Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Euroins (Asitrans)
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Executron
Salutare!

Am primit de la brokerul meu o oferta f. buna de de la Euroins. Intreband prin jur am mai auzit si de alte cunostinte care si-au incheiat si eu o o polita la Euroins semnificativ mai ieftin decat la alte companii...

Dvs stiti ceva? Cum isi poate permite sa ofere in unele cazuri polite cu 50% mai ieftine?

Sanatate si sarbatori fericite!
semit
1.5dCi- 1461cmc- 264lei- 12 luni.. eftin ca braga biggrin.gif
Executron
Exact, eu la Nova + Octavia 2 1.6FSI a lu maica-mea am primit oferta de 132 RON pt fiecare (sunt trecute pe numele tatalui meu care e pensionar). Mi s-a parut o oferta f. buna si am ezitat putin smile.gif, desi brokerul mi-a incheiat RCA+CASCO la 3 masini si lucrez cu el (ea) de ani de zile
C@talin
sunt curios acuma euroinsu asta cat se va zgarci ptr 5 mil ca am gasit tico lovit in aripa in parcare si am facut-o pe casco.
Si ptr cine nu stie euroinsu e cam in faliment,cred co sa plec de la ei wink.gif
Executron
"e cam in faliment"?... Pai asa e? Eu dand search pe google nu prea am gasit asa ceva despre ei, chiar opusul... Poate ne lumineaza cineva... Din ce-am vazut fac parte dintr-un grup bulgar care nu o duce tocmai rau..
Tudor
Cred ca e vorba de casco, desi nu ai specificat...

Repet a 100-a oara: intrebati la service-ul (sau service-urile) unde mergeti cu masina cum lucreaza cu un asigurator, daca au decontare directa, daca elibereaza in termen rezonabil acceptul de plata, daca fac "nazuri" la inlocuirea "seturilor de piese" cand doar una e avariata, daca lucreaza cu service-uri agreate de producator sau doar cu service-uri de cartier.

Experienta mea, desi nu foarte relevanta: am avut acum cativa ani un dosar pe RCA la Asitrans si treaba a mers foarte greu: i-am gasit greu, service-urile cu decontare directa erau cvasi-necunoscute, am platit eu la reprezentanta si apoi nu am reusit sa imi recuperez toti banii. Acum nu stiu cum e, dar de atunci nu mi-am dorit sa mai "lovesc" de ei.
Executron
NU este vorba de la CASCO ca as fi mentionat. Este vorba de RCA la ambele masini. (NOVA + Octavia mamei mele). Cum am mentionat ar veni 132RON/masina tatal fiind pensionar are reducere 50% la polita la ei.

Referitor la CASCO am urmat sfatul tau f bun si mi-am incheiat la un asigurator care are o colaborare buna cu service-ul meu preferat.

Ideea e la RCA sa

a. Nu dea faliment si sa pierd banii (ex. Euroasig).
b. Sa plateasca, totusi, in caz ca intru in S Classe cu daune de 50 de mii euro sa nu ma dea pe mine apoi in judecata pt daune civile
Andy_ACS
Tocmai m-am intors din pauza de masa, am facut asigurarea la Asitrans-Euroins: 264 lei pe un an (Logan 1.6 mpi).

Bafta!
leinad
Nebunie mare cu Euroins. În Carrefour toată lumea își făcea RCA la Euroins…parcă mă bate și pe mine gândul….față de Asirom, e cu aproape 50% mai ieftină..
Tudor
Executron: daca vrei sa te feresti de cazul prezentat la pct. 2 de catre tine, atunci mergi si fa-ti asigurare la unul dintre cei mari: Allianz, Generali, Omniasig, Asiban

Catre toti ceilalti: Exista o vorba veche: Daca ceva e prea frumos sa fie adevarat, atunci nu e adevarat. Eu mereu cand am auzit de asigurari cu 50% sub media pietei (si mai ales acum cand stiu ca in ultimii 3 ani cvasi-majoritatea asiguratorilor au iesti in pierdere pe RCA), povestea s-a terminat prost. In asigurari, un produs prea ieftin fata de concurenta denota o foame extrema de lichiditati. Am mai spus asta si cu alte ocazii, in conditiile actuale de trafic din Romania, o oferta mult prea ieftina mie imi inspira totala neincredere. Pacat ca CSA-ul nu se sesizeaza. Ce am spus acum ramane scris aici. Chiar sunt curios sa vad peste 6-9 luni cam cate oameni cu dosare RCA deschise la Euroins or sa planga pe aici.
Merced
Si eu ma gandeam serios sa fac asigurarea la Euroins dar cred ca mai bine merg pe o companie mai de Doamne ajuta. Cine naibii stie ce masina pot sa lovesc, si dupaia sa dau din buzunar bani de reparatii pentru vreun A8 nu-mi permit. Mai bine o suma in plus dar o oarecare siguranta. Cred ca anu' asta ma duc la BCR...
Andy_ACS
Cateva idei despre RCA:
1. Daca iti permiti iei ce e mai bun/scump/ce ti se pare mai bine (e valabil pentru toate tipurile de asigurari)
2. Asigurarea asta nu e pentru tine, ci pentru celalalt pe care il lovesti (din vina ta)
3. Daca la casco (care e pt tine) te gandesti sa faci economii, sa iesi mai ieftin, atunci e evident ca si la RCA trebuie sa procedezi la fel. Mi se pare aiurea ca la casco pentru tine sa iei ceva ieftin, iar la rca ceva scump.
4. Teama asta cu "lovit masina de 50.000E" mi se pare nejustificata din mai multe motive:
- masina de 50.000E are de obicei casco si se poate repara pe casco
- nu vad de ce trebuie sa fie problema mea daca euroins nu are decontare directa cu toate serviceurile (asta e, mai umbla omul, dar la fel patesc si eu daca sunt lovit, asa ca suntm 'chit')
- fiind firma autorizata de CSA trebuie sa aiba garantii, deci nu cred ca e riscul asa mare sa dea faliment sau mai stiu eu ce
- faptul ca are un pret mai mic nu inseamna (neaparat) ca e in faliment, Poate e o strategie de atragere a clientilor. Vedeti cum a facut cosmote la telefonie acum cativa ani si unde a ajuns azi (a intor peste cap lumea telefonie mobile)
- faptul ca alte firme vand RCA le preturi mai mari nu inseamna (neaparat) ca serviciile sunt mai bune acolo. Dar asa e omul - daca e mai scump e mai bun
- e foarte posibil ca sa nu aveti niciun accident din vina voastra, asa ca stresul e inutil (eu in 7 ani de cand am permis nu am avut)

Bafta!
vijelie
Idei marfa. Le luam pe rand sau ne limitam la un zambet ironic?
Andy_ACS
La multi ani si tie dragul meu wink.gif

Bafta!
loganfan2008
Euroins e firma bulgareasca si datorita succesului pe piata bulgareasca a venit patronu' la cumparaturi prin Romania si a gasit in raft , prafuita si vai de lume o firma pe nume ASITRANS

http://www.euroins.bg/ membra a grupului EUROHOLD http://www.eurohold.bg/



Danezu
Perfect de acord cu ce a zis Tudor! Nu tot ce-i ieftin este si bun!

@Andy_ACS: Te gandesti si la cel pe care-l lovesti....poti fi tu in locul lui!

Bafta!
Andy_ACS
http://www.standard.ro/articol_52923/euroi..._de_top_10.html
http://ro.wikipedia.org/wiki/Euroins_Rom%C3%A2nia
http://www.1asig.ro/ASITRANS-devine-EUROIN...3,100-30673.htm
http://www.wall-street.ro/articol/Finante-...lul-social.html

Am citit si eu putin inainte de a decide sa fac la ei asigurarea, nu am gasit ceva care sa ma sperie asa ca am semnat polita.

QUOTE(Danezu @ 23 Dec 2008, 11:31)
Perfect de acord cu ce a zis Tudor! Nu tot ce-i ieftin este si bun!

@Andy_ACS: Te gandesti si la cel pe care-l lovesti....poti fi tu in locul lui!

Bafta!
*



De acord cu tine, dar:
- nu tot ce e ieftin e si prost
- nu tot ce e scump e si bun
- in cazul de fata eu nu am cum sa fac diferenta intre calitatea firmelor de asigurare, asa ca o aleg pe cea ieftina
- tocmai pentru ca ma gandesc la cel pe care il lovesc am facut rca.

Bafta!
Tudor
Cateva mici clarificari:

a. In "economia" asigurarilor (a se intelege in "afacerea" asigurarilor) totul se calculeaza pe baza datelor statistice.

b. Datele statistice ne spun ca la 1000 masini asigurate RCA, valoarea daunelor produse intr-un an este de X lei. Valoarea inregistrata de fiecare companie in parte variaza nesemnificativ in jurul mediei pietei, ceea ce e normal pentru ca nu se selecteaza asiguratii dupa anumite criterii. Variatiile lui X mai mari apar in cazul asiguratorilor ce asigura RCA pentru parcuri mari de masini cu riscuri specifice crescute (taxiuri, politie, curierat etc). Cifrele sunt cunoscute de fiecare asigurator in parte, fara ele nu se poate spune ca faci afaceri in asigurari.

c. "Costul de productie" al unui RCA se calculeaza ca suma din X / 1000 + costuri de emitere (regii, salarii, promovare, vanzare etc) + costuri suport post-vanzare (constatari daune, juristi, avocati etc) + marja profit. Daca afacerea este corect construita ponderea majora ar trebui sa revina ratei daunelor (acel X / 1000).

d. Despre X / 1000 stim ca e aceeasi pentru toti asiguratorii. Ne spune statistica (stiinta statistica, nu comisia de statistica) ca se intampla asa de fiecare data cand numarul de asigurati depaseste un nivel semnificativ (pentru Romania este undeva pe la 10000 asigurati, deci usor realizabil) si cand se reuseste o acoperire rezonabila a intregii tari.

e. Costurile de emitere si de suport n-ar trebui sa varieze foarte mult intre asiguratori (cam aceleasi salarii, sedii asemanatoare, comisioane de vanzare asemanatoare, numarul de inspectori ar trebui sa fie reglat in functie de volumul vanzarilor). Oricum acest aspect e usor de estimat pe viitor intr-o afacere.

f. Despre profit stim asta (e o informatie certa, a spus-o chiar CSA-ul): in ultimii 3 ani, cu mici exceptii de profit minim, majoritatea asiguratorilor au pierdut pe RCA. Tinand cont de d) si e) de mai sus, asta s-a intamplat in special pentru ca si-au estimat un X / 1000 sub valoarea reala.

g. Chiar si vandute in pierdere (dar cat mai mica) RCA-urile sunt interesante, pentru ca ofera o sursa de lichiditate raspandita relativ uniform tot anul. E ca si cum am spune "prefer sa vand mere si sa pierd cate 1 leu la fiecare mar vandut, daca asa pot tine magazinul deschis si sa vand cate o capsuna pe luna cu 100 lei profit".

h. Cand majoritatea asiguratorilor, pe baza unor mecanisme asemanatoare, vin cu oferte asemanatoare, asta inseamna ca au introdus in calcul valori semnificativ apropiate.

i. Cand un asigurator vine cu o oferta mult sub media pietei, sa imi spuneti si mie din ce categorie credeti ca poate face o economie atat de mare? Eu stiu una singura unde economiile fac o diferenta: daunele platite.

Concluzie personala: Eu nu judec si nici nu condamn pe cei care cumpara RCA-ul de unde e mai ieftin. Mi se pare perfect normal si justificat. Eu condamn in primul rand CSA-ul ca nu controleaza mai atent si mai bine modul in care se fac oferte si vanzari "in dumping".
Andy_ACS
Tudor, foarte frumos expus si corect.
Parerea mea este ca o anume firma poate oferi rca mai ieftin chiar daca nu face profit (sau are pierdere mai mare decat concurenta), daca aceasta este o parte a unei strategii de marketing. RCA se adreseaza aproape tuturor, iar un rca mai ieftin decat concurenta se va afla din gura in gura. Aceasta inseamna reclama, reclama multa si valoroasa (uita-te numai la noi pe forum). Aceasta reclama pentru o firma mai putin cunoscuta (brand care abia a intrat in afacere in Romania) este extrem de benefica pentru viitor. Sunt convins ca dupa ce isi vor face un nume preturile vor mai creste.
Adica firma e dispusa sa piarda putin dar sa devina cunoscuta, sa intre in top 10. Am mai spus mai sus, e o strategie asemanatoare cu ce a facut cosmote acum cativa ani cand nu avea aproape deloc cota de piata, dar a dat cartelele alea minune cu 2000 minute. Strategia lor s-a dovedit castigatoare pe termen lung, la momentul de fata acaparand cota de piata destul de buna.

Bafta!
annem
Eu cred ca diferentierea tarifelor RCA pe capacitate cilindrica e proasta.
De ce sa platesc eu la Logan 1.4 si la Logan 1.6 tarife RCA diferite? Cu ce e tamponarea de Logan 1.4 mai diferita de tamponarea de Logan 1.6, sau Logan 1.5DCI?

La Euroins, tarifele pina la 1.4 sint in ton cu celelalte tarife de pe piata. Diferenta majora fata de ceilalti asiguratori este tariful RCA pentru masinile cu capacitate cilindrica intre 1.4 si 1.6, care sint aceleasi cu tarifele 1.2-1.4. Cele mai multe modele, cu cei mai multi clienti/proprietari, au variante de motorizare intre 1.2-1.4 si intre 1.4-1.6.

In plus (sau in minus), trebuie stiut ca polita RCA Euroins nu cuprinde asiguare pentru toate tarile din sistemul Carte Verde, asa cum sint politele RCA de la majoritatea celorlati asiguratori. De exemplu, Ucraina, Moldova, Turcia, Albania, Macedonia, Bosnia (tari din ce in ce mai vizitate de romani) nu sint tari incluse in asigurarea RCA Euroins.

Un alt exemplu, este asigurarea mea RCA de la Asirom. Aceasta asigurare este valabila in toate tarile din sistemul Carte Verde. Nu stiu daca voi ajunge vreodata cu masina in Israel, Iran, Maroc, Tunisia, dar cert este ca am platit pentru asta, i.e 380RON pe an la Logan 1.6.

Deci, este Asirom o societate buna? Este Asirom o societate mai buna decit Euroins?
Smiley
si eu am RCA la Euroins.

e adevarat ca RCA-ul e mai ieftin la ei, in schimb la CASCO au preturi cam piparate. Omniasig mi-a dat o cota de ~6%, Euroins a oferit peste 7% (asta dupa ce am negociat o reducere).
mafia_ooops
Azi am vrut sa imi prelungesc RCA-ul chiar daca am pana in martie, am zis ca e oferta si merita, cea mai buna oferta am primit-o de la Euroins pentu motor de 1.6 persoana fizica pe 6luni- 135Ron pana in 140Ron, la celelalte firme asiguratoare toate aveau acelasi tarif cuprins intre 205ron si 230ron pe 6 luni. Deci o diferenta deloc de neglijat, am ezitat sa inchei polita la Euroins, persoan respectiva ma informat ca de la 1 ianuarie se mareste si la ei si ca deja au primit noile liste si intra in randul la ceilalti cu preturile. Am zis sa mai astept putin sa ma mai informez.
Am citit si eu tot ce sa scris mai sus, inclusiv situatia in care ai lovi o masina de 50000 euro. Sa scriu si eu parerea mea: sigur masina are Casco si pe noi ca vinovati cu ce ne avantajeaza? sa zicem ca Euroins nu asigura persoanei servisul la reprezentanta pe motiv ca au preturi exagerat de mari, persoana avariata o face pe casco. Firma de Casco incearca sa recupereze banii de la firma de RCA, unde e posibil ca acestia sa refuze sa livreze banii pe motiv ca servisul e prea scump si atunci apar problemele pentru noi , putem fi dati in judecata , pentru a plati diferent care nu o asigura firma RCA si multe alte chestii. Este parerea mea, e posibil sa gresesc. De accea inca nu am prelungit asigurarea si mai caut informatii. smile.gif
Executron
Pana la urma voi incheia azi la ambele masini la Euroins. Cu nova fac 200 de km pe an si mama conduce bine....

O alta idee e ca Nova e mai "moale" decat S classe si mi se va indoi garantat a mea la un accident decat S classe... laugh.gif (doamne fereste, glumim si noi smile.gif )
Merced
Azi imi fac si eu la ei pe 6 luni, desi mai am un pic din aia veche, pana prin februarie parca. Am zis sa prind "super-oferta", sper sa nu fie vreo problema ca fac de acum. N-am bani si parca nici "tupeu" sa fac pe un an de zile la rablamentu' meu, care ma poate lasa din moment in moment. Oricum acu' sta cu cablu' de ambreiaj rupt in parcare, bine ca am ajuns cu bine acasa schimband vitezele fara. laugh.gif
einstein1984
Andy_acs, oare ai gandi la fel daca ai fi obligat prin lege de exemplu sa-ti faci si casco si rca la aceiasi firma? Adica sa tratezi si pe cel lovit de tine asa cum vrei tu sa fii tratat?
Executron
Mie mi se pare ideea lui einstein una f.f.f buna si ar trebui aplicata!
Andy_ACS
Atata timp cat Casco e polita FACULTATIVA nu cred ca e cazul.
Nu vreau sa ma dau eu marele moralist si recunosc ca as face casco la o firma mai buna deoarece tin mai mult la mine decat la aproapele meu smile.gif
Totusi nu ma dau banii afara din casa, iar la casco am ales de asemenea oferta cea mai ieftina de pe piata pentru masina mea: ~220E pe an la BCR Asig. Daca am ales un casco ieftin (sa fac economie la o asigurare ce ma priveste in mod direct) ar fi culmea sa iau ce e mai scump la RCA.

In legatura cu firmele care ofera RCA - eu nu sunt informat in legatura cu seriozitatea acestor firme. Se poate ca si una care ofera RCA scump sa faca figuri. In conditiile astea refuz sa cumpar ceva mai scump PRESUPUNAND ca serviciile sunt mai bune.

Bafta!
einstein1984
Hai recunoaste, ca nu ti-ai fi facut casco la euroins daca aveau ei cea mai buna oferta de pe piata.
Executron
Am auzit de pe un forum (VW) despre utlima politica Euroins. Aparent pentru masinile mai vechi de 5 ani se face reparatia in regie proprie. Din ce-am inteles printre randuri ar fi cam impusa treaba asta, nu cred c-ar fi optionala ca altfel n-ar fi mentionat-o.

E vorba de un Golf si piesele s-ar lua dintr-un catalog "Augsburg" + manopera aferenta CORELATA cu varsta masinii. Asa a mentionat domnul proprietar.

Imi poate explica si mie cineva ce relevanta are varsta masinii cand repar o masina care nu este dauna totala? Ca eu cand repar masina nu pun piese SH, ca piesele nu se ieftinesc in functie de varsta masinii....
andu911
QUOTE(einstein1984 @ 29 Dec 2008, 13:44)
Andy_acs, oare ai gandi la fel daca ai fi obligat prin lege de exemplu sa-ti faci si casco si rca la aceiasi firma?  Adica sa tratezi si pe cel lovit de tine asa cum vrei tu sa fii tratat?
*



Sunt doua produse diferite, ti se pare normala o asemenea obligativitate ?

La CASCO te asiguri pe tine iar la RCA asiguri pe altul. E problema fiecaruia unde face.
Ca unele dintre firmele de asigurari sunt de rahat, e problema CSA si a autoritatilor romane, care nu isi fac treaba cum trebuie.

Ti se pare ca e o conceptie logica, sa pui pumnul in gura cumparatorului in loc sa rezolvi problema firmelor de asigurari care nu-si achita datoriile ?
ionutctn
Tariful la Euroins (Asitrans) este facut la sinucidere. La fel au procedat cei de la Ardaf anul trecut. Lumea nu se gandeste ca in spatele unui pret mic sta ceva ascuns. Asta e o ocazie pentru ei sa atraga bani repede in perioada asta si sa ii investeasca. Teoretic se vor salva insa nu poti miza pe asta. Daca ar fi facut un tarif fundamentat cu siguranta nu le-ar fi iesit preturile astea.
andu911
si eu am facut la ei RCA, dar demult... nu stiu daca o sa mai fac fiindca mi-e frica sa nu dea faliment si sa raman cu buza umflata
prody
QUOTE(mafia_ooops @ 28 Dec 2008, 23:37)
    Am citit si eu tot ce sa scris mai sus, inclusiv situatia in care ai lovi o masina de 50000 euro. Sa scriu si eu parerea mea: sigur masina are Casco si pe noi ca vinovati cu ce ne avantajeaza? sa zicem ca Euroins nu asigura persoanei servisul la reprezentanta pe motiv ca au preturi exagerat de mari, persoana avariata o face pe casco. Firma de Casco incearca sa recupereze banii de la firma de RCA, unde e posibil ca acestia sa refuze sa livreze banii pe motiv ca servisul e prea scump si atunci apar problemele pentru noi , putem fi dati in judecata , pentru a plati diferent care nu o asigura firma RCA si multe alte chestii. Este parerea mea, e posibil sa gresesc. De accea inca nu am prelungit asigurarea si mai caut informatii. smile.gif
*


Asta e un scenariu bun, insa daunele pot fi si umane si, Doamne fereste, poti lovi nu o masina scumpa, ci un Trabant cu 4 persoane in interior, acolo daunele sar de 50 000 euro lejer, cred ca e totusi mai bine sa ai in spate o companie care sa nu traga cu dintii de ultimul banut, nu stii ce se poate intampla in viata.
Smiley
nu prea inteleg de unde a aparut suma de 50.000 euro si ce legatura are ea cu Euroins smile.gif

Este Euroins in lista de firme inregistrate la CSA? Este, uite aici: http://csa-isc.ro/ra/detalii.php?cod=0014
Este Euroins in lista de firme autorizate sa emita polite RCA? Este, uite aici: http://csa-isc.ro/index.php?option=com_con...d=176&Itemid=79 (pozitia 12, cu vechiul nume, Asitrans)
Este suma maxima asigurata stabilita de CSA, nu de firma de asigurari? Este, uite aici: http://csa-isc.ro/index.php?option=com_con...d=426&Itemid=92 , articolul 24, punctele 2 si 3
Exista un fond de garantare, in caz ca societatea da faliment? Da, este, uite aici: http://csa-isc.ro/index.php?option=com_con...=237&Itemid=100

in cazul asta, ce conteaza unde faci RCA-ul? legea e clara, daca societatea care a emis polita RCA nu o respecta, trebuie data in judecata.

Dar de, suntem balcanici, nu e suficienta legea. Nu e suficient ca o componenta sa fie reparata, ea trebuie de fapt inlocuita. Nu conteaza ca service-ul cere sume exorbitante pentru diverse operatii, trebuie ca asigurarile sa plateasca.
namidee
Nu e vorba ca suntem balcanici, e vorba ca multi nu-si cunosc drepturile, chiar mult prea multi. Si in loc sa dea societatea de asigurari in judecata cand nu-si face treaba, prefera sa accepte orice li se pune-n fata de asigurator sau, mai rau, isi repara singuri masina.
prody
Nu poti obliga o societate de asigurari sa iti repare masina la service-ul la care doresti tu, ei fac asigurari ieftine, prin urmare vor lucra cu service-uri ieftine. Cu reprezentantele este suficient sa nu le plateasca vreo cateva dosare decat cu intarziere mare si se vor lipsi singure de ei. Singura solutie daca nu ai CASCO este sa iti faci masina pe banii tai si apoi sa astepti sa iti iei banii de la ei.
Ideea era ca, asa cum nu dorim ca aceste lucruri sa ni se intample noua, ar fi bine sa nu le dorim si altora, mai ales celor pe care ii lovim din vina noastra. Este o problema de decenta, parerea mea, faptul ca ma uit la ultimul banut nu cred ca e o scuza avand in vedere ca asigurarea asta i-o dau unuia pe care il lovesc din vina mea, de parca nu ajunge ca il pun pe drumuri, il mai trimit si la unii care sa il chinuie in continuare ca sa fie tacamul complet.
Oricum, majoritatea romanilor nu au nicio problema de constiinta cu o situatie de genul asta asa la noi ca se vor vinde bine in continuare asigurarile ieftine.
diasul
Mi-am facut si eu RCA la Asitrans in decembrie fiind mult mai ieftina decat toate celelalte si sincer nu stiu de ce sa nu-mi fi facut cand aici era 250 RON iar la celelalte societati de asigurari 400-450 RON. O data ce CSA-ul le-a dat dreptul sa incheie RCA nu vad de ce nu mi-as facea la Allianz cu 500 ron doar ca este o societate mai de soi. Vreau sa va spun ca eu la munca lucrez numai cu asitransul pe partea de asigurari de viata/accidente si nu am avut niciodata nici o problema.
cosmin_2300
Mi-am facut asigurare la Euroins ... 300 ron ( pt motor de 1500 cmc ) .
Pensionarii au reducere 50 % smile.gif
namidee
QUOTE(prody @ 12 Jan 2009, 20:55)
Nu poti obliga o societate de asigurari sa iti repare masina la service-ul la care doresti tu, ei fac asigurari ieftine, prin urmare vor lucra cu service-uri ieftine. Cu reprezentantele este suficient sa nu le plateasca vreo cateva dosare decat cu intarziere mare si se vor lipsi singure de ei. Singura solutie daca nu ai CASCO este sa iti faci masina pe banii tai si apoi sa astepti sa iti iei banii de la ei.
*



E adevarat ca nu poti obliga o societate de asigurari sa-ti repare masina la ce service doresti, eu ma refeream la alte sicane obisnuite ale asiguratorilor, acum imi vin in minte doua practici comune: tergiversarea dosarului (au parca 90 zile la dispozitie sa faca "investigatii proprii") si subevaluarea daunelor (componente care ar trebui inlocuite doar indreptate, refuz dauna totala unde e cazul). Cum multi nu-si cunosc drepturile sau sunt presati de nevoia de masina, accepta ce le da asiguratorul numai sa rezolve odata. Asta in loc sa-l dea in judecata si sa-si recupereze dauna in totalitate.
BlackHole
Astia de la Asitrans sunt niste distrusi. In urma cu o luna, o dat unu in mine, de mi-o rupt tot spoileru fata. Si abia azi s-o prezentat si cand am ajuns la sediu la asitrans, m-am chinuit juma de ora sa-i explic inspectorului respectiv cum s-a intamplat si ce s-a intamplat. El ma tot intreba, cica de ce am venit abia astazi la sediu la ei, de ce nu am fost mai devreme. Dar saracu era cu capu in nori, nu avea nici o treaba.

Cand veni vorba de reparat masina, ma intreaba unde vreau sa o duc, si i-am zis bineinteles ca la reprezentanta, si imi spune ca doar daca platesc eu si recuperez mai apoi suma de la ei. Dar bineinteles manopera nu o sa mi-o plateasca decat la pretul serviceurilor cu care au contract, si mai imi spune iar ca proiectoarele si alte piese care vor trebui schimbate nu m-i le va deconta.
Astia au impresia ca ii las sa-mi puna spoiler de dacie si totu va fi bine mersi. Si plus de asta, se comporta cu mine de parca urma sa imi plateasca el personal daunele, nu societatea aia amarata pentru care lucreaza.

In final, i-am zis ca o sa-l chem la constatare la reprezentata cand va fi momentul, zilele astea, pentru ca nu are cum sa ramana treaba asa cum vrea el.
vijelie
Exista o lista LA ZI a unitatilor service cu decontare directa cu care lucreaza Euroins?
Mie nu mi-au raspuns la emailul din decembrie prin care le solicitam aceasta informatie.
Am auzit ca nu intretin astfel de relatii cu niciun service din reteaua Dacia Renault din Bucuresti. Mi se pare JENANT.
litza
Si eu am vrut sa-mi fac la Asitrans, dar am fost la Omniasig sa iau o oferta si pt ca nu am avut daune (indiferent de societatea la care am avut RCA) am obtinut un pret cu aprox 20 RON mai mult decat la Asitrans si am acoperire Carte Verde pe toate tarile. Adica pe 1 an la Solenza mi-a iesit 280 RON.

Asa ca nu vad ce va tot agitati cu Asitrans astia. Poate la motor de 1.6 sa iesiti mai ieftin la ei, dar in detrimentul Cartii Verzi ce nu are acoperire peste tot.
diasul
Cum adica nu are acoperire peste tot? In afara de Bosnia-Hertegovina, Albania si inca vre-o cateva tari deastea are acoperire. Si care e problema, de ce sa platesc si cu un leu mai mult cand RCA-ul nu are nici o influenta asupra mea. Daca comisia de supraveghere a asigurarilor le-a dat unda verde de ce sa nu-mi fac la ei sau la oricare altcineva care sunt ieftini?
Tudor
diasul: am inteles, nu e nevoie sa repeti.
litza
Printre altele, noi astia din vestul tarii cand vrem sa mergem la greci trecem prin Serbia si Macedonia ca e mai drept drumul. Si nah, pe unii poate ii intereseaza sa aibe acoperire. Pe altii , nu.
prody
Am un coleg de serviciu care a facut asigurare la Euroins pentru ca, daca are ciuda pe unul si il pocneste, sa fie sigur ca nu va avea viata usoara dupa ce pleaca de la Politie. smile.gif
Smiley
si tu l-ai crezut cand ti-a spus asta?
oamenii gasesc diverse explicatii, incercand sa evite sa spuna adevarul: a luat ce a vazut si el mai ieftin.
AlexV
@prody, si daca colegul loveste pe unu absolut nevinovat si ii face masina praf... si asitrans nu plateste, e frumos nu?

eu am preferat un asigurator dintre cei care platesc si are decontare directa cu reprezentantele oficiale, chiar daca polita e mai scumpa un pic.
denisCT
Fiecare Asitrans'ist isi gaseste omologul Asitrans-ist! wink.gif
St
Masina mea este momentan lovita, fiind implicata intr-un accident in care de vina a fost un asigurat Euroins. Am fost la ei si mi-ai facut PV-ul de constatare, foarte amabil agentul constatator, probabil pentru ca era in preaviz
Peste 2 saptamani voi duce masina service. Ziceau ca au ceva probleme cu plata de la Euroins dar vedem. Va tin la curent cu ce se mai intampla.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.