi nu sunt de acord am platit-o... ce sa fac ? sa umbluu ca toti cretinii din tara cu numere de bulgaria ? este buna, avem orasele prea pline de rable aduse din afara, cum sa trezit taranu roman in uniune gata nu mai platesc taxe vamale daca imi iau masina din afara, poate ma apuc si de o afacere, hahaha ce smecher sunt sa dau tepe la prosti, bine le face, taxa auto nu ajuta pe nimeni, parerea mea ca este conceputa pentru a limita rablele aduse din afara, rable care sunt aduse afara, si inmatriculate in bulgaria unde sa format o adevarata mafie de inmatriculari, desi nu imi place cum suna avand in vedere de cine sunt spusele astea "Taxa auto opreste romania de a devenii parcul auto de rable din Europa" (tariceanu prietenul nostru), da am 4 masini 2 aduse din afara si 2 de noi din tara, am platit taxa decat la una nu a fost cazul la prima, mi se pare corect, da domne polueaza ia 1000 euro ca oricum am dat putin pe ea acolo, vi se pare normal sa aducem cazane din strainatate ? credeti ca sunt mai bune decat batranele dacii ? si ce daca fug mai tare ? pune la noxe un bmw din 95 cu o dacie din 89, o arata bmw-ul exemplar dar totusi nu se compara, pre sunt multi pusti teribilisti cu masini straineze de sunt miejii soseleleor, bine scoatem taxa dar dublam taxa pentru cimitir, nu vede nimeni ca de cand a inceput mania asta cu masinile din strainatate ca nu mai avem pe unde sa ne deplasam in oras decat cu metroul ?

am un mesaj pentru guvern TAXA SH MAI MARE ! si amenzi la cei care protesteaza
Laurentziu83
Mie mi s-a parut din prima aiurea cand au scos taxa si au dat liber la gunoaie de 1 euro.

Am vazut destule "oferte" din afara cu "o suta trei'jdamii" de km in bord care aratau mai rau decat masini de pe la noi cu acelasi numar de kilometri sau chiar mai mult. Aia care le-au cumparat chiar au fost orbi?

Oricum, ar fi frumos ca cei cu numere de BG sa fie opriti de politie de 3-4 ori pe saptamana si puricati, sigur le-ar piere cheful de asa ceva.

Acum 10-15 ani intr-adevar era ceva sa-ti iei o masina de afara, era lux comparativ cu junghiurile de dacii de pe strazi, dar acum, cand mai vezi doar o berlina la 10 masini ok pe strada, nu mai e cine stie ce lux.
Serje
Io nu inteleg cine va obliga sa luati logan sau alte masini, sau cine nu va lasa sa luati altceva ca pe vremea lu ceasca? Puteti sa luati fiecare ce vreti, doar ca pentru anumite masini noi esti scutit de taxa, dar asta nu inseamna ca nu puteti lua, ii o mica mare diferenta.
Singurul lucru care trebuie amendat este modul de introducere al taxei, nu taxa, introducerea ei de "azi pe maine".
Fiecare are libertatea de a lua ce vrea, doar ca taxa incurajeaza cumpararea masinilor noi, si in special a masinilor noi cu capacitate de pana la 2000 cmc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.