Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: VDO Dayton PN6000
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
Mihai60
Am avut destule GPS-uri deci pot sa-mi dau seama cat de cat functionalitatea lor.
Asus 636N, Mio 169, Mio C720B, Marbella M7110.
Acum am un VDO Dayton PN6000.
Primul criteriu pentru a cumpara acest produs a fost proba facuta la masina Scenic II ( parbriz ). Fiind atermic si cu tenta am vrut neaparat sa-l probez inainte. M-am pacalit o data si bine !!!
Acest lucru a fost posibil in Austria primind informatia de la vanzator ca daca nu sunt multumit de el pot sa-l dau inapoi si mi se returneaza banii.
Pusesem ochii pe el inca inainte de a pleca de sarbatori in Austria.
L-am gasit la Conrad.at. Este vorba despre VDO Dayton PN6000 care este produs de un puisor al Siemens-ului.
Pe langa faptul ca are diagonala de 5.6" ( la un parbriz mai mic nu mai vezi nimic pe afara ) receptia lui este impecabila. La nici un GPS pe care l-am avut nu ajungeam decat la 8 - 9 sateliti si montat destul de jos ( spre capota motorului ).
Cu acesta care este montat in dreapta oglinzii retro. am receptionat pana la 13 sateliti. Chiar daca softul nu este foarte nou - februarie 2008 in exteriorul tarii nu am avut probleme de loc. Este adevarat ca am mers doar Austria ( Viena perfecta din punct de vedere informatii strazi ), Ungaria si Romania. Intrand in RO vedeam doar soseaua ( drumul ) spre Bucuresti. Stanga sau dreapta nici un drum.
Ca functii de care probabil nu voi avea nevoie are DVB-T, player filme, player poze, doua jocuri. Din punct de vedere BT si TMC se poate activa daca se achizitioneaza suportul ( cradle ) special. In momentul acela nu va mai fi problema nici cu alimetarea lui ( cablu separata ). Nu am pret pentru acest suportul. Hartile sunt pe SD
Device-ul este destul de mare chiar daca se spune ca este portabil. Bateria tine ( teoretic ) 4 ore pe navigatie.
Pentru unii - pretul de achizitie ar putea sa fie exagerat dar fata de ce se gaseste la noi eu zic ca este foarte bine. Pret Conrad.at 219 euro . fata de ultimul pe care l-am avut acest pret este foarte bun.
Pentru cei care cred ca nu vor receptiona semnalul prin parbiz - are mufa pentru antena externa. Doua mufe si doua antene pentru receptorul Digital.

In attach diferenta de dimensiune ( ecran ) intre Mio 169 si VDO.

Mihai
Alydor
sincer mie nu mi se pare pretul (sub 900 de ron!!!!) foarte mare. Eu am dat acu un an jumate peste 1000 de ron pe C520. Pretul este chiar foarte bun. Sa il folosesti cu placere si sa te duca pe drumuri bune.


Suma respectelor, Alydor
MirceaMM
Buna Mihai,
Am si eu un PN6000 insa de circa 1 an nu mai merge DVBT-ul.
Sunt sigur ca nu a patit nimic (cadere...).
La tine merge? Cum ma sfatuiesti sa abordez chestiunea?
Tot restul merge corect.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.