Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme stop pe frana!
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
andila
Salutare!! imi puteti spune va rog din ce cauza nu mi se mai aprinde nci un stop pe frana? pozitiile imi merg dar stopul nu. nici macar cel de pe luneta nu se mai aprinde. posibil siguranta, sau altceva? multumesc!!
augustin87r
Eu cred ca siguranta e.....Sau ti s-au ars toate becurile. Eu dupa un drum am gasit 2 arse (dreapta si lampa din luneta)
andila
e siguranta separata fata de pozitii? asa m-am gandit si eu pt. ca mi s-a parut f ciudat sa nu mai mearga nici macar unul din 3 de odata!!
benkenobi
QUOTE(andila @ 2 Jan 2009, 20:02)
Salutare!! imi puteti spune va rog din ce cauza nu mi se mai aprinde nci un stop pe frana? pozitiile imi merg dar stopul nu. nici macar cel de pe luneta nu se mai aprinde. posibil siguranta, sau altceva? multumesc!!
*




ar fi bine sa verifici contactul de la pedala de frana. de multe ori se defecteaza si nu permite inchiderea circuitului fapt pentru care becurile de pe farana nu se mai aprind.
spor la treaba
andila
imi spui te rog cum sa verific acest contact de la pedala de frana? mersi!!
andr3y_yoo
QUOTE(benkenobi @ 2 Jan 2009, 19:18)
ar fi bine sa verifici contactul de la pedala de frana. de multe ori se defecteaza si nu permite inchiderea circuitului fapt pentru care becurile de pe farana nu se mai aprind.
spor la treaba
*


hey asta vroiam si eu sa spun mad.gif
asa am patit si eu acu 1 an ... si tot asa ce are ce are? m-am uitat la sigurante la becuri si dupa aia mi-am dat seama ca poate fi contactul de pe frana,si ala era.... radmasa.gif


uitate ca deasupra la frana (de picior) este o mufa mica,aia o scoti de acolo si vezi daca e oxidata (daca e o smirgheluiesti umpic) si dupa aia o pui la loc
andila
multumesc pt raspunsuri!! o sa verific maine care e problema!!!
benkenobi
eventual putin spary de contacte.
spor la treaba.
andr3y_yoo
QUOTE(benkenobi @ 2 Jan 2009, 19:27)
eventual putin spary de contacte.
spor la treaba.
*


daca are icon_mrgreen.gif
spor
andila
biggrin.gif biggrin.gif n prea am!!! si maine cred ca nici nu gasesc magazin de piese auto deschis. o sa incherc cu un jmirghel fin sa vad daca reusesc!!
andr3y_yoo
cred ca gasesti
esti din buc?
andila
momentan nu ! maine plec spre buc. dar tre sa rezolv problema pana plec! biggrin.gif

2 Jan 2009, 20:12:
dar acea mufa de deasupra pedalei de frana care e ma exact? ca din cate stiu eu sunt 2 mufe mici acolo?
benkenobi
QUOTE(andila @ 2 Jan 2009, 20:44)
momentan nu ! maine plec spre buc. dar tre sa rezolv problema pana plec! biggrin.gif

<span class='edit'>2 Jan 2009, 20:12:</span>
dar acea mufa de deasupra pedalei de frana care e ma exact? ca din cate stiu eu sunt 2 mufe mici acolo?
*


este un microcontact chiar sub pedala e farna. cand apesi frana acesta calca pe microintrerupator si inchide circuitul electric. nu poti sa nu o vezi sau s-o incurci cu altceva.
ZLATE58
deasupra pedalei de frina este un microcontact in care intra doi papuci auto de culoare alba poti face un strap peste cele doua fire si daca se aprind becurile atunci cu siguranta este contactul de la frina .se schimba destul de usor. se desurubeaza pina iese de acolo si se pune unul de dacia 1300 sint la fel
Nec
iliecocu:ai uitat sa ii zici sa il si regleze
andila
multumesc pt sfaturi! am rezolvat. biggrin.gif era acel microcontact de la pedala de frana! l-am schimbat si s-a rezolvat treaba.
ZLATE58
si uite asa ne facem toti electricieni auto.
brici_85
Am si eu problema cu acel microcontact, numai ca eu am schimbat vreo 4 pana acum si niciunul nu m-a tinut mai mult de 2 saptamani. Credeti ca ar putea sa mai fie si alta problema de se strica asa de repede sau pur si simplu sunt prost fabricate acele contacte?
canea_dragos
in afara de defect de fabricatie(adica sunt foarte proaste) nu ar fi

incearca sa-l insurubezi atat cat e necesar..la cea mai mica atingere a pedalei de frana se se apinda stopurile

cauta sa iei unul original...e 5 lei la magazin DACIA
brici_85
M-am interesat de unul original... insa Dacia nu fabrica asa ceva (sau cel putin asa mi s-a spus la magazinele pe unde am intrebat).
De insurubat am incercat toate variantele... dar se strica. Deja nu mai stiu ce sa mai fac, chiar astazi de dimineata m-a lasat iar.
Mario2114
eu am schimbat vreo 5-6 in 3 luni!!!!nu sunt bune de nimic cele de pe piata!!cumpara original,eu am cumparat de la CICLOP din Timisoara!!!mi-a zis persoana de acolo ca toate ar trebui sa aiba serie si sa specifice clar pe ele 12V
canea_dragos
nu e adevarat...DACIA fabrica acel contac de frana...du-te doar la magazine DACIA si o sa gasesti...poate ca nu au aia de la magazinul DACIA la care ai fost tu pe stoc...eu acum 2 luni mi-am cumparat...am luat 2 stiind cat de bune sunt...dar surpriza...merge foarte bine primul de la ei..al doilea e in torpedo de rezerva
brici_85
Eu tot o sa incerc... Sper sa gasesc pana la urma unul ca sa nu se strice asa repede. Si poate ca daca gasesc unul facut de Dacia o sa iau 2 sau 3, ca nu poti sa stii cand ai nevoie radmasa.gif

10 Dec 2009, 17:46:
Merci mult de informatii...
aditã
ia lamuriti+ma cu infiletatul!eu am logan dar cred ca e acelasi drac!
problema mea e ca doar pe la jumatea pedalei se aprind stopurile!
am incercat asta cu infiletatul dar din pacate are doar o pozitie!
deci?
canea_dragos
tocmai...ca daca se aprinde pe la jumatatea pedalei mai trebuie DESFILETAT si nu INFILETAT...e cam la fel ca la solenza contactul..difera putin(adica nu se potriveste cel de solenza la logan)
aditã
da dar daca mai desfiletez iese afara!nu pot nici infileta nici desfileta! infiletez o data si gata....altceva nu mai imi permite! sad.gif
livcro
Știți cumva ce amperaj are siguranta ptt stopuri frânã... Are 20 A cea de pe mașinã. Mi se pare prea mare
bion
Pe capac nu scrie?
Agrig
Daca are cirlig de remorcare probabil atita si trebuie.
bion
Cine pm pune remorca la slz
psychoo
Daca vrei sa mergi cu spatele si nu mai merge treapta R a cutiei de viteze, doar cu remorca reusesti
Agrig
Eu am avut si merea foarte bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.