Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare parbriz
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
83_vly
Salut!Am deschis acest topic pentru ca nu am gasit nimic ce ar putea sa ma ajute.Stie cineva cum se schimba un parbriz la solenza?Ma intereseaza practic pas cu pas cum se face.Nu am incredere in mecanici,si nu as vrea sa ma trezesc cu apa in masina.Am mai avut o astfel de experienta.Va multumesc!
Fancyman
Stii cum e vorba : "teoria ca teoria da' practica ne omoara !" . Te sfatuiesc sa te duci la un atelier specializat. De dat jos e usor dar cel mai greu e de bagat la loc in cheder - atunci ai toate sansele sa-l spargi. La atelier lucreaza doi tipi la manevra asta. Iti spun pt ca si eu am preferat sa dau 20 roni decat sa ma complic.

A, si cu apa in masina :iei un tub de silicon negru si rezolvi problema 100%
Ionel 1966
Am si eu o intrebare. Unde se pune silicon mai exact? Am pus in partea de jos a parbrizului intre acesta si cheder dar tot am apa in masina. Multumesc.
Janel
Silicon se pune doar pe pe interiorul chederului fara partea de sus;cel putin asa pun in service. Bafta!
benkenobi
QUOTE(Janel @ 31 Dec 2008, 11:19)
Silicon se pune doar pe pe interiorul chederului fara partea de sus;cel putin asa pun in service. Bafta!
*




te contrazic. aia au pus asa pentru ca doreau sa fcaa economie. mie mi-au pus silicon de jur imprejur si intre parbriz si cheder si intre cheder si caroserie.
la recomandarea directorului lor, fireste. wink.gif
on topic-parbrizul nu se poate monta de unul singur pentru ca trebuie o persoana pe afara care sa apsese pe el si una in masina care sa traga sforile ( atele care se baga in cheder pentru a-l trece peste "buza de tabla a caroseriei).
spor la treaba
ramsen
pentru 83_vly... am un prieten care monteaza parbrize si lunete super bine. acum 1 saptamina mi-a montat si mie luneta,nu am pus luneta inca cu acel silicon dar urmeaza sa cumpar un tub sa fiu sigur ca nu mai intra apa
daca te intereseaza ma contactezi
reddacy
asa am pus si eu ....si intre cheder-caroserie si intre cheder-parbriz....am pus transparent[ma grabeam ca urmau cateva zile de averse tongue.gif ..],scrie pe el ca rezista de la -30 la 100 C.....

sa puneti uniform peste tot fara sa va zgarciti.....veti fi uimiti cum se strecoara apa.... smile.gif ..

la multi ani!
birkof
ramses, si prietenul asta al tau de unde e? tot din pitesti? smile.gif
ramsen
da,de ce te intereseaza cumva?
pascuta daniel
si eu am avut probl. cu apa.Cand mi-am schimbat parbr. am schimbat si chederul,dar credeam ca n-o sa mai probl cu apa.Surpriza:la prima ploaie era plin de apa.M-am dus inapoi mi-au pus silicon pe ambele parti si de atunci nu mai am probleme .ATENTIE :daca aveti probl cu apa nu amanati ,se scurge la circuitele electrice si pagubele pot fi mult mai mari rolleyes.gif
maky
Salutare!

Azi cand am coborat o bordura am observat o fisura blink.gif de aproximativ 10cm pe partea soferului, care pleca din coltul parbrizului in sus.

Intrebarea mea este ce marca se gaseste pe piata si care este mai buna?

Pentru Ramsen: poti sa-mi dai cateva indicatii unde se monteaza in Pitesti parbrize?

Mersi
sabinmq
Salut
Pt 83_vly am ceva care poate ajuta la montarea parbrizului la pagina 59 dar pozele nu sunt prea clare. Eu cand am schimbat parbrizul asa au procedat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.