Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimb bucșe bara antiruliu SZ/DSN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
bursuck
Nu vroiam să încarc forumul cu un topic nou, dar... m-am învârtit de o zi liberă, un set de bucși bară antiruliu și mă mănâncă suficient de mult undeva ca să mă încumet să le schimb singur. (Am și un garaj încălzit dry.gif ).
Deci, pentru cei care au făcut-o, îmi voi blestema cumva zilele sau e o chestie de rutină ? Ceva sugestii, sfaturi, moduri de "operare" ?

Dacă mă sfătuiți să merg la service, înseamnă că n-ați fost la service-urile din Vâlcea, unde, pentru o chestie minoră ca asta, poți să pierzi 2-3 ore mad.gif .

Pt. moderatori: Dacă mai exista un topic cu tema asta (eu am căutat, dar n-am găsit) dați-mi linku` și apoi ștergeți fără milă !
asarban
Ciocan
Ranga MARE
Chei potrivite (cred ca 19)
Inca un individ
2 cricuri sau 1 rampa mobila.
1 Bucata cauciuc panzat (de ala de care se baga la sina de tramvai)
(nu ai de unde sa faci rost? te prezinti cu 1 sticla de vodca la orice depou RATB si dai lu nenea paznicu in schimbul a 1,5-2m de chestie d'aia)
Ideea e sa bandijonezi bara stabilizatoare cu chestie d'aia inainte sa pui bucsele.
DAR!
Recomand sa te duci frumusel la un service, te costa 200k manopera si nici nu te strofoci..
Marius
Daca totusi insisti, afla cum a procedat baiatu:...

Se scoate una bucata roata (se poate folosi si cricul din dotare)...
Se desface surubul ce sustine clema ce trece peste respectiva bucsa...
(nu cred ca trebuie cheie mai mare de 17, nu mai tin minte exact)
Cu ajutorul unui levier se apasa pe bara stabilizatoare in asa fel incat sa permita scoaterea bucsei...
(daca mai ai un cric prin apropiere foloseste-l cu incredere pozitionandu-l sub bascula)
Daca vrei sa mai pui alte cauciucuri intre bucsile noi si bara, n-ai decat...
Le intepenesti pe cele proaspete...
Montezi la loc clema aia ce fixeaza bara de bascula...
Strangi surubul la loc...
Nu cred sa-ti ia mai mult de 20 de minute.

Cred ca pusul rotii la loc si scoaterea cricului se subantelege.

Eu unul asa am procedat si m-au tinut 13k km; ce-i drept trebuie sa le schimb iar.
bursuck
Mulțumesc pt. sugestii.
Le voi pune în practică. (Sper să nu apelez totuși la ciocan smile.gif )
BBC
Nu e nevoie sa demontezi roata, nu ai nevoie de leviere/cricuri/etc.
Se demonteaza surubile care tin clemele (surub de 8 cu cap hexagonal de 13) (atat in stanga cat si in dreapta).
Mai departe e simplu.
asarban
Si cum incapi ma sub masina?
Tre sa o salti cumva!
costi
mai sint si oameni micuti pe lumea asta smile.gif
asarban
Dar de oameni PLATI nu am auzit inca!
klaus
Nu-i timpul peirdut...
BBC
Niciodata sa nu lucrati numai cu masina pe cric, fara sa fie masina asigurata.

Cand schimb bucsile urc masina pe o rampa facuta de mine.
Lucian123
QUOTE(asarban @ 9 Feb 2005, 13:51)
te prezinti cu 1 sticla de vodca la orice depou RATB si dai lu nenea paznicu in schimbul a 1,5-2m de chestie d'aia)
*




In RM. Valcea stiu ca nu exista RATB. biggrin.gif
costi
QUOTE(BBC @ 9 Feb 2005, 15:02)
Niciodata sa nu lucrati numai cu masina pe cric, fara sa fie masina asigurata.
*



Eu am CASCO. E bine ?
A si am si eu asigurare de viata !


AIX
In cazul asta poti sa folosesti linistit si un cric de Logan..
Mad MAX
cine ma ajuta si pe mine cu niste cauciuc panzat din ala? cred ca o sa ajung saptamana asta in buc. Poate imi face si mie rost de asa ceva si cand vin la intalnirea daciaclub sa ne vedem.
Mad MAX
nimeni nu se ofera ca maine ajung in bucuresti?
Mad MAX
cu ce pot inlocui cauciucul ala panzat in cazul in care nu am facut rost de asa ceva? se poate folosi banda izoliera din aceea panzata in mai multe straturi?
valioglu
QUOTE(Mad MAX @ 11 Mar 2005, 15:12)
cu ce pot inlocui cauciucul ala panzat in cazul in care nu am facut rost de asa ceva? se poate folosi banda izoliera din aceea panzata in mai multe straturi?
*


Cu bucsile ei originale, sau de rn 18 sau de Clio.
Cred ca nu e bine cu banda izolatoare deoarece bara stabilizatoare trebuie sa alunece putin inauntru. De aceea se pune vaselina in interiorul bucsilor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.