Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ati cumparat de la Bursa ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
logan1.5dci
Eu nu am cumparat niciodata, dar am avut o tentativa si mai am una .
Numai ca nu stiu cum se procedeaza, nu ca ar exista o regula, dar atunci cand vanzatorul si cumparatorul se afla la distante prea mari , banuiesc ca se apeleaza la posta.
Aici e problema, daca nu-l pune(coletul) cu plata ramburs vanzatorul se poate intepa.
Dar daca il pune ramburs se poate intepa cumparatorul, negasind in pachet ce trebuie sau cat trebuie. De asemenea, obiectul cumparat poate sa fie si defect.

Voi cum procedati ?
Serje
Am cumparat de mai multe ori, o singura data am avut unele probleme, dar s-au rezolvat pana la urma, si cred ca a fost doar o greseala si apoi niste ghinioane. Dar daca cumperi de la useri recunoscuti, nu cred sa ai vreo problema. Iar cu plata si livrarea stabilesti cu vanzatorul cum sa va convina la amandoi.
Iulikk
Eu am luat o data de la bursa. Produsul a venit prin posta si am platit prin raburs. Nu stiu daca se poate, dar poti incerca printr-o firma de curierat, mai intai deschizi pachetul si vezi daca produsul se afla in pachet (adica sa contina CE trebuie si CAT trebuie) si apoi platesti (repet - nu stiu daca se poate asa ceva), daca nu este ce si cat trebuia sa fie, atunci refuzi coletul si sa il trimita inapoi. Cat despre "obiectul cumparat poate fi si defect" nu stiu ce sa zic... eu am mers pe incredere mereu si nu mi s-a intamplat niciodata.
$$ilvviu
Vezi si tu de la cine iei.
Sunt unii care nu si-ar strica pt nimic in lume reputatia.
De la useri cu 2-3 posturi si inscrisi doar pentru a vinde ceva te poti astepta la orice.
logan1.5dci
A fost o vreme, cand nu era in afara legii, cumparam CD-uri cu diverse, nu mi se parea mare o gaura (teapa) de 30 lei (actuali) dar acum as vrea sa iau niste hard-uri SCSI care impreuna(2) costa 400 euro, care nici nu pot fi probate asa usor.

Nici nu stiu ce sa fac, oricum la 400 euro nu merg pe incredere, sa bat 600 km(dus -intors) pe vremea asta chiar nu-mi vine. sad.gif .
Mai iau si o teapa ca nu vine la locul de intalnire. biggrin.gif (mentiune, nu acuz pe nimeni, ipotetic vorbind) sau vine si ma gaseste apoi careva in padure.

Nasol, mai bine nu mai cumpar.


In acest topic nu doresc sa fiu sau sa fiti partinici , fie el vanzator sau cumparator. Doresc sa fie corectitudine de ambele parti, dar uneori daca nu este atenta, una din parti poate pierde prin inselatorie. Despre asta vorbim, cum sa evitam teapa.
loganfan2008
QUOTE(Iulikk @ 28 Dec 2008, 22:19)
... poti incerca printr-o firma de curierat, mai intai deschizi pachetul si vezi daca produsul se afla in pachet (adica sa contina CE trebuie si CAT trebuie) si apoi platesti (repet - nu stiu daca se poate asa ceva), daca nu este ce si cat trebuia sa fie, atunci refuzi coletul si sa il trimita inapoi.
*



se poate face asa doar cu o singura conditie si anume ca expeditorul sa-si dea acordul in scris atunci cand trimite coletul respectiv.....

PS: daca respectivul nu are nimic de ascuns, va scrie acest lucru pe acel contract fara nici o retinere

atentie mare pentru-ca mai sunt inscrisi si useri care lucreaza pe la service-uri si vand diferite piese ce au fost schimbate; acum depinde cum ai norocu' pentru-ca poti nimerii un set de injectoare bune pe care le-a schimbat nea Nelu ca i s-au parut lui defecte tongue.gif

Merced
QUOTE(Iulikk @ 28 Dec 2008, 22:19)
poti incerca printr-o firma de curierat, mai intai deschizi pachetul si vezi daca produsul se afla in pachet (adica sa contina CE trebuie si CAT trebuie) si apoi platesti (repet - nu stiu daca se poate asa ceva), daca nu este ce si cat trebuia sa fie, atunci refuzi coletul si sa il trimita inapoi.
*




Din nefericire mai dureaza pana ajungem la nivelul asta de civilizatie. Pe scurt: nu se poate. Am discutat asta cu cineva de la o firma de curierat cand vroiam sa iau niste PC-uri de la Baia Mare.

In principiu de pe Daciaclub n-am luat nimic de la Bursa, am luat insa de pe alte forumuri, in general d-astea cu profil IT&C, am si dat la randul meu, pana acum n-am avut niciun fel de problema. Normal ca "lucrez" pe cat posibil cu useri "consacrati".
maryus_83
Am cumparat si vandut cateva lucruri la Bursa fara probleme. Prin curier, posta etc. Nu au fost probleme niciodata dar am fost atent cui vand/ de la cine cumpar.

Pentru produse cu valoare ridicata as recomda folosirea curierului rapid.
logan1.5dci
QUOTE(loganfan2008 @ 28 Dec 2008, 23:01)
se poate face asa doar cu o singura conditie si anume ca expeditorul sa-si dea acordul in scris atunci cand trimite coletul respectiv.....

PS: daca respectivul nu are nimic de ascuns, va scrie acest lucru pe acel contract fara nici o retinere

*



Cu ce curier ai trimis si cum ai procedat? Ai scris ceva pe cutie, de genul: "Se poate face receptia la destinatie" ?
Alexu7
am cumparat din celalat capat de tara, prin posta ramburs, am mers pe incredere.


ideea e sa achizitionezi de la cineva cu "istorie" pe forum ca sa nu fie probleme !



ps: Salutari Lostboy, baiat serios wink.gif


loganfan2008
QUOTE(logan1.5dci @ 28 Dec 2008, 23:11)
Cu ce curier ai trimis si cum ai procedat? Ai scris ceva pe cutie, de genul: "Se poate face receptia la destinatie" ?
*



am cumparat de pe net o "jucarie" pentru masina si cei de la Cargus mi-au confirmat ca pot sa verific marfa inainte de a achita (plata ramburs) + ridica coletul respectiv deoarece expeditorul si-a dat in scris acordul pentru acest lucru in momentul in care a facut expeditia coletului respectiv

PS: acordul nu este valabil atunci cand expeditorul si-l da telefonic wink.gif
puiu82
@ Loganfan2008,esti sigur ca firma de curierat era Cargus?
Din cunostintele mele,nu se poate asa ceva.....si am ceva ani in curierat.
Marty
QUOTE(logan1.5dci @ 28 Dec 2008, 23:12)
[...]cand vanzatorul si cumparatorul se afla la distante prea mari , banuiesc ca se apeleaza la posta.[...]
*


La posta se apeleaza doar cind sunt probleme. Adica ori cumparatoru' il face posta pe vinzator, ori vižavercea, in functie de cine e cu treaba aia rusinoasa, conform regulii "Poluatorul plateste"!

29 Dec 2008, 11:57:
QUOTE(puiu82 @ 29 Dec 2008, 03:28)
@ Loganfan2008,esti sigur ca firma de curierat era Cargus?
Din cunostintele mele,nu se poate asa ceva.....si am ceva ani in curierat.
*


Puiule, nu stiu daca-i Cargus, Curiero, Pegasus, da' sigur se poate combinatia asta! Am luat ceva de pe net si scria clar acolo despre colet ca se poate deschide SI REFUZA in cazul in care nu-ti convine ce gasesti inauntru, fara sa fi obligat sa platesti.
puiu82
Marty,ma refeream strict la Cargus biggrin.gif de alte firme nu imi permit sa comentez.......treaba lor.
Doar intreb,pt ca am avut cateva meciuri cu diversi clienti nemultumiti de politica firmei.
Scuze de off-topic.
Merced
Iar eu ma refeream strict la Nemo si nici la ei nu se poate sa deschizi coletu' si sa studiezi continutu' inainte sa achiti. Lucram la munca cu mai multi curieri, Nemo au fost unicii cu care n-am avut vreo problema pana acum. Cargus, no offence puiu, ne-au trimis un colet pe la Tulcea in loc sa-l trimita la Pitesti, Curiero mai vin cu colete lovite...
logan1.5dci
Parca a fost de curand o stire cum ca romani de-ai nostri vindeau pe internet, la licitatii, tot felul de lucruri pe care nu le aveau . Si totusi incasau.
Merced
Pai "hecarii" aia cum crezi ca faceau bani? Si asa nu e o chestie noua, se practica de vreo 6 ani cel putin...
daniM
O mare problema o constituie transportul.Cel de la care am cumparat un LCD se plangea ca a cumparat on-line hard-uri de 2000 de ron,trimise prin curier ,si cand au ajuns erau praf!Nu stiu ce s-a intamplat dupa aia si daca si-a mai recuperat paguba,chestia e ca nu ar trebui puse lucruri fragile pe curier,sau ambalate cat de bine se poate!
BoomPunk
In cazul asta sigur a fost vorba de ambalaj necorespunzator....Am vazut colet care continea borcane cu miere,invelite intr-o foaie de ziar si puse in cutia de carton.Jucau in cutie de n-aveau treaba...minunea e ca pana la destinatie nu s-a spart decat unul....Orice ai trimite prin curier,ai grija sa fie cat se poate de bine ambalat.Si....da,se poate verifica continutul coletului.Exista daca studiati bine chiar pe awb-ul firmei de curierat conditii si drepturi ale fiecarei parti.Daca stii sa vorbesti cu curierul,te va lasa cu siguranta sa verifici continutul.Altfel....eu unul nu as da banii pe ceva ce nu stiu ce contine.
logan1.5dci
QUOTE(wizkid @ 19 Mar 2009, 19:43)
Am vorbit cu parazituchel sa iau de la el un nokia e51 cu 450RON. Si a ajuns coletul azi...si ghiciti ce. In colet se aflau 2 incarcatoare bulite si un router praf. Asa ca rog operatorii sa il inchida pe parazituchel pentru nesimtirea de a incerca sa dea teapa. Pe messenger il cheama "marian me".Bravo ma baiatule esti smecher tare. Uite asa moare forumul. Multumesc operatorilor
*



http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=143684&hl=#

excl.gif excl.gif
Markos
nimeni? mellow.gif
marksman
A gresit forumul. Ar trebui sa incerce www.politiaromana.ro, www.spir.ro, www.jandarmeria.ro
corbex
QUOTE(radu m @ 17 Jun 2010, 14:54)
dupa cum spune titlul doresc sa achizitionez un baston de cauciuc 
Astept oferte
*



Trebuie sa fie chiar cauciuc-cauciuc, sau doar cu proprietati corespunzatoare?
Sint aici bastoane cacalau, sa ai tu un' sa le pui !
Merced
Am eu unul in Dacie pe care nu stiu daca are sens sa-l mut in Pejo. biggrin.gif
Markos
QUOTE(Merced @ 8 Jul 2010, 13:49)
Am eu unul in Dacie

Da' la ce-l folosesti?
marksman
Dai si bastonu' la REMAT?
Merced
Inca astept, ca si data trecuta, sa vina voucherele.
Nu l-am folosit la nimic, era in masina de ani de zile, uitat pe sub unul din scaunele vechi.
Nu-l dau la Remat, chiar ca azi tre sa iau imprumut o baterie si sa fac un drum cu Dacia pana nu-mi expira ITP-ul si asigurarea, sa-i mut in loc ferit puntea lui Matli, si bara si ce dracu' m-a mai pus sa-i opresc de pe masina de piese pe care i-am dus-o la Remat.
Si tre sa ma uit cam ce mai opresc din Dacie, ma refer la chei, alte scule care mai sunt prin portbagaj. Am vazut ca se vinde un buson d-ala cromat cu 300 de lei, il dau si eu pe al meu cu 100? radmasa.gif
Markos
QUOTE(Merced @ 8 Jul 2010, 14:18)
Nu l-am folosit la nimic, era in masina de ani de zile, uitat pe sub unul din scaunele vechi.

Am īnteles, era ramas īn masina de la mineriade.
Merced
De fapt cam de la revolutie cred, mai era si o bata lunga de lemn cat toate zilele, da' aia nu stiu cand a disparut. sad.gif
corbex
La ultima bataie?
Merced
Nu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.