Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: JANTE ALIAJ-CE RECOMANDATI?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
ALO 30
Vreau sa imi schimb jantele de tabla de pe o Solenza Comfort 2004 culoare auto gri metal ,cu unele de aliaj ...Ce recomandati? smile.gif
ramsen
eu ti-as recomanda niste jante frumoase smile.gif))care sa iti placa tie.acum te gindesti si la pretul lor si la cit de bune sint,dar atentie sa le iei din magazin si sa primesti omologare pe ele si bineinteles garantie.eu pe SLZ clima am jante KORMETAL si sint mai late decit originalele cu 3 cm.bafta la alegere

2 Jan 2009, 18:38:
daca te intereseaza imi poti trimite un e-mail pe nissan_nav74@yahoo.com
andr3y_yoo
QUOTE(ramsen @ 2 Jan 2009, 18:33)
eu ti-as recomanda niste jante frumoase smile.gif))care sa iti placa tie.acum te gindesti si la pretul lor si la cit de bune sint,dar atentie sa le iei din magazin si sa primesti omologare pe ele si bineinteles garantie.eu pe SLZ clima am jante KORMETAL si sint mai late decit originalele cu 3 cm.bafta la alegere

<span class='edit'>2 Jan 2009, 18:38:</span>
daca te intereseaza imi poti trimite un e-mail pe nissan_nav74@yahoo.com
*


off:l-ai lamurit tun in prima parte
QUOTE
eu ti-as recomanda niste jante frumoase smile.gif))care sa iti placa tie.acum te gindesti si la pretul lor si la cit de bune sint,dar atentie sa le iei din magazin si sa primesti omologare pe ele si bineinteles garantie
radmasa.gif
onnnnn:dute in targ si alege un model wink.gif
da si kormetal sunt frumoase sau BBS tongue.gif si alea KM...
abc
du-te la un dealer dacia si cauta jantele de pe scala din cate stiu eu sunt vreo 240 lei/buc ...si dau si bine pe masina ..wink.gif) sau la demebrari de la un renault clio symbol II sunt identice
ALO 30
biggrin.gif revin cu niste imagini de jante...KORMETAL mi se par cele mai misto,plus ca au si o super promotie pe un site smile.gif
andr3y_yoo
QUOTE(abc @ 2 Jan 2009, 19:29)
du-te la un dealer dacia si cauta jantele de pe scala din cate stiu eu sunt vreo 240 lei/buc ...si dau si bine pe masina ..wink.gif) sau la demebrari de la un renault clio symbol II sunt identice
*



omu vrea jante aliaj calumea man nu de scala dry.gif
QUOTE(ALO 30 @ 2 Jan 2009, 20:11)
biggrin.gif revin cu niste imagini de jante...KORMETAL mi se par cele mai misto,plus ca au si o super promotie pe un site smile.gif
*


sunt mort dupa aia ultima
am mai vazut pe un logan!!!!!arata minunat
cred ca m-am indragostit wub.gif
slider2
nu-ti lua jante originale, nu arata rau pe masina, dar se poate si mai bine. tine cont ca va trebui sa iti iei si alte anvelope (jantele de aliaj de pe solenza sunt pe 14), bine asta daca nu vrei sa pui jante de aliaj pe 13, ceea ce nu prea se merita parerea mea. daca tot pui, macar pune pe 14.
eventual daca pui pe 13, nu da banii pe unele noi, cauta la dezmembrari jante aliaj de supernova, au aceleasi dimensiuni ca si cele de tabla de solenza, si arata si bine pe masina. cred ca le iei cu 500 ron lejer.
eu iti recomand pe 14, eventual daca nu ti-e asa frica de organul dotat cu sapca si pulan, pune si alte marimi de anvelope, cel putin 175, daca nu 185. o sa aiba si aspect, si iti mai da si un plus de stabilitate, iar atata timp cat nu schimbi diametrul rotii foarte mult, consumul nu va creste.
legat de model, aici fiecare om are gusturile sale, eu de exemplu daca as avea masina deschisa la culoare, as pune niste jante mai inchise la culoare, chiar negre, si viceversa. pe albastru, rosu, gri grafit, merg niste jante albe. tu ai gri metalizat, aici merg cele nichelate sau un pic mai inchise la culoare (parerea mea).
andr3y_yoo
QUOTE(slider2 @ 2 Jan 2009, 21:33)
nu-ti lua jante originale, nu arata rau pe masina, dar se poate si mai bine. tine cont ca va trebui sa iti iei si alte anvelope (jantele de aliaj de pe solenza sunt pe 14), bine asta daca nu vrei sa pui jante de aliaj pe 13, ceea ce nu prea se merita parerea mea. daca tot pui, macar pune pe 14.
eventual daca pui pe 13, nu da banii pe unele noi, cauta la dezmembrari jante aliaj de supernova, au aceleasi dimensiuni ca si cele de tabla de solenza, si arata si bine pe masina. cred ca le iei cu 500 ron lejer.
eu iti recomand pe 14, eventual daca nu ti-e asa frica de organul dotat cu sapca si pulan, pune si alte marimi de anvelope, cel putin 175, daca nu 185. o sa aiba si aspect, si iti mai da si un plus de stabilitate, iar atata timp cat nu schimbi diametrul rotii foarte mult, consumul nu va creste.
legat de model, aici fiecare om are gusturile sale, eu de exemplu daca as avea masina deschisa la culoare, as pune niste jante mai inchise la culoare, chiar negre, si viceversa. pe albastru, rosu, gri grafit, merg niste jante albe. tu ai gri metalizat, aici merg cele nichelate sau un pic mai inchise la culoare (parerea mea).
*


asa zic si yo daca tot bagi bani in jante macar iale pe 14 si gume 185
arata "smek" cool.gif
cum vrei ! e total alegerea ta
ALO 30
big_wheel.gif ...O sa aleg pe 13 pt ca nu am servo si vreau sa fie cat mai usoare...e clar ca merg cele nichelate sau cele cu insertii negre la culoarea masinii...cat de curand revin cu poze auto sa vedeti o tunareala facuta doar cu propria mana smile.gif
andr3y_yoo
QUOTE(ALO 30 @ 2 Jan 2009, 22:07)
facuta doar cu propria mana smile.gif
*


ai doar o mana?? ohmy.gif (glumesc)

asteptam pozeee
romanvs
Jante gasesti tot felul de modele tu alegi ce iti place.Traiasca internetul! wink.gif
Referitor la dimensiuni eu iti recomand de 14 desi te va costa investitia mai mult(jante +pneuri),dar au mai multe avantaje.
Cand iti cumperi vezi sa aiba si inele de ghidare ,ca altfel o sa iti trepideze volanul pe la 110km/h si o sa ai probleme la directie cu timpul.
ALO 30
Deci imi trebuie inele de ghidare ...ok...imi mai trebuie si distantiere? huh.gif
cristio_79
Distantiere, nu.
Cauta sa le iei cu prezoanele originale. Trebuie sa se potriveasca perfect conul prezoanelor cu conul din janta. Prezoanele de la jantele de tabla nu prea se pot pune pe jantele de aliaj.
Jantele sa fie de maxim 6 toli (inch) latime. Cele originale sunt de 5,5 toli.
Inelele de centrare trebuie sa intre perfect pe butucul rotilor. Le probezi inainte sa vezi cum intra. Diametrul lor interior trebuie sa fie exact cat diametrul exterior al butucului, adica 57 mm. Daca diametrul interior al inelelor este mai mare, trebuie sa faci niste inele suplimentare sau alte inele.
Daca iei jante originale de Supernova sau de Solenza, am inteles ca acestea nu mai au inele de centrare.
Ar fi ideal sa pastrezi dimensiunile originale ale anvelopelor, adica 165/70 R14 din mai multe considerente:
- daca pui o dimensiune incepand de la 175/65 R14 si jante de 6 toli, o sa atinga pe spate cand pui greutate si pe fata la viraje maxime;
- va trebui sa faci tot felul de improvizatii care nu sunt deloc sigure pentru a nu mai atinge;
- la un control in trafic, poti ramane fara talon si vei da o amenda destul de mare. Asta ca tot s-a majorat valoarea punctului de amenda la 60 de lei.
slider2
distantiere iti trebuiesc, doar daca vrei tu sa latesti encartamentul, ceea ce nu te sfatuiesc.
inele de ghidare ti-a explicat cristio mai sus.
poti pune alte dimensiunii la anvelope, adica mai late 175, 185, cu conditia sa pastrezi acelasi diametru ca cele initiale. pe 175 sigur nu iti vor atinge nicaieri, cu 185 e posibil. vezi ca mai exista un topic legat de jante, iti va fi de ajutor. de asemenea schimbi dimensiunea anvelopelor daca te tine, ti-am spus asta si mai sus. se intampla destul de rar sa se ia garcea de tine legat de jante - anvelope, dar nu e imposibil. daca nu se vede cu ochiul liber o foarte mare diferenta la dimensiuni, nu o sa ai probleme. vezi ca sunt useri care au jante pe 15 pe solenza si pana acum nu i-am auzit sa se vaite de amenzi.
eu iti recomand in continuare jante pe 14, sau daca vrei pe 13 cele de supernova la sh.
cristio_79
Esti absolut sigur ca nu ating pe nicaieri?
Eu am anvelope de 175/65 R14 si jante de 6 latime si ating toate. Cele din fata ating in carenajele de plastic din fata rotilor la viraje maxime, iar cele din spate ating in marginea de tabla de la coltul barei, acolo unde bara se prinde de caroserie. Ating daca am pasageri pe bancheta sau greutate in portbagaj.
Nu am dorit sa umblu cu improvizatii gen distantiere, flanse si alte chestii.
Din aceasta cauza doresc sa imi cumpar anul acesta anvelope cu dimensiunile prescrise de constructor.
slider2
cristio eu am spus sa pastrezi diametrul, 175/65/r14 este mai inalta ca 165/65/r14, pt ca 65% din 175 este mai mare ca 65% din 165. ca sa nu iti atinga iti trebuiau anvelope cu talon mai mic, 175/60 sau chiar 175/55. acelasi lucru si pentru 185
romanvs
1.Dimensiunile legale(din talon) sunt 165/70 r13 si 165/65 r14.
2.Nu este obligatoriu sa atinga pe undeva ,eu am 175/65 r 14 si nu ating nicaieri,depinde de jante.
3.Cu alte dimensiuni decat cele din talon poti avea probleme cu legea.
4.Eu mi-am facut inele de ghidare ,dar cam tarziu,pt ca nu am stiut si tot echilibram rotile,urmarea...,am schimbat caseta de directie. mad.gif .
curentat
eu am pe solenza pe r15 195 50 smile.gif
cristio_79
QUOTE(slider2 @ 3 Jan 2009, 17:42)
cristio eu am spus sa pastrezi diametrul, 175/65/r14 este mai inalta ca 165/65/r14, pt ca 65% din 175 este mai mare ca 65% din 165. ca sa nu iti atinga iti trebuiau anvelope cu talon mai mic, 175/60 sau chiar 175/55. acelasi lucru si pentru 185
*


Daca spuneai de la bun inceput de diametrul total al rotii, era altceva. Din ce ai scris tu, eu am inteles ca ar trebui sa pastreze diametrul jantei, de aceea am scris ca vor atinge.
Calculele acelea stiu si eu sa le fac.
In cazul meu, jantele sunt de 6 latime, iar ET-ul este pana in 40 (nu mai stiu exact cat este, parca 38). Anvelopele sunt de 175/65 R 14. Le-am cumparat set complet anvelope+jante, au fost pe un Clio.
slider2
scuze trebuia sa ma exprim mai clar. la clio se potrivesc mult mai multe dimensiuni de jante si anvelope, stiu ca s-au pus si de 17 pe un symbol, ceea ce pe solenza nu o sa vezi niciodata.
ALO 30
Revin in topic...o sa pun jante de 5,5x13 pt ca vreau sa fie cat mai usoare...stiu ca pierd la design dar e chestie de utilitate...
Intrebare - distanta intre prezoane cat e ? smile.gif
slider2
4x100 trebuie sa fie janta ca sa se potriveasca la prezoane
Nec
Eu am acum cauciucuri de iarna pe jenti de tabla de 13 si sunt 175/70/R13 si nu imi ating de loc
andr3y_yoo
QUOTE
....jenti de tabla de 13....


pai daca sunt pe 13 normal
ALO 30
Ce antifurturi recomandati? Am auzit ca de Skoda sunt bune ca si securitate
Banu1974
QUOTE(ALO 30 @ 4 Jan 2009, 22:16)
Ce antifurturi recomandati? Am auzit ca de Skoda sunt bune ca si securitate
*


de bicicleta.....doamne ce intrebari pui.... radmasa.gif
andr3y_yoo
QUOTE(B-33 -SAC @ 5 Jan 2009, 16:04)
de bicicleta
*


cele mai bune !!
recomand legarea jantei de un pom/stalp
nu ai avut de cand ai luat masina?
eu am avut dar le-am dat jos ca cine sa imi fure niste jante tabla pe 13 cu gume matador vai de capu' lor
Boris08
QUOTE(ALO 30 @ 4 Jan 2009, 22:16)
Ce antifurturi recomandati? Am auzit ca de Skoda sunt bune ca si securitate
*



Muta-te in cel mai raufamat cartier....acolo esti sigur...
Stii ca hotii nu fura langa casa.smile.gif)
Banu1974
QUOTE(Boris08 @ 5 Jan 2009, 20:01)
Muta-te in cel mai raufamat cartier....acolo esti sigur...
Stii ca hotii nu fura langa casa.smile.gif)
*


In Rahova sau Ferentari....,,prietenii stiu de ce"
andr3y_yoo
QUOTE(B-33 -SAC @ 5 Jan 2009, 21:16)
In Rahova sau Ferentari....,,prietenii stiu de ce"
*


ce baieti de treaba u vezi ca incearca sa te ajute radmasa.gif ??si tu alo ce faci nu le multumesti? tongue.gif (scuze glumeam si eu)
am eu niste antifurtuei originale de solenza din fabrica daca erai din buc ti le donam wink.gif
marius80_eugen
QUOTE(ALO 30 @ 3 Jan 2009, 20:34)
Revin in topic...o sa pun jante de 5,5x13 pt ca vreau sa fie cat mai usoare...stiu ca pierd la design dar e chestie de utilitate...
Intrebare - distanta intre prezoane cat e ? smile.gif
*



Eu prefer pe 14 decat pe 13 , iar parerea ta despre greutate si directie este GRESITA ! Singurul lucru care te-ar deranja la forta depusa la directie este LATIMEA cauciucului , iar daca iei fie pe 13 , fie pe 14 , aceeasi latime , la fel va fi la forta cu care tragi de volan . Apoi SE STIE ca volanul NU se misca PE LOC , ci deplasezi incet masina in timp ce o parchezi !
Nu e vb de pierdere de design , ci de pierdere la stabilitate / chiar si viteza/consum , depinzand f mult si de anvelopele care le vei folosi .

Vezi ca modelele tale de jante din postul de mai sus NU au nici un fel de protectie laterala , astfel incat le vei zgaria / lovi f usor . Cauta unele cu o mica buza si la janta si la cauciuc . Jantele cu mai multe spite arata mult mai bine pe un diametru mai mare decat pe unul mai mic !
benkenobi

Vezi ca modelele tale de jante din postul de mai sus NU au nici un fel de protectie laterala , astfel incat le vei zgaria / lovi f usor . Cauta unele cu o mica buza si la janta si la cauciuc .

pai de ce sa le loveasca? nu a invatat sa parcheze lateral? sau tie iti trebuie trancheti pe lateralele masinii sa poti face o parcare laterala?

8 Jan 2009, 16:41:
eu cred mai degraba ca ai ramas la fel de carcotas ca anul trecut.
in fond omul isi pune ceea ii place lui. parerile nostre nu cred ca sunt extrem de importante.
Banu1974
QUOTE(benkenobi @ 8 Jan 2009, 15:39)
Vezi ca modelele tale de jante din postul de mai sus NU au nici un fel de protectie laterala , astfel incat le vei zgaria / lovi f usor . Cauta unele cu o mica buza si la janta si la cauciuc .

pai de ce sa le loveasca? nu a invatat sa parcheze lateral? sau tie iti trebuie trancheti pe lateralele masinii sa poti face o parcare laterala?

<span class='edit'>8 Jan 2009, 16:41:</span>
eu cred mai degraba ca ai ramas la fel de carcotas ca anul trecut.
in fond omul isi pune ceea ii place lui. parerile nostre nu cred ca sunt extrem de importante.
*


mare dreptate ai omule.a ramas de anul trecut....
marius80_eugen
QUOTE(benkenobi @ 8 Jan 2009, 15:39)
pai de ce sa le loveasca? nu a invatat sa parcheze lateral? sau tie iti trebuie trancheti pe lateralele masinii sa poti face o parcare laterala?

<span class='edit'>8 Jan 2009, 16:41:</span>
eu cred mai degraba ca ai ramas la fel de carcotas ca anul trecut.
in fond omul isi pune ceea ii place lui. parerile nostre nu cred ca sunt extrem de importante.
*



Topicul este " Jante de Aliaj - Ce-mi recomandati ? " - eu mi-am spus parerea . Eu nu-l vad pe el atat de priceput ca in 3-5 ani sa nu le trozneasca , apoi el NU trebuie sa faca nici un fel de greseala , cu drumurile noastre pur si simplu jantele se troznesc , se indoaie ...
Am vazut persoane nu multi ani experienta care si-au troznit masinile pur si simplu dintr-o prostie sau neatentie , iar sa gresesti o parcare laterala sau pur si simplu , sa scapi de pe bordura , sa iei un sant si multe altele sunt greseli care se fac usor .
Apoi in Bucuresti multe din parcarile laterale se fac la limita , pentru ca multi nu se gandesc si la ceilalti si nu lasa distanta .
Am spus ca imi plac jantele , dar pur si simplu nu as vrea sa-l aud "plangand" ca nu s-a gandit de la inceput sa ia jantele cu acea margine de protectie .
Daca eu m-as gandi la asta daca as cumpara jante , lui de ce sa nu-i spun ?
neny_gty
sad.gif
andr3y_yoo
QUOTE(marius80_eugen @ 9 Jan 2009, 22:08)
Topicul este " Jante de Aliaj - Ce-mi recomandati ? " - eu mi-am spus parerea . Eu nu-l vad pe el atat de priceput ca in 3-5 ani sa nu le trozneasca , apoi el NU trebuie sa faca nici un fel de greseala , cu drumurile noastre pur si simplu jantele se troznesc , se indoaie ...
Am vazut persoane nu multi ani experienta care si-au troznit masinile pur si simplu dintr-o prostie sau neatentie , iar sa gresesti o parcare laterala sau pur si simplu , sa scapi de pe bordura , sa iei un sant si multe altele sunt greseli care se fac usor .
Apoi in Bucuresti multe din parcarile laterale se fac la limita , pentru ca multi nu se gandesc si la ceilalti si nu lasa distanta .
Am spus ca imi plac jantele , dar pur si simplu nu as vrea sa-l aud "plangand" ca nu s-a gandit de la inceput sa ia jantele cu acea margine de protectie .
Daca eu m-as gandi la asta daca as cumpara jante , lui de ce sa nu-i spun ?
*


greu de spus dar ... ai dreptate sad.gif
hai mariuse ti-ai mai revenit tongue.gif
Banu1974
QUOTE(andr3y_yoo @ 10 Jan 2009, 10:20)
greu de spus dar ... ai dreptate sad.gif
hai mariuse ti-ai mai revenit tongue.gif
*


Eeeei,mare grija!se deoache,si iar ne face ,,probleme"... radmasa.gif .bafta all
benkenobi
eu am jantele de 4 ani si nu le-am lovit. se pare ca sunt norocos, asa-i?
de ce sa scapi de pe bordura? nu ai invatat sa stapanesti masina? dara daca bordura aia era marginea prapastiei sau marginea bacului, tot asa gandeai?
referitor la gropile din bucuresti sau de pe drumurile patriei- cine te pune sa dai in ele ca nebunu'? nu poti sa reduci putin viteza? si apoi nu s-au inventat masini de indreptat jante de aliaj?
sau noua ne-ar trebui jante din otel manganos( otel utilizat la senilele de tancuri) sau otel v ( utilizat la bandourile rotilor de tramvai)?
daca omului ii plac jantele KM isi cumpara jante KM indiferent de opiniile noastre.
intrebarile astea ( ce jante v-ar place) sunt hilare. ca si cum as intreba ce masina va place fratilor ca as vrea sa-mi cumpar una? si ce culoare preferati?
omul putea cel mult sa intrebe - fratilor ce marci de jante imi recomndati si ce furnizori cunosteti cu preturi mai de doamne -ajuta?
ramsen
post-336-1110552475.gif bravo si ma worship.gif worship.gif worship.gif in fatza ta domnule benkenobi
caesar_80
jante pe 13?
unde as putea gasi ceva bun la pret?
Banu1974
QUOTE(caesar_80 @ 2 Feb 2009, 21:09)
jante pe 13?
unde as putea gasi ceva bun la pret?
*


spune si tu,ce anume doresti?de aliaj,de tabla?
daca de aliaj,de ce nu pe 14?
slider2
google.gif
cam toate firmele de jante/cauciuri au site-uri.
Onyx
am fost eu saptamana trecuta pe bulevardul Basarabia nr36 (langa fostu stadion 23august)
ce a pus ALO 30 la postul 5. alea le au si ei acolo.
pretul pentru jante noi :
-13" 1703on
-14" 210ron
preturile minime. sunt si mai scumpe in functie de model. eu zic ca merita tinand cont ca sunt noi.
andr3y_yoo
QUOTE(Onyx @ 2 Feb 2009, 23:51)
am fost eu saptamana trecuta pe bulevardul Basarabia nr36 (langa fostu stadion 23august)
ce a pus ALO 30 la postul 5. alea le au si ei acolo.
pretul pentru jante noi :
-13" 1703on
-14"  210ron
preturile minime. sunt si mai scumpe  in functie de model. eu zic ca merita tinand cont ca sunt noi.
*


binisor....nu pre ii inteleg pe astia care isi iau jante pe 13....poate ma dumiriti si pe mine mellow.gif
Onyx
eu vreau sa sun maine la magazin sa vad dak au pe stock.
cu 130ron cauciuc pe 185/55R14 si sa-mi iau si jante pe 14" ...janta de cat ar trebui 6J la 185 latimea??
catalin06
Da . La 185 latime trebuie 6J , dar nu neaparat . Merge si 5.5J . Era o Solenza pe forum cu cauciucuri 185 / 60 R13 pe jante cu 5.5J .
Onyx
dar pe 6j pot pune mai putin de 185? :-S
daca nu gasesc la un pret acceptabil pe 185 nu stiu ce sa fac. Am sunat si nu aveau pe stock :-L. Si jantele ale KM mi se pare ca au 6j latimea.
catalin06
Banuiesc ca se pot pune , dar eu nu as face asa ceva . Eu vad cum stau cauciucurile mele 185/55 R14 pe 6J si nu as pune cauciucuri de 175 . De 165 nici nu mai vorbesc !!

Am vrut sa pun poze , dar nu merge . O zi merge , o zi nu merge ...
slider2
cautati pe google calculator dimensiuni anvelope si aflati de acolo toate datele necesare, inclusiv j-ul.
cristio_79
J-ul nu este nici pe departe o dimensiune, asa cum cred cei mai multi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.