Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: salut
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
lupucipp
salut. Am si eu o super nova din 2003 (benzina si gpl), care merge destul de bine dar cre nu mai i mi da aldura .I am schimbat caloriferul ,am dat 300 lei , termostatul l am schimbat acum o luna, am aerisit-o foarte bine si tot nimic.Defapt da caldura dar foarte foarte slab , nu mai stiu ce sa ii fac.daca ma poate sfatuii cineva ar fi super.
gbl
Ai turatie la aeroterma?
lupucipp
da am turatie la aeroterma,oare sa fie termostaul chiar daca e nou ,sa nu inchida de tot si sa lase sa circule apa fara sa o incalzeasca destu?
gbl
QUOTE(lupucipp @ 11 Jan 2009, 20:42)
da am turatie la aeroterma,oare sa fie termostaul chiar daca e nou ,sa nu inchida de tot si sa lase sa circule apa fara sa o incalzeasca destu?
*



E posibil si lucrul asta,vezi cadca carcasa aerotermei nu e crapata pe undeva..poate are vreo crapatura si disipa caldura.
lupucipp
am verificat iar termostatul , inchide si deshide, poate sa imi zica cineva daca are cumva ceva robinet de caldura, pe linga butonul ala de cald si rece?nu mai stiu ce sa ii fac
danut81
Daca s-a umblat la aeroterma nu s-a prins cum trebuie cablu ce actioneaza clapeta de la aer rece-cald. Este posibil cand a prins cablul sa il fi prins pe pozitia de aer rece al clapetei iar la buton sa fie in zona rosie. Desfaci capacul de plastic din partea dreapta de la picioarele pasagerului si ai sa vezi deasupra caloriferului o parghie actionata de un cablu. Pui butonul de la caldura pe maxim(zona rosie),desfaci camasa cablului din clema(un surub si un fel de clema) si il tragi la maxim spre bord,dupa care strangi surubul si poate ai caldura.
bogdan_90
acelasi lucru am patit si eu cand aveam dsn vezi ca la picioarele pasagerului din dreapta , langa lacasul ala pe care vine aer la picioare e un fel de maneta cu o rotita , misca de ea si vezi daca baga cald aia muta din rece/cald.
Relu_GTT
Rotita e pt directionarea aerului la piciore,la parbriz cea de mai sus e pt caldura
lupucipp
am verificat si clapeta aia de la cald si rece se misca , aer rece imi da si cind dau pe cald , aerul e caldut,dar am observat ca atunci cind stau in relanti mi se raceste aerul si vine rece cind il turez motorul aerul se mai incalzeste.in sarcina aerul e caldut cind motorul nu mai e in sarcina se raceste.nimeni nu stie ce are ce sa mai fac sa o duc in FRANTA la service ca astia de la noi imi zic ca nu stiu ce are.am sa mai incerc cu clapeta.stie cineva daca este ceva robinet pt. caloriferul de caldura in afara de vlapeta de cald rece.
danut81
Nu are robinet pe nicaieri, mai insista pe clapeta. Nu este important daca se misca,important este sa etanseze foarte bine astfel incat sa nu permita aerului rece sa intre. Reglarea clapetei se face din cablu.
droopy
Aceeasi problema am avut-o , lipsa caldura, acul care indica temperatura statea sub orizontala, am schimbat 3 termostate intr-o luna(primul a fost pe nustiu ce producator, al doilea de la acelasi magazin in cutie de renault, si al treilea de la reprezantanta dacia evident in cutie de renault). Eu am avut emotii pt ca la 60 de mii nu am schimbat pompa de apa si ma temeam sa nu cumva sa se fi stricat pompa....dar am scapat usor....3 termostate ph34r.gif
lupucipp
am rezolvat problems, era garnitura de chiulasa , am schimbato si acum merge bine.am caldura :D
harry
garnitura de chiuloasa ? ... inseamna ca iti baga aer in instalatia de racire.. si atunci nu-ti mai baga caldura, pana aici e logic, dar nu-ti dadea apa pe afara ?
lupucipp
nu imi dadea apa afara ,imi scadea din borcan si o dadea pe esapament.oricum acum am caldura,dar cum e la dacie rezolvi ceva se strica altceva(rotula,rulment fata )dar rezolvam, sper sa nu se mai strice si altceva.............smile.gif)))
saftonel
cum adica o dadea pe esapament? ma lumineaza si pe mine careva?!
26-Kbe
Salut
@saftonel ia uite ce zice aici "am rezolvat problems, era garnitura de chiulasa , am schimbato si acum merge bine.am caldura biggrin.gif "......
Tonypardaf
n-are cum

26 Jan 2009, 17:00:
mama ei de meserie
lupucipp
era garnitura de chiuloasa , imi baga aer in instalatie si apa din borcan o dadea pe esapament asa zise mecanicul ,eu zic ce au zis.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.