Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reconstatare accident
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Service autorizat Dacia
Andrei_M
Sal,

Acum 3 saptamani m-a pupat usor o soferita in spate. Am spoilerul zgariat si trebuie schimbat, cate ceva tabla de intreptat la panou si podea spate si de verificat atent ansamblul de esapament.

Soferita are RCA la Astra. M-am dus atunci la constatare si in 20 min am terminat treaba. Mi s-a facut o lista cu defectiunile si reparatiile necesare, iar agentul constatator mi-a dat o lista cu serviceuri din Bucuresti la care imi recomanda sa merg deoarece fac plata mai repede cu ASTRA. Acestea sunt:
*DOUBLE "G" SERVICE
*SC AUTO MITCONY COM SRL
*RRR AUTOSHOP
*BORDER INTERNATIONAL

Cunoasteti aceste serviceuri ? Imi recomandati vrenul dintre ele fiind cu mecanici mai seriosi, sau din contra, sa ma sfatuiti sa ma feresc de vreunul. Cand ma duc acolo si se facea acea reconstatare cum se procedeaza ? dureaza mult ? Mi se pare ca si bara de protectie are probleme, cam joaca iar innainte era fixa. Cum trebuie procedata acolo.

Mersi de ajutor.
fnp
Eu am acum masina la Double G (Bucuresti, Spataru Preda) trimis de OTP Garancia. Am fost saptamana trecuta sa o vada si le-am lasat actele ca sa comande piesele, mi-au zis ca reparatia dureaza 2 zile. Am dus-o luni, saptamana asta si inca nu este gata, mai trebuie sa sun maine dupa amiaza. Am cam aceleasi avarii ca si tine. Pe bonul de la asigurare mi-a trecut doar spoilerul si la restul verificare in service. O sa-ti zic impresii cand o iau. Partea buna este cu decontarea directa.
murfi
ce se intampla cu garantia daca repari masina in afara retelei de service-uri Dacia-Renault?
vijelie
Dispare. smile.gif
fnp
Serios? Se topeste? Am avut aripa dreapta fata inlocuita pe casco la 2 luni de la cumpararea masinii. Evident lucrarea intr-un service "neautorizat". Atat timp cat nu ai interventii vizibile la partea mecanica poti sa o repari la ce service vrei.

Vineri am luat masina in sfarsit de la Double G. Reparatia a fost facuta de mantuiala. Pe partea dreapta distanta dintre bara si "aripa spate" (nu stiu denumirea exacta) este mai mare decat pe stanga; panoul spate este in continuare stramb, chederul usilor spate sta indoit in jos; la prinderea de dedesubt a barii de plastic de armatura de metal pe partea dreapta se vede muchia de la armatura. Si toata reparatia asta meseriasa a durat de luni ora 09:00 pana vineri la pranz, in conditiile in care am fost cu o saptamana inainte si le-am lasat actele ca sa deschida dosarul si sa comande bara. Poze din pacate nu am, am incercat cu telefonul dar nu a iesit mare lucru datorita luminii slabe iar mai tarziu a inceput ploaia si s-a murdarit masina.

Am ales sa ma duc la Double G fiindca aveau decontare directa cu OTP-ul si nu mai trebuia sa umblu dupa inspector pentru reconstatare la armatura metalica. Se pare ca ca nu a fost cea mai buna decizie. In concluzie feriti-va de Double G.
Smiley
garantia nu se refera doar la partea mecanica. include si vopseaua, table etc. ce crezi, la reperul inlocuit mai ai garantie impotriva coroziunii?
adi_ar
Se muta la Service Autorizate Dacia deoarece discutia nu are legatura cu Asigurarile.
fnp
FERITI-VA DE DOUBLE G - Bucuresti - Str. Spatarul Preda

Niste poze cu bara mea dupa prima spalare:

<span class='edit'>26 Jan 2009, 10:27:</span>


27 Jan 2009, 09:40:
In urma unui mail (cu pozele atasate) trimis inspectorului de la OTP care s-a ocupat de dosar am fost sunat de cei de la Double G si o sa ma duc saptamana viitoare pt. revopsire, cu promisiunea lor ca intr-o zi este gata.
fnp
Am fost ieri si mi-au revopsit bara. Acum sa vad dupa prima spalare....
Kojak
Am si eu o problema asemanatoare. mad.gif

La fel a inceput sa se cojeasca si la mine dupa ultima spalare spoileru' spate.
Mentionez ca mi-a fost inlocuita + vopsita bara spate anul trecut, la sfarsitul lui mai, la Nesty service.

Dupa 8-9 luni gasesc ca NU este normal sa inceapa sa se curete vopseaua de pe un element nou vopsit si neatins in intervalul asta! excl.gif

Ce pot face? Stie cineva daca mai pot merge peste ei solicitandu-le revopsirea spoilerului invocand garantia lucrarii (nu stiu daca este 6 sau 12luni)
Andrei_M
Sal,

Revin cu detalii. Dupa mai multe telefoane pe la ASTRA si pe la serviceuri am aflat ca ASTRA are decontare directa si cu Auto Cobalcescu. Au rezolvat treaba foarte repede si foarte bine si sunt service autorizat DACIA.
Cred ca agentul de constatare nu mi-a spus de ei deoarece erau mai scumpi si astfel a platit ASTRA mai mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.