Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Blanc Glacier
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
joey
Salutare natiune.
Scriu primele impresii dupa 1200 km. Consum mediu 10.3 litri la un regim urban-afara de 50-50.
Masina are putin peste o luna si se comporta exact cum ma asteptam. Cutia automata este excelenta pentru oras. Pilotul automat fff util pe autostrada, la fel si limitatorul de viteza prin satele lungi de campie.
Echiparea este Dynamique cu pachet suplimentar electric ce include si senzorii de parcare din fabrica. Alarma Hornet+senzor perimetru+senzor geam spart. I-am pus si aparatori de noroi (bavete) originale.
Portabagajul este suficient pentru nevoile curente.
Scuze pt stilul telegrafic dar acum timpul este limitat.
Pe curand, cu alte informatii.
Eggy
Sa o stapanesti sanatos, baga si niste poze.
Sunt curios cum este cutia automata, accelereaza bine sau este mai lenesa, ma refer aici daca te ajuta la depasiri
Wolverine
Felicitari pentru achizitie, numai drumuri intinse fara incidente.
Da poze, poze.... wink.gif
j.d
user posted image
Cypher4laguna
Felicitari pentru achizitie.
Da pozele? Cat e pozele? Dincolo era mai eftin icon_mrgreen.gif
joey
Atasez 2 foto luate cu telefonul. Restul dupa ce o spal wink.gif
einstein1984
Cutia e automata sau robotizata?
Daca e prima varianta, ti-as recomanda sa ai grija de garantia ta (revizii la dealer).
dumid
E automata la fel ca la Megane daca nu ma insel.
S-o stapanesti sanatos.!
eduardsebe
Sa o stapanesti sanatos fara incidente neplacute...mai baga poze biggrin.gif
TheGreatBabanu
cat a fost pretul final? si......BAGA POZE biggrin.gif
joey
Multumesc tuturor pentru urari.
Atasez doua poze, din pacate n-am apuc sa fac pozele imediat ce am spalat masina, asa ca s-au murdarit covorasele si exteriorul.
Am ajuns la 1400 km. Totul merge OK. La semafor acum pot pleca printre primii pentru ca o pot duce peste 3000 rotatii. E chiar amuzant sa-i privesti pe ceilalti de langa tine schimband agitati vitezele.
Consumul mediu a ajuns la 10,6 litri dar nu am un stres din acest punct de vedere.
Caut de zor huse dar pana acum n-am gasit iar 800-1000 lei pe cele originale nu voi da.
Toate bune !
micutza08
Opaaa, ce masinuta frumoasa a aparut pe aici! wub.gif Multi km fara probleme! kiss.gif
Manuel
Eu unul nu ma (mai) omor dupa huse dar daca tii neaparat, le poti configura pe www.huse.ro

Frumoasa masinuta!
bardu
Faina, faina biggrin.gif ! Trebuie sa recunosc ca la inceput mi s-a raput ciudat volanul, dar m-am zgaiat mai atent si e ok!
S-o stapanesti sanatos si fara evenimente nedorite!
hellcat
@joey: Te-ai obisnuit cu padelele?...sau inca nu le-ai folosit icon_mrgreen.gif
eduardsebe
@hellcat...te referi la pedalele de dupa volan care ajuta la schimbarea vitezelor?
TheGreatBabanu
QUOTE(joey @ 20 Jan 2009, 10:59)

Consumul mediu a ajuns la 10,6 litri dar nu am un stres din acest punct de vedere.
Caut de zor huse dar pana acum n-am gasit iar 800-1000 lei pe cele originale nu voi da.
Toate bune !
*



mie unul mi se pare cam mare consumul.
huse de calitate superioara poti gasi in Otopeni la un turc care este de treaba si nu umbla cu "fofarlica" pt ati scoate bani mai multi din buzunar.. le face la comanda si se muleaza perfect pe scaune si bancheta. zici ca sunt originale.
eu am facut la Opelul meu Vectra 2006 si juri ca sunt originale. m-au costat 700 RON,dar merita fiecare banut. daca vrei mai ieftin poti sa iti alegi alt material. adresa este http://autotex.metsoft.ro/index.html
Sunt niste profesionisti kiar daca nu au f multi angajati.
am sa pun si niste poze cu husele mele de la Vectra kiar daca e topic de Renault.
Matrialul negru este stofa iar cel din mijloc este din stofa+plus.(scuze de mizeria de pe presuri)

bardu
@tregreat... cred ca te-a taxat 700RON pt ca scria acolo GTS! Mult prea scumpe, parerea mea (mai ales ca pe bancheta din spate se vede ca s-a lucrat ochiometric )! Pretul mi se pare exagerat de mare!
Eu am unele facute la comanda, masurat totul inainte, montat gratuit si m-a costat doar 150RON. Ce e drept sunt facute intr-o localitate din Sibiu biggrin.gif !
Revin cu poze ...
TheGreatBabanu
QUOTE(bardu @ 21 Jan 2009, 10:15)
@tregreat... cred ca te-a taxat 700RON pt ca scria acolo GTS! Mult prea scumpe, parerea mea (mai ales ca pe bancheta din spate se vede ca s-a lucrat ochiometric )! Pretul mi se pare exagerat de mare!
Eu am unele facute la comanda, masurat totul inainte, montat gratuit si m-a costat doar 150RON. Ce e drept sunt facute intr-o localitate din Sibiu biggrin.gif !
Revin cu poze ...
*



Gts am decis sa scriu eu in ultimul moment. Ti se par scumpe dar afle ca materialul folosit este acelasi care este si pe masina ,doar partea din mijloc e calitativ mai buna ca e stofa cu plus. si de unde ti-ai dat tu seama ca "s-a lucrat ochiometric"? Pai cand vreodata poti sa compari materialul folosit la husele mele cu materialul folosit la husele tale de 150 ron?!?! radmasa.gif materialul meu e mai scump deoarece respecta toate normele din Germania si este tratat ignifug si impotriva transpiratiei si multe masini noi nu am calitatea materialului pe care eu l-am folosit la huse. Ai intrat si tu pe site la aia ca sa vezi sau doar ti-ai dat si tu cu parerea asa ca te plictiseai?!? ca daca intrai vedeai ca exista si materiale mai slab calitativ si automat pretul scade considerabil. si inca ceva azi iti ia masura la huse si a2a zi sunt gata , ceea ce mi se pare f rapid si asta se cam plateste ca ....vorba aia "Dai un ban dar stai in fata" .

deci hai sa nu mai facem comentarii nefondate.

si uite si alta tapiterie din celasi material de calitate la Dacia mea Sport.(400 Ron doar materialul).

21 Jan 2009, 12:56:
Anyway, scuze de off topic dar m-am enervat.


back on track: Cat a fost pretul final la masina?
consumul nu e cam mare?? sau isi mai revine dupa ceva vreme?
bardu
Ok retractez tot! Uite de ce zic ochiometric (poate sunt eu miop), fara suparare:
[attachmentid=1627494963]
Cat despre materialul ignifug, antitranspiratie samd consider ca sunt niste gogosi.
Oricum la mine in masina NU se fumeaza si husele SE SPALA macar odata la 6 luni!
Parerea mea si atat, inca odata fara suparare da?

PS. Si eu stau tot in fata ca nu pot conduce de pe bancheta din spate radmasa.gif !
Alexu7
QUOTE(TheGreatBabanu @ 21 Jan 2009, 12:49)
  Pai cand vreodata poti sa compari materialul folosit la husele mele cu materialul folosit la husele tale de 150 ron?!?! radmasa.gif   materialul meu e mai scump deoarece respecta toate normele din Germania si este tratat ignifug si impotriva transpiratiei si multe masini noi nu am calitatea materialului pe care eu l-am folosit la huse. Ai intrat si tu pe site la aia ca sa vezi sau doar ti-ai dat si tu cu parerea asa ca te plictiseai?!? ca daca intrai vedeai ca exista si materiale mai slab calitativ si automat pretul scade considerabil. si inca ceva azi iti ia masura la huse si a2a zi sunt gata , ceea ce mi se pare f rapid si asta se cam plateste ca ....vorba aia "Dai un ban dar stai in fata" .

*




genial radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
te-a prostit turcu ala ma, si niste huse din piata aratau mai bine. radmasa.gif ph34r.gif

ps: ce mangleala a avut pe el turcu radmasa.gif *
semit
pe husele alea rosii sunt niste pete de.. ?
bardu
QUOTE(semit @ 21 Jan 2009, 13:40)
pe husele alea rosii sunt niste pete de.. ?
*


Prea tare .... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif ! Pacat ca se vor sterge posturile astea!
Tu ai ochi de vultur si eu acuma crap de ras, chiar nu vazusem radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif !
TheGreatBabanu
QUOTE(semit @ 21 Jan 2009, 13:40)
pe husele alea rosii sunt niste pete de.. ?
*




nu sunt huse. e tapiterie si atunci cand ai copil de 3 ani nu prea poti sa le tii curate tot timpul.

QUOTE
Cat despre materialul ignifug, antitranspiratie samd consider ca sunt niste gogosi.


daca eu am facut proba cu tigarea aprinsa pe material si nu a facut gaura ca la alte materiale, nu crezi ca este ignifug. am tinut 1 minut tigarea pe material si s a inegrit f putin.
dar, ma rog lasa sa fiu eu ala fraierit de turc. inca odata va zic materialele sunt de calitate SUPERIOARA.

pt cei ce se numesc Toma Necredinciosu' eu stau in Bucuresti si cei ce doresc le pot studia . Va stau la dispozitie. Ca asa din poze poate si eu ziceam "aaa, scumpe domne scumpe alea "din piata aratau mai bine"".

dar hai sa inkeiem cu sub huse si materiale ca e vorba de un Clio.

21 Jan 2009, 22:26:
@joey : cat a fost pretul final masinii ?
St
QUOTE(TheGreatBabanu @ 21 Jan 2009, 15:29)
am tinut 1 minut tigarea pe material si s a inegrit f putin.

*



Tigara aia era auto-alimentata cu gaz rusesc? Sau cum nu s-a stins in 1 minut...?
Alexu7
St, ce stii tu, era turceasca! radmasa.gif
joey
Pretul masinii a fost de 14.031 euro fara alarma si aparatori noroi.
Am vazut husele de pe huse.ro. Par ok ca pret (200 lei) dar a cumparat cineva de la ei ca sa-mi spuna cum este calitatea materialului folosit ?
Consumul e cam mare, fiind dat de producator la 10 l/100 km in oras, dar eu sper ca dupa 3000 km sa mai scada. Oricum daca pun in balanta consumul si confortul dobandit prin cutia automata, clar aceasta se inclina in favoarea confortului.

M-am obisnuit cu schimbarea vitezelor de la padelele volanului, e foarte usor.

@ micutza08: multumesc, la fel si tie !
bardu
QUOTE(joey @ 22 Jan 2009, 08:18)
M-am obisnuit cu schimbarea vitezelor de la padelele volanului, e foarte usor.

M-ai facut super invidios rolleyes.gif ! Vreau si eu padele sad.gif(
Te avertizez sa ai mare grija de bijuteria ta de masinuta, ca altfel o incurci cu mine blush.gif !
Consumul mai ridicat cred ca se datoreaza si cutiei automate, dar la mers strict pe oras si in aglomeratii cam ala e ...! Fa-i o proba si la extraurban biggrin.gif !
Ref la husele de 200lei eu zic ca sunt ok. Husele mele sunt similare si sunt foarte multumit de ele, nu s-au tocit si nici nu s-au intins dupa spalare.
MMVI
sa o stapanesti sanatos, cutia automata chiar este o optinala folositoare mai ales intr-un oras aglomerat ca Bucurestiul

pentru clio III 1.6(cutie manuala) la o medie de 16.5-17km/ora consumul mediu este de 11-11.5l/100km daca este condus linistit, eu personal am vazut un consum mediu de aproape 10l doar in periada sarbatorilor(media 20 km/ora)

joey sa ne spui si viteza medie
TheGreatBabanu
la traficul din Bucuresti cea mai buna alegere este cutia automata. fara dubii. si cum ai zis Joey, 1-1,5 l in plus nu mai conteaza cand ai doar 2 pedale. smile.gif
adip
Cam in orice conditii automata e cea mai buna alegere, eu nu as mai trece inapoi la manuala nici picat cu ceara smile.gif
eduardsebe
Am avut un timp cand la munca avem o masina automata si pana m-am obisnuit apasam frana ph34r.gif ...
TheGreatBabanu
QUOTE(eduardsebe @ 23 Jan 2009, 15:54)
Am avut un timp cand la munca avem o masina automata si pana m-am obisnuit apasam frana  ph34r.gif ...
*




stai sa vezi cand treci de pe automata inapoi pe manuala . atunci sa vezi distractie. o sa vrei sa bagi in viteza fara ambreiaj .
radmasa.gif
Eggy
QUOTE(eduardsebe @ 23 Jan 2009, 15:54)
Am avut un timp cand la munca avem o masina automata si pana m-am obisnuit apasam frana  ph34r.gif ...
*


cum asa ceva???? blink.gif este imposibil daca conduci corect pentru ca piciorul stang in cazul cutiei automate se tine pe acel foot-rester
eduardsebe
Pai m-am obisnuit repede dar se fi vazut dupa aia la manuala ce turam si zicem...ma de ce nu se schimba...a stai ca sunt pe clio radmasa.gif
Thor1983
QUOTE(joey @ 22 Jan 2009, 10:18)
Am vazut husele de pe huse.ro. Par ok ca pret (200 lei) dar a cumparat cineva de la ei ca sa-mi spuna cum este calitatea materialului folosit ?
*



N-am vazut produsele finale, dar am pipait mostre de material si nu pot spune ca mi-au placut. Sunt in genul celor universale din supermarketuri - material sintetic dublat cu burete. Ai avea avantajul ca sunt facute la comanda si s-ar potrivi mai bine decat cele universale.
joey
Mersi de raspuns, deocamdata am renuntat la achizitionare.

Legat de masina: toate bune si frumoase. Inainte de achizitie citeam ca directia este prea servoasistata dar mie nu mi se pare deloc asa, este exact cum ma asteptam sa fie: foarte usoara parcare si ferma pe autostrada.
joey
Hello natiune !
Am ajuns la 2900 km si totul e bine.
Suplimentar am tratat-o cu ws platinum: anti rain si lack protector. Pot sa spun ca ambele isi fac treaba ca in reclama: apa aluneca de pe parbriz si caroserie iar praful si murdaria nu se mai depun in ritmul obisnuit in Bucuresti. Dupa o zi cu ploaie in Bucuresti, cand masina se murdarea imediat, tabla este curata si alunecoasa.
Urmeaza husele, am dat comanda pentru unele pentru clio asa cum ma sfatuia Thor1983.
Toate bune, pozele or sa apara dupa ce pun husele
UXE
te gandesti dupa 15000km la un cip? biggrin.gif
TheGreatBabanu
sa inteleg ca husele au buget de austeritate ? smile.gif
joey
Husele au costa 220 lei ramburs. Le-am ales ca se potrivesc.
Cele din comert care erau indicate si pt Clio 3 nu aveau sezut banchetei spate rabatabil 60/40. Cum pretul lor era aprox 180 lei am considerat ca merita platita diferenta.

Scuze UXE, poti detalia ?
TheGreatBabanu
asteptam coolpics.gif smile.gif
UXE
resoftare
joey
Mersi, deocamdata vreau sa pastrez garantia

Primele poze cu husele facute cu telefonul[attachmentid=1627504024][attachmentid=1627504025]

Husele sunt ok, se pun usor pentru ca sunt pe dimensiunile scaunelor si isi merita banii.
Despre rezistenta, doar timpul va da verdictul
dr_mKe
Chestiunea cu husele tine strict de gusturile personale. De ce se folosesc pe o masina noua n-am sa inteleg vreodata. Tapiteria masinii se spala o data-n an, sau de 2 ori dupa caz, si isi pastreaza aspectul mult si bine, fara a fi nevoie de huse care de cele mai multe ori strica tot aspectul interiorului.
Felicitari pentru tratamentele aplicate lacului !
eduardsebe
Husele sunt special create pentru air-bag-urile din scaun?
dr_mKe
Alt aspect neglijat de multi excl.gif
TheGreatBabanu
mai mult utile decat frumoase.
joey
Salutare, vin cu urmatoarele precizari:
1) husele sunt croite tinand cont de airbagurile laterale si respecta intocmai configuratia scaunelor si tetierelor;
2) husele sunt mai usor de spalat si, pentru mine cel mai important, protejeaza tapiteria originala de decolorarea cauzata de soare
O zi buna !
dumid
Ok, se murdaresc si se decoloreaza. In felul asta nu se murdaresc si nu se decoloreaza. Pentru cine faci asta? Pentru cel care va cumpara masina de la tine.? pacat ca tu nu te poti bucura de tapiteria originala care e chiar ok.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.