Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Romanii si rulotele SH
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
einstein1984
De vreo cateva luni, pe la mine prin Titan sunt pline parcarile de rulote SH aduse de prin Germania. Si toate cu anunturi de vanzare de 2000-3000 de euro in geam (nesimtit de mult la cat costa ele acolo si la ce varsta de 10-15 ani au). Mai nou am vazut si pe la Sebastian si 13 septembrie cateva.
Din moment ce samsarii s-au orientat spre asa ceva (deh astea nu platesc taxa de poluare), insemna ca o exista piata pentru asta. Insa cine cumpara asa ceva in Romania? Prin tara nu prea stiu sa avem campinguri pentru asa ceva, 80% din masinile romanilor sunt de clasa mica sau compacta (dacii 1310, Loganuri , megane-uri si golfuri) carora nu prea le sta bine sa remorcheze 600-800 de kg.
Si decat sa mergi pana in germania cu un animal din asta in s[pate si sa petreci jumate din concediu pe drum, mai bine dai aia 3000 de euro pe 3 concedii la hotel de 4 stele.
kog
si la mine in oras au aparut... sunt asa urate si ocupa atata spatiu... mai rulotele ne lipseau ca in rest avem de toate
vijelie
Si samsarii mai greseste.
Era unul pe la teve plangea, avea 16 bijuterii nemtesti pe care le lustruia de 2 luni, nu le cumpara nimeni.
andreiutzu
am si eu dintr-asta care se ocupa cu adusu masinilor din afara si de cand cu noua taxa de poluare majorata aduce rulote din astea. a adus una prin noiembrie si de atunci ocupa spatiu degeaba ca nu se intereseaza nimeni de ea.
adip
Poate s-au hotarat sa atace cu simt de raspundere criza de spatii de locuit din Bucuresti, daca au vazut ca hahalerele alea de pe santier construiesc blocuri strambe.
kog
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

ce sa faci? Nu mai vrea lumea masini conduse de batranei la piata...
ydaniel
pai pe la mine sunt de vreo 2 ani..si e plin:)
oricum ele sunt vandute la preturi cel putin triple si majoritatea sunt facute inainte de '89.
einstein1984
Adip, sa stii ca ai dreptate. La noi primaria facut locuri de parcare, insa locuinte nu.
Are vreun daciot rulota? ca sunt si eu curios cum e sa mergi cu una in spatele loganului.
Alin Calu
QUOTE(einstein1984 @ 13 Jan 2009, 14:48)

  Si decat sa mergi pana in germania cu un animal din asta in s[pate si sa petreci jumate din concediu pe drum, mai bine dai aia 3000 de euro pe 3 concedii la hotel de 4 stele.
*



da, dar la concediul ala de 4 stele nu simti ca traiesti. pt mine cel putin concediu nu inseamna sa stau intr-un hotel de lux, sa mananc caviar si sa beau gin.

aventura, frate, asta conteaza...sa simti ca traiesti, sa simti natura dimineata cand iesi din rulota, nu sa simt mirosul artificial de ARIEL de la asternuturi sau mai stiu eu ce deodorant de camera...

intr-un concediu de 10 zile petrecut la un hotel de 4 stele, cu acei 3000 de euro de care zici, nu cred ca poti vizita si poti face ce fac eu cu rulota, limitandu-ne strict la acei 3000 euro.

si apropo, cu 3000 euro pot merge de 2-3 ori in concediu cu rulota...tu cu 300o euro mergi odata la un hotel de 4 stele...

deci, care e mai avantajos?
vijelie
Avand in vedere conditiile REALE privind campingurile de rulote de la noi, chestia asta mi se pare doar o boschetareala mai fitzoasa.
driverx
QUOTE(vijelie @ 13 Jan 2009, 14:15)
.... doar o boschetareala mai fitzoasa.
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
vijelie
Pai ma uitam la Top Gear: energie electrica, wc-uri, liniste, paza etc.
Noi nici macar drumuri nu avem.
einstein1984
Aline, daca ar fi dupa mine as merge cu cortul in portbagaj, daca ar fi conditii in camping.Insa nu am decat 20 de zile de concediu pe an, si sa fac 4 zile pana la destinatie si 4 inapoi cu casa in spate mi se pare inaceptabil.
driverx
QUOTE(vijelie @ 13 Jan 2009, 14:17)
...
Noi nici macar drumuri nu avem.
*



Si nu tie trebuie sa iti multumim pentru asta?
vijelie
Daca ar fi dupa mine, as face numai drumuri late si drepte, sa incapa toate rulotele cu manelisti ecologici spre Costinesti si/sau Sinaia. imbratisare.gif
adip
QUOTE(driverx @ 13 Jan 2009, 23:28)
Si nu tie trebuie sa iti multumim pentru asta?
Lui vijelie tre' sa-i multumesti finc-o sa le aveti, chestie de optica smile.gif

13 Jan 2009, 23:45:
QUOTE(vijelie @ 13 Jan 2009, 23:36)
Daca ar fi dupa mine, as face numai drumuri late si drepte, sa incapa toate rulotele cu manelisti ecologici spre Costinesti si/sau Sinaia.  imbratisare.gif
Radeti voi, radeti, dar a plecat cineva de aici in concediu in Europa asta iarna (vara in Eu, ma rog, nu conteaza) si voia sa inchirieze masina & rulota si sa faca camping prin Europa. M-a intrebat si pe mine despre locuri de camping misto in Romania si n-am stiut ce sa-i zic, decat ca nu stiu de asa ceva sad.gif Pana la urma a facut Franta, Italia, Elvetia, Austria, Cehia parca, oricum stiu ca ne-a ocolit fiindca l-am intrebat daca a mai ajuns prin Romania si mi-a zis ca atunci cand a studiat posibilele itinerarii nu a gasit informatie suficienta sad.gif
Ce era sa-i zic?
vijelie
Ca avem o tara frumoasa, cu oameni cumsecade, holde bogate si paduri dese.
kog
radmasa.gif foarte tare frate!
driverx
QUOTE(vijelie @ 13 Jan 2009, 14:47)
Ca avem o tara frumoasa, cu oameni cumsecade, holde bogate si paduri dese.
*



Si tarancute focoase. Atunci sigur ar fi rupt rulota prin toate drumurile comunale. Nu ii mai trebuia nici o informatie.
GoGu
Cam orice camping mai rasarit are si loc pt rulote (vazusem unul misto pe langa Brasov -nu-mi amintesc acum exact unde- care avea foarte misto conditii pt rulote, locuri marcate si betonate, bransament curent si canalizare), grupuri sanitare, bla-bla.
Anul trecut am stat la un camping curatel la Mamaia Sat, erau in curte si o gramada de rulote. Erau unii din Bucuresti care povesteau ca tin rulota acolo pe timpul verii si merg in week-end, mai inchiriaza si la altii...
tarzy
QUOTE(einstein1984 @ 13 Jan 2009, 13:48)
De vreo cateva luni, pe la mine prin Titan sunt pline parcarile de rulote SH aduse de prin Germania. Si toate cu anunturi de vanzare de 2000-3000 de euro in geam (nesimtit de mult la cat costa ele acolo si la ce varsta de 10-15 ani au). Mai nou am vazut si pe la Sebastian si 13 septembrie cateva.
    Din moment ce samsarii s-au orientat spre asa ceva (deh astea nu platesc taxa de poluare), insemna ca o exista piata pentru asta. Insa cine cumpara asa ceva in Romania? Prin tara nu prea stiu sa avem campinguri pentru asa ceva, 80% din masinile romanilor sunt de clasa mica sau compacta (dacii 1310, Loganuri , megane-uri si golfuri) carora nu prea le sta bine sa remorcheze 600-800 de kg.
  Si decat sa mergi pana in germania cu un animal din asta in s[pate si sa petreci jumate din concediu pe drum, mai bine dai aia 3000 de euro pe 3 concedii la hotel de 4 stele.
*




piata exista, dar nu la preturile nesimtite vehiculate

Exista rulotisti in romania chiar relativ bine organizati - www.clubrv.ro

Exista chiar si campinguri mai mult sau mai putin bine organizate.

In zona Sibiului sunt 2 chiar foarte bine organizate - La Dumbrava si la Cisnadioara

Mai este unul cat de cat oki la Sighisoara


In plus sunt rulote pregatite sa te faca comod cateva zile fara amenajari, au baterii, rezerva de apa, gaz, etc

ptr drumurile din Romania o masina compacta e de ajuns sa traga rulota, nu prea ai unde sa alergi cu mai mult de 90 Km/h

Nu prea exista comparatie intre concediu facut la 5 stele si cel in rulota. unora le place sa zaca cu burta in sus, altora sa mai traga de covrig

In plus nici dpdv finaciar nu prea exista comparatie in cazul in care ai familie numeroasa. am o verisoara casatorita cu-n popa, au 4 copii intre 2 si 10 ani, si an de an fac minim 3000 Km prin europa in cca 3 saptamani cu buget de maxim 2000 Euro - asta la 2 adulti + 4 copii. Au un Opel Zafira de 7 locuri.


Eu personal nu agreez rulota ... prefer cortul daca tot e sa fie camping. Rulota imi ingradeste accesul pe anumite drumuri, ma obliga sa merg mai incet, etc dar ii inteleg pe cei care practica sportul asta.
Socrul meu a tras pana anul trecut rulota cu un Oltcit.


adip
Isi mai aduce cineva aminte de polonezii care veneau pe vremea lui ceao pe litoral cu Polski Fiat 126 tragand dupa ei juma' de casa? smile.gif Plus sapunuri, detergenti, deodorante Rexona, tigari, toate de contrabanda, pe care le vindeau la marginea plajei, direct din masina...
Aia oameni hotarati, rupeau masinutele alea, erau unii care trageau lejer peste o tona cu ele smile.gif
DragosP
Da, dar la plecare erau substanțial mai ușori: fără chiloți, mese și scaune de voiaj, aragazuri, saltele și în genere tot ce se putea vinde! smile.gif
einstein1984
Tarzy, nu avem noi drumuri sa mergi tare cu rulota, insa avem munti. Si muntii aia nu au autostrazi sa-i traverseze.
Ma gandeam ca totusi ai nevoie de ceva cuplu (adica ceva gen un frontera sau pajero) ca sa tractezi asa ceva fara sa fii melcul soselei.
tarzy
nu ai nevoie decat de ceva neuroni si sa stii cat si cum poate masina.

Nu esti neaparat melcul soselei dar nici liniute nu faci.
tkx
chiar vazui azi la "how is made" despre rulote si parca imi veni pofta de-o rulota. din pacate sunt foarte scumpe (cred) cele noi.
catami
In general rulotele aduse de samsari sunt coapte (adica putrezite). Sunt doar cativa baieti in bucuresti care aduc rulote bune. In rest ce am vazut sunt numai junghiuri in care miroase a mucegai.
Cum este cu rulota dupa tine? Este foarte misto si spun asta din experienta. Viteza de croaziera cu un Logan 1.4 este de 90-100 pe ceas (pe GPS mai putin). Dupa ce mergi ceva timp cu ea dupa tine incepi sa te obisnuiesti. Iei curbele mai larg, te gandesti de 100 de ori pana faci o depasire.
De obicei se cam pleaca in coloana si se stabileste o viteza normala pentru o deplasare in siguranta (in jur de 90 maxim 100).
Despre dotarea unei rulote sunt multe de zis.
A mea are aragaz, frigider care functioneaza la 220V, 12V si gaz, sobita (Truma), toaleta fixa, dus.
Chiar in perioada asta am colegi care sunt cu rulotele la Moeciu si nu au murit de frig biggrin.gif . In rulota poti sa faci cat de cald doresti, gaz sa ai biggrin.gif .

Pentru intrebari va stau cu placere la dispozitie.
tarzy
unde mai precis pot fi gasiti baietii aia din Bucuresti mai sanatosi?

Socru meu isi doreste un upgrade .... si poate gasesc ceva convenabil
catami
Pe forumul scris de tine mai sus. Cei care vand acolo nu sunt samsari, fac upgrade la un an mai bun biggrin.gif .
Ce rulota are socrul tau (marca/an)?
Marty
QUOTE(einstein1984 @ 13 Jan 2009, 15:18)
Aline, daca ar fi dupa mine as merge cu cortul in portbagaj, daca ar fi conditii in camping.Insa nu am decat 20 de zile de concediu pe an, si sa fac 4 zile pana la destinatie si 4 inapoi cu casa in spate mi se pare inaceptabil.
*


Io zic sa-ncepi sa-ti faci probleme d-astea dupa ce-ti iei masina. Momentan rezuma-te la anunturi prin care-ti oferi capacitatile de copilot energic pe forumurile off-road.
Muttley
QUOTE(Marty @ 13 Jan 2009, 18:37)
Momentan rezuma-te la anunturi prin care-ti oferi capacitatile de copilot energic pe forumurile off-road.
*


Link va rugam asteapta nervos.gif
Marty
Nu pot pentru ca sa te-ncurc. Oricum, zicea ca e foarte priceput la depistat zgomote: "de unde se aude bataia aia", "de unde troncane asa", etc.
ydaniel
inainte se facea rulote si in tara.
ex cea care a pus-o tarzy este facuta la Eltim Tmisoara.
avea cam 400kg la gol-din fibra de sticla,f buna pt acea vreme.
catami
Rulota din poza lui tarzy este Felicia. Era destul de spartana, ca dotare.
vadim_braia
Am vazut si eu d'astea prin Bucuresti , in Germania cu 800 de euro iti iei ce vand astia cu 3-4000 euro . Un concediu de 7 zile pe litoralul Bulgaresc la un hotel de 4* All inclusive de duce cam 250 euro ( cazarea de persoana ) poate mai putin la care se adauga transportul , adica cu Loganu un fleac laugh.gif in Grecia te duce cam 300 euro la care se adauga transportul , in Turcia la Istambul cam 200 $ la un hotel de 3 stele , in Antalya cam 500 $ o saptamana la un complex de 5 stele la care se adauga transportul ( e ceva de mers cu masina ) . Deci , acum ce este mai rentabil un concediu in care sa ai mancare si bautura cata vrei ? sau sa dai cateva mii de euro pe niste rulote uzate si vechi care nu-si scot banii in veci .
bulan
E ar fi buna una d'asta la firma racordata la curent apa si canalizare ca sa nu dam pe la hotel pentru vreo escapada amoroasa.
driverx
Buey, vezi sa nu te vada soferita auto emosionului.
vis-a-vis
Eu zic ca n-ati fost pe faza, se anunta un cutremur mare prin 2012... Oamenii circumspecti vor stii sa profite si sa-si ia viitoarea casa (ambulanta) inca de pe acum. Oricum, o rulota e buna la casa omului, mai aduci o bagaboanta, mai dormi in ea cand te da afara nevasta, e preferabila in locul presului de la usa...
Marty
QUOTE(Muttley @ 13 Jan 2009, 19:45)
Link va rugam asteapta nervos.gif
*


Draga Matli, chiar daca forumul 4x4mania s-a desfiintat, deci nu-ti pot da link catre anuntul domnului geniu guru galant, sunt in masura sa-ti satisfac curiozitatea! Iata:
[attachmentid=1627493079]
vijelie
Si multa vaselina.
bulan
QUOTE(driverx @ 13 Jan 2009, 19:57)
Buey, vezi sa nu te vada soferita auto emosionului.
*


Vrabia malai viseaza!
vis-a-vis
QUOTE(Marty @ 13 Jan 2009, 20:26)
chiar daca forumul 4x4mania s-a desfiintat,
*


Fiecare pasare pe limba ei piere wink.gif
tarzy
QUOTE(catami @ 13 Jan 2009, 18:14)
Pe forumul scris de tine mai sus. Cei care vand acolo nu sunt samsari, fac upgrade la un an mai bun  biggrin.gif .
Ce rulota are socrul tau (marca/an)?
*



Felicia ... de dinainte de 89 dar care a fost conservata pana prin 2004 cand a pus-o dumnealui pe roate.
Este cam grea ptr cat e de mica, daca nu ma insel bate in 900 Kg, fiind facuta din materiale sanatoase fata de suratele "imperialiste", Otel in loc de aluminiu, PFL in loc de fibra, etc.
Mecania e de dacie, inclusiv jantele, sistemul de franare inertial tot cu pompa si cilindrii de dacie.
Ca si dotari era destul de spartana - originbal avea parca doar redresor 220 - 12, si-o chiuveta, dar intre timnp a suferit imbunatatiri, camera WC, sobita (truma), plita aragaz, etc.




QUOTE(vadim_braia @ 13 Jan 2009, 19:27)
Am vazut si eu d'astea prin Bucuresti , in Germania cu 800 de euro iti iei ce vand astia cu 3-4000 euro . Un concediu de 7 zile pe litoralul Bulgaresc la un hotel de 4* All inclusive de duce cam 250 euro ( cazarea de persoana ) poate mai putin la care se adauga transportul , adica cu Loganu un fleac  laugh.gif in Grecia te duce cam 300 euro la care se adauga transportul , in Turcia la Istambul cam 200 $ la un hotel de 3 stele , in Antalya cam 500 $ o saptamana la un complex de 5 stele  la care se adauga transportul ( e ceva de mers cu masina ) . Deci , acum ce este mai rentabil un concediu in care sa ai mancare si bautura cata vrei ? sau sa dai cateva mii de euro pe niste rulote uzate si vechi care nu-si scot banii in veci .
*



Nu toata lumea are aceeasi idee despre concediu, daca tie iti place sistemul all inclusive altora le place sa-si faca gratar in fiecarea seara si daca se anunta ploaie intr-o locatie agata rulota si se duce in alta in cateva ore. E altceva.
In plus chiar si la preturi lowcost .... ptr o familie cu multi copii tot e mai rentabil casa pe roti.
koldun
QUOTE(adip @ 13 Jan 2009, 15:35)
Isi mai aduce cineva aminte de polonezii care veneau pe vremea lui ceao pe litoral cu Polski Fiat 126 tragand dupa ei juma' de casa? smile.gif....
*


Eu, eu... white_flag.gif Ciunga, abtipilduri, lantucuri de ag., papiroase... mmmm! rolleyes.gif wub.gif
catami
Cateva poze din "escapadele" rulotistilor.

[attachmentid=1627493116]
O plaja la dispozita noastra (era in plin sezon estival)

[attachmentid=1627493117]
Ziua Femeii sarbatorita de rulotisiti

[attachmentid=1627493118]
Pe malul Dunarii la Murighiol

[attachmentid=1627493119]
Gura Raului - Sarbatoarea Rulotistilor

[attachmentid=1627493120]
Valea Mare

[attachmentid=1627493121]
1 Decembrie la Rasnov
liviu2004
Dacia aia ce cauta in ultima poza?
catami
Era in vizita smile.gif
adip
QUOTE(liviu2004 @ 14 Jan 2009, 07:08)
Dacia aia ce cauta in ultima poza?
Aia acolo era
vis-a-vis
Venise cu taxiul din prima poza...
catami
QUOTE(vis-a-vis @ 13 Jan 2009, 20:02)
Eu zic ca n-ati fost pe faza, se anunta un cutremur mare prin 2012... Oamenii circumspecti vor stii sa profite si sa-si ia viitoarea casa (ambulanta) inca de pe acum. Oricum, o rulota e buna la casa omului, mai aduci o bagaboanta, mai dormi in ea cand te da afara nevasta, e preferabila in locul presului de la usa...
*



Pentru asta ai REPORT.

QUOTE(vis-a-vis @ 14 Jan 2009, 09:26)
Venise cu taxiul din prima poza...
*



Daca ai chef de misto te rog sa te abtii.
Pentru multumirea ta sufleteasca tipul cu taxiul era cu rulota.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.