Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300 - DEDICATIE !
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Clipuri video
EinarN
Combinīnd ordinea imaginilor cu muzica, sper sa se īnteleaga mesajul:
Executron
Super, m-a uns pe sulfet... GG DACIA!!!
EinarN
Tinīnd cont ca tot mai multe dacii 1300 ajung la fier vechi, ma apucase aseara asa un moment nostalgic si m-am apucat de treaba. Cred ca si melodia se potriveste.
Iulikk
Misto wink.gif
Hormonelul
Frumos, pacat ca e si o bucata care nu are legatura cu Dacia 1300. Urcarea cu R12 albastru e din Spania, sunt mai multe filme pe net cu masina.
EinarN
QUOTE(Hormonelul @ 17 Dec 2008, 17:33)
Frumos, pacat ca e si o bucata care nu are legatura cu Dacia 1300. Urcarea cu R12 albastru e din Spania, sunt mai multe filme pe net cu masina.
*

Nu am remarcat. Mi s-a parut ca e coasta de pe valea domanului / Resita spre vīrful Patesan si de acea l-am bagat.

Adevarul este ca pe YT se gasesc foarte putine video-uri īntr-adevar bune cu Dacia 1300. .
Majoritatea sīnt niste gunoaie de proasta calitate facute ori de teribilisti ori de idioti care-si bat joc de masina.
Am folosit "cut-uri" din 12 filmulete pt. a face clipul de mai sus de numai 2,5 minute.

De fapt, idea a fost sa-mi fac pt. mine un DVD cu dacii, diverse secvente ca īntr-un film dar am renuntat la idee din cauza lipsei de material de calitate, recurgīnd īn cele din urma la scurtul clip. (din pacate)
Hormonelul
Ideea este foarte buna, felicitari pentru munca depusa. smile.gif

Sunt mai multe filme de epoca pe topicul de la Dacia - Sport, mai poti cauta filmele romanesti Raliul si Racolarea unde sunt scene foarte frumoase cu Dacii 1300.

De fapt cam in toate filmele vechi romanesti sunt scene memorabile cu Dacii. Ar extraordinar un colaj cu secventele din filme ca Nea Marin, Brigada Diverse, Accidentul.....etc

Cand mai ai timp sa mai faci ! icon_mrgreen.gif

LE: Poate si o coloana sonora de epoca, ceva gen cum e prezentarea minunata de la filmul Raliul ar fi de bun augur.
EinarN
Fiilmul RALIUL īl am dar este DEPLORABIL īn ceea ce priveste sonorul.
Nea Marin Miliardar, am pe DVD original Romānesc licenzat. Acolo īnsa este doar o secventa scurta unde se "ciondesc" asa zisii banditi dupa ce trece Nea' cu Eldorado-ul. Celelalte filme nu le am.

Problema, filme de epoca cu ceva reclame (si Dacia 1100) sīnt pe net destul de bunicele.
Ce caut eu este, COMPETITII SPORTIVE de pe vremea aceea, chiar daca sīnt alb / negru unde pot fi vazuti elitele timpului ca Nici Grigoras, Werner Hirschvogel etc.
Asa ceva........... dai cu tunu si nu gasesti decīt cīteva colaje facute din poze adunate de pe net si cu o muzica de "background" de-ti vine sa fugi ori cu manele ori cu hip-hop de nici o culoare ce nici macar nu se potriveste.

Daca se face un film cu masini din anii 70 - 80, pai baga si muzica de pe vremea acea ca de ex. un KOTO ceva, PATRIK COWLEY (Menery / Megatrand Man / Lift off), LASER DANCE sau cel putin un DAN HARROW sau daca nu este ar mege si YELLOW cu THE RACE / CRIS REA - THE ROAD TO HELL.

Eu de muzica din asta nu ma pot vaita. Am tot ce-mi trebuie īncepīnd din anii 65 pīna īn 2008 vreo 700 GB un hard plin, necomprimate īn format audio-wav original ca MP3 īmi sta īn gīt.
daniel_renault
frumos video imi aminteste cand ma dadeam mic cu dacia lui ticu biggrin.gif
autom
filmulet: yt
BeciAcustic
Frumos....stiu de mult toate secventele....si ma uit din cand in cand la ele....Dacia a fost o masina buna la vremea ei ... chiar mi-a placut si parca am asa putin regret ca am dat-o la casat acum 3 saptamani dar i-a ajuns m-a servit 21 ani i-a trecut vremea.... oricum Dacia Rulzzzz si bravo pentru cel care a facut filmuletul, se potriveste melodia....te apuca nostalcia .....
bobo77
Ce faci beciacustic, plingi deja dupa batrinica ta? biggrin.gif
BeciAcustic
bobo nu mai rasuci cutitul in rana....mi-a parut putin rau dupa ea.... si inca ma mai gandesc la ea cand vad cate o batranica rosie cu 4 faruri wink.gif) ... ce sa-i faci ... prima dragoste nu se uita.... dar mai e si vorba aia... ochii care nu se vad se uita.... deci.... o sa uit eu de ea plimbandu-ma in noua mea ... tot DACIA!!! macar sunt fidel!
ag02cws
Foarte frumos clipul. Felicitari!
slider2
QUOTE(BeciAcustic @ 5 Mar 2009, 19:31)
....te apuca nostalcia .....
*



permite-mi sa te corecteze, nostalgia. iar daca vrei sa-ti aduci aminte de roseata ta cu 4 faruri, pot sa-i fac poze masinii bunicului meu. singura diferenta e ca a lui are vreo 34 de ani tongue.gif
BeciAcustic
logic ca nostalgia.... nu stiu de ce am scris cu "c" sia cum am citit de 3-4 ori sa imi dau seama de diferenta intre ce ai scris tu si ce am sicris eu smile.gif) Am si eu poze cu fosta mea dacie destule salvate pe cd tongue.gif a mea avea 21 tongue.gif tanara domnita pe langa a ta smile.gif)
slider2
daca imi permiti un soi de gluma, a ta era posibil sa fi fost inca fata mare la cei 21 de ani, pe langa "versata" bunicului meu radmasa.gif
ca si concluzie, cu bune, cu rele, daciile vechi au carat mare parte din tara asta. si nu numai pasageri umani, ci cine stie cate milioane de litri de vin si tuica, cati porci, miei, iezi, capre; cate legume, fructe, fiare, piese de mobilier, etc.
inainte de masina din semnatura tata a avut o berlina 1300 (modificata la 4 faruri) din 79, pe care a luat-o de la unchiul lui in 92 si a tinut-o pana in 2001, apoi a urmat un break 1410 din 98, pe care l-am tinut pana in 2004. tata, om meticulos si tipicar, a ingrijit berlina asa bine, ca si acum cand se afla in posesia tatalui unui unchi (dupa ce a fost la unchi) in provincie, mai are tabla originala 90%, lonjeroane si alte subansamble originale. in 2001 cand am dat-o sa zic ca avea in proportie de 80% piese originale pe ea. si acum merge super, ca si motor, dar varsta si faptul ca garajul in care unchiul meu a tinut-o nu avea decat acoperis, au inceput sa-si spuna cuvantul asupra caroseriei. oricum nu o voi uita niciodata, tinand cont ca e masina pe care am invatat sa conduc, si ca stand pe langa tata cand umbla la ea am invatat primele notiuni de mecanica.
@beciacustic, uite ca m-a luat si pe mine nostalgia.
slaiciprian
respekt.gif
brigada_diverse
si curand se vor duce muulte altele.....
testike
Mi-am adus si eu aminte de prima mea Daciuta, cam batrana din 77, dar m-a dus 60 mii km, fara sa ma lase niciodata in drum... smile.gif
PS: felicitari pentru montaj, foarte reusit!
bmwh548
Felicitari EinarN smile.gif
Nu stiu daca se incadreaza perfect, dar cred ca s-ar putea folosi si secvente cu Daciile SGM si WRC de la curse si multe alte imagini cu babutele de pe aici de pe forum (in special de la topicul de frantuzoaice).
dacialover
Superb...Emotionant... trist e ca unele modele vechi de Dacie care sunt in stare mai gata impecabila ajung la fier vechi pe cand altele, de aceeasi varsta, dar intr-o stare deplorabila, raman pe strazi...Dar respekt.gif
CARburetor
ia uitati baieti, am gasit acelasi film pe un site romanesc! wink.gif
http://www.cartube.ro/view/71/dacia-1300-dedicatie/
solenza_scala
Dar oare cine l-a facut? Ca e superb. Daca tu esti autorul, EinarN, mi-l trimiti si mie pe mial in calitate mai buna, te rog? Mersi.
kxz
nu mai e filmul. zice ca a fost eliminat de cel care l-a postat...
argon
Si te-ai gandit tu dupa 2 ani sa ne aduci la cunostiinta?
AR-18-MOS
Da' a cui clona e?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.